اعتماد به ‌نفس چیست؟ مقیاس و منابع اعتمادبه‌نفس به همراه تمرین

اعتماد به ‌نفس چیست -منابع اعتمادبه‌نفس
4.6
(5)

اعتماد به ‌نفس چیست؟

مقیاس و منابع اعتمادبه‌نفس به همراه تمرین

«آنچه ذهن بتواند تصور کند، می‌تواند به آن دست یابد.»

کلمنت استون، کارفرما و نوع‌دوست

در این مقاله چه می‌آموزید؟

 • می‌آموزید که اعتمادبه‌نفس چیست و به شما در به‌دست‌آوردن چه چیزی کمک می‌کند.
 • متوجه می‌شوید که می‌توانید بدون توجه به آنچه پیرامون شما می‌گذرد سررشته زندگی خود را به دست گیرید.
 • درمی‌یابید که چگونه افکار و رفتار شما روی احساسی که درباره خود دارید تأثیر می‌گذارند.
 • میزان فعلی اعتمادبه‌نفس خود را اندازه می‌گیرید و بخش‌هایی از زندگی‌تان را که بیش از همه به تغییر احتیاج دارند شناسایی می‌کنید.
 • به توانمندی‌های خود نگاه می‌کنید و عازم سفری می‌شوید تا زندگی با اعتمادبه‌نفس تری پیدا کنید.

با این حساب وقتی درباره اعتمادبه‌نفس صحبت می‌کنید چه مطلبی به ذهنتان خطور می‌کند؟

 شاید فکر کنید که اعتمادبه‌نفس با رفتار اشخاص رابطه دارد. به آدم‌های با اعتمادبه‌نفسی که می‌شناسید فکر کنید. شاید به ذهنتان برسد که آنان چگونه می‌خندند و چگونه تبسم می‌کنند، به‌راحتی در حضور دیگران حرف می‌زنند و چگونه در مصاحبه‌های استخدامی شرکت می‌کنند. شاید به این نتیجه برسید که به‌راحتی با غریبه‌ها روبه‌رو می‌شوند و با شادمانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند.

اما اینکه دیگران چگونه رفتار می‌کنند بخشی از اعتمادبه‌نفس داشتن است. نکته مهم در اعتمادبه‌نفس این است که شما را در دستیابی به بسیاری از چیزها کمک می‌کند. در این میان بسیاری از مردم، بی‌آنکه حرکت خاصی از خود بروز بدهند از اعتمادبه‌نفس فراوان بهره‌مندند، می‌توانند با چالش‌های زندگی روبه‌رو شوند و به آنچه در زندگی می‌خواهند دسترسی پیدا کنند.

 اعتمادبه‌نفس بیشتر موضوعی در این خصوص است که به افراد اجازه می‌دهد به خواسته‌های خود برسند. زیرا اشخاص با اعتمادبه‌نفس:

 اعتمادبه‌نفس بیشتر موضوعی در این خصوص است که به افراد اجازه می‌دهد به خواسته‌های خود برسند.- اعتماد به ‌نفس چیست -منابع اعتمادبه‌نفس
اعتمادبه‌نفس بیشتر موضوعی در این خصوص است که به افراد اجازه می‌دهد به خواسته‌های خود برسند.
 • با موقعیت‌های جدید، مشکلات و فرصت‌های مناسب روبه‌رو می‌گردند و اینها را نه به‌عنوان چیزهایی که باید از آنها حذر کنند بلکه به‌عنوان چالش‌های زندگی در نظر می‌گیرند.
 • قبول مسئولیت می‌کنند تا به اتفاق افتادن حوادث مطلوب کمک کنند. آنان دل به این نمی‌بندند که اطرافیانشان تغییر کنند.
 • متوجه می‌شوند درحالی‌که همیشه نمی‌توانند آنچه را برایشان اتفاق می‌افتد کنترل کنند، می‌توانند همیشه واکنش و پاسخ خود را کنترل نمایند.
 • از قلمرو امن و راحت خود بیرون می‌روند تا تجربه‌های جدیدی بیاموزند. آنان اضطراب، نگرانی و هراس را درک می‌کنند اما آن‌ها را پس می‌زنند تا به هدف‌های بلندمدت خود دست پیدا کنند.
 • با بدبیاری‌ها روبه‌رو می‌شوند و برای به‌دست‌آوردن آنچه می‌خواهند تلاش بیشتری می‌کنند.
 • از اشتباه‌های خود درس می‌گیرند و راه‌هایی برای حرکت به جلو پیدا می‌کنند. اجازه نمی‌دهند بدبیاری‌ها و مشکلات آنان را متوقف سازند.
 • از احساس هدفمندی برخوردارند، هدف‌های کوتاه‌مدت و بلندمدتی را در نظر می‌گیرند و به جستجوی آنچه در زندگی می‌خواهند می‌پردازند. آیا جالب نیست؟ آیا به نظرتان خوشایند نمی‌آیند؟

همان‌طور که در این فهرست می‌بینید، اعتمادبه‌نفس همیشه موضوعی درباره احساس خوش درونی داشتن، نیست، بلکه افراد با اعتمادبه‌نفس هم در مواقعی می‌ترسند و کلافه می‌شوند. آنان هم ممکن است در برخورد با پروژه‌های مهم زندگی‌شان یا تحت تأثیر مشکلات زندگی شخصی، احساس تشویش کنند. تفاوت میان کسانی که اعتمادبه‌نفس دارند و افرادی که ندارند این نیست که چقدر دستخوش هراس و اضطراب می‌شوند، بلکه این است که با اعتمادبه‌نفس‌ها چگونه با این احساسات روبه‌رو می‌شوند و با موقعیت‌ها برخورد می‌کنند.

بسیار خوب، این درباره این مطلب که اعتمادبه‌نفس به افراد چه امکاناتی را می‌دهد. اما ببینیم اعتمادبه‌نفس دقیقاً چیست و چگونه می‌توانیم اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا کنیم؟

اعتمادبه‌نفس موضوعی در ارتباط با عمل و اقدام است

تعریف اعتمادبه‌نفس

اجازه بدهید اعتمادبه‌نفس را تعریف کنیم. من می‌گویم که اعتمادبه‌نفس توانایی انجام‌دادن اقدام مؤثر است، هرچند که این کار در لحظه خطیر و پرچالش به نظر برسد. اعتمادبه‌نفس مربوط به این موضوع است که در کوتاه‌مدت چه باید بکنید که در بلندمدت به خواسته‌های خود برسید، هرچند کاری که در کوتاه‌مدت می‌کنید ممکن است کمی ناراحت‌کننده به نظر برسد.

 البته این بدیهی است که ممکن است تحت تأثیر موقعیت کمی بترسید. اما وقتی اعتمادبه‌نفس پیدا کنید می‌توانید این احساسات را مدیریت کنید تا به هدف‌های بلندمدت خود دست یابید. فرض کنیم نگرانید که می‌خواهید در مصاحبه استخدامی شرکت کنید. به هر صورت این کار را انجام می‌دهید زیرا می‌خواهید شغل بهتری به دست آورید. اگر نگران صحبت‌کردن در جمع هستید، به هر صورت دندان‌هایتان را روی‌هم فشار می‌آورید و به هر صورت این کار را می‌کنید. اگر با دیدن افراد غریبه احساس خجالت به شما دست می‌دهد، اگر از امتحان دادن می‌ترسید، اگر می ترسید با بی‌اعتنایی روبه‌رو شوید، اگر نگران ابراز وجود هستید، اگر نگران شروع یک رابطه جدید یا پایان دادن به رابطه قدیم هستید، خود را آموزش می‌دهید که این کار را بکنید زیرا روی شادی بلندمدت شما تأثیر می‌گذارد.

آیا افراد همیشه مشهور اعتمادبه‌نفس دارند؟

 شاید برایتان عجیب باشد که بسیاری از اشخاص مشهور هم مشوش می‌شوند. در گفتگویی که چندی پیش صورت گرفت دیم شرلی بیسی اذعان کرد: «من حالا بیش از هر زمانی از رفتن روی صحنه می‌ترسم.» اما این هرگز سبب نشده است که وقفه‌ای در کار او روی دهد.

اخیراً راهنمای یک بازیکن بین‌المللی در ورزش راگبی شدم. او یکی از بازیکن‌های تیم ملی بود که در سال ۲۰۰۳ به مقام قهرمانی جهان رسید. این بازیکن که به خونسردی در زمین‌بازی شهرت داشت، برای صحبت در برابر گروه‌های اندک دچار مشکل می‌شد. اما به‌رغم همه اینها او مصمم بود که یک سخنران موفق شود.

هرچه بیشتر خود را در برابر صحنه اضطراب زا قرار دهید بیشتر از آن لذت می‌برید. به‌جایی می‌رسید که فراموش می‌کنید که می‌ترسید. هیجانی بر شما حاکم می‌شود و به احساس شادابی و سرزنده بودن می‌رسید. خود من قبلاً از اینکه مقابل جمع سخنرانی کنم می‌ترسیدم اما با تمرین توانستم بر ترسم غلبه کنم. ترس من تمام شد و پس از سخنرانی برای جمع از کار خود بسیار لذت بردم.

«شجاعت یعنی مقاومت کردن در برابر هراس و تسلط بر آن و نه نبود ترس»

مارک تواین، نویسنده

کنترل کنید، کنترل نشوید

در اینجا می‌خواهم پیامی کلیدی را با شما در میان بگذارم: اعتمادبه‌نفس موضوعی در رابطه با عمل‌کردن و کنترل نمودن است. بسیاری از کسانی که خواهان اعتمادبه‌نفس بیشتر هستند، امیدوارند که زندگی‌شان تغییر کند. آرزو می‌کنند که رئیسشان بیشتر به آنان کمک کند، همسرشان علاقه‌مندتر و مهربان‌تر باشد. دلشان می‌خواهد زمان یا پول بیشتری داشتند. آرزو می‌کنند که ای کاش در گذشته کار متفاوتی انجام می‌دادند و یا کسی به آنان فرصتی می‌داد.

اما اگر یک جن قابل‌اعتماد یا یک مادرخوانده افسانه‌ای نداشته باشید آرزو کردن یک راهکار نیست. رئیستان خودبه‌خود به شما کمک بیشتری نمی‌کند. اگر زمان یا پول کافی ندارید این به خودتان مربوط است که کمی وقت بیشتر بگذارید و کمی بیشتر پس‌انداز کنید. اگر شما این کار را نکنید، خودبه‌خود اتفاق نخواهد افتاد.

من از شما خواهش می‌کنم اگر در گذشته آرزو کرده‌اید، انتظار کشیده‌اید یا امیدوار بوده‌اید، اشکالی ندارد. اما حالا دیگر این کار را نکنید. دست به کار شوید و کاری را که لازم است انجام بدهید.

موفقیت بدون توجه به شرایط

موفقیت بدون توجه به شرایط- اعتماد به ‌نفس چیست -منابع اعتمادبه‌نفس
موفقیت بدون توجه به شرایط

 مطمئنم شما هم شنیده‌اید که بعضی‌ها در دشوارترین شرایط به موفقیت رسیده‌اند. کسانی که از فقر شدید و ظلم و بدرفتاری رنج برده‌اند، کسانی که با بیماری‌های علیل کننده و ناتوانایی‌ها فیزیکی روبه‌رو بوده‌اند، توانسته‌اند مشکلات را پشت سر بگذارند و به موفقیت برسند. این افراد می‌توانستند بگویند «اگر سرطان نگرفته بودم.»، «اگر پدر و مادرم به من اعتنای بیشتری کرده بودند …» اما این کار را نکردند. پیامی که از این اشخاص می‌گیریم این است که بدون توجه به شرایطی که دارید می‌توانید موفق شوید. بسیاری از افراد گذشته‌های ناجور و ناخوشایند دارند اما می‌توانند از آن‌ها فاصله بگیرند. اگر می‌خواهید رشد کنید و بهبودی بیابید، این کار از شما ساخته است. حاکم بر سرنوشت خود باشید. خیلی ساده تصمیم بگیرید کاری صورت دهید و اقدام کنید.

برای لحظه‌ای به موقعیت خود فکر کنید. چه موانع و مشکلاتی سد راه شما شده‌اند؟ شاید نبود وقت، موقعیت دشواری در خانه و یا یک رئیس بی‌توجه و نامهربان؟ شاید هم دوران کودکی دشواری‌های تحصیل نکردن، نداشتن پول به‌اندازه کافی، بیماری یا نداشتن آمادگی جسمانی. به‌جای اینکه اینها را موانعی غیر قابل‌رفع بدانید که اجازه نمی‌دهند به اعتمادبه‌نفس بیشتری برسید، می‌توانید آن‌ها را چالش‌هایی بدانید که می‌توان بر آن‌ها غلبه کرد.

“هرکس معمار بخت و اقبال خود است.”

ضرب‌المثل

ترس می‌تواند شما را بکشد

البته ممکن است از اینکه می‌گویم باید با ترس مبارزه کنید بترسید. اما به‌خاطر داشته باشید که احساس، همان واقعیت نیست. نگرانی‌های شما ممکن است بیش از اندازه باشند و برایتان اندوه فراوان به همراه داشته باشند. اما نگرانی‌های شما ساخته و پرداخته ذهن شما هستند. احساس نگرانی، تشویش، هراس، اندوه و یا هر احساس دیگری که ممکن است داشته باشید شما را نخواهد کشت. ما در این دنیای مدرن از این بخت خوش برخورداریم که می‌دانیم اغلب چیزهایی که ما را می‌ترسانند کشنده و مهلک نیستند. در واقع بدترین چیزهایی که ممکن است اتفاق بیفتند به‌ندرت به آن بدی که تصور می‌کنیم نیستند.

تمرین

به تجربه خود فکر کنید:

ترسناک‌ترین کاری که کرده‌اید چه بوده است؟

چه نتیجه‌ای به بار آورد؟

ممکن است از اینکه باید امتحان می‌دادید باید جایی سخنرانی می‌کردید یا در یک ملاقات مهم شرکت می‌نمودید ترسیده باشید. ممکن است شب‌هایی را نتوانسته باشید بخوابید یا اعصابتان مختل شده باشد. اما چه اتفاقی افتاد؟ شاید به آن بدی که فکر می‌کردید نبود و این حقیقت که این مقاله را می‌خوانید نشان می‌دهد زنده مانده‌اید تا ماجرای آن روز را تعریف کنید.

چرخه اعتمادبه‌نفس

بسیار خوب، به این نتیجه رسیدیم که اعتمادبه‌نفس موضوعی در ارتباط با عمل و کنترل داشتن است. اما دقیقاً چه چیزی را کنترل می‌کنید؟ جواب: کاری را که انجام می‌دهید، فکر می‌کنید و احساس می‌کنید.

چرخه اعتمادبه‌نفس - اعتماد به ‌نفس چیست -منابع اعتمادبه‌نفس
چرخه اعتمادبه‌نفس

روان شناسان از دیرباز به این نتیجه رسیده‌اند که احساس، عمل و اندیشه شما چرخه‌ای ایجاد می‌کنند که این چرخه و سیکل ادامه‌ دارد. تصور کنید کسی از اینکه به‌تنهایی به میهمانی برود ناراحت است و احساس خوبی ندارد؛ بنابراین تصمیم می‌گیرد در خانه بماند (عمل) حالا فکر می‌کند که همیشه تنها خواهد ماند. تحت تأثیر این اندیشه احساس ناخشنودی می‌کند و اطمینانش به میهمانی‌های آتی از آنچه هست کمتر می‌شود.

فردی فکر می‌کند که یک بازنده است. تحت تأثیر این فکر احساس ناخوشایندی پیدا می‌کند. سپس احساس می‌کند که دوست ندارد کاری انجام دهد. بدین‌گونه انرژی کمتری برایش باقی می‌ماند و به فکرش خطور می‌کند که یک بازنده است.

 اگر اجازه بدهید احساسات بر شما غلبه کنند، چرخه باطلی ایجاد می‌کنید. چرخه‌ای ادامه‌دار که هراس‌های شما را تقویت می‌کند و از اعتمادبه‌نفستان می‌کاهد.

اما اگر نوع دیگری فکر کنید، احساس متفاوتی پیدا می‌کنید و رفتار متفاوتی را به نمایش می‌گذارید. خودتان را مجبور کنید تا مثبت‌تر بیندیشید. بدین صورت به احساس خوشایندتر و اعتمادبه‌نفس بیشتر می‌رسید. می‌توانید کار جدیدی صورت دهید و این به سهم خود مثبت‌اندیشی و احساس بهتر شما را تقویت می‌کند. همان‌طور که می‌بینید این دایره بسته ادامه‌دار می‌شود و چرخه‌ای را ایجاد می‌کند که بر اعتمادبه‌نفس شما می‌افزاید.

خبر خوب

 خبر خوش این است که با دخالت در هریک از این سه مرحله می‌توانید بر اعتمادبه‌نفس خود بیفزایید. برای مثال اجازه بدهید با عمل‌کردن و کاری صورت دادن شروع کنیم. اگر طوری رفتار کنید که انگار پیشاپیش از اعتمادبه‌نفس برخوردارید – رفتن به میهمانی، ایراد سخنرانی در اداره – به‌راحتی باور (فکر) می‌کنید که می‌توانید از اعتمادبه‌نفس برخوردار باشید. این به سهم خود سبب می‌شود که از آرامش بیشتری برخوردار شوید و اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا کنید. اگر به توصیه‌های این مقاله عمل کنید و رفتار و اندیشه خود را تغییر دهید، اعتمادبه‌نفس شما افزایش می‌یابد.

ارزیابی موقعیت فعلی شما

پیش از آنکه به موضوع تغییر کردن بپردازیم، ببینیم چه چیزی به تغییر نیاز دارد. در حال حاضر تا چه حد احساس می‌کنید که اعتمادبه‌نفس دارید؟ عبارات زیر را بخوانید و تصمیم بگیرید که چه اندازه با هر عبارت موافقید. توجه داشته باشید این پرسش‌نامه از آن خود شماست. جواب‌های صادقانه بدهید. اگر به خود امتیازی بیش از حد واقعیت بدهید تنها خودتان را فریب داده‌اید. از راهنمای زیر برای امتیاز دادن به خود استفاده کنید:

ارزیابی موقعیت فعلی شما - اعتماد به ‌نفس چیست -منابع اعتمادبه‌نفس
ارزیابی موقعیت فعلی شما

مقیاس اعتمادبه‌نفس

مقیاس اعتمادبه‌نفس - اعتماد به ‌نفس چیست -منابع اعتمادبه‌نفس
مقیاس اعتمادبه‌نفس

معنای امتیازهای به دست آمده

اکنون امتیازهای به دست آمده را جمع کنید. امتیاز شما در بین ۱۰ تا ۵۰ قرار می‌گیرد. اما این امتیازهای به دست آمده در مورد شما چه می‌گویند؟

 امتیاز ۵۰ – ۴۱:

 شما فرد با اعتمادبه‌نفسی هستید که به توانایی‌های خود برای غلبه بر مشکلات و حل مسائل اعتماد دارید. شما می‌توانید حتی در برخورد با دشواری‌ها موفق شوید. مقاله را مطالعه کنید و تمرین‌های عملی و روش‌های افزایش اعتمادبه‌نفس را که می‌توانند سطح اعتمادبه‌نفس شما را بالا نگه دارند، انتخاب کنید،

امتیاز ۴۰ – ۳۱:

شما بیشتر مواقع از اعتمادبه‌نفس کافی برخوردارید و می‌توانید با مشکلاتی که برایتان پیش می‌آید روبه‌رو شوید. شما هم مانند اغلب افراد در بعضی از زمینه‌ها اعتمادبه‌نفس بیشتری دارید. تمرین‌های عملی را انجام دهید و ببینید کدام‌یک از روش‌های افزایش اعتمادبه‌نفس می‌تواند به شما کمک کند تا اندکی بر اعتمادبه‌نفس خود بیفزایید.

 امتیاز ۳۰ ۲۱

 اعتمادبه‌نفس شما می‌تواند کمی بالاتر برود. شاید کمی مشوش باشید و یا ندانید و مطمئن نباشید که چگونه با برخی از موقعیت‌ها روبه‌رو گردید. اما استفاده از روش‌های افزایش‌دهنده اعتمادبه‌نفس و تمرین‌های عملی، می‌تواند به شما کمک کند بر اعتمادبه‌نفس روزانه و بلندمدت خود بیفزایید.

 امتیاز ۲۰ – ۱۰:

به نظر می‌رسد اعتمادبه‌نفس شما در حال حاضر کم باشد، اما می‌توانیم روی آن کار کنیم. در واقع هر چه اعتمادبه‌نفس شما کمتر باشد، سریع‌تر می‌توانید پیشرفت کنید.

پس از آنکه امتیازهای خود را جمع بستید، رقم به دست آمده را با ذکر تاریخ در حاشیه کتاب بنویسید. وقتی ابزار ارائه شده در این کتاب را مورداستفاده قرار دادید خواهید دید که به جمع امتیازهایتان اضافه می‌شود.

هفت قلمرو زندگی با اعتمادبه‌نفس

هفت قلمرو زندگی با اعتمادبه‌نفس - اعتماد به ‌نفس چیست -منابع اعتمادبه‌نفس
هفت قلمرو زندگی با اعتمادبه‌نفس

بیشتر ما به‌قدری با سرعت و گام‌های سریع در زندگی حرکت می‌کنیم که فرصتی پیدا نمی‌کنیم از خود بپرسیم چه می‌کنیم و از زندگی چه می‌خواهیم. بسیار خوب حالا فرصت دارید که این سؤال را مطرح کنید.

 پرسش‌نامه‌ای که تکمیل کردید نشان می‌دهد که در حال حاضر از چه اعتمادبه‌نفسی برخوردارید. من در ضمن از شما پرسیدم در چه زمینه‌هایی می‌خواهید از اعتمادبه‌نفس بیشتری برخوردار باشید. اما گاه اشخاص به اعتمادبه‌نفس احتیاج دارند که با موقعیت‌های خاص در رابطه نیست و بیشتر در صحنه وسیع‌تر زندگی خود می‌خواهند از آن استفاده کنند. این همان چیزی است که در تمرین بعدی به آن می‌پردازیم.

 به هفت قلمرو زندگی با اعتمادبه‌نفس توجه کنید و میزان اعتمادبه‌نفس خود را در هر مورد بر اساس ۱ تا ۱۰ امتیاز بدهید. عدد ۱۰ نشانه اعتمادبه‌نفس فراوان است. شما نه‌تنها در این زمینه از زندگی خود احساس خوبی دارید، بلکه دیگران نیز حتماً با تعجب به شما نگاه می‌کنند و از دستاوردهایتان حیرت‌زده می‌شوند. نمره ۱ نشان‌دهنده اعتمادبه‌نفس بسیار کم است. در این زمینه از زندگی خود به شدت ناخشنود هستید.

به‌خاطر داشته باشید مانند همه تمرین‌های دیگر این کتاب این نتایج تنها برای شما است و کس دیگری آن‌ها را نمی‌بیند. ازاین‌رو در علامت زدن و امتیاز دادن به خود صادق باشید. خانه‌های مناسب را علامت * بزنید.

هفت قلمرو زندگی با اعتمادبه‌نفس به قرار زیرند:

١ – زندگی فیزیکی شما:

اعتمادبه‌نفس خود را در سلامتی فیزیکی، آمادگی جسمانی، برنامه غذایی، سطوح انرژی و حال خوش خود در نظر بگیرید. آیا به سلامتی خود بها می‌دهید؟ آیا در همه اوقات احساس قدرت و سلامتی می‌کنید یا به‌جای آن از دردهای مختلف رنج می‌برید، سرفه می‌کنید و سرما می‌خورید؟ امتیاز ۱۰ بدین معناست که صبح، تروفرز از رختخواب بیرون می‌آیید و مطمئنید که می‌توانید با مسائل و اموری که طی روز برایتان پیش می‌آید روبه‌رو شوید. امتیاز پایین‌تر بدین معناست که اغلب خسته و یا بیمار هستید و یا اینکه می‌توانید از خود بیشتر مراقبت کنید.

۲ – زندگی صمیمانه شما:

ببینید در رابطه با همسر و سایر عزیزانتان از چه اعتمادبه‌نفسی برخوردارید. همین حالا به شریک زندگی‌تان فکر کنید. آیا شریک زندگی‌تان از شما حمایت می‌کند؟ آیا شما را می‌خنداند، آیا احساس عشق و مهر می‌کنید؟ آیا به شما احساس شادی و لذت می‌دهد؟ اگر همسر ندارید زندگی خود را به طور مستقل در نظر بگیرید. امتیاز کم نشانه آن است که حالتان می‌تواند به مراتب بهتر باشد. می‌توانید بر شادی‌های خود بیفزایید.

٣ – زندگی خانوادگی شما:

زندگی خانوادگی شما- اعتماد به ‌نفس چیست -منابع اعتمادبه‌نفس
زندگی خانوادگی شما

به روابط خود با پدر و مادر، خواهر و برادر، فرزندان و بستگانتان بیندیشید. آیا احساس می‌کنید افراد خانواده شما، شما را دوست دارند و از شما حمایت می‌کنند؟ آیا از اعتمادبه‌نفس کافی برخوردارید که وقتی با آنان هستید خودتان باشید؟ در برخورد با خانواده خود از چه اعتمادبه‌نفسی برخوردارید.

۴ – زندگی اجتماعی شما:

درباره زندگی اجتماعی خود تا چه حد احساس اعتمادبه‌نفس دارید؟ آیا به‌اندازه‌ای که می‌خواهید دوستانتان را ملاقات می‌کنید؟ آیا آنان به‌اندازه کافی با شما تماس می‌گیرند؟ آیا از اعتمادبه‌نفس کافی برای ملاقات با اشخاص و دوست شدن با آنان برخوردارید؟ امتیاز بالا نشانه آن است که زندگی اجتماعی شما بیشتر از حد انتظار شماست و امتیاز کم بدین معناست که می‌خواهید در ارتباط با دیگران روابط بیشتری داشته باشید.

۵ – زندگی شغلی شما:

به این فکر کنید که در محل کار از چه اعتمادبه‌نفسی برخوردارید و تا چه اندازه فکر می‌کنید در کارتان موفق هستید. امتیاز بالا بدین معناست که از طبیعت کار خود راضی هستید و از روابط کاری خود لذت می‌برید.

۶ – زندگی مالی شما:

عزت‌نفس خود را با مدیریت بر امور مالی خود اندازه بگیرید. تا چه اندازه مطمئن هستید که می‌توانید معیشت خود و خانواده‌تان را تأمین کنید؟ تا چه اندازه مطمئن هستید که می‌توانید بدهی‌های بانکی خود را بپردازید و مبلغی را هم پس‌انداز کنید؟ اکثر ما با کمی پول بیشتر می‌توانیم این کارها را انجام دهیم. اما در اینجا منظور این نیست که با پول بیشتر این کارها را بکنید. برخی از افراد، میلیون‌ها دلار درآمد دارند و بااین‌حال نگران امور مالی خود هستند. بعضی دیگر درآمد بسیار اندکی دارند و بااین‌حال با این پول بدون دغدغه زندگی می‌کنند. شما تا چه اندازه اطمینان دارید که می‌توانید امور مالی خود را مدیریت کنید؟

۷ – احساس هدفمندی در زندگی

افراد با اعتمادبه‌نفس در زندگی هدفمند هستند و به دنبال معنا می‌گردند. آنان می‌دانند که باید در زندگی خود کارهایی انجام بدهند و بدون اینکه انتظاری داشته باشند وقت و انرژی خود را صرف انجام کار می‌کنند. اما جمعی دیگر فاقد این اعتمادبه‌نفس هستند. شما چگونه به دنیا خدمت می‌کنید؟ چقدر اطمینان دارید که زندگی معناداری را جستجو می‌کنید.

امتیاز هفت قلمرو زندگی با اعتمادبه‌نفس

امتیاز هفت قلمرو زندگی با اعتمادبه‌نفس - اعتماد به ‌نفس چیست -منابع اعتمادبه‌نفس
امتیاز هفت قلمرو زندگی با اعتمادبه‌نفس

در جدول بالا من سه خط را خالی گذاشته‌ام تا آنچه در زندگی برایتان مهم است درج کنید. برای مثال برخی می‌خواهند تلاش‌هایشان دیده شود، بعضی دیگر به اعتقادات خود حساس هستند. شما انسان منحصربه‌فردی هستید و باید توجه کنید که در همه زندگی خود دنبال رضایت خاطر بروید؛ بنابراین پیش از اینکه بقیه مطالب کتاب را بخوانید مواردی را که لازم می‌دانید به جدول اضافه کنید.

 پس از آنکه به هفت قلمرو در زندگی خود امتیاز دادید، به خود خسته نباشید بگویید. بسیاری از افراد در زندگی امتیازهای ضعیفی به دست می‌آورند و بااین‌حال برای تغییر شرایط خود کاری صورت نمی‌دهند. اما شما این‌گونه نیستید. شما با امتیاز دادن به اعتمادبه‌نفس خود در جنبه‌های مختلف زندگی، نسبت به خود متعهد می‌شوید تا شرایط خود را بهتر کنید.

 پس از علامت‌گذاری در خانه‌های مختلف به این توجه کنید که چرا به خود این امتیاز را داده‌اید. از سؤالات مطرح شده در ادامه مطلب برای بررسی شرایط خود استفاده کنید.

 • چه اتفاق خوبی هم‌اکنون در حال جریان است؟
 • چه اشکالی وجود دارد که می‌توانید آن را تغییر بدهید؟
 • می‌خواهید چه چیزهای جدیدی در خود ایجاد کنید؟

اگر آنان می‌توانند این کار را انجام دهند …

آلیسون ۳۱ ساله، یک سرپرست در شرکت بیمه است. در ساعات طولانی کار می‌کند و اغلب احساس خستگی دارد. او که احساس می‌کند زندگی‌اش را هدر می‌دهد به موارد هفت‌گانه توجه کرده است. او در مورد زندگی شغلی و مالی به خود امتیاز بالا داده است و به طور منطقی با بعضی دیگر از امور زندگی‌اش مشکلی ندارد. اما در مورد زندگی صمیمانه و احساس هدفمندی در زندگی به خود امتیاز ۳ داده است و در این دو مورد مطالبی را یادداشت کرده است.

 در زندگی صمیمانه من: من دوست‌های فراوانی دارم اما با کسی در رابطه نیستم و گاهی احساس تنهایی می‌کنم. کارم بسیار زیاد است. اما آیا زیاد بودن کار را بهانه‌ای برای نداشتن زندگی صمیمانه می‌دانم؟

 احساس هدفمندی در زندگی من در زندگی چه هدفی را دنبال می‌کنم؟ دوست دارم برای بنگاه‌های خیریه کاری صورت دهم. وقتی در تلویزیون آگهی‌های کمک به بنگاه‌های خیریه نگهداری کننده از کودکان را می‌بینم فکرهایی به سرم می‌زند. اما بعد وقتی به محل کارم می‌روم تحت تأثیر کار زیاد ایده‌هایم را فراموش می‌کنم. اما به‌راستی می‌خواهم چه‌کار کنم؟ مطمئن نیستم. تاکنون فرصتی نداشته‌ام اما شاید لازم باشد این فرصت را پیدا کنم.

 آلیسون پس از توجه به این دو مورد تصمیم می‌گیرد که کمی جدی‌تر فکر کند. او تصمیم می‌گیرد که روزهای شنبه را بیشتر به زندگی خود بپردازد.

برای موفقیت آماده شوید

برای موفقیت آماده شوید - اعتماد به ‌نفس چیست -منابع اعتمادبه‌نفس
برای موفقیت آماده شوید

دفترچه یادداشت خوبی تهیه کنید. دفتری تهیه کنید که از کارکردن با آن لذت ببرید. می‌توانید افکارتان را در این دفترچه یادداشت کنید و پیشرفت خود را ردیابی نمایید. با جمع‌آوری همه تفکرات و اندیشه‌های خود در یک مکان می‌توانید در آینده به‌راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید. وقتی به آن‌ها مراجعه می‌کنید متوجه می‌شوید چقدر پیشرفت کرده‌اید.

توانمندی‌های خود را گرامی بدارید

تاکنون ما روی زمینه‌هایی متمرکز شده‌ایم که ممکن است در آن‌ها کاملاً داشتن اعتمادبه‌نفس را احساس نکرده باشید. اما اکنون به زمینه‌هایی توجه کنید که در آن‌ها قدرتمند هستید. همه ما نقاط قوت خاص خود را داریم و وقتی در این زمینه‌ها ظاهر می‌شویم می‌توانیم قدرتمندانه‌تر عمل کنیم.

تیم فوتبالی را در نظر بگیرید که فوروارد نوک و دروازه‌بان بسیار قدرتمندی داشته باشد. چه اتفاقی می‌افتد اگر مربی تیم، فوروارد را در دروازه و دروازه‌بان را در مکان بازی فوروارد به خدمت بگیرد؟ آیا می‌توانید تصورش را بکنید که این دو چگونه بازی خواهند کرد؟ مطمئناً خوب بازی نخواهند کرد. آیا فکر می‌کنید این دو بازیکن در محل جدیدی که بازی می‌کنند اعتمادبه‌نفس خواهند داشت؟ قطعاً خیر.

 اشخاص وقتی روی نقاط قوت خود متمرکز شوند اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا می‌کنند من مطمئنم شما می‌دانید که اگر انرژی‌تان را روی فعالیتی صرف کنید که در آن خوب و قوی باشید برایتان بسیار لذت‌بخش‌تر از آن است که روی فعالیتی که در آن ضعیف هستید تمرکز کنید.

از استعدادهای خود بهره بگیرید

بسیاری از افراد از استعدادهای خود بهره نمی‌گیرند. اما بدانید استعدادی که شما دارید احتمالاً دیگران از آن بی‌بهره‌اند. ممکن است شما زبان خارجی را به‌راحتی یاد بگیرید. ممکن است با آشپزی خود دیگران را تحت تأثیر قرار بدهید یا بتوانید همیشه کامپیوترهای دوستانتان را وقتی خراب می‌شوند درست کنید و یا گوش شنوایی داشته باشید و بخواهید به‌راحتی به مشکلات دوست‌ها و آشنایانتان گوش بدهید. شما هر استعدادی داشته باشید خود را در آن پر علم و اطلاع می‌دانید.

 اما کسی نیست که در همه کارها خوب باشد. اشخاص با اعتمادبه‌نفس می‌دانند که باید به نقاط قوت خود بها بدهند، اما خود را به‌خاطر نقاط ضعفی که دارند شماتت ننمایند. دیوید بکهام فوتبالیست مشهور، اگر درون دروازه بایستد کار زیادی نمی‌تواند بکند. اگر شما فوتبال بازی می‌کنید ببینید در چه جایی از زمین خوب بازی می‌کنید و در همان جا بازی کنید؟

کسی نمی‌تواند در هر کاری مهارت داشته باشد هر کس در کاری عالی است.

اوری پدس، درام‌نویس یونانی

تمرین

در اینجا دو مطلب ناتمام درج شده است. هر مطلب را با ده جمله کامل کنید:

من در…… ………………………… خوب هستم.

من از…………………… … لذت می‌برم.

بیشتر افراد از اینکه به نقاط قوت خود توجه کنند خجالت می‌کشند؛ بنابراین سعی کنید فروتنی بیش از اندازه را کنار بگذارید. به جنبه‌های مختلف زندگی خود فکر کنید. ممکن است شما در برخورد با مردم، با اعداد و ارقام، با حیوانات، با حرف‌ها و برنامه‌ها، با تکنولوژی، با ایده‌ها و نظرها، با مد، با خودتان و یا هر چیز دیگری که به ذهنتان می‌رسد راحت باشید. هر نقطه قوتی را که در خود احساس می‌کنید یادداشت نمایید. با هرکدام جمله‌ای بسازید و بعد به آنچه نوشته‌اید نگاه کنید. چه احساسی پیدا می‌کنید.

همین حالا امتحان کنید. عبارات ناتمام را روی یک برگه کاغذ بنویسید و تکمیل کنید. پنج دقیقه برای این کار کافی است. دیری نمی‌گذرد احساس می‌کنید از نیروی بیشتری برخوردارید. می‌توانید در صورت تمایل از دوست‌ها و بستگانتان کمک بگیرید. از آنان بپرسید: «به نظر شما من در چه کاری خوب هستم؟»

شرط می‌بندم که دوست‌ها و بستگانتان بیش از خود شما درباره توانمندی‌هایتان مثبت فکر می‌کنند. ازاین‌رو کوتاه زمانی صرف می‌شود تا درباره توانمندی‌هایتان نقطه نظرهای فراوانی به دست آورید.

 وقتی فرصت بیشتری به دست آوردید تمرین زیر را هم انجام دهید.

اقدام عملی: حکایت نقاط قوت شما

نقاط قوت شما- اعتماد به ‌نفس چیست -منابع اعتمادبه‌نفس
نقاط قوت شما

توانایی استفاده از توانمندی‌ها به طور منظم به شما کمک می‌کند که موفق و در ضمن خشنود باشید. اما ممکن است در مواقعی از مسیر خود منحرف شویم و از توانمندی‌های خود غافل شویم. افراد اغلب احساس می‌کنند که در برخی از موارد قبلی زندگی خود موفق‌تر بوده‌اند. ازاین‌رو این تمرین به شما کمک می‌کند تا نقاط قوتی را که ممکن است فراموش کرده باشید به یاد آورید.

زمانی را به یاد آورید که ۱۰ ساله بودید. اگر در سال ۱۹۶۷ متولد شدید، در سال ۱۹۷۷، ۱۰ ساله بودید.

 1 – توضیح دهید در آن سال برایتان چه اتفاقی افتاد.

به خود خاطرنشان کنید که کجا زندگی می‌کردید، اوقات خود را با چه کسانی می‌گذراندید و بخش اعظم اوقات خود را چگونه می‌گذراندید.

 ۲ – فهرستی از موفقیت‌های خود در آن زمان تهیه کنید.

 تمامی موفقیت‌های آن زمانتان را بنویسید. هر کاری را که در آن موفق شدید و هر کاری را که به انجام‌دادنش مباهات کردید بنویسید. مهم نیست این کار چقدر بزرگ یا کوچک بوده است. کافی است درباره هر اقدام موفق خود یک جمله بنویسید. سعی کنید برای هرسال، به ۲ یا ۳ موفقیت خود اشاره کنید.

٣ – حالا به سال بعدی بروید.

برای هرسال زندگی‌تان به مرحله ۱ و ۲ برگردید تا به زمان امروز برسید.

۴ – به موفقیت‌های شخصی که از آن لذت بردید اشاره کنید.

برای هر تجربه خوشایند یک پاراگراف بنویسید. جملات خود را با فاعل اول شخص مفرد شروع کنید. فرض کنید درباره کارتان برای یکی از دوست‌هایتان حرف می‌زنید. بیشتر به رفتار و به تصمیماتی که گرفتید توجه کنید. چه کردید، چه گفتید و چه تصمیمی گرفتید که موفق شدید.

 ۵ – به افعالی که در حکایت خود می‌نویسید توجه کنید.

 به تصمیماتی که گرفتید و به اقداماتی که صورت دادید توجه کنید. برای رسیدن به موفقیت از چه استعدادی بهره گرفتید؟ توانمندی‌های شما می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند. ممکن است وقتی به صحبت‌های دیگران گوش می‌دهید احساس قدرت کنید. ممکن است وقتی به دیگران احساس ارزش می‌دهید، مسائل را تحلیل می‌کنید، با حیوانات کار می‌کنید، تکنولوژی را درک می‌کنید، برنامه می‌ریزید و یا از خود استحکام شخصیت نشان می‌دهید احساس موفقیت و قدرتمندی کنید. شاید وقتی به دیگران الهام می‌بخشید، با کسی مذاکره می‌کنید، در مقام همدلی حرفی می‌زنید، شرایط موجود را تغییر می‌دهید، به دیگران خدمت می‌کنید و احساس قدرت کنید.

 این تمرین به کمی زمان احتیاج دارد، اما تمرین ارزشمندی است. توجه داشته باشید بخش اعظم ارزش این کتاب به انجام‌دادن است و نه خواندن آن. تنها وقتی از توانمندی‌های خودآگاه شدید می‌توانید به اعتمادبه‌نفس برسید.

درک منابع اعتمادبه‌نفس

درک منابع اعتمادبه‌نفس - اعتماد به ‌نفس چیست -منابع اعتمادبه‌نفس
درک منابع اعتمادبه‌نفس

افراد ممکن است به دلایل عدیده احساس اعتمادبه‌نفس نداشته باشند دوران کودکی، ژن، سن و سال، شرایط زندگی و… اما بدون توجه به اینکه در گذشته برایتان چه اتفاقی افتاده است و حالا برایتان چه اتفاقی می‌افتد می‌توانید روی آینده خود تأثیر بگذارید. رسیدن به اعتمادبه‌نفس شبیه کنار هم قراردادن اجزای یک پازل است. در ادامه مطلب به شش قطعه از پازل اعتمادبه‌نفس اشاره کرده‌ایم که می‌توانید از آن‌ها برای رسیدن به اعتمادبه‌نفس بیشتر استفاده کنید.

ذهنیت و باورهای شما:

انسان‌های با اعتمادبه‌نفس باورهایی مثبت و خوش‌بینانه درباره امور و موقعیت‌های خود دارند. اما بسیاری خودشان را به‌خاطر اشتباه‌ها و تقصیرهایی که مرتکب می‌شوند تحقیر می‌کنند. خوشبختانه، روان شناسان به این نتیجه رسیده‌اند که اشخاص می‌توانند طرز فکر خود را تغییر دهند. می‌توانید ذهن خود را به‌گونه‌ای آموزش دهید تا باورهای مثبت و سازنده در آن ایجاد شود و به اعتمادبه‌نفس برسید. در فصل ۲ در این خصوص بحث کرده‌ام.

هدف‌های شما:

با اعتمادبه‌نفس‌ها هدف‌هایی را در زندگی دنبال می‌کنند. آنان می‌دانند که در زندگی به کجا می‌خواهند برسند، می‌دانند چه زمانی باید بیشتر تلاش کنند و چه زمانی انرژی خود را ذخیره کنند تا به هدف‌هایشان برسند. کسانی که در زندگی هدفی را دنبال نمی‌کنند به حالت شناور قرار می‌گیرند و هر لحظه از سمتی به سمت دیگر می‌روند. در فصل ۳ درباره هدف‌گذاری بحث کرده‌ام.

رفتار شما:

چرخه کاری انجام‌دادن، فکرکردن و احساس نمودن به ما می‌گوید اگر با اعتمادبه‌نفس و مطمئن رفتار کنیم می‌توانیم در خود به اعتمادبه‌نفس بیشتری برسیم.

برگشت‌پذیری شما:

با اعتمادبه‌نفس‌ها از برگشت‌پذیری فراوان برخوردارند. آنان می‌توانند پس از هر شکست و ناکامی دوباره از جای خود بلند شوند و به صحنه بازگردند.

منابع شما:

افراد با اعتمادبه‌نفس می‌توانند از منابع مختلف برای افزایش و حفظ اعتمادبه‌نفس خود استفاده کنند. آنان روی حمایت دیگران حساب می‌کنند و از محیط و شرایط برای رسیدن به احساس بهتر بهره می‌گیرند

راه ادامه دادن شما:

افزایش اعتمادبه‌نفس شبیه به دوی ماراتن است نه دوی سرعت.

خلاصه مطالب مهم مقاله

 • اعتمادبه‌نفس توانایی انجام‌دادن است و مهم نیست کاری که می‌خواهید بکنید از چه چالشی برخوردار است. ممکن است این حرف تا حدودی هول‌انگیز به نظر برسد. اما بدانید هرگاه تصمیم به انجام کاری گرفتید و اقدام کردید، اقدام بعدی شما به مراتب ساده‌تر می‌شود.
 • اعتمادبه‌نفس کیفیتی است که همه می‌توانند مقدار بیشتری از آن را به دست آورند. بدون توجه به طرز تربیت و تحصیلاتی که دارید می‌توانید اقداماتی به‌منظور افزایش اعتمادبه‌نفس خود انجام دهید.
 • به‌خاطر داشته باشید که احساس نگرانی، تشویش، هراس و اندوه نمی‌توانند شما را بکشند. اگر اعتمادبه‌نفس شما کم است در نهایت این مغز شماست که با شما بازی می‌کند.
 • چرخه انجام‌دادن، فکرکردن و احساس نمودن را فراموش نکنید. می‌توانید با انجام‌دادن کارها به طرزی مطمئن و با فکرکردن به اعتمادبه‌نفس،
 • اعتمادبه‌نفس بیشتری را احساس کنید.
 • ممکن است در حال حاضر در زمینه‌های به خصوصی فاقد اعتمادبه‌نفس باشید. اما مهم نیست که در حال حاضر در چه شرایطی به سر می‌برید. وقتی بدانید که در حال حاضر کجا هستید، می‌توانیم به‌اتفاق به‌جایی که می‌خواهید برسیم.

منبع :

برداشتی از کتاب :

هنر رسیدن به آنچه می خواهید

نویسنده: رابرت یونگ

مترجم: مهدی قراچه داغی

گردآوری :

حسین شکرگزار

غیاث الدین مشایی

میانگین امتیاز 4.6 / 5. تعداد آرا: 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *