تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI

5
(1)

تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI

همه چیز در باره MBTI و کاربردهای آن در فروش 

تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه
تیپ‌شناسی MBTI چیست؟

تاریخچه MBTI

امروزه، ابزار MBTI پرکاربردترین و شناخته‌شده‌ترین ابزار شخصیت در جهان است. سالانه حدود دو میلیون نفر آن را تکمیل می‌کنند.

آزمون شخصیت مایرزبریگز (MBTI)

آزمون تیپ‌شناسی شخصیت مایرز – بریگز (به انگلیسی: Myers-Briggs Type Indicator) یا کلیدواژه MBTI ، یک پرسش‌نامه روان‌سنجی شخصی است که ترجیحات متنوع روان‌شناختی فرد، در فهم دنیا و چگونگی تصمیم‌گیری را اندازه‌گیری می‌کند. اگرچه پدیدآورندگان این پرسش‌نامه ادعا می‌کنند که ایده مرکزی خود را ازروی تئوری‌های تیپ شخصیتی کارل گوستاو یونگ استنتاج کردند؛ ولی بسیاری از متخصصان این عرصه و همچنین شاگردان یونگ همچون جوزف هندرسون معتقدند که کاترین بریگز و دخترش از فهم تئوری یونگ بازمانده‌اند.

گسترش‌دهندگان اول روش شناخت شخصیت MBTI ، کاترین کوک بریگز و دخترش، ایزابل بریگز مایرز بودند که کارهای یونگ را به طور گسترده مطالعه کردند و این آزمون را طراحی کردند. آن‌ها تست MBTI را ابتدا در طی جنگ جهانی دوم بدین منظور طراحی کردند تا بتوانند مناسب‌ترین شغل را برای زنانی که در صنعت نظامی کار می‌کردند پیدا کنند. سؤال‌های ابتدایی گسترش یافتند تا اینکه در سال ۱۹۶۲ با عنوان آزمون شخصیت مایرز – بریگز (MBTI) منتشر شدند.

نحوه پیدایش MBTI (ام بی تی آی)

چه کسی ارزیابی MBTI را ایجاد کرده است؟

این کار با کاترین کوک بریگز و دخترش ایزابل بریگز مایرز در اوایل اواسط قرن بیستم در ایالات متحده آغاز شد.

 تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه-کاترین کوک بریگز و بریگز مایرز
کاترین کوک بریگز و بریگز مایرز

هم‌زمان و با ترجمهٔ کتاب «تیپ‌های روان‌شناختی» یونگ در سال ۱۹۲۳ در آمریکا، مایرز و بریگز ایده‌ای که یونگ در آن کتاب مطرح کرده بود را با مشاهدات و نظریات خودشان بسیار منطبق و هم‌سو دیدند ازاین‌رو مصمم‌تر شدند تا تحقیقات خود را روی افراد بیشتری مورد آزمون قرار دهند. انگیزه اصلی آنان از این کار کمک به افراد برای درک بهتر از خود و آشنا شدن با جنبه‌های مختلف و احتمالاً نادیدنی وجودشان بود. مایرز و بریگز برای توسعهٔ پرسش‌نامه‌شان از کمک‌های تخصصی سنجشگران و روان‌شناسان کارکشته و حرفه‌ای کمک گرفتند و در نهایت در سال ۱۹۴۳ اولین پرسش‌نامه MBTI را منتشر کردند. امروزه تست MBTI (ام بی تی آی) از شهرت بالایی برخوردار است و در آمریکا تقریباً دو میلیون نفر سالانه از آن برای خودشناسی استفاده می‌کنند.

چه زمانی ارزیابی MBTI برای اولین‌بار منتشر شد؟

جنگ جهانی دوم تأثیر بسزایی در توسعه پروژه MBTI داشت. مایرز معتقد بود که اگر مردم یکدیگر را بهتر درک کنند، بهتر می‌توانند با هم، کار کنند و اختلافات کمتری به وجود خواهد آمد. جهان پس از جنگ می‌تواند مکان بهتری باشد.

او مصمم بود راهی پیدا کند که به افراد امکان دسترسی به تیپ شخصیتی آنها را بدهد. این منجر به ایده شاخص تیپ شد و مایرز بقیه زندگی خود را وقف توسعه آن کرد.

او 20 سال آینده را صرف توسعه سؤالات و تأیید اعتبار ابزار و نظریه کرد. سازوکار MBTI اولین‌بار در سال 1962 منتشر شد.

چرا باید در مورد تیپ‌های شخصیتی مختلف MBTI یاد بگیرم؟

تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه-چرا باید در مورد تیپ‌های شخصیتی مختلف MBTI یاد بگیرم
چرا باید در مورد تیپ‌های شخصیتی مختلف MBTI یاد بگیرم؟

دانش در مورد تیپ‌های شخصیتی مایرز – بریگز (MBTI) می‌تواند از طرق مختلف به شما کمک کند! اول، MBTI می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد معنای خود و در مورد خود بیاموزید. بسیاری از افرادی که با تیپ‌های شخصیتی خود آشنا می‌شوند، درمی‌یابند که این امر به آنها کمک می‌کند تا از لحاظ روشی که قبلاً تجربه نکرده بودند، احساس طبیعی داشته باشند. MBTI می‌تواند به شما این حس را بدهد که شما در انجام کارها و داشتن یک سری خصوصیات شخصیتی تنها نیستید که می‌تواند احساسی کاملاً حیرت‌انگیز باشد.

دانش از تیپ شخصیتی خود می‌تواند به شما کمک کند تا درک کنید که چگونه به استرس پاسخ دهید، چگونه بهتر یاد بگیرید و سبک رهبری شما چیست، حتی می‌تواند به شما در زمینه فروش کالا و خدمات مانند فروش بیمه نیز کمک کند.

رایج‌ترین کاربردهای MBTI (ام بی تی آی)

 یکی از رایج‌ترین موارد استفاده از MBTI کمک به افراد در مراحل انتخاب شغل است. این به‌هیچ‌وجه به معنای این نیست که تیپ شخصیتی شما کاری را که باید به‌عنوان یک حرفه انجام دهید تعیین می‌کند، اما می‌تواند شما را در جستجوی مشاغلی که مناسب شما هستند، راهنمایی کند و به شما کمک کند تا بدانید چه تیپ‌های شخصیتی‌ای با محیط‌ها و فعالیت‌های موردنظر شما منطبق هستند و اینکه چگونه ممکن است در یک حرفه جذاب باشید. به‌عنوان یک پاداش، یادگیری درباره تیپ شخصیتی MBTI می‌تواند روش‌های معنی‌داری برای توصیف خود در برابر کارفرمایان فراهم کند!

مطمئناً، همان‌طور که در مورد تیپ شخصیتی خودتان اطلاعات کسب می‌کنید، می‌توانید کمک کنید تا تفاوت بین عملکرد شما نسبت به افراد دیگر را متوجه می‌شوید. این مسئله خوب است وقتی صحبت از کار با دیگران در گروه‌های اجتماعی و محیط کار می‌شود. دانش مربوط به MBTI حتی می‌تواند در روابط عاشقانه، خانوادگی، فروش و دیگر روابط، نقشی حیاتی داشته باشد زیرا می‌تواند به شما کمک کند ببینید که آنچه روزی بی‌ادبی به نظر می‌رسید، به‌سادگی یک روش متفاوت از بودن و رفتار کردن است.

انواع تست‌های شخصیتی

در زیر برخی از شناخته‌شده‌ترین و رایج‌ترین ابزارهای ارزیابی شخصیت ذکر گردیده است. این ابزارهای اندازه‌گیری در طیف وسیعی از زمینه‌ها، از مطالعات روان‌شناسی گرفته تا ارزیابی کارمندان، و از همه مهم‌تر، بعضی از آنها با حمایت تحقیقاتی و علمی بهتری نسبت به سایرین به کار گرفته می‌شوند.

1 – (Big Five Inventory-2 (BFI-2

تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه-5 بزرگ
5 بزرگ

 (Big Five Inventory-2 (BFI-2 آخرین نسخه ابزاری برای ارزیابی خصوصیات شخصیت Big five است که صفات: برون‌گرایی، سازگاری، وجدان، احساسات منفی و روشنفکری و همچنین جنبه‌های هر یک را بررسی می‌نماید. این تست در تحقیقات روان‌شناسی به کار گرفته می‌شود و می‌تواند برای ارزیابی شخصیتی نیز از آن استفاده شود.

2 – پرسش‌نامه اصلاح شده شخصیت NEO

پرسش‌نامه اصلاح شده شخصیت NEO) NEO PI-R) یک نسخه اصلاح شده از ابزاری است که اصالتاً بعد از عوامل موجود در پنج ویژگی بزرگ روان رنجوری، برون‌گرایی و گشودگی نام‌گذاری شد؛ هرچند ابزار فعلی میزان سازگاری و وجدان را نیز، به‌علاوه ۳۰ مورد دیگر در صفات خاص هر عامل را ارزیابی می‌کند. این تست در تحقیقات روان‌شناختی استفاده می‌شود.

3 – پرسش‌نامه شخصیتی HEXACO-Revised

پرسش‌نامه شخصیتی (HEXACO-Revised (HEXACO-PI-R برای اندازه‌گیری شش بعد شخصیت، بر اساس مدل HEXACO استفاده می‌شود که شامل عواملی است که مطابق با پنج بزرگ و همچنین عامل صداقت – فروتنی است و در تحقیقات روان‌شناسی به کار گرفته شده است و می‌تواند برای ارزیابی شخصی از آن استفاده کرد.

4 – پرسش‌نامه شخصیت چندمنظوره مینه‌سوتا (MMPI)

پرسش‌نامه شخصیت چندمنظوره مینه‌سوتا (MMPI) در درجه اول برای ارزیابی علائم بیماری روانی و ویژگی‌های شخصیتی ناسازگار استفاده می‌شود. آخرین نسخه (MMPI-2-RF) شامل مقیاس‌های مربوط به پرخاشگری، جامعه گریزی، شک به خود و سایر مشکلات خاص و همچنین مقیاس‌هایی برای عوامل گسترده‌تر است. MMPI برای تحقیقات و در برنامه‌هایی مانند مراقبت از سلامت روان، ارزیابی پزشکی قانونی و ارزیابی متقاضیان برای مشاغل ایمنی عمومی استفاده می‌شود.

5 – چک‌لیست – بازنگری شده روانی (Hare (PCL-R

چک‌لیست – بازنگری شده روانی (Hare (PCL-R ابزاری است که برای سنجش صفات روانی مانند تکانشگری و عدم ابراز پشیمانی یا گناه در مجرمان یا افراد دیگر در مقررات پزشکی قانونی طراحی شده است. برخلاف تست‌های شخصیتی که شامل پرسش‌نامه‌های گزارش از خود هستند، از طریق مصاحبه و ارزیابی فرد توسط یک متخصص بالینی اداره می‌شود.

6 – پرسش‌نامه شخصیت تجدیدنظر شده شخصیت روانی (PPI-R)

پرسش‌نامه شخصیت تجدیدنظر شده شخصیت روانی (PPI-R) ، مانند لیست چک «Hare»، برای ارزیابی سطح خصوصیات روانی فرد طراحی شده است، اما برای استفاده افراد غیر مجرم تهیه‌شده و نتایج آن بر اساس پاسخ به سؤالات پرسش‌نامه است.

7 – پرسش‌نامه شخصیت خودشیفتگی (NPI)

پرسش‌نامه شخصیت خودشیفتگی (NPI) برای ارزیابی میزان خودشیفتگی فرد، اغلب در یک زمینه تحقیقاتی مورداستفاده قرار می‌گیرد، اگرچه می‌تواند به‌منظور خودارزیابی نیز مورداستفاده قرار گیرد. برای تشخیص اختلال شخصیت خودشیفتگی که مبتنی بر معیارهای موجود در DSM-V است استفاده نمی‌شود.

8 – پرسش‌نامه شخصیت هوگان (HPI)

پرسش‌نامه شخصیت هوگان (HPI) مبتنی بر مدل پنج عاملی است و برای پیش‌بینی عملکرد کاری از جمله در کاندیداهای شغلی در نظر گرفته شده است. مقیاس‌های آن بر اساس ویژگی‌های مرتبط با کار مانند جاه‌طلبی، جامعه‌پذیری و حساسیت بین فردی سازمان‌دهی می‌شود.

9 – شاخص نوع (Myers Briggs (MBTI (ام بی تی آی)

شاخص نوع (Myers Briggs (MBTI (تست MBTI) «نوع» روان‌شناختی را به چهار تا از هشت حرف ممکن خلاصه می‌کند: برون‌گرایی (E) یا درون‌گرایی (I)، درک (S) یا آگاهی (N)، تفکر (T) یا احساس (F)، و داوری (J) یا درک کردن (P). نتایج به یکی از ۱۶ نوع مانند ENTJ یا ISFP می‌رسد. MBTI به طور گسترده در تجارت مورداستفاده قرار می‌گیرد (از جمله برای ارزیابی کارمندان یا در طول سمینارها) و نسخه‌های غیررسمی برای استفاده شخصی در دسترس است، اگرچه دانشمندان اغلب محدودیت‌های آن را ذکر می‌کنند، از جمله اینکه «انواع» مجزای آن تفاوت‌های شخصیتی را بیش از حد ساده می‌کند.

10 – DiSC

تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه-تست دیسک
تست دیسک

DiSC نامی است که به مجموعه‌ای از ارزیابی‌های شخصیت داده شده است که به افراد یکی از چهار نوع، یا ترکیبی از انواع: غالب بودن (D)، تأثیرگذاری (I)، سکون و پایداری (S) و وجدان (C) اختصاص می‌یابد. مانند Myers Briggs، از آن برای یادگیری در مورد تفاوت‌های فردی در سازمان‌ها استفاده می‌کنند، اما به‌طورکلی موردتوجه دانشمندان شخصیتی معاصر نیست.

11 – اناگرام

آزمایش‌های مربوط به اناگرام بر اساس مفهوم Enneagram of Personality انجام می‌شود و توصیفات شخصیتی را بر اساس ۹ نوع اصلی و اغلب اوقات انواع ثانویه‌ای به نام «بال‌ها» اختصاص می‌دهد. درحالی‌که Enneagram در زمینه‌های تجاری و معنوی تبلیغ شده است، فاقد پشتیبانی تجربی است و به‌ندرت توسط دانشمندان شخصیت مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 مقایسه تست  MBTI با سایر آزمون‌های شخصیت شناسی

MBTI با آزمایش استاندارد اندازه‌گیری صفات که می‌تواند با تمرین بهبود یابد، با شناسایی تیپ‌های ترجیحی متفاوت است. درحالی‌که تیپ‌ها و صفات هر دو ذاتی هستند، صفات می‌توانند مانند مهارت‌ها بهبود یابند، درحالی‌که تیپ‌ها، اگر توسط یک محیط سالم پشتیبانی شوند، به طور طبیعی با گذشت زمان تفاوت می‌کنند. این جنبه از نظریه MBTI این را مطرح می‌کند که ویژگی‌های طبقه‌بندی‌شده در واقع تیپ‌های مختلفی هستند و ویژگی‌هایی نیستند که با تمرین می‌توانند بهبود یابند، بحث داغ است و فاقد اثبات قطعی است.

این یک آزمون یا ابزار ارزیابی محسوب نمی‌شود و هیچ جواب درست یا غلطی از طریق ابزار MBTI حاصل نمی‌شود. پاسخ به سؤالات نشانه‌ای از تیپ روان‌شناختی فرد است و نشان‌دهنده هیچ‌چیز مثبت یا منفی‌ای نیست.

ابزار MBTI ازاین‌جهت که آزمونی است که برای ارزیابی برخی از خصوصیات شخصیت فرد طراحی شده است، مانند سایر ابزارهای روان‌شناختی است. از افراد خواسته می‌شود تا در موقعیت‌های مختلف به سؤالات مربوط به ترجیحات خود پاسخ دهند، و نتیجه آن “تیپ” شخصیتی مشخصی است. شناختن تیپ فرد به انگیزه‌ها، رفتارها و تعاملات او با دیگران معنی می‌دهد.

تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه-انگیزه‌ها، رفتارها
شناختن تیپ فرد به انگیزه‌ها، رفتارها و تعاملات او با دیگران معنی می‌دهد.

این ابزار مقادیری از ویژگی‌های شخصیتی یا مقادیر صفات یا رفتار را اندازه‌گیری نمی‌کند. بیشتر ابزارهای روان‌شناختی میزان زیاد یا کم بودن صفات خوب یا بد را گزارش می‌دهند. ابزار MBTI شخصیت‌ها را به تیپ‌های مختلفی تقسیم می‌کند که از لحاظ کیفی متفاوت هستند. همان‌طور که سیب با پرتقال متفاوت است، یک تیپ شخصیتی با انواع دیگر متفاوت است. تئوری صفات به شما می‌گوید که شما چقدر شبیه پرتقال و چه مقدار شبیه سیب هستید (درصورتی‌که همه سالاد میوه هستند).

نتایج تست MBTI شما را با نتایج افراد دیگر مقایسه نمی‌کند. اکثر تست‌های روان‌شناسی شما را با مقایسه با برخی از استانداردهای طبیعی یا آسیب‌شناختی ارزیابی می‌کنند. پاسخ‌های شما با استفاده از ابزار MBTI تنها مقادیری است که برای نشان‌دادن تیپ شخصیتی شما استفاده می‌شود. اینکه شما یک فرد برون‌گرا هستید یا یک درون‌گرا مسئله مهم است، نه نحوه مقایسه شما با سایر افراد برون‌گرا یا درون‌گرا.

4 درگاه ورودی در MBTI

تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه-4 درگاه ورودی در MBTI
4 درگاه ورودی در MBTI

در روش MBTI 8 درگاه ترجیحی به 4 جفت متضاد تقسیم می‌شوند که نهایتاً تیپ شخصیتی افراد را مشخص می‌نمایند. هنگام خواندن جفت‌های متضاد، به این فکر کنید که کدام‌یک از موارد طبیعی‌ترین و راحت‌ترین حالت را برای توصیف شما ارائه می‌کند.

 انجام وظایف مرتبط با مشخصات ترجیح‌هایتان به شما احساس راحتی بیشتری خواهد داد، درحالی‌که انجام وظایف مربوط به تنظیمات ترجیحی‌ای که شما را به‌درستی توصیف نمی‌کند باعث می‌شود تلاش بیشتری کنید، احساس طبیعی کمتری داشته باشید و برای انجام آن وظایف انرژی و زمان بیشتری صرف نمایید. همان‌طور که گفته شد، همه افراد با استفاده از تنظیمات ترجیحی و غیر ترجیحی، وظایفی را در زندگی انجام می‌دهند. با مرور اطلاعات زیر، به این فکر کنید که کدام‌یک از جفت‌ها بیشتر شما را توصیف می‌کند، از هر جفت یک حرف انتخاب کنید تا یکی از 16 تیپ شخصیتی MBTI که در واقع متشکل از 4 حرف است، مشخص گردد.

تیپ‌های MBTI (ام بی تی آی)

درگاه ورود انرژی در MBTI

تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه-درگاه انرژی در MBTI
درگاه انرژی در MBTI

برون‌گرایی و درون‌گرایی

تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه-برون‌گرایی و درون‌گرایی
برون‌گرایی و درون‌گرایی

 

برون‌گرایی (E) و درون‌گرایی (I) کلماتی هستند که اغلب در جامعه شنیده می‌شوند و کلیشه‌های زیادی در ارتباط با آنها وجود دارد. مردم معمولاً فکر می‌کنند برون‌گرایی شخصی را توصیف می‌کند که نفوذی داشته باشد، تمام‌وقت صحبت کند یا با صدای بلند حرف بزند. آنها ممکن است درون‌گرایی را راهی برای توصیف افرادی که گوشه‌گیر هستند، مردم را دوست ندارند یا هرگز صحبت نمی‌کنند، بدانند. در مورد MBTI ، این کلیشه‌ها اعمال نمی‌شوند! این ترجیحات به چگونگی به‌دست‌آوردن و صرف انرژی ما مربوط می‌شود و همان‌طور که توضیحات زیر را می‌خوانید، خوب است که فکر کنید کدام اعمال و شرایط باعث احساس خستگی و احساس انرژی در شما می‌شوند. چگونه باتری‌های خود را دوباره شارژ می‌کنید؟

تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه-درگاه ورود انرژی
درگاه ورود انرژی

درگاه ورود اطلاعات در MBTI

تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه-درگاه ورود اطلاعات
درگاه ورود اطلاعات

حس و شهود

 

مسلماً سنجش حس (S) و شهود (N) مهم‌ترین مجموعه ترجیحات MBTI در عرصه آموزش هستند زیرا آنها توصیف می‌کنند که ما چگونه اطلاعات از جهان بیرون می‌گیریم. این مجموعه ترجیحات ازاین‌جهت منحصربه‌فرد است که تنها مجموعه‌ای است که نزدیک به تقسیم 50/50 در جمعیت نیست. در ایالات متحده، حدود 67٪ از مردم حسی بودن را ترجیح می‌دهند و فقط 33٪ شهودی بودن را ترجیح می‌دهند.

تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه
درگاه ورود اطلاعات

درگاه تصمیم‌گیری در MBTI

فکر کردن و احساس کردن

تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه-فکر و احساس
فکر و احساس

 

تفکر (T) و احساس (F) فرایندی را که برای تصمیم‌گیری استفاده می‌کنیم و اینکه چه اطلاعاتی را در فرایند تصمیم‌گیری اولویت‌بندی می‌کنیم، را توصیف می‌کنند. بحث در مورد این مجموعه ترجیحات MBTI اغلب کلیشه‌های جنسیتی را به وجود می‌آورد و این تنها مجموعه ترجیحاتی است که در آن جنسیت در توزیع تیپ‌های شخصیتی در جمعیت عمومی نقش دارد. تقریباً 60٪ از مردان اولویت را برای تفکر و 60٪ از زنان احساس را ترجیح می‌دهند! برای محافظت در برابر کلیشه، ذکر این نکته مهم است که تیپ‌های متفکر در نظریه MBTI می‌توانند احساس کنند، و تیپ‌های احساسی می‌توانند فکر کنند.

تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه-درگاه تصمیم‌گیری
درگاه تصمیم‌گیری

درگاه سبک زندگی در MBTI

منظم و منعطف

 تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه-درگاه سبک زندگی در MBTI
درگاه سبک زندگی

 

نظم (J) و انعطاف (P) در همه موقعیت‌ها مهم هستند زیرا آنها نحوه سازمان‌دهی دنیای خارج و مواجهه با وظایف را در نظریه تیپ‌های شخصیتی MBTI توصیف می‌کنند. به همین دلیل، آنها نقش زیادی در مدیریت زمان دارند. همان‌طور که توضیحات زیر را می‌خوانید، مهم است که به‌خاطر داشته باشید که هر دو نوع می‌توانند تعلل و تأخیر داشته باشند، خصوصاً در صورت انجام کارهای غیر لذت‌بخش.

تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه-منظم و منعطف
منظم و منعطف

 

تست MBTI شامل چه تیپ‌های شخصیتی است؟

از ترکیب عواملی که در بالا توضیح داده شد، 16 تیپ شخصیتی MBTI به وجود می‌آید. نام‌های این تیپ‌های شخصیتی از کلماتی درست شده است که فرد بالاترین امتیاز را در آن عامل، کسب نموده است. یعنی فردی که مثلاً تیپ شخصیتی ESFJ دارد، یعنی او برون‌گرا (E) حسی (S) احساسی (F) و منظم (J) است.

تیپ‌های 16 گانه MBTI

تیپ‌های 16 گانه MBTI
تیپ‌های 16 گانه MBTI

الف تحلیل گران

تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه- تحلیل گران
تحلیل گران

معنای INTJ در تیپ‌شناسی شخصیت MBTI

 

INTJ: معمار، (درون‌گرا، شهودی، تفکری، منظم)

INTJ یکی از 16 تیپ شخصیتی است که توسط Myers-Briggs Type Indicator (MBTI) شناسایی شده است. گاهی اوقات به‌عنوان “معمار” یا “استراتژیست” نامیده می‌شود، افرادی با شخصیت INTJ بسیار تحلیلی، خلاق و منطقی هستند. 1 طبق گفته روان‌شناس دیوید کرسی، توسعه‌دهنده طبقه‌بندی طبع Keirsey ، تقریباً یک تا چهار درصد مردم دارای تیپ شخصیتی INTJ هستند.

تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه-INTJ: معمار، (درون‌گرا، شهودی، تفکری، منظم)
INTJ: معمار، (درون‌گرا، شهودی، تفکری، منظم)

 

معرفی این تیپ بر اساس MBTI

عطشی برای دانش

این شخصیت‌ها می‌توانند هم جسورترین افراد رؤیاپرداز و هم تلخ‌ترین افراد بدبین باشند. معماران بر این باورند که بااراده و هوش می‌توانند به چالش‌برانگیزترین اهداف نیز دست یابند. اما ممکن است آنها در مورد طبیعت انسان به‌طورکلی بدبین باشند، با این فرض که اکثر مردم تنبل یا به‌سادگی محکوم به حد متوسط ​​هستند.

معماران، عزت‌نفس خود را از دانش و دقت ذهنی خود می‌گیرند. در مدرسه ممکن است به افرادی با این تیپ شخصیتی “کرم کتاب” یا “اعصاب” گفته شود. اما بسیاری از معماران به‌جای استفاده از این برچسب‌ها به‌عنوان توهین، آنها را قبول می‌کنند. آنها به توانایی خود در یادگیری در مورد هر موضوعی که موردعلاقه آنها است، اعم از کدگذاری یا موسیقی کاپوئرا یا موسیقی کلاسیک اطمینان دارند.

معماران می‌توانند یک فکر باشند، و صبر کمی در مورد خرافات، حواس‌پرتی یا شایعات بیهوده دارند. با این اوصاف، این یک اشتباه است که این شخصیت‌ها را کسل‌کننده یا بی‌روح بیان کنیم. بسیاری از معماران به شوخ‌طبعی بی‌ادبانه خود معروف هستند و در زیر فضای بیرونی جدی خود، اغلب دارای شوخ‌طبعی تیز، کاملاً کنایه‌آمیز هستند.

یافتن راهی بهتر

معماران همه چیز را زیر سؤال می‌برند. بسیاری از تیپ‌های شخصیتی باتکیه‌بر خرد متعارف و تخصص دیگران در طول زندگی به وضعیت موجود اعتماد می‌کنند. اما معماران همیشه بدبین، ترجیح می‌دهند کشف خود را انجام دهند. در تلاش برای یافتن راه‌های بهتر انجام کار، آنها از تخطی از قوانین و یا عدم پذیرش خطر نمی‌ترسند، در واقع، آنها ترجیح می‌دهند از آن لذت ببرند.

اما همان‌طور که هرکسی با این تیپ شخصیتی به شما می‌گوید، یک ایده جدید هیچ ارزشی ندارد مگر اینکه واقعاً جواب دهد. معماران می‌خواهند موفق باشند، نه فقط مبتکر. آنها با استفاده از نیروی کامل بینش، منطق و قدرت اراده خود، انگیزه‌های یک ذهنیت را برای پروژه‌های اشتیاق خود به ارمغان می‌آورند.

تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه

این تیپ شخصیتی با یک رگه مستقل شدید همراه است. معماران بدشان نمی‌آید که به‌تنهایی بازی کنند، شاید به این دلیل که دوست ندارند منتظر دیگران بمانند. آنها همچنین به‌طورکلی احساس راحتی می‌کنند اگر بدون توجه نظر شخص دیگری تصمیم‌گیری کنند.

سرخوردگی‌های اجتماعی این تیپ طبق نظریه MBTI

معماران به گرم و مبهم بودن معروف نیستند. آنها تمایل دارند که عقلانیت و موفقیت را بر ادب و خوش‌رویی مقدم بدارند. به‌عبارت‌دیگر، آنها ترجیح می‌دهند درست باشند تا محبوب. این ممکن است توضیح دهد که چرا بسیاری از اشرار خیالی از این تیپ شخصیتی الگو گرفته‌اند.

تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه-معماران
معماران

ازآنجاکه معماران به حقیقت و عمق بها می‌دهند، بسیاری از کارهای معمول اجتماعی (از گفتگوهای کوچک تا دروغ‌های سفید) ممکن است از نظر آنها پوچ یا کاملاً احمقانه به نظر برسند. در نتیجه، آنها ممکن است به طور ناخواسته بی‌ادب یا حتی توهین‌آمیز برخورد کنند، ولی آنها فقط سعی در صداقت دارند. در بعضی مواقع، معماران ممکن است تعجب کنند که آیا برخورد با دیگران حتی ارزش ناامیدی را دارد؟

اما مانند هر نوع تیپ شخصیتی، معماران اشتیاق زیادی به تعامل اجتماعی دارند. آنها فقط ترجیح می‌دهند خود را با افرادی که ارزش‌ها و اولویت‌های مشابه آنها را دارند، محاصره کنند. غالباً، آنها فقط با تنها بودن می‌توانند به این مهم دست پیدا کنند. وقتی معماران منافع خود را دنبال می‌کنند، اعتمادبه‌نفس طبیعی آنها می‌تواند افراد را از نظر حرفه‌ای، اجتماعی و حتی عاشقانه به سمت خود جذب کند.

بازی شطرنج زندگی

این تیپ شخصیتی پر از تناقض است. معماران خیالی درعین‌حال قاطع، بلندپروازانه اما درعین‌حال خصوصی و کنجکاو درعین‌حال متمرکز هستند. از خارج، این تضادها گیج‌کننده به نظر می‌رسند، اما وقتی کار درونی ذهن معمار را بفهمید کاملاً منطقی است.

از نظر معماران، زندگی مانند یک بازی غول‌پیکر شطرنج است. آنها باتکیه‌بر استراتژی و نه شانس، نقاط قوت و ضعف هر حرکت را قبل از انجام آن در نظر می‌گیرند و آنها هرگز ایمان خود را از دست نمی‌دهند که، با نبوغ و بینش کافی، می‌توانند راهی برای پیروزی پیدا کنند. مهم نیست که چه چالش‌هایی ممکن است در این راه وجود داشته باشد.

خصوصیات اصلی INTJ

 • INTJها درون‌گرا هستند و ترجیح می‌دهند به‌تنهایی کار کنند.
 • INTJها به تصویر کلان نگاه می‌کنند و دوست دارند به‌جای جزئیات عینی، روی اطلاعات انتزاعی متمرکز شوند.
 • INTJ بیشتر از احساسات ذهنی بر منطق و اطلاعات عینی تأکید دارند.
 • INTJها دوست دارند بر دنیای خود احساس کنترل و نظم داشته باشند بنابراین ترجیح می‌دهند از قبل برنامه‌ریزی کنند.

نقاط قوت

تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه-نقاط قوت INTJ
نقاط قوت INTJ
 • از مفاهیم نظری و انتزاعی لذت می‌برد
 • انتظارات زیاد
 • در گوش‌دادن خوب است
 • انتقادات را خوب می‌پذیرد
 • اعتمادبه‌نفس و سخت‌کوشی

نقاط ضعف

تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه-نقاط ضعف INTJ
نقاط ضعف INTJ
 • می‌تواند بیش از حد تحلیلی و قضاوتی باشد
 • بسیار کمال‌گرا
 • دوست ندارد از احساسات صحبت کند
 • بعضی اوقات بی‌عاطفه یا بی‌احساس به نظر می‌رسد

توابع شناختی

MBTI ترجیحات را در چهار بعد اصلی شناسایی می‌کند:

 • برون‌گرایی در مقابل درون‌گرایی
 • حس در مقابل شهود
 • تفکر در مقابل احساس
 • قضاوت (نظم) در مقابل درک (انعطاف)

MBTI همچنین بر اساس نظریه شخصیت روانکاو کارل یونگ، از آنچه به‌عنوان پشته کاربردی شناخته می‌شود، برای درک هر شخصیت استفاده می‌کند. هر یک از چهار عملکرد کلیدی یا رو به درون است (درون‌گرا) یا رو به بیرون (برون‌گرا) است. برای هر تیپ شخصیتی، این عملکردهای مختلف شناختی به طرق مختلف با یکدیگر ترکیب شده و برهم‌کنش می‌کنند.

هر تیپ دارای عملکردی غالب است که برای آن تیپ شخصیتی خاص لحن تعیین می‌کند. علاوه بر این عملکرد مسلط، عملکردهای کمکی، سوم و فرعی در ساخت خصوصیات شخصیت یک فرد، نقش پشتیبانی ایفا می‌کنند.

INTJتیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه-INTJها چهار عملکرد اصلی شناختی دارندها چهار عملکرد اصلی شناختی دارند:

عملکرد غالب: شهود درون‌گرا

 • INTJها از شهود درون‌گرا برای بررسی الگوها، معانی و امکانات استفاده می‌کنند. آنها بیشتر از اینکه به واقعیت‌های ملموس نگاه کنند، بیشتر به معنای این واقعیت‌ها علاقه‌مند هستند.
 • افراد با این تیپ شخصیتی از تفکر در مورد آینده و بررسی امکانات لذت می‌برند.
 • هنگام به‌یادآوردن رویدادها، آنها ممکن است بیش از جزئیات دقیق آنچه رخ‌داده است، برداشت‌ها را به یاد بیاورند.
 • INTJها در “خواندن بین سطرها” خوب هستند تا بفهمند معنای واقعی چیزها چیست.

عملکرد کمکی: تفکر برون‌گرا

 • به‌عنوان یک کارکرد ثانویه در شخصیت INTJ ، تفکر برون‌گرایانه مردم را به دنبال نظم، کنترل و ساختار در دنیای اطراف خود سوق می‌دهد.
 • به همین دلیل، INTJها هنگام نزدیک شدن به مشکلات می‌توانند بسیار آگاهانه و روشمند باشند.
 • افراد با این تیپ شخصیتی تمایل به تصمیم‌گیری بر اساس منطق دارند. آنها افکار خود را سازمان‌دهی می‌کنند تا روابط علت و معلولی را ببینند.

عملکرد سوم: احساس درون‌گرا

 • INTJها از احساس درون گرایانه استفاده می‌کنند اما چون یک عملکرد سوم است، آنها این کار را با درجه کمتری از استفاده از توابع غالب و کمکی انجام می‌دهند.
 • کسانی که این جنبه از شخصیت خود را به طور کامل‌تری پرورش می‌دهند، هنگام تصمیم‌گیری بیشتر به ارزش‌ها و احساسات توجه می‌کنند.
 • در نتیجه، آنها همچنین ممکن است احساس تمایل بیشتری نسبت به افراد و فعالیت‌هایی داشته باشند که با ارزش‌های آنها مطابقت داشته باشد.

عملکرد فرعی: حس برون‌گرا

 • در INTJها ، این کمترین عملکرد شناختی است، اما هنوز هم تأثیر می‌گذارد.
 • این عملکرد به افراد امکان می‌دهد تا اطلاعات پردازش شده را از طریق حواس خود تجربه کنند.
 • وقتی این عملکرد در حال کار است، ممکن است افراد احساس کنند که در لحظه زندگی می‌کنند و از دنیای اطرافشان انرژی می‌گیرند.

INTJهایی که شما ممکن است بشناسید:

 • توماس جفرسون، رئیس‌جمهور آمریکا
 • CS لوئیس، نویسنده
 • آرنولد شوارتزنگر، بازیگر و سیاستمدار
 • گندالف، ارباب حلقه‌ها
 • لنس آرمسترانگ، دوچرخه‌سوار

ارتباطات شخصی

 تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه-ارتباطات شخصی
ارتباطات شخصی

افراد با این تیپ شخصیتی درون‌گرا هستند و زمان زیادی را در ذهن خود می‌گذرانند. INTJها به‌تنهایی بهتر کار می‌کنند و کار انفرادی را به شدت به کار گروهی ترجیح می‌دهند. گرچه آنها تمایل چندانی به افکار و احساسات دیگران ندارند، اما به احساسات گروه منتخبی از افرادی که به آنها نزدیک هستند اهمیت می‌دهند. در روابط شخصی، INTJها مایل‌اند وقت و انرژی خود را برای موفقیت این روابط اختصاص دهند.

افراد دیگر اغلب INTJها را به‌عنوان خونسرد، دور و بی‌علاقه تعبیر می‌کنند که ایجاد دوستی‌های جدید را به چالش می‌کشد. افرادی که دارای این نوع شخصیت هستند معمولاً ارزش کمی در مناسک اجتماعی و گفتگوهای کوچک دارند و این شناختن آنها را دشوارتر می‌کند. آنها تمایل به رزرو دارند و ترجیح می‌دهند با گروهی از خانواده نزدیک و دوستانشان ارتباط برقرار کنند.

مسیرهای شغلی

وقتی INTJها به چیزی علاقه‌مند می‌شوند، تلاش می‌کنند تا آنجا که می‌توانند در آن زمینه دانش و مهارت داشته باشند. آنها انتظارات زیادی دارند و خود را در بالاترین استانداردهای ممکن نگه می‌دارند.

INTJها در جمع‌آوری اطلاعات از جهان خارج، تجزیه‌وتحلیل آنها و دستیابی به بینش جدید مهارت دارند. افراد با این تیپ شخصیتی تمایل دارند بسیار تحلیلی و منطقی باشند. آنها برای اطلاعات، دانش و هوش ارزش قائل هستند و دانشمندان و ریاضی‌دانان بسیار خوبی می‌شوند. آنها تمایل دارند که در زمینه‌هایی که به کارایی و توانایی تفسیر اطلاعات پیچیده مانند مهندسی، دانشگاه، قانون و تحقیقات نیاز دارند، عملکرد خوبی داشته باشند.

INTJها معمولاً در مشاغلی که توانایی قوی آنها در درک و ارزیابی اطلاعات پیچیده را با توانایی آنها در عملی کردن این دانش ادغام می‌کنند، به‌خوبی عمل می‌کنند. مشاغلی که به یک INTJ امکان کار مستقل را می‌دهد نیز ایدئال هستند.

مشاغل محبوب INTJ

 • دانشمند
 • ریاضی‌دان
 • مهندس
 • دندان‌پزشک
 • دکتر
 • معلم
 • قاضی
 • وکیل
 تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه-نکاتی برای تعامل با INTJها بر اساس MBTI
نکاتی برای تعامل با INTJها بر اساس MBTI

نکاتی برای تعامل با INTJها بر اساس MBTI

دوستی‌ها

INTJها تمایل به انزوا و خودکفا بودن دارند، بنابراین ایجاد دوستی با آنها گاهی اوقات دشوار است. ازآنجاکه افراد با این تیپ شخصیتی تمایل زیادی به آینده دارند، ممکن است از شناختن افراد خودداری کنند زیرا معتقدند دوستی طولانی‌مدت به نتیجه نخواهد رسید. خبر خوب این است که اگرچه INTJها دوستان زیادی ندارند، اما آنها نسبت به کسانی که پافشاری می‌کنند بسیار نزدیک و متعهد می‌شوند. INTJها معمولاً دوستانی را ترجیح می‌دهند که درون‌گرا، منطقی و دارای رفتار احساسی پایین باشند.

فرزندپروری

والدین INTJ تمایل به تفکر و توجه دارند، بااین‌حال آنها معمولاً زیاد مهربان نیستند. آنها انتظارات زیادی از بچه‌های خود دارند و با کمک به بچه‌ها وقتی با تصمیمی روبرو می‌شوند، زمانی که فرزندان منطقی فکر می‌کنند از آنها پشتیبانی می‌کنند. والدین با این نوع شخصیت، بچه‌های خود را تشویق می‌کنند که متفکران انتقادی خودگردان باشند و قادر به حل مشکلات به‌تنهایی باشند.

اگر فرزند شما یک INTJ است، بر یافتن راه‌هایی برای تشویق قوای فکری کودک خود تمرکز کنید، اما سعی کنید تعادلی پیدا کنید که از کمال‌گرایی بیش از حد جلوگیری کند. همچنین می‌توانید به کودک خود کمک کنید تا نقاط قوت عاطفی خود را رشد داده و به دنبال روش‌هایی برای بیان احساسات خود باشد.

روابط

ازآنجاکه شناختن INTJها دشوار است، روابط عاشقانه با آنها گاهی اوقات دچار مشکل می‌شود. اگر شریک زندگی شما از این تیپ شخصیتی برخوردار است، مهم است که بدانید وفاداری و درک مهم هستند. از نشان‌دادن اینکه به شریک زندگی خود در INTJ متعهد هستید نترسید، اما آنها را برای نشان‌دادن احساسات تحت‌فشار قرار ندهید. ارتباطات نیز حیاتی است. به‌جای انتظار از اینکه همسرتان نشانه‌های ظریف شما را انتخاب کند، در مورد آنچه انتظار دارید صاف و مستقیم رفتار کنید یا حتی صریح باشید.

تیپ‌شناسی MBTI چیست؟ به همراه تست MBTI -فروش-بیمه-نکاتی برای فروش به تیپ شخصیتی INTJ بر اساس MBTI
نکاتی برای فروش به تیپ شخصیتی INTJ بر اساس MBTI

نکاتی برای فروش به تیپ شخصیتی INTJ بر اساس MBTI

 • ایده‌ها و دیدگاه‌های افرادی که به نظر خودشان باهوش و مطلع هستند
 • توضیح کامل و دقیق در مورد چگونگی و چرایی کارکرد محصول
 • تأثیرات محصول در بلندمدت و برنامه‌های استراتژیک برای آینده
 • وقتی در مراحل ابتدایی شکل‌دادن به طرح و نقشه‌شان برای خرید هستند دوست دارند از دیگران بازخورد و نظر بشنوند
 • صریح، شفاف و صادق باشید و روی نتایج و خروجی‌های ناشی از محصول خود تمرکز کنید
 • به آن‌ها فضای شخصی بدهید، اجازه دهید در تنهایی به خرید محصول فکر کنند
 • در مورد اهداف قابل‌اندازه‌گیری و قطعی محصول صحبت کنید و فقط محدود به دستورالعمل‌های کلی نشوید
 • قبل از این‌که از آن‌ها انتظار بازخورد یا خروجی یا تصمیم‌گیری برای خرید داشته باشید، به آن‌ها اطلاعات و فرصت کافی برای پردازش این اطلاعات را بدهید
 • منتظر این باشید که اطلاعاتی که درباره محصول به آنان ارائه‌شده را نقد کنند یا سؤالاتی در مورد آن از شما بپرسند
 • اطلاعات محصول را به شیوه‌ای منطقی و عینی به آن‌ها ارائه کنید
 • خروجی‌های آنان را تأیید و تشویق کنید و از شایستگی و بینش آن‌ها در خرید تمجید کنید

معنای INTP در تیپ‌شناسی شخصیت MBTI (ام بی تی آی)

INTP: منطق‌دان (درون‌گرا، شهودی، متفکر، منعطف)

INTP یکی از 16 تیپ شخصیتی است که توسط شاخص نوع مایرز – بریگز (MBTI) توصیف شده است. افرادی که نمره INTP دارند اغلب بی‌صدا و تحلیلی توصیف می‌شوند. آنها از گذراندن وقت در تنهایی، تفکر در مورد چگونگی کارها و ارائه راه‌حل برای مشکلات لذت می‌برند. INTPها دنیای درونی غنی‌ای دارند و ترجیح می‌دهند توجه خود را به افکار درونی خود معطوف کنند تا دنیای خارجی. آنها به طور معمول دایره اجتماعی گسترده‌ای ندارند، اما تمایل دارند که به یک گروه منتخب از مردم نزدیک باشند.

عکس

به گفته روان‌شناس دیوید کرسی، خالق طبقه‌بندی مشرب‌های کرسی، تقریباً 1 تا 5 درصد افراد تیپ شخصیتی INTP دارند.

معرفی این تیپ شخصیتی بر اساس MBTI

منطق‌دانان به دیدگاه‌های منحصربه‌فرد و عقل قوی خود افتخار می‌کنند. آنها نمی‌توانند در مورد رمز و رازهای جهان یک پازل حل‌نشده داشته باشند و این ممکن است توضیح دهد که چرا برخی از تأثیرگذارترین فلاسفه و دانشمندان در تمام دوران، منطق‌دان بوده‌اند. این تیپ شخصیتی تقریباً نادر است، اما با خلاقیت و ابتکاری که دارند، منطق‌دان‌ها از برجسته بودن در جمع نمی‌ترسند.

زندگی ذهن

منطق‌دانان اغلب خود را در فکر فرو می‌برند که لزوماً چیز بدی نیست. افراد با این تیپ شخصیتی به‌سختی هرگز فکر نمی‌کنند. ذهنشان از لحظه بیدارشدن از ایده‌ها، سؤالات و بینش پر می‌شود. در بعضی مواقع، آنها حتی ممکن است خود را در حال انجام بحث‌های کامل در ذهن خود ببینند.

شخصیت‌های خیال‌پرداز و کنجکاو، منطقی می‌توانند جذابیتی بی‌پایان در عملکرد ذهن خود پیدا کنند.

از خارج، ممکن است به نظر برسد که منطق گراها در یک رؤیای پایان‌ناپذیر زندگی می‌کنند. آنها به‌عنوان متفکر، جدا و کمی ممتنع بودن شهرت دارند. یعنی تا زمانی که آنها سعی کنند تمام انرژی ذهنی خود را در لحظه یا به شخص موردنظر آموزش دهند، از پا نمی‌نشینند که می‌تواند برای همه کمی ناخوشایند باشد. اما صرف‌نظر از اینکه در کدام حالت قرار دارند، منطق گرایان درون‌گرا هستند و در معاشرت‌های گسترده خسته می‌شوند. پس از یک روز طولانی، آنها به‌تنهایی نیاز دارند تا با اندیشه‌های خود مشورت کنند.

اما اگر تصور کنیم که منطقی‌ها غیردوستانه‌اند یا سرحال نیستند، اشتباه خواهد بود. وقتی آنها با کسی ارتباط برقرار می‌کنند که می‌تواند باانرژی ذهنی آنها مطابقت داشته باشد، این شخصیت‌ها کاملاً روشن می‌شوند و از یک فکر به فکر دیگر می‌پرند. موارد کمی به آنها انرژی می‌دهد مانند فرصت مبادله ایده‌ها یا لذت بردن از بحث و جدال پرجنب‌وجوش با یک روح کنجکاو دیگر.

ابتدا منطق

منطق‌دانان دوست دارند الگوها را تجزیه‌وتحلیل کنند. بدون اینکه لزوماً بدانند که چگونه این کار را انجام می‌دهند، افراد با این تیپ شخصیتی اغلب نوعی مهارت شرلوک هولمز را در تشخیص تفاوت‌ها و بی‌نظمی‌ها دارند. به‌عبارت‌دیگر، دروغ گفتن به آنها فکر بدی است.

از قضا، منطق‌دانان همیشه نباید به قول خودشان عمل کنند. این به‌ندرت به معنای عدم صداقت است، اما با ذهن فعال خود، گاهی اوقات سرشار از ایده‌ها و نظریه‌هایی هستند که در تمام طول مدت فکر نکرده‌اند. آنها ممکن است نظر خود را در مورد هر چیزی تغییر دهند، از برنامه‌های آخر هفته خود به یک اصل اساسی اخلاقی، بدون اینکه هرگز متوجه شوند که به نظر می‌رسد که آنها از ابتدا تصمیم خود را گرفته‌اند. علاوه بر این، آنها اغلب خوشحال هستند که در نقش وکیل‌مدافع شیطان بازی می‌کنند تا بحث جنجالی را ادامه دهند.

برای منطق‌دانان، بهترین مکالمات مانند جلسات طوفان فکری است، با فضای کافی برای افکار غیرمتعارف.

منطق‌دانان می‌توانستند تمام‌روز خود را با فکر ایده‌ها و امکانات سپری کنند و این کار را اغلب می‌کنند. گفته‌شده، کار عملی و روزمره تبدیل این ایده‌ها به واقعیت همیشه موردتوجه آنها نیست. خوشبختانه، وقتی نوبت به کالبدشکافی یک مسئله پیچیده و چندلایه می‌رسد و با یک راه‌حل خلاقانه روبرو می‌شوید، تعداد کمی از شخصیت‌ها می‌توانند با نبوغ و توانایی خلاقانه یک منطق‌دان رویارویی کنند.

اسرار جهان

افراد با این تیپ شخصیتی می‌خواهند همه چیز جهان را درک کنند، اما به‌ویژه یک موضوع است که تمایل به پنهان کردن آن دارند: طبیعت انسان. همان‌طور که از نام آنها پیداست، منطق‌دانان در حوزه منطق و عقلانیت بیشترین احساس راحت بودن را دارند. در نتیجه، آنها می‌توانند از راه‌های غیرمنطقی تأثیر احساسات و عواطف بر رفتار افراد از جمله رفتار خود گیج شوند.

این به این معنی نیست که منطق‌دانان احساس ندارند. این شخصیت‌ها به‌طورکلی می‌خواهند از دوستان و عزیزانشان حمایت عاطفی کنند، اما آنها لزوماً نمی‌دانند که چگونه و ازآنجاکه آنها نمی‌توانند در مورد بهترین و کارآمدترین روش برای پشتیبانی تصمیم بگیرند، ممکن است در انجام یا گفتن هر چیزی مانع شوند.

این “فلج تجزیه‌وتحلیل” می‌تواند زمینه‌های مختلفی از زندگی منطق‌دانان را تحت تأثیر قرار دهد. افراد با این تیپ شخصیتی می‌توانند حتی در مورد کوچک‌ترین تصمیمات بیش از حد تصور کنند. این باعث می‌شود احساس بی‌نتیجه بودن و گیرافتادن داشته باشند، آن‌قدر از رژه بی‌پایان افکار در ذهنشان خسته شده‌اند که برای انجام کارها تلاش نمی‌کنند.

خبر خوب این است که منطق‌دانان مجبور نیستند برای مدت طولانی گیر بیفتند. نقاط قوت منحصربه‌فرد آنها شامل همه مواردی است که برای بیرون کشیدن خود از گودال‌هایی که گاه‌گاهی در آن قرار می‌گیرند نیاز دارند. منطق گرایان با استفاده از خلاقیت و ذهنیت آزاد خود می‌توانند به تمام توانایی‌های خود برسند، هم به‌عنوان متفکر و هم به‌عنوان افراد خوشحال و خوش‌فکر.

خصوصیات اصلی INTP

 • INTPها ساکت، محفوظ و متفکر هستند. آنها به‌عنوان درون‌گرایان ترجیح می‌دهند با گروه کوچکی از دوستان نزدیک که با آنها علاقه و ارتباط مشترک دارند، معاشرت کنند.
 • آنها از تفکر در مورد مفاهیم نظری لذت می‌برند و تمایل دارند که برای عقل بیش از احساسات ارزش قائل شوند. ترجیح INTP به‌جای احساسات ذهنی، تصمیمات منطقی و مبتنی بر اطلاعات عینی است.
 • هنگام تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و تصمیم‌گیری، بسیار منطقی و عینی هستند.
 • تمایل به انعطاف‌پذیری و تفکر “خارج از چارچوب” دارند.
 • افراد با این تیپ شخصیتی بیش از آنکه روی جزئیات ریز تمرکز کنند، به تصویر بزرگ فکر می‌کنند.
 • INTPها دوست دارند گزینه‌هایشان را باز نگه دارند و از نظر ساختار و برنامه‌ریزی احساس محدودیت می‌کنند.

نقاط قوت

 • منطقی و عینی
 • متفکر انتزاعی
 • مستقل
 • با عزیزان وفادار و مهربان

نقاط ضعف

 • شناختنشان مشکل است
 • می‌تواند بی‌احساس باشد
 • مستعد خودباوری است
 • برای پیروی از قوانین می‌جنگد
 • در ابراز احساسات مشکل دارد

توابع شناختی

MBTI مبتنی بر نظریه روانکاو کارل یونگ است که نشان می‌دهد شخصیت از عملکردهای مختلف شناختی تشکیل شده است. ترتیب سلسله‌مراتبی این کارکردها همان چیزی است که شخصیت‌ها و الگوهای رفتاری را ایجاد می‌کند. عملکرد غالب وظیفه‌ای است که بیشترین نقش را در شخصیت بازی می‌کند، اگرچه توسط عامل کمکی نیز پشتیبانی می‌شود. عملکرد سوم کمتر توسعه‌یافته است، اما همچنان که فرد این ناحیه را تقویت می‌کند، تا حدودی تأثیر می‌گذارد و بارزتر می‌شود. عملکرد پایین (فرعی) عمدتاً ناخودآگاه است، اما نشان‌دهنده یک مشخصه ضعیف است.

عملکرد غالب: تفکر درون‌گرا

این عملکرد بر نحوه دریافت اطلاعات مردم درباره جهان متمرکز است. INTP این را با تلاش برای فهمیدن چگونگی کار بیان می‌کند. آنها معمولاً دوست دارند چیزهای بزرگ‌تر یا ایده‌های بیشتری را خراب کنند تا به اجزای جداگانه نگاه کنند تا ببینند چطور همه چیز باهم تناسب و کار می‌کنند. INTPها متفکرانی کاملاً منطقی و کارآمد هستند. آنها دوست دارند قبل از اینکه بخواهند نظر خود را اعلام کنند یا اقدامی انجام دهند، درک کاملی از آن چیز داشته باشند.

عملکرد کمکی: شهود برون‌گرا

INTPها این عملکرد شناختی را با کاوش در موارد و احتمالات بیان می‌کنند. آنها از بصیرت، تخیل و تجارب گذشته برای شکل‌گیری ایده استفاده می‌کنند. آنها غالباً از آنچه می‌دانند استفاده می‌کنند و به دنبال الگوهایی می‌گردند تا زمانی که بتوانند به یک الهام یا بینش در مورد مسئله دست یابند. آنها تمایل دارند زمان زیادی را به فکر در مورد آینده و تصور همه احتمالات اختصاص دهند.

عملکرد سوم: حس درون‌گرا

INTPها بسیار جزئی گرا هستند و همه حقایق و تجربیاتی را که به دست می‌آورند با دقت دسته‌بندی می‌کنند. هنگام جمع‌آوری اطلاعات جدید، آنها را با آنچه که قبلاً می‌دانند مقایسه می‌کنند تا پیش‌بینی‌هایی را درباره آنچه اتفاق می‌افتد انجام دهند.

عملکرد فرعی: احساس برون‌گرا

INTPها به دنبال هماهنگی در گروه‌ها هستند. درحالی‌که آنها درون‌گرا هستند، وقتی در اطراف افرادی هستند که با آنها آشنا و راحت هستند، INTPها می‌توانند کاملاً برون‌گرا باشند. بااین‌حال، در موقعیت‌هایی که احساس استرس می‌کنند، INTPها احساسات خود را نشان نمی‌دهند و برای برقراری ارتباط با دیگران مبارزه می‌کنند. تحت استرس، آنها تمایل دارند بیشتر به احساسات و منطق اعتماد کنند.

INTPهایی که ممکن است بشناسید:

 • آلبرت انیشتین، دانشمند
 • دویت دی آیزنهاور، رئیس‌جمهور آمریکا
 • کارل یونگ، روانکاو
 • تایگر وودز، گلف باز
 • شلدون کوپر، نظریه‌پرداز بیگ بنگ

ارتباطات شخصی

INTPها به‌عنوان درون‌گراها، بیشتر اوقات وقت‌گذرانی را به‌تنهایی ترجیح می‌دهند. برخلاف افراد برون‌گرا که از تعامل با گروه گسترده‌ای از مردم انرژی می‌گیرند، افراد درون‌گرا باید در موقعیت‌های اجتماعی انرژی زیادی صرف کنند.

  پس از اینکه در اطراف بسیاری از افراد قرار می‌گیرند، INTPها ممکن است احساس کنند که برای شارژ مجدد و یافتن تعادل باید مدتی را به‌تنهایی سپری کنند. گرچه ممکن است آنها نسبت به افرادی که به‌خوبی نمی‌شناسند خجالتی باشند، INTPها با گروه نزدیک خانواده و دوستانشان گرم و صمیمی هستند.

ازآنجاکه INTPها از تنهایی و تفکر عمیق لذت می‌برند، گاهی دیگران را به‌دوراز هم و جدا می‌کنند. در بعضی مواقع افراد با این تیپ شخصیتی می‌توانند در افکار خود گم شوند و دنیای خارج را از دست بدهند. آنها ایده‌ها را دوست دارند و به هوش و دانش اهمیت زیادی می‌دهند.

در موقعیت‌های اجتماعی، INTPها بسیار آسان و متحمل هستند. بااین‌حال، وقتی تفکرات یا اعتقاداتشان به چالش کشیده شود، می‌توانند تسلیم نشوند. تأکید زیاد آنها بر منطق می‌تواند تصحیح دیگران را در شرایطی که سایر افراد استدلال‌های منطقی ارائه نمی‌دهند، دشوار سازد. ازآنجاکه آنها بیش از دیگران به ذهن خود اعتماد می‌کنند، ترغیب آنها نیز بسیار دشوار است.

مسیرهای شغلی

ازآنجاکه آنها از مفاهیم نظری و انتزاعی لذت می‌برند، INTPها اغلب به‌ویژه در مشاغل مرتبط با علوم عملکرد خوبی دارند. آنها منطقی هستند و مهارت‌های استدلالی قوی دارند، اما در تفکر خلاق نیز بسیار عالی هستند.

INTPها می‌توانند بسیار مستقل باشند و تأکید زیادی بر آزادی و استقلال شخصی دارند. در بعضی موارد، آنها می‌توانند توسط شخصیت‌های معتبر پشتیبانی شوند، به‌ویژه کسانی که احساس می‌کنند توانایی آنها برای فکرکردن و عمل برای خود را سرکوب می‌کنند. به همین دلیل، INTPها معمولاً در مشاغل بهترین عملکرد را دارند زیرا دارای انعطاف‌پذیری و استقلال زیادی هستند.

مشاغل محبوب INTP

 • شیمی‌دان
 • فیزیک‌دان
 • برنامه‌نویس کامپیوتر
 • دانشمند پزشکی قانونی
 • مهندس
 • ریاضی‌دان
 • داروساز
 • توسعه‌دهنده نرم‌افزار
 • زمین‌شناس

نکاتی برای تعامل با INTPها بر اساس MBTI (ام بی تی آی)

دوستی‌ها

منافع مشترک یکی از بهترین راه‌های ایجاد دوستی با یک  INTP است. آنها تمایل دارند که بیش از هر چیز دیگری به عقل اهمیت دهند و در ایجاد دوستی بسیار کند عمل می‌کنند. درحالی‌که این اغلب به دوستی کمتری منجر می‌شود، روابط دوستانه INTP بسیار نزدیک است. به یاد داشته باشید که شما به‌عنوان دوستان INTP ممکن است در مواجهه با احساسات آنها بهترین نباشید، اما آنها دوست دارند در گفتگوهای عمیق و احساسات مشترک با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

فرزندپروری

اگر کودک شما INTP است، لازم است به یاد داشته باشید که کودک شما ممکن است بهتر از اینکه به احساسات متوسل شود، به منطق و تفکر پاسخ دهد. فرزندتان را تشویق کنید تا علاقه فکری خود را توسعه دهد، اما همچنین به دنبال موقعیت‌هایی باشید که ممکن است به کودک در تقویت دوستی کمک کند. این می‌تواند چالشی باشد که کودک شما با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند، اما برقراری ارتباط او با بچه‌های دیگری که همان علایق را دارند، می‌تواند مفید باشد.

روابط

INTPها معمولاً در ذهن خودشان زندگی می‌کنند، بنابراین شناختن آنها کاملاً دشوار است. حتی در روابط عاشقانه، آنها اغلب جلوی خود را می‌گیرند تا زمانی که احساس کنند طرف مقابل خود را شایسته شنیدن این افکار و احساسات درونی می‌دانند. نکته‌ای که باید به‌خاطر بسپارید این است که اگرچه INTPها از رابطه عاشقانه در چارچوب یک رابطه عمیقاً متعهد لذت می‌برند، اما آنها نقش بازی نمی‌کنند. صادق و صریح باشید ازآنجاکه INTPها در درک نیازهای عاطفی دیگران مهارت کافی ندارند، ممکن است لازم باشد در مورد آنچه که در این زمینه انتظار دارید بسیار رک باشید. INTPها همچنین برای تقسیم احساسات خود تلاش می‌کنند، بنابراین ممکن است لازم باشد به سیگنال‌های ظریفی که شریک زندگی شما ارسال می‌کند توجه کنید.

نکاتی برای فروش به تیپ شخصیتی INTP بر اساس MBTI

 • اغلب نسبت به عواطف دیگران آگاه نیستند و پاسخ‌دهی و واکنش آن‌ها نسبت به توضیحاتی که شما درباره محصولتان می‌دهید، کند است
 • برایشان مشکل است که از احساساتِ خود سخن بگویند، ابراز نیازها و عواطف برای آن‌ها دشوار است و عمدتاً احساسات خود را بروز نمی‌دهند و این نکته می‌تواند مشاوره فروش به آنها را سخت کند
 • اغلب نسبت به دیگران بدبین هستند و در وهلهٔ اول به‌سادگی به دیگران اعتماد نمی‌کنند، پس از مشاوره فروش باید ابتدا اعتماد آنها را جلب کنید

معنای ENTJ در تیپ‌شناسی شخصیت MBTI

فرمانده

ENTJ: فرمانده (برون‌گرا، شهودی، تفکری، منظم)

ENTJ یکی از 16 تیپ شخصیتی را نشان می‌دهد که توسط شاخص نوع مایرز – بریگز مشخص می‌شود. این ارزیابی شخصیت محبوب توسط ایزابل مایرز و مادرش کاترین بریگز ساخته شده است. ابزار ارزیابی بر اساس نظریه تیپ‌های شخصیتی کارل یونگ است. افراد دیگر اغلب این تیپ از افراد را با شخصیتی قاطع، با اعتمادبه‌نفس و صریح توصیف می‌کنند.

عکس

به گفته روان‌شناس دیوید کرسی، تیپ ENTJ بسیار نادری است و فقط دو درصد از جمعیت را شامل می‌شود.

معرفی این تیپ بر اساس MBTI

فرماندهان رهبرانی طبیعی هستند. افراد با این تیپ شخصیتی، موهبت‌های کاریزما و اعتمادبه‌نفس را به نمایش می‌گذارند و از اقتدار پروژه به‌گونه‌ای استفاده می‌کنند که باعث جمع‌شدن افراد در پشت هدف مشترک می‌شوند. بااین‌حال، فرماندهان همچنین با عقلانیت اغلب بی‌رحمانه شناخته می‌شوند، با استفاده از انگیزه، عزم راسخ و ذهن تیز خود برای رسیدن به هر هدفی که برای خود رقم زده‌اند.

خوشبختی در شادی موفقیت نهفته است

اگر فرماندهان چیزی را دوست داشته باشند، یک چالش کوچک یا بزرگ است، و آنها قاطعانه معتقدند که باتوجه‌به زمان و منابع کافی، می‌توانند به هر هدفی برسند. این کیفیت افراد دارای تیپ شخصیتی فرمانده را تبدیل به کارآفرینانی درخشان می‌کند و توانایی آنها در فکر استراتژیک و تمرکز طولانی‌مدت درحالی‌که هر مرحله از برنامه‌های خود را با قاطعیت و دقت اجرا می‌کند، آنها را به رهبران قدرتمند تجاری تبدیل می‌کند. این عزم غالباً یک پیشگویی خودکفا است، زیرا فرماندهان اهداف خود را بااراده‌ای محکم در جایی که دیگران ممکن است تسلیم شوند، حرکت می‌کنند، پیش می‌برند، و طبیعت برون‌گرا (E) آنها به این معنی است که به‌احتمال زیاد دیگران را نیز در کنار خود تحت‌فشار قرار می‌دهند تا در راه رسیدن به نتایج با آنها همراه شوند.

میز مذاکره

در میز مذاکره، خواه در یک محیط شرکتی یا خرید ماشین، فرماندهان مسلط، بی‌امان و بخشنده هستند. این به این دلیل نیست که آنها به‌خودی‌خود خونگرم یا شرور هستند، بیشتر به این خاطر است که شخصیت‌های فرمانده از چالش و جنگ عقل لذت می‌برند و اگر طرف مقابل نتواند این روند را ادامه دهد، دلیل نمی‌شود که کناره‌گیری کنند. برای فرماندهان در اصل پیروزی نهایی مهم است.

فکر اساسی که در ذهن فرمانده می‌گذرد ممکن است چیزی مانند “برای من مهم نیست که شما مرا بی‌احساس بنامید، تا زمانی که من یک فرد کارآمد باقی بمانم”.

اگر فرماندهانی احترام بگذارند، کسی است که قادر است از نظر فکری در برابر آنها بایستد که می‌تواند با دقت و کیفیتی برابر با خودش عمل کند. شخصیت‌های فرمانده مهارت خاصی در شناخت استعدادهای دیگران دارند و این به تلاش تیم‌سازی آنها کمک می‌کند (ازآنجاکه هیچ‌کس، هرچقدر هم درخشان باشد، نمی‌تواند همه کارها را به‌تنهایی انجام دهد) ، و همچنین باعث می‌شود تا فرماندهان بیش از حد تکبر و تعارف نشان ندهند. بااین‌حال، آنها همچنین مهارت خاصی در فریاد زدن شکست‌های دیگران با درجه حساسیت ناخوشایند دارند و این جایی است که فرماندهان واقعاً دچار مشکل می‌شوند.

پرورش علم روابط انسانی

بیان عاطفی مناسب هر نوع تحلیل‌گر نیست، اما فاصله فرماندهان با احساساتشان به‌ویژه عمومی است و به طور مستقیم توسط گروه وسیع‌تری از مردم احساس می‌شود. به‌ویژه در یک محیط حرفه‌ای، فرماندهان به‌سادگی حساسیت کسانی را که به نظر آنها ناکارآمد، بی‌کفایت یا تنبل است، خرد می‌کنند. برای افرادی که دارای تیپ شخصیتی فرمانده هستند، نمایش‌های عاطفی نمایانگر ضعف هستند و دشمن سازی با این رویکرد آسان است. فرماندهان خوب است به یاد داشته باشند که آنها برای موفقیت کاملاً وابسته به داشتن یک تیم با عملکرد بالا هستند.

فرماندهان نیروگاه‌های واقعی هستند و آنها تصویری بزرگ‌تری از زندگی پرورش می‌دهند. هرچند آنها باید به یاد داشته باشند که قدرت آنها فقط به‌واسطه اعمال خودشان نیست، بلکه از عملکرد تیمی است که آنها را تقویت می‌کند، و شناختن سهم، استعدادها و نیازها، به‌ویژه از منظر احساسی، مهم است.

خصوصیات کلیدی ENTJ

 • افراد با این تیپ شخصیتی از گذراندن اوقات با دیگران لذت می‌برند. آنها مهارت کلامی قوی دارند و تعامل با دیگران به آنها کمک می‌کند احساس انرژی کنند.
 • انواع ENTJ ترجیح می‌دهند به آینده فکر کنند تا اینکه در اینجا و اکنون تمرکز کنند. آنها معمولاً اطلاعات انتزاعی و نظری را جالب‌تر از جزئیات عینی می‌دانند.
 • هنگام تصمیم‌گیری، ENTJ بیشتر بر اطلاعات عینی و منطقی تأکید می‌کنند. احساسات شخصی و عواطف دیگران تأثیر چندانی در انتخاب آنها ندارد.
 • ENTJها برنامه‌ریز هستند. تصمیم‌گیری و داشتن برنامه یا برنامه عملیاتی به آنها حس پیش‌بینی و کنترل می‌دهد.
 • آنها بسیار منطقی، در لکه بینی مشکلات، و در گرفتن مسئولیت عالی هستند. این گرایش‌ها آنها را به‌عنوان رهبرانی طبیعی نشان می‌دهد که برای حل مؤثر مشکلات آفریده شده‌اند.
 • یک افسانه در مورد ENTJ سرد و بی‌رحمانه بودن آنهاست. درحالی‌که لزوماً از نظر عواطف خوب نیستند، اما این بدان معنا نیست که آنها عمداً ظالمانه عمل می‌کنند. آنها مستعد پنهان کردن احساسات و عواطف خود هستند و آن را نقطه‌ضعفی می‌دانند که نباید برای دیگران شناخته شود.

نقاط قوت

 • مهارت رهبری قوی
 • با اعتمادبه‌نفس
 • خوش نظم
 • در تصمیم‌گیری تبحر دارد
 • قاطع و صریح
 • مهارت‌های ارتباطی قوی

نقاط ضعف

 • بی‌صبر
 • یک‌دنده
 • بی‌احساس
 • خشونت‌آمیز
 • بی‌تحمل

توابع شناختی

بر اساس تئوری شخصیت یونگی، MBTI پیشنهاد می‌کند که شخصیت از تعدادی عملکرد مختلف شناختی تشکیل شده است. این عملکردها می‌توانند در درجه اول به سمت خارج (برون‌گرا) یا به درون (درون‌گرا) متمرکز شوند. هر یک از این عملکردها به نحوه درک مردم و تصمیم‌گیری مردم مربوط می‌شود.

 عملکرد غالب برجسته‌ترین جنبه شخصیت است، درحالی‌که عملکرد کمکی نقش پشتیبانی را بازی می‌کند. عملکرد سوم تأثیر ضعیف‌تری دارد، اما وقتی شخص تحت استرس باشد، می‌تواند آشکارتر شود. عملکرد پایین در درجه اول ناخودآگاه است و اغلب نقطه‌ضعف است. توسعه این جنبه می‌تواند به افراد در شکل‌گیری شخصیت متعادل‌تری کمک کند.

عملکرد غالب: تفکر برون‌گرا

 • این عملکرد ارجح ENTJ است و از طریق نحوه تصمیم‌گیری و قضاوت بیان می‌شود.
 • ENTJها تمایل دارند که ابتدا بدون گوش‌دادن صحبت کنند، قضاوت سریع انجام دهند قبل از اینکه واقعاً تمام اطلاعات مربوط به یک وضعیت را به دست آورند.
 • گرچه آنها تمایل به قضاوت سریع دارند، اما بسیار منطقی و عینی هستند. آنها بر تحمیل نظم و معیارها به جهان پیرامون خود متمرکز هستند. تعیین اهداف قابل‌اندازه‌گیری مهم است.

عملکرد کمکی: شهود درون‌گرا

 • افراد با این تیپ شخصیتی آینده‌نگر هستند و همیشه هنگام نزدیک شدن به تصمیم، امکانات را در نظر می‌گیرند.
 • ENTJها آینده‌نگر هستند و از تغییر نمی‌ترسند. آنها به غریزه خود اعتماد دارند، گرچه ممکن است تمایل داشته باشند که از نتیجه‌گیری سریع کمک بگیرند.

عملکرد سوم: حس برون‌گرا

 • این عملکرد شناختی به ENTJها اشتیاق ماجراجویی می‌دهد. آنها از تجربیات بدیع لذت می‌برند و گاهی ممکن است رفتارهای هیجان طلبانه ای داشته باشند.
 • ازآنجاکه تمرکز حسی ظاهری دارند، آنها همچنین از چیزهای زیبا در زندگی قدردانی می‌کنند. آنها اغلب از احاطه در اطراف خود با چیزهایی که برای آنها جذاب یا جالب است لذت می‌برند.

عملکرد فرعی: احساس درون‌گرا

 • احساس درون‌گرا متمرکز بر احساسات و ارزش‌های درونی است. احساسات می‌توانند برای ENTJها منطقه دشواری باشند و آنها اغلب درک درستی از چگونگی کمک این قسمت از شخصیت آنها در روند تصمیم‌گیری ندارند.
 • وقتی این جنبه از شخصیت ضعیف باشد، ENTJها ممکن است در محیط‌هایی که نوعی پاسخ عاطفی درخواست می‌شود، احساس ناراحتی یا ناخوشایندی داشته باشند.

ENTJهایی که ممکن است بشناسید:

 • فرانکلین روزولت، رئیس‌جمهور آمریکا
 • بیل گیتس، بنیان‌گذار مایکروسافت
 • وینس لومباردی، مربی فوتبال
 • کارل ساگان، ستاره‌شناس
 • لکس لوتر، شخصیت سوپرمن

ارتباطات شخصی

ازآنجاکه ENTJها برون‌گرا هستند، از معاشرت انرژی می‌گیرند (برخلاف افراد درون‌گرا که در موقعیت‌های اجتماعی انرژی صرف می‌کنند). آنها عاشق گفتگوها و بحث‌های پرشور هستند. در بعضی موارد، افراد دیگر می‌توانند توسط اعتمادبه‌نفس ENTJها و مهارت‌های قوی کلامی آنها مرعوب شوند. هنگامی‌که آنها ایده خوبی دارند، افراد با این تیپ شخصیتی احساس می‌کنند مجبورند دیدگاه خود را با دیگران در میان بگذارند.

علی‌رغم توانایی‌های کلامی، ENTJها همیشه در درک احساسات دیگران مهارت ندارند. ابراز احساسات در بعضی مواقع برای آنها دشوار است و تمایل آنها به بحث و جدل باعث می‌شود که آنها پرخاشگرانه، بحث‌برانگیز در برخوردها به نظر برسند.

آنها ممکن است برای درک و یا کنار آمدن با تیپ‌های حساس‌تر شخصیت تلاش کنند. درحالی‌که آنها برون‌گرا هستند، اما از نظر عاطفی برون‌گرا نیستند و ممکن است افراد دیگر آنها را بی‌احساس ببینند.

مسیرهای شغلی

به دلیل راحتی در کانون توجه، توانایی برقراری ارتباط و تمایل به تصمیم‌گیری سریع، ENTJها به طور طبیعی در نقش‌های رهبری قرار می‌گیرند.

این افراد بعضی اوقات متوجه می‌شوند که کنترل گروهی را در دست گرفته‌اند بدون اینکه بدانند واقعاً چگونه در چنین موقعیتی قرار گرفته‌اند. به دلیل علاقه آنها به ساختار و نظم، ENTJ در نظارت و هدایت دیگران و کمک به گروه‌ها برای تکمیل وظایف و دستیابی به اهداف نیز مهارت دارند. آنها می‌توانند به‌سرعت آنچه را که باید انجام شود ببینند، برنامه عملیاتی را تدوین کرده و به اعضای گروه نقش‌هایی را اختصاص دهند.

ENTJها در مشاغلی که ساختار پیچیده‌ای دارند، اما فضای زیادی برای تنوع نیز دارند، بهترین عملکرد را دارند. مشاغلی که به آنها امکان ملاقات و تعامل با افراد مختلف را می‌دهد ایدئال آنها است.

مشاغل محبوب ENTJ

 • مدیر منابع انسانی
 • مدیرعامل یا مدیر شرکت
 • وکیل
 • دانشمند
 • توسعه‌دهنده نرم‌افزار
 • تحلیلگر کسب‌وکار
 • کارآفرین
 • استاد دانشگاه

نکاتی برای تعامل با ENTJها بر اساس MBTI

دوستی‌ها

ENTJها افراد اجتماعی هستند و عاشق گفتگوهای جذاب هستند. درحالی‌که بعضی اوقات می‌توانند بحث‌برانگیز و تهاجمی به نظر برسند، فقط به‌خاطر داشته باشید که این بخشی از سبک ارتباطی آنهاست. سعی کنید آن را شخصی نکنید. آنها تمایل دارند با افرادی که علایق و دیدگاه‌های آنها مشترک است، راحت‌ترین دوستی را برقرار کنند و ممکن است در درک افرادی بسیار درون‌گرا، حساس یا احساساتی تلاش کنند.

فرزندپروری

والدین کودکان ENTJ باید تشخیص دهند که فرزندشان مستقل و کنجکاو از نظر عقلی است. با اجازه دادن به کودک خود برای کنجکاوی خود می‌توانید به او کمک کنید. بدانید که کودک شما اغلب نیاز به توضیح استدلال شما دارد تا بفهمد چرا برخی قوانین باید دنبال شود.

همچنین می‌توانید با صحبت صریح در مورد احساسات، به کودک در درک عاطفی خود کمک کنید. به احساس مردم در مورد تجارب مختلف اشاره کنید تا کودک ENTJ شما یاد بگیرد که هم احساسات خود و هم دیگران را بهتر تفسیر کند.

روابط این تیپ بر اساس MBTI (ام بی تی آی)

یک شریک ENTJ اغلب می‌تواند در یک رابطه کاملاً مسلط به نظر برسد. ازآنجاکه برخورد با احساسات به طور طبیعی برای آنها به وجود نمی‌آید، ممکن است نسبت به احساسات شریک زندگی خود حساسیتی نداشته باشند. لازم به یادآوری است که این بدان معنا نیست که ENTJ احساساتی ندارند، بلکه آنها برای نشان‌دادن احساسات خود باید کاملاً راحت باشند. آنها بسیار متعهد به ایجاد روابط مناسب هستند و همیشه به دنبال راه‌هایی هستند که بتوانند روابط خود را بهبود بخشند. اگر با شریک زندگی خود مشکلی دارید، پیشرو و صادق باشید. شریک زندگی شما ترجیح می‌دهد واقعیت را بشنود تا اینکه بخواهد احساساتت را حدس بزند.

نکاتی برای فروش به تیپ شخصیتی ENTJ بر اساس MBTI

 • تمایل و علاقه آن‌ها به مُباحثه و گفتگوهای چالشی، ممکن است آن‌ها را افرادی پرخاشگر و نابهنجار جلوه دهد، پس هنگام مشاوره فروش از کج‌خلقی‌های آنان دلگیر نشوید
 • رویکرد آن‌ها در گفتگوها «برنده – بازنده» است، بنابراین آن‌ها در یک گفتگو تمام تلاش خود را خواهند کر که «بازنده» نباشند، پس سبک مذاکره فروش خود را با این نوع شیوه مذاکره منطبق سازید
 • اغلب ایده‌ها و نظراتِ متفاوت با عقیده خودشان را به‌صراحت نقد می‌کنند و در برابر آن‌ها موضع می‌گیرند، پس در هنگام مشاوره فروش زیادی روی اعتقادات خود پافشاری نکنید
 • به طور طبیعی نسبت به عواطف سایرین آگاه نیستند و ممکن است در مواقعی نسبت به آن بی‌توجه باشند، پس در هنگام مشاوره فروش سعی کنید توجه آنها را سریعاً جلب کنید

معنای ENTP در تیپ‌شناسی شخصیت MBTI

مجادله‌گر

ENTP: مباحثه کننده (برون‌گرا، شهودی، تفکری، منعطف)

ENTP یکی از 16 تیپ شخصیتی مختلف است که توسط شاخص نوع مایرز – بریگز مشخص شده است. افراد با این تیپ شخصیتی اغلب نوآور، باهوش و گویا توصیف می‌شوند. ENTPها همچنین به دلیل ایده‌پردازی شناخته می‌شوند، به همین دلیل این تیپ شخصیتی به‌عنوان “مبتکر” ، “بینا” و “بحث کننده” توصیف شده است.

عکس

ENTPها نسبت به تولید ایده‌ها و نظریه‌ها کمتر به جزئیات اینجا و اکنون علاقه‌مند هستند. به همین دلیل، آنها گاهی اوقات تمایل دارند که یکی پس از دیگری ایده‌های خود را بیابند، بدون اینکه واقعاً با برنامه و اقداماتی برای تحقق بخشیدن به ایده‌های خلاقانه خود پیش بروند.

به گفته روان‌شناس دیوید کرسی، خالق طبقه‌بندی مشرب‌های Keirsey ، ENTPها به‌عنوان مخترعان منطقی شناخته می‌شوند. وی می‌گوید که تیپ شخصیتی منطقی نادر است و تقریباً پنج تا 10 درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهد.

معرفی این تیپ بر اساس MBTI

هیچ‌کس بیش از تیپ شخصیتی مناظره کننده فرایند ذهنی را دوست ندارد، زیرا این فرصت را به آنها می‌دهد تا بدون هیچ زحمتی سریع، دانش‌بنیان گسترده و توانایی اتصال ایده‌های متفاوت را برای اثبات عقاید خود به کار گیرند. مناظره‌کنندگان وکیل‌مدافع نهایی شیطان هستند که در روند خرد کردن استدلال‌ها و اعتقادات پیشرفت می‌کنند و اجازه می‌دهند روبان‌ها در باد بمانند تا همه ببینند. آنها همیشه این کار را نمی‌کنند زیرا تلاش می‌کنند هدف عمیق‌تر یا هدف استراتژیکی را به دست آورند.

یک تقابل عجیب‌وغریب با مناظره‌کنندگان به وجود می‌آید، زیرا آنها بی انصافانه صادق هستند، اما برای چیزی که در واقع به آن اعتقاد ندارند، خستگی‌ناپذیر بحث خواهند کرد، و پا به کفش دیگران می‌گذارند تا یک حقیقت را از منظر دیگری بحث کنند.

ایفای نقش وکیل‌مدافع شیطان به افراد با تیپ شخصیتی مناظره کننده کمک می‌کند تا نه‌تنها درک بهتری از استدلال دیگران داشته باشند، بلکه درک بهتری از عقاید مخالف داشته باشند.

این تاکتیک را نباید با نوع درک متقابل شخصیت دیپلمات اشتباه گرفت. بحث کنندگان، مانند همه تیپ‌های شخصیتی تحلیل‌گر، در جستجوی دانش مداوم هستند و چه راهی بهتر برای دستیابی به آن از حمله و دفاع از یک ایده، از هر زاویه و از هر طرف؟

در اینجا هیچ قانونی وجود ندارد ما در تلاش هستیم چیزی را به نتیجه برسانیم!

مناظره‌کنندگان با یک لذت خاص از زیر سلطه بودن، از تمرین ذهنی که در زیر سؤال بردن حالت فکری غالب وجود دارد لذت می‌برند، و آنها را در کار مجدد سیستم‌های موجود یا تکان دادن چیزها و فشار دادن آنها به مسیرهای هوشمندانه جدید غیر قابل تعویض می‌کنند. بااین‌حال، آنها مدیریت مکانیکی روزمره در واقع پیاده‌سازی پیشنهادهای خود را ناخوشایند خواهند کرد. شخصیت‌های بحث کننده عاشق طوفان فکری هستند و بزرگ فکر می‌کنند.

این مسئله با صداقت تسلیم‌ناپذیر مناظره‌کنندگان بیشتر پیچیده می‌شود، زیرا این نوع کلمات را قاطی نمی‌کند و اهمیت زیادی برای احساس یا دلسوز بودن ندارد. تیپ‌های دوستانه با افراد با تیپ شخصیتی مناظره کننده به‌اندازه کافی مطابقت دارند، اما تیپ‌های حساس‌تر از آنها گریزان هستند. راحتی و حتی دروغ‌های سفید را بر حقایق ناخوشایند و عقلانیت سخت ترجیح می‌دهند.

این بحث ناامیدکنندگان را ناامید می‌کند، و آنها دریافتند که سرگرم‌کننده بودن مشاجره آنها، بسیاری از پل‌ها را خراب می‌کند، اغلب به طور ناخواسته، زیرا آنها به دلیل زیر سؤال بردن باورهای خود و کنارگذاشتن احساسات خود، در ضعیف به نظر می‌رسند.

فرصت از دست می‌رود زیرا به نظر کار سختی می‌رسد

بحث کنندگان راه طولانی‌تری نسبت به دیگران در استفاده از توانایی‌های طبیعی خود دارند. استقلال فکری و دید آزاد آنها در هنگام مسئولیت بسیار ارزشمند است.

هنگامی‌که چنین موقعیتی را به دست آوردند، مناظره‌کنندگان باید به یاد داشته باشند که برای تحقق ایده‌هایشان، آنها همیشه به دیگران وابسته خواهند بود تا قطعات را جمع کنند اگر آنها زمان بیشتری را صرف “پیروزی” استدلال‌ها نسبت به اجماع سازنده خود کرده باشند، بسیاری از مناظره‌کنندگان می‌فهمند که به‌راحتی پشتیبانی لازم برای موفقیت را ندارند. افرادی که از این تیپ شخصیتی برخوردار هستند با بازی بسیار خوب وکیل‌مدافع شیطان، ممکن است دریابند که پیچیده‌ترین و پردرآمدترین چالش فکری درک دیدگاه احساسی‌تر و بحث درمورد سازش در کنار منطق و پیشرفت است.

خصوصیات اصلی ENTP

 • ENTPها از تعامل با طیف گسترده‌ای از افراد لذت می‌برند. آنها اهل گفتگو و مباحثه هستند و دوست دارند افراد دیگر را درگیر بحث کنند.
 • آنها بیشتر به آینده توجه دارند تا جزئیات فوری. آنها ممکن است پروژه‌هایی را شروع کنند و هرگز آنها را تمام نکنند زیرا آنها بیش از نیازهای فعلی روی تصویر بزرگ متمرکز هستند.
 • ENTPها از بودن در کنار افراد دیگر لذت می‌برند، خصوصاً اگر بتوانند در مورد موضوعی که به آن علاقه دارند در مکالمه یا بحث و گفتگو شرکت کنند. آنها معمولاً بسیار راحت و بی‌تکلف هستند و کنار آمدن با آنها راحت است. بااین‌حال، آنها گاهی اوقات می‌توانند چنان در ایده‌ها یا برنامه‌های خود غرق شوند که روابط نزدیک خود را از دست بدهند.
 • آنها تمایل به قضاوت دارند. آنها ترجیح می‌دهند به‌جای تصمیم‌گیری یا تعهد به یک اقدام، صبر کنند و ببینند چه اتفاقی می‌افتد.
 • ENTPها بسیار کنجکاو و متمرکز بر درک دنیای اطراف خود هستند. آنها دائماً اطلاعات و ایده‌های جدید را جذب می‌کنند و به‌سرعت به نتیجه می‌رسند. آنها خیلی سریع قادر به درک چیزهای جدید هستند.
 • یکی از افسانه‌های رایج در مورد ENTP این است که آنها دوست دارند به‌خاطر بحث و گفتگو صرفاً بحث کنند. درحالی‌که افراد با این تیپ شخصیتی اغلب مایل‌اند در بعضی نقش مواقع وکیل‌مدافع شیطان را بازی کنند، آنها از بحث و گفتگو به‌عنوان راهی برای کاوش در یک موضوع، یادگیری آنچه دیگران باور دارند و کمک به دیگران در دیدن طرف دیگر داستان، لذت می‌برند.

نقاط قوت

 • خلاقانه
 • مبتکر
 • مناظره کننده بزرگ
 • از بحث لذت می‌برد
 • برای دانش ارزش قائل است

نقاط ضعف

 • می‌تواند بحث‌برانگیز باشد
 • از روال‌ها و برنامه‌ها بدش می‌آید
 • دوست ندارد کنترل شود
 • بدون تمرکز
 • بی‌احساس

توابع شناختی

بر اساس نظریه شخصیت کارل یونگ، MBTI تیپ‌های شخصیتی را بر اساس عملکردهای شناختی (شهود، تفکر، حس و احساس) دسته‌بندی می‌کند که پس از آن می‌توانند به سمت بیرون (برون‌گرا) یا درونی (درون‌گرا) هدایت شوند.

سازمان سلسله‌مراتبی این عملکردها همان چیزی است که الگوی اصلی رفتار هر فرد را تعیین می‌کند. عملکرد غالب برجسته‌ترین است، اگرچه توسط تابع کمکی پشتیبانی می‌شود. عملکرد سوم تأثیر کمتری دارد، درحالی‌که عملکرد پایین‌تر نشان‌دهنده یک ضعف است.

عملکرد غالب: شهود برون‌گرا

 • ENTPها معمولاً اطلاعات را به‌سرعت می‌گیرند و بسیار ذهن بازی دارند.
 • آنها پس از جمع‌آوری این اطلاعات، وقت خود را صرف برقراری ارتباط بین روابط پیچیده و درهم‌تنیده می‌کنند.
 • آنها در تشخیص ارتباطاتی که دیگران ممکن است نادیده بگیرند و تمرکز آنها روی امکانات باشد، مهارت دارند.
 • آنها ذهن کارآفرینی دارند و همیشه در حال ایجاد ایده‌های جدید و هیجان‌انگیز هستند.

عملکرد کمکی: تفکر درون‌گرا

 • این عملکرد شناختی در فرایند تفکر ENTP بیان می‌شود. افراد با این نوع شخصیت بیشتر تمرکز خود را برای گرفتن اطلاعات مربوط به دنیای اطراف خود دارند. وقتی آنها از این اطلاعات برای نتیجه‌گیری استفاده می‌کنند بسیار منطقی هستند.
 • ENTPها منطقی و عینی هستند. هنگام تصمیم‌گیری، آنها به‌جای اطلاعات ذهنی، عاطفی، وزن بیشتری بر شواهد منطقی می‌گذارند.
 • این تابع برای کمک به ENTP در درک تمام اطلاعاتی که از طریق عملکرد شهود برون‌گرا وارد می‌شود، کمک می‌کند. این شامل تحمیل منطق و نظم برای کمک به معنی بسیاری از ایده‌ها و اطلاعات مختلف است. ENTP نمی‌خواهد فقط درک کند که چیزی کار می‌کند – آنها می‌خواهند دلیل و چگونگی عملکرد را درک کنند.

عملکرد سوم: احساس برون‌گرا

 • به‌عنوان یک عملکرد سوم، این جنبه از شخصیت ممکن است به‌خوبی رشد نکرده و برجسته نباشد.
 • هنگام توسعه، ENTPها می‌توانند جذابیت‌های اجتماعی داشته باشند که بتوانند به‌خوبی با دیگران کنار بیایند.
 • وقتی این جنبه از شخصیت ضعیف‌تر باشد، ENTP ممکن است نسبت به دیگران حساس نباشد و حتی می‌تواند به‌عنوان دور از ذهن یا نامهربان تلقی شود.

عملکرد فرعی: حس درون‌گرا

 • عملکرد سنجش درون‌گرای متمرکز بر درک گذشته و اغلب استفاده از آن برای تجربیات فعلی و نگرانی‌های آینده است.
 • این اغلب برای شخصیت‌های ENTP نقطه‌ضعف است. آنها اغلب بیشتر بر روی احتمالات متمرکز هستند و ممکن است در بررسی چگونگی سابقه قبلی به پیش‌بینی نتایج کمک کنند.
 • ENTPها همچنین تمایل دارند بسیاری از جزئیات پیش‌پاافتاده زندگی روزمره را نادیده بگیرند، به‌ویژه اگر آنها عمیقاً درگیر یک پروژه یا برنامه باشند.

ENTPهایی که ممکن است بشناسید:

 • توماس ادیسون، مخترع
 • جان آدامز، رئیس‌جمهور آمریکا
 • والت دیزنی، فیلم‌ساز
 • جولیا کودک، آشپز
 • اسکندر بزرگ، پادشاه و رهبر نظامی

ارتباطات شخصی

ازآنجاکه آنها به‌عنوان برون‌گرا شناخته می‌شوند، تعجب‌آور نیست که ENTPها مهارت‌های بسیار خوبی در برخورد با افراد دارند. آنها یک ارتباط برقرارکننده ماهر هستند و از تعامل با طیف گسترده‌ای از خانواده، دوستان و آشنایان لذت می‌برند. در مکالمات، افراد دیگر اغلب آنها را زودباور می‌یابند.

ENTP اغلب به این دلیل که از داشتن یک بحث خوب و منطقی لذت می‌برند، درگیر مباحث می‌شوند. گاهی اوقات، عشق آنها به بحث‌ها باعث می‌شود تا ENTPها نقش وکیل‌مدافع شیطان را به عهده بگیرند که این امر گاهی اوقات منجر به درگیری با دیگران می‌شود که احساس می‌کنند عمداً با یکدیگر مبارزه می‌کنند و متضاد هستند.

مسیرهای شغلی

روال و کسالت برای شخصیت ENTP خوب نیست. آنها فعال هستند و وقتی می‌توانند هیجان پیدا کنند و آزادی خلاقیت خود را ابراز کنند، در مشاغل بهترین عملکرد را دارند. ENTPها می‌توانند در طیف گسترده‌ای از مشاغل موفق باشند، مشروط بر اینکه احساس خستگی نکرده و خسته نشوند.

به‌عنوان مناظره‌کنندگان با مهارت‌های ارتباطی عالی، مشاغل حقوقی می‌توانند چالش و تنوع موردنیاز ENTP را ارائه دهند. مشاغلی در دنیای تجارت که منطقی بودن، خلاقیت و توانایی‌های رهبری طبیعی را با ENTP ترکیب می‌کنند نیز می‌توانند بسیار سودمند باشند.

مشاغل محبوب ENTP

 • مهندس
 • وکیل
 • دانشمند
 • روان‌شناس
 • مخترع
 • روان‌پزشک
 • روزنامه‌نگار

نکاتی برای تعامل با ENTPها بر اساس MBTI

دوستی‌ها

ENTPها صرف‌نظر از نوع شخصیتی که دارند، در کنار آمدن با افراد عالی هستند. درحالی‌که آنها معمولاً بی‌روح هستند، اما می‌توانند کاملاً رقابتی باشند. اگر با ENTP دوست هستید، مراقب باشید عادت نکنید که از پس یکدیگر برآیید. از عشق آنها به بحث‌ها آگاه باشید و مراقب باشید مباحث نرم را به بحث‌های رزمی تبدیل نکنید.

فرزندپروری

ENTPها ماهیتی سرگرم‌کننده دارند و از اینکه احساس تعجب خود را با فرزندانشان به اشتراک می‌گذارند هیجان‌زده هستند. والدین با این تیپ شخصیتی حامی هستند، اما آنها تمایل دارند سعی کنند هر موقعیتی را به یک فرصت یادگیری تبدیل کنند.

والدین کودکان ENTP باید توجه داشته باشند که ممکن است فرزندان آنها در بعضی مواقع مشاجره کننده به نظر برسند، این از عشق طبیعی آنها به بحث و گفتگو ناشی می‌شود. ممکن است گاهی اوقات متناقض به نظر برسند، در یک‌لحظه خونگرم و مهربان باشند و در لحظه دیگر چون درگیر ایده‌های جدید می‌شوند، کناره‌گیری کنند. والدین باید فرزندان خود را تشویق کنند که روی اهداف متمرکز شوند و کارهایی را که شروع می‌کنند به پایان برسانند.

روابط

در روابط صمیمی، ENTPها می‌توانند پرشور و هیجان‌انگیز باشند. آنها خونگرم، دوست‌داشتنی و در درک نیازهای شریک زندگی خود مهارت دارند. ممکن است دریابید که آنها در اجرای وعده‌هایی که داده‌اند با سختی روبرو شوند که گاهی اوقات می‌تواند ناامیدکننده باشد.

از نیاز شریک زندگی ENTP خود آگاه باشید. شما می‌توانید با اشتیاق و عملی که به همسرتان کمک می‌کند تا در جهت رسیدن به اهداف خود تلاش کند، به تعادل در زندگی خود کمک کنید.

نکاتی برای فروش به تیپ شخصیتی ENTP بر اساس MBTI

 • افرادی خوش‌بین، جذاب و جالب هستند و خوب صحبت می‌کنند.
 • برای آزادی و استقلال خود بهای فراوان قائل‌اند.
 • سعی می‌کنند به‌جای داوری درباره اشخاص، آنها را بشناسند.
 • پیوسته در اندیشه آزمایش‌های جدید هستند. به‌محض اینکه ایده جدیدی مطرح می‌شود، می‌توانند دست‌به‌کار آن شوند.
 • می‌خواهند روابطشان پیوسته رشد کند.
 • می‌توانند خودبین، اهل بحث و مباحثه و فاقد حساسیت باشند.
 • از بحث کردن لذت می‌برند.
 • میان تنها با خود کارکردن و معاشرت با دیگران تاب می‌خورند.
 • می‌توانند فاصله بگیرند و روابط خود را در شرایط سطحی حفظ کنند.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *