رازهای قدرت ذهن – ذهن چگونه کار می کند

رازهای قدرت ذهن و مغز - ذهن چگونه کار می کند
5
(3)

رازهای قدرت ذهن – ذهن چگونه کار می کند

قبل از هر چیز باید بدانید که ذهن تان چگونه و تحت چه شرایطی بهترین کارایی را خواهد داشت ، آن گاه می توانید بهترین فن یادگیری متناسب با خودتان را شناسایی نمایید. در این مقاله پیش از آن که بر روی فنون استفاده خلاقانه از ذهن مانور بدهیم ، به نکته مذکور اشاره خواهیم کرد. پیروی کردن از سیستم ها ، خط مشی های فکری موجود و ریشه دار ، کار بسیار آسانی است ، بنابراین شما نیاز دارید که در موقعیت چالشی قرار گرفته تا هم تغییر کرده و هم به عنوان یک شخصیت کامل نمو کنید.

ذهن چیست؟  ‌‌‌‌

ذهن یک مفهوم انتزاعی مورد استفاده برای مشخص افکار ، احساسات ، حالات ذهنی ، و خود آگاهی است که احتمالا از مغز به وجود می آیند است.

ذهن و مغز هر دو یک جز واحد هستند. اگر مغز را به کامپیوتر تشبیه کنیم ذهن همان نرم افزار اجرایی است. به سخت افزار این کامپیوتر مغز گفته می شود.

 • هنگامی که می‌خواهیم از قسمت های مختلف این عضو مهم صحبت کنیم کلمه مغز را به کار می‌بریم.
 • هنگامی که منظور ما اشاره به کارکردها و یا تصمیمات مغز باشد از کلمه ذهن استفاده می‌کنیم.

تعریف ذهن چیست؟

تعریف ذهن چیست؟- رازهای قدرت ذهن و مغز - ذهن چگونه کار می کند
تعریف ذهن چیست؟

ذهن شامل هوشیاری و تصورات و ادراک و تفکر و زبان می شود و معمولا آن را وجود توانایی هوشیار بودن و اندیشه تعریف می کنند. ذهن در برگیرنده تصور و تشخیص و قدردانی است و مسئولیت آن پردازش احساسات و عواطف است که منجر به عملکرد و نوع رفتار می شود.

تعریف ذهن در روانشناسی

ذهن حوزه اصلی روانشناسی است. از تصحیح الگوهای تفکر تا کشف کارکردهای حافظه ، بیماری روانی و احساسات ، روانشناسی به شدت در تحلیل ذهن نقش دارد. فیلسوفان نخستین افرادی بودند که ذهن را مطالعه می کردند ، اما فلسفه ذهن اکنون به حوزه روانشناسی وارد شده است. به ویژه روانشناسان شناختی و روانشناسان عصبی به چگونگی تأثیر حالات مغز بر حالات ذهن علاقه مند هستند.

تفاوت ذهن و مغز

تفاوت ذهن و مغز این است که مغز در واقع عضوی از بدن است که دیده می‌شود و به صورت فیزیکی وجود دارد ، ذهن اون قسمتی از ما است که دیده نمی شود و شامل احساسات ، افکار و تصاویری که در شب هنگام ، یا وقتی که در فکر فرو رفتیم می بینیم ، یعنی ذهن ما همان قسمتی هست که تمام «ما» را شکل می دهد.

ذهن ناخودآگاه چیست

ذهن ناخودآگاه ، ذهن احساسی و ذهن خودآگاه ، ذهن منطقی است. یعنی شما با ذهن خودآگاه تان فکر کرده و با ذهن ناخودآگاه ، احساس می‌کنید. ذهن خودآگاه دارای گیرنده هایی است که اطلاعات و داده های عوامل بیرونی را دریافت کرده ، و در ذهن شما یک فکر ایجاد می‌کند.

این گیرنده‌ها شامل گیرنده‌های بینایی ، شنوایی ، لامسه ، چشایی و بویایی می باشند. به همین دلیل ، اغلب مردم طبق اتفاقاتی که در اطرافشان رخ می‌دهد ، فکر می‌کنند. آن‌ها اطلاعات بیرونی را دریافت می‌کنند ، در ذهنشان به آن فکر می‌کنند ، برایش تصویر سازی می‌کنند ، سپس آن را به درون ذهن ناخودآگاه‌شان می‌فرستند و در نتیجه ، طبق آن احساسی را برای خود ایجاد می‌کنند.

نحوه عملکرد ذهن خود را بدانید

نحوه عملکرد ذهن خود را بدانید - رازهای قدرت ذهن و مغز - ذهن چگونه کار می کند
نحوه عملکرد ذهن خود را بدانید

اگر از فعالیت های متنوع و مختلف دو نیمکره ذهن آگاه باشید. به صورت کلی نیمکره راست خلاق و نیمکره چپ منطقی است. می توانید بهتر و موثرتر کار کنید. افزون بر این ، اگر در تیمی متشکل از همکاران تان کار می کنید ، باید اطمینان داشته باشید که مهارت های اعضا مکمل یکدیگر است.

فعالیت های مغز یا مربوط به نیمکره راست آن هستند و یا نیمکره چپ ، که این بستگی به ماهیت فعالیت مورد نظر دارد که در دسته بندی فعالیت های خلاقانه قرار دارد و یا فعالیتی منطقی است. در برخی از انسان ها سلطه یک نیمکره از نیمکره دیگر بیشتر است.

افرادی که نیمکره چپ مغزشان سلطه بیشتری دارد

 • به آسانی می توانند اطلاعات را در توالی های خطی پردازش کنند ، المان های مختلفی را در نظر گرفته و آنها را از دیدگاه منطقی مورد بررسی قرار دهند.
 • اعداد و کلمات را راحت تر پردازش می کنند.
 • از فهرست سازی و تحلیل کردن جزئیات لذت می برند.

یک دقیقه شگفت انگیز

درباره خودتان فکر کنید : کدام نیمکره مغزتان فعال تر است؟ اگر این را می دانید ، این امر به شما کمک می کند که نیازهای ممکن خود را شناسایی کرده تا بتوانید پتانسیل های استفاده نشده نیمکره غیرفعال تان را توسعه و بهبود دهید.

افرادی که نیمکره راست مغزشان سلطه بیشتری دارد 

نیمکره راست مغز- رازهای قدرت ذهن و مغز - ذهن چگونه کار می کند
نیمکره راست مغز
 • راحت تر می توانند اطلاعات را به صورت کلی بررسی کنند. پیش از هر چیز تصویر کلی را می بینند و سپس به جزئیات نگاه می کنند.
 • اطلاعات را به شکلی خلاقانه و بصری پردازش کرده و از قوه تصور خود به سادگی استفاده می کنند.
 • از ابعاد فضایی آگاه بوده و نسبت به آن درک دارند.
 • زمانی از پروسه یادگیری لذت می برند که روند آن مشتمل بر انجام دادن ، حس کردن ، لمس کردن اشیا و تصویرنگاری های رنگی باشد.
 • معمولا یکی از نیم کره های مغز نسبت به دیگری تسلط بیشتری دارد ، اما با این حال دانشمندان بزرگ توانایی برقراری توازن میان دو نیمکره مغز خود را دارا هستند. برای مثال انیشتین از فعالیت هایی نظیر دریانوردی ، فعالیت های هنری و نواختن ویلن لذت می برد.

نکته مهم این است که :

 • اگر یکی از دو نیمکره مغزتان نسبت به دیگری ضعیف تر است ، بایستی در جهت تقویت آن تلاش نموده و تا پتانسیل های استفاده نشده آن را آزاد نموده و میزان کارکرد و بهره وری آن را افزایش دهید. اگر این کار را انجام دهید ، علاوه بر شناسایی نقاط ضعف تان ، نسبت به نقاط قوت ذهن تان نیز آگاه تر شده و در حقیقت در هر دو جنبه قوی تر و بهتر خواهید شد ، و عملکرد عمومی ذهن تان مترقی خواهد شد.
 • مطمئن شوید ، تیمی از همکاران که در کنار همدیگر کار و فعالیت می کنند ، ترکیبی از افرادی هستند که از تفکر منطقی و تحلیلی لذت برده و سبک تفکری قالب در عده ای دیگر از این افراد ، مبتنی بر خلاقیت و شهود است.

بر روی توسعه و ارتقای پتانسیل های استفاده نشده ذهن تان کار کنید.

نیمکره راست مغزتان را تقویت کنید

اگر نیم کره چپ مغزتان سلطه بیشتری دارد ، پس زمان آن فرا رسیده که نیم کرہی راست مغزتان را تقویت نموده به توازن بیشتری برسید.

راه و روش های بسیاری وجود دارد که از طریق آن ها می توانید نیم کره راست مغز خود را تقویت نمایید.

روش های تقویت نیمکره راست مغز

خیال پردازی :

خود را از بند تحلیل های سرد و خشک رها کرده و از قوه تصورتان استفاده نمایید. حتی می توانید رویاهای خود را بنویسید. . تصویر کلی را ببینید : فراتر از جزئیاتی که شما را در خود غرق کرده اند رفته و در عریض ترین و منبسط ترین حالت ممکن ابعاد را مشاهده کنید.

ریسک پذیر باشید :

 همیشه محتاط نباشید و محافظه کاری نکنید (اما نباید گستاخ باشید!). کارهای معمول تان را به شکلی متفاوت انجام دهید. از مسیر متفاوت به محل کارتان بروید ، غذاهای جدید را امتحان کرده و به روش های نو آشپزی کنید.

افق دید خود را تغییر دهید :

 به دنبال راه های مثبتی باشید تا بتوانید بواسطه آنها فرصت های تازه ای را برای خود ایجاد نموده و موقعیت های موجود را صرفا به مثابه تهدید نبینید.

خلاق باشید :

خلاق باشید- رازهای قدرت ذهن و مغز - ذهن چگونه کار می کند
خلاق باشید

فکر کنید و برای توصیف مسائلی که با آنها درگیر هستید راه های خلاقانه ای پیدا کنید. آنها را ترسیم کنید و یا به هر شکلی که می توانید مسائل خود را به صورت بصری دربیاورید. باید از چه رنگی استفاده کنید؟ چه آشکال و ابعادی گویای مساله مورد نظر است؟

قدری از کارتان فاصله بگیرید :

 کاری انجام دهید که بدنتان را به تحرک وادارد – در باشگاه ورزشی ثبت نام کنید ، برقصید. عقل سالم در بدن سالم رشد می کند.

در خود شهود ایجاد کنید :

هنگامی که مشغول به انجام کاری هستید و افکار تصادفی به سراغ تان می آیند ، این افکار را نادیده نگیرید. بلکه توجه تان را به آنها جلب نمایید : این افکار برخاسته از ناخودآگاه ذهنتان هستند.

مطالعه موردی

درخصوص خود من ، نیمکره چپ مغزم سلطه قوی تری نسبت به نیمکره راست دارد. بعد از برگزاری سمینارهای مختلف در خصوص نگارش صحیح انگلیسی ، متوجه شدم که باید بخاطر اشباع شدن بازار ، شاخه فعالیت ام را تغییر بدهم. مدتی با این مساله سرشاخ شدم و به دنبال راه هایی منطقی برای حل معضل پیش رو بودم. یک روز که اصلا به این موضوع فکر نمی کردم ، ناگهان فکری به سرم زد : من باید مدیرانی را مورد هدف قرار می دادم که ماهیت کارشان به شکلی بود که به نوشتن و فن نگارش نیازی نداشته باشند. به طور ویژه ، بر روی حسابداران و مهندسان تمرکز کردم. موفقیت در باز گذاشتن دروازه های فکر ، تفکر خارج از چارچوب و مصمم بودن است : به شکلی فعالانه به عملی کردن یک استراتژی جدید تفکر کرده و برای تصاحب بازارهای جدید نقشه ای را طرح ریزی کنید.

کارهای روزمره تان را به شکلی متفاوت انجام دهید.

نیمکره چپ مغزتان را تقویت کنید

اگر سمت راست مغزتان سلطه بیشتری دارد ، آن گاه وقت آن فرا رسیده است که نیمکره چپ مغز خود را تقویت نموده که آن توازن صعب الوصول در عین حال ارزشمند را بدست بیاورید.

به هرحال راه های بسیار زیادی وجود دارد که به کمک آنها می توانید نیمکره چپ مغزتان را تقویت نمایید. در ادامه به چند مورد اشاره خواهد شد.

روش های تقویت نیمکره چپ مغز

تقویت نیمکره چپ مغز- رازهای قدرت ذهن و مغز - ذهن چگونه کار می کند
تقویت نیمکره چپ مغز

در جزئیات غرق شوید :

 پا را فراتر از تصویر کلی گذاشته و جزئیات را مشاهده کنید. اگر نمی دانید که دقیقا به چه جزئیاتی باید فکر کنید ، به این کلمات سوالی پاسخ دهید : چی کسی؟ کجا؟ چه موقع؟ چگونه؟ و چرا؟

منظم تر شوید :

 از کارهایی که باید انجام دهید فهرستی تهیه کنید. یادداشت برداری کنید.

 از پیش برنامه ریزی کنید :

به یکی از کارهایی که باید انجام دهید فکر کنید. تمامی گام هایی که برای دستیابی به این هدف لازم است را در نظر آورده و مکتوب کنید. این گام ها را به شکلی منطقی مرتب سازی کرده تا به شکلی موثر بدانها دست پیدا کنید.

 بلند مدت فکر کنید :

 برای خود اهداف بلند مدتی را تعیین نموده و سپس این اهداف را تحلیل نمایید ، گام های آغازینی که واقع گرایانه و قابل دستیابی هستند را شناسایی کنید.

 نوشتن بسیار مهم است :

این گام ها را روی کاغذ آورده تا بتوانید تصویر بصری از آنها داشته باشید و تمرکز خود را افزایش دهید.

مصمم تصمیم گیری کنید :

تلویزیون را زودتر از مواقع معمول خاموش کرده تا بتوانید بیشتر استراحت کنید. عادات سودمند و جدیدی همچون قدم زدن ، ورزش کردن و یا شطرنج را در خود ایجاد نمایید. در صورت نیاز از دوستان یا انجمن های عمومی کمک بخواهید.

خودتان را در جهت منطقی تر شدن تعلیم دهید :

 پازل بچینید و معما حل کنید. جدول کلمات متقاطع و سودوکو چه سخت و چه آسان ، تمرین بسیار خوبی هستند.

حافظه خود را تمرین دهید :

خودتان را مجبور کنید که شماره های تلفن و هجی کلمات دشوار را به خاطر بسپارید.

یک دقیقه شگفت انگیز

برای دستیابی به اهداف خود زمان ، مشخص کنید. اهداف خود را به دو وظیفه اجرایی و زمانی تقسیم کنید. از اینرو طرح های وظیفهای معین و روشنی دارید. در انجام آنها متعهد باشید ، به دوست یا همکار خود بگویید که یک روز پس از زمان تعیین شده با شما تماس بگیرد تا مطمئن شوید که آن را انجام داده اید.

“کسی که توان منطق ورزی ندارد احمق است. کسی که نمی خواهد منطق ورزی کند ، متعصب است. کسی که جرات منطق ورزی ندارد ، یک برده تمام عیار است”

(اندرو کارنگی ، کارخانه دار ، صنعت گر ، فعال حقوق بشر)

پا را فراتر از تصویر کلی گذاشته و جزئیات را مشاهده کنید.

سبک یادگیری خود را کشف کنید

سبک یادگیری خود را کشف کنید - رازهای قدرت ذهن و مغز - ذهن چگونه کار می کند
سبک یادگیری خود را کشف کنید

روش یادگیری افراد با هم متفاوت است. اگر می خواهید به شکلی موثر از ذهن خود استفاده کنید ، باید بهترین روش یادگیری تان را شناسایی کنید. به طور عمومی سه روش یادگیری وجود دارد که با حواس ما در ارتباط مستقیم هستند.

1 – یادگیری بصری :

 افرادی که یادگیری بصری دارند ، باید اطلاعات را به صورت تصویری ببینند. بهترین کار برای آن ها استفاده از نمودار ، جدول ، تصویر و نوشته است.

2 – یادگیری سمعی :

 افرادی که به صورت سمعی یاد می گیرند ، دوست دارند اطلاعات را بشنوند و سپس در مورد آنها بحث کنند ، به چیزی که بقیه می گویند گوش داده و به یادگیری آنها کمک کنند.

3 – یادگیری لامسه ای :

 این افراد دوست دارند فعال بوده و از طریق فعالیت یاد بگیرند. این افراد به احساسی که از حرکات اشیا ناشی می شود گرایش دارند.

یادگیری شخصی

 دانستن اولویت شخصیتان اولین قدم است. سپس با استفاده از این آگاهی می توانید خودتان را به چالش کشیده و روش های مختلف یادگیری را امتحان کنید. هدف این است که تا جای ممکن توازن را برقرار کرده و به روش هایی مسائل را فرابگیرید که اولویت ذهنیتان نیست و کمتر برایتان آشنا است. به دنبال فرصت هایی بگردید که شانس آزمون کردن روش های جدید را برایتان ایجاد می کنند.

ارتقای تیمی

 اگر به صورت تیمی کار می کنید ، باید اطمینان داشته باشید که سایر اعضای تیم روش یادگیری متفاوتی دارند و اعضا می توانند مکمل یکدیگر باشند.

ارائه

اگر قصد ارائه اطلاعات به دیگران را دارید ، باید این نکته مهم را بدانید که سبک یادگیری افراد با هم تفاوت دارد. ارائه دهندگان خوب افرادی هستند که از سیستم های چندگانه استفاده نموده و حواس گوناگون مخاطب خود را درگیر می کنند ، از این طریق افراد مختلف با روش های یادگیری گوناگون می توانند از ارائه آنها بهره ببرند. این بدان معناست که باید اطلاعات را به شکل نمودار و جداول درآورده تا قابل رویت باشد ، سپس در مورد آنها توضیح داده و فضای لازم برای بحث و گفتگو فراهم نمایید ، و در مرحله آخر باید خود و افراد را در موقعیت های فرضی قرار داده و موقعیت های مذکور را به شکل نقش بازی کردن ، درآورید.

مطالعه موردی

گروه اصلی ای که به منظور ایجاد یک استراتژی بازاریابی جدید دور هم جمع شده بودند ، از سه تحصیلکردهای دانشگاهی عبارتند از ، استفان ، اندرو و گرتا تشکیل شدند. هر سه در فرایندهای منطقی و مباحثه کلامی بسیار مستعد و توانا بودند. آنها عاشق این بودند که جزئیات کلمه به کلمه استراتژی و فتون را مورد بحث و بررسی قرار دهند ، اما هرگز نتوانستند در جهت پیشبرد کمپین ، پیشرفتی را حاصل کنند. هنگامی که راس به این افراد پیوست ، همه چیز تغییر کرد. استعداد او در کارهای بصری و خلاقانه بود و می توانست خارج از چارچوب فکر کند. او توانست با استفاده از نمودارها و فلوچارتهای مختلف که نشان دهنده روند کار بود ، کل گروه را به سرعت به حرکت وادارد. این روش کار جدید منجر به خلق ایده های جدیدی شد که کل گروه را تکان داد و کمپین را عملی کرد.

اگر شما در یک تیم کار می کنید ، مطئمن شوید که اعضای آن سبک های یادگیری متفاوتی دارند تا یکدیگر را کامل کنید.

خلاقیت خود را آزاد کنید

خلاقیت خود را آزاد کنید - رازهای قدرت ذهن و مغز - ذهن چگونه کار می کند
خلاقیت خود را آزاد کنید

توماس ادیسون ، مخترع آمریکایی ، زمانی گفت : «نبوغ عبارت است از یک درصد الهام و نود و نه درصد تلاش بی امان». شما خلاقیت خود را با کار و تلاش مستمر ارتقا می دهید. علاوه بر این باید فضای ذهنی کافی برای پذیرش الهامات ذهن تان داشته باشید. در اینجا پنج گام معرفی شده است که به شما کمک می کند تفکر خلاقه خود را ارتقا دهید.

۱. روش انجام کارهایتان را تغییر دهید :

موضوع مطالعات خود را گسترش دهید ، مجلاتی را امتحان کنید که به صورت معمول به آنها نگاهی نمی اندازید ، رمانی را بخوانید که هیچ پیش فرضی از نویسنده اش ندارید. سرگرمی های جدیدی پیدا کنید نیازی نیست بهترین بازیکن دنیا باشید ، فقط کافی ست لذت ببرید. این کارها در جهت توسعه و اعتلای شخصیت تان به شما کمک می کند.

۲. ذهن تان را به روی ایده های جدید باز بگذارید :

ممکن است گاهی اوقات فکر یا راه حل تازه ای به ذهن تان برسد ، خصوصا که این اتفاق بیشتر در مواقعی پیش می آید که به مساله مذکور فکر نمی کنید. بصیرتی که به سراغتان آمده است را ارزیابی کنید و ببینید که آیا ارزش دنبال کردن را دارد. در فصل های بعد در مورد تفکر خلاق بیشتر صحبت می کنیم.

٣. آماده شوید :

اگر قصد ارائه دارید ، هیچ چیز جایگزین تحقیقات گسترده و فراهم کردن تمامی اطلاعات مرتبط و مورد نیاز نخواهد بود. ممکن است نقطه شروع را ندانید ، در این خصوص نقشه ی ذهنی به شما کمک خواهد.

۴. حقایق را تحلیل کنید :

 به عمق حقایق تفکر کرده و آنها را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهید. فرضیات را به چالش کشیده و میان نظرات و حقایق تمایز قائل شوید. نقاط ضعف را کشف کرده و شکاف های موجود را پیدا کنید. به دلایل ، عمیقا فکر کرده و علت به وجود آمدن شان را درک کنید. علل پشت پرده وقایع را شناسایی کنید. تمامی داده ها را به دقت تحلیل کنید.

۵. حقایق را در کنار هم قرار دهید (آنها را با هم سنتز کنید) :

 گزینه های مختلف را ارزیابی نمایید. برای کنار هم قرار دادن افکار و حقایق مختلف به دنبال راه های جدید باشید. برای مثال ، ممکن است به دنبال ایجاد و توسعه سیستم های بهتر کاری باشید : ترکیبی از منطق و خلاقیت در انجام این کار به کمکتان خواهد آمد.

مطالعه موردی

حوالی سال ۲۰۰۱ میلادی ، بازار موسیقی در وضعیت اسفناکی به سر می برد ، سی دی ها قیمت بالایی داشتند و حمل و نقل شان دشوار بود؛ دستگاه های پخش کننده MP3 کیفیت و حافظه کمی داشتند و از منظر قانونی و سهولت امر ، نگهداری فایل های MP۳ پردردسر بود. ترکیب خلاقانه آیپاد و آی تیونز شرکت اپل تمامی این مسائل را حل کرد و البته باعث شد بر روی بازار سخت افزاری و نرم افزاری موسیقی دیجیتال سلطه ۷۵ درصدی یافت.

به خودتان فضا بدهید تا خلاقیت تان رشد کرده و به ایده های جذاب و جدیدی دست پیدا کنید.

نمودار الگویی ترسیم کنید

نمودار الگویی ترسیم کنید- رازهای قدرت ذهن و مغز - ذهن چگونه کار می کند
نمودار الگویی ترسیم کنید

نمودار الگویی در واقع یک طرح ترسیمی خلاقانه است که جنبه های اصلی یک فکر مرکزی را مورد هدف قرار می دهد.

بسیاری از مردم نمودار الگویی (که با عناوین دیگری از قبیل نقشه ذهنی ، الگوی عنکبوتی و یا یادداشت الگویی نیز خوانده می شود) را وسیله خوبی برای دستیابی به جنبه های مختلف یک موضوع و چگونگی کنار هم قرار دادن آنها می دانند. نمودار الگویی در یادداشت برداری ، طوفان فکری پیرامون موضوعی خاص و یا تحقیق در مورد موضوعی خاص سودمند است.

هفت گام برای آماده سازی نمودار الگویی

 ١. یک برگه سفید  A4 برداشته و آن را به صورت عرضی بر روی میز قرار دهید.

۲. موضوع اصلی را با مداد در مرکز برگه بنویسید (یک یا چند جمله ، نه یک جمله کامل).

 ٣. پیرامون کلمه یا کلمات مذکور ، تمامی واژگان کلیدی مرتبط با آن را بنویسید ، بگذارید خلاقیت تان شما را به حرکت وادارد. به زیرمجموعه های این موضوع و یا حقایق مرتبط با آن نیز فکر کنید.

 ۴. همچنان به شاخه بندی جنبه های مختلف موضوعی که به ذهن تان می رسد ادامه دهید. این جنبه ها ممکن است نقاط و نکات مختلفی را پوشش دهند که از جمله آنها می توان به حقایق مرتبط با موضوع ، احساسی که نسبت به موضوع دارید ، و مزیت ها و نکات منفی دنبال کردن فعالیت های مختلف ، اشاره کرد. اگر در هر نقطه گیر کردید ، تفکر خود را با جواب دادن به این سوالات نمونه تحریک کنید : چه کسی؟ کجا؟ چه موقع؟ چه چیز؟ چگونه؟ چگونه؟ و چرا؟

۵. در این مرحله هیچ فکری را رد نکنید (گاها برای پاک کردن چیزهایی که نوشته اید از پاک کن استفاده کنید).

۶. می توانید واژگان کلیدی را با رنگ های مختلفی بنویسید تا میزان ربط و ارتباط آنها با موضوع اصلی مشخص شود. همچنین می توانید از نشانه های تصاویر یا عکس های سودمند استفاده کنید.

 ۷. علاوه بر موارد مذکور می توانید واژگان کلیدی مختلف را شماره گذاری کرده تا سلسله مراتب اهمیتی آن ها مشخص شود.

مطالعه موردی

خود من به منظور طرح ریزی یک گزارش نگارشی ، برای نوشتن تمام چیزهایی که در مورد مخاطبان و مدعوین می دانستم ، از یک نمودار الگویی استفاده کردم : نیازهای آنان ، اطلاعاتی که در اختیار داشتند و سطح مهارتی که من به عنوان هدف آموزشی برای شان در نظر داشتم. من نقاط اصلی که می خواستم به ایشان آموزش دهم را به نکات ریزتر تجزیه کردم تا توان مدیریتی خود را بالاتر ببرم. در طی سمینار این کار باعث شد تا در مورد هر صفحه از اطلاعات آموزشی خلاصه ای در اختیار داشته باشم و به کمک آن عملکرد خود را بهبود ببخشم.

اجازه دهید خلاقیت تان ، شما را تحریک کند ، و سپس توانایی ترسیم نمودار الگویی ای را خواهید داشت که تمامی جنبه های یک موضوع را مد نظر قرار می دهد.

نحوه تفکرتان را تغییر دهید

هدایت جریان تفکر در مسیرهایی که به آن ها عادت کرده ایم بسیار آسان است ، چرا که مثل این می ماند که افکار ، احساسات و عادات مان در مسیل یک رودخانه گیر کرده باشند. نیازی نیست این روند ادامه پیدا کند. چرا که می توانید نحوه متفاوت فکر کردن را فرا بگیرید!

روش هایی که به متفاوت فکر کردن تان کمک می کنند :

رویکرد جدیدی را امتحان کنید :

 از رویکرد «ما همیشه این کار را به این شکل انجام می دهیم» تغییر موضع داده و به مسائل دوباره فکر کنید ، سعی کنید به این مسائل هم منطقی و هم خلاق بیندیشید.

مثبت فکر کنید :

مثبت فکر کنید- رازهای قدرت ذهن و مغز - ذهن چگونه کار می کند
مثبت فکر کنید

 اگر همیشه ساز مخالف می زنید و در مورد چگونگی و چرایی کار نکردن استراتژی ها و مسائل مختلف صحبت می کنید ، خاتمه دهید و در جهت ایجاد یک موقعیت سازنده تلاش کنید. اگر احتیاط ذاتی تان را با یک رویکرد مثبت گرایانه جدید ترکیب کنید ، قادر خواهید بود

طرح ها را ارتقا دهید :

خود و کارتان را بازنگری کنید : از یک نقطه نظر تازه به وضعیت شغلی تان نگاه کنید. آیا جایی برای پیشرفت وجود دارد؟

 خلاقانه فکر کنید :

رویکرد تفکرتان را از حالت ریزبینانه به تفکر کلی تغییر دهید. اگر در تولید و خلق ایده های نوآورانه و خلاقانه مشکل دارید ، سعی کنید از ابزارهایی همچون نمودار الگویی استفاده کنید تا کوره تصور خلاقه تان روشن شود.

عادات خود را تغییر دهید :

 این کار به شما کمک می کند مهارت های تازه ای را کسب نموده و با کمک آن ها ابزارهای بیشتری را برای ارتقای کار و حل مسائل مختلف در اختیار داشته باشید.

تمامی این تغییرات مذکور با ریسک پذیری همراه هستند. اگر ذات محتاط هستید ، احتمالا علاقه ای به قبول ریسک ندارید. سعی کنید علت این مساله را در خود جستجو کنید.

در اینجا چند دلیل محتمل آورده شده است :

 • «اصلا دوست ندارم احمق به نظر برسم». پاسخ به این مساله بسیار آسان است ، آیا واقعا اهمیت دارد؟
 • «ممکن است کارکردی نباشد». پاسخ به این سوال در یک ضرب المثل نهفته است ، «کسی که هرگز اشتباه نکرده است ، در واقع کسی است که هرگز کاری نکرده است».
 • «این کار بسیار زمان بر است». خب بله ، ممکن است همین طور باشد ، اما بهتر است به خاطر بیاورید که چگونه رانندگی و یا یک زبان خارجی را آموختید. آیا این مهارت ها ارزش سرمایه گذاری زمانی نداشتند؟

مطالعه موردی

جیمز داین ، طراح و مهندس بریتانیایی ، هنگامی که در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار جاروبرقی های بدون کیسه را به بازار معرفی کرد ، روشهای تفکری غالب را به چالش کشید. وی جاروبرقی های آن زمان را بررسی کرده بود و می دانست که این دستگاهها چه حجم عمده ای از توان خود را به خاطر کیسه هایشان از دست می دهند ، چرا که این کیسه ها پر از خاک و غبار شده و کارایی دستگاه را کاهش می دهند. افزایش دادن قدرت جاروبرقی بنظر راه حل خوبی بود ، اما دايسن راه دیگری را انتخاب کرد. وی کار خود را با این فرض آغاز کرد که جاروبرقی ها دیگر مجاز به داشتن کیسه نیستند و همین باعث شد تا رویکرد کاملا متفاوتی را اتخاذ کند- سیستم سیکلون که به تجربه موفقیت خود را به اثبات رسانید.

فقط به این دلیل که در گذشته کارها را به روش خاصی انجام داده اید به این معنی نیست که باید همیشه از این روش پیروی کنید. شما می توانید روش کار خود را تغییر دهید.

به مرتبه یک انسان کامل ترقی کنید

تنها توانایی ما فکر کردن نیست. ما انسانیم ، موجوداتی فیزیکی که صاحب شعور و احساسات هستیم و به عنوان بخشی از پروژه ارتقای قدرت ذهن بایستی خود را به مرتبه یک انسان کامل ارتقا دهید.

در اینجا فهرستی ارائه شده است که ترقی و توسعه تان را تشویق کرده و سرعت می بخشد.

روند روزمره خود را دستخوش تغییر کنید :

 می توانید با کارهایی بسیار ساده از قبیل تغییر دادن برنامه های تلویزیونی ای که نگاه می کنید ، شروع کنید. دنبال برنامه هایی باشید که دامنه تفاوت شان با برنامه های معمول مورد علاقه تان زیاد باشد.

در مورد مسائل روز مطلب بخوانید :

در مورد مسائل روز مطلب بخوانید - رازهای قدرت ذهن و مغز - ذهن چگونه کار می کند
در مورد مسائل روز مطلب بخوانید

وب گاه مورد علاقه تان را بجویید! یک روزنامه با کیفیت و یا یک گاهنامه خوب یافته و آن را به ریز مطالعه کنید.

 فکر کنید ، فقط نخوانید :

 در مورد موضوعات خبری مختلف اعم از مسائل ، تیترهای خبری و سایر روایت ها تفکر کنید. زمانی را صرف بازتاب ذهنی نمایید. زمانی را برای استراحت ذهنی در نظر گرفته و از فعالیت های تمرکزی تان فاصله بگیرید.

یک دقیقه شگفت انگیز

به جای کار کردن در وقت ناهار ، بیرون بروید و به اطراف خود بنگرید. روال خودتان را بشکنید :

ساندویجی از فروشگاه متفاوت بخرید ، به کافه متفاوتی بروید یا غذای متفاوتی سفارش دهید. با یک جفت چشم تازه به اطراف خود نگاه کنید ، مناظر ، بوها و صداها را جذب کنید. تصور کنید که به عنوان توریست ، تازه وارد شهر خود شدید ، چه چیزی را متوجه می شوید؟ .

خودتان را به چالش بکشید :

از حاشیه امن خود خارج شوید. برای مثال ، خود من به تازگی در یک دوره فشرده آموزشی چهار هفته ای شرکت کردم. من زمانی اهمیت این موضوع را دریافتم که ۳۵ سال از آخرین دوره آموزشی ای که در آن شرکت کرده بودم می گذشت.

نقطه و طرح :

 همواره با خود یک دفترچه و مداد همراه داشته باشید تا ایده های جدیدی که به ذهنتان می رسد را نوشته و یا ترسیم نمایید.

خوب گوش دادن را یاد بگیرید :

شنیدن به تنهایی کافی نیست. به واقع گوش دهید. مردم چه چیزهایی را می گویند ، چه چیزی را نمی گویند؟ چیزهایی که یاد می گیرید را بازتاب کنید. با دوستان و همکاران تان گفتگو کنید. ایده ها و مسائل را مورد بحث قرار دهید. برای رسیدن به پاسخ تفکرات اخیر خود را بیرونی کنید.

 نسبت به حواس و احساسات متفاوت تان متوجه باشید :

 از بالا به خودتان نگاه کنید. لحظه ای درنگ کرده و به صداهای اطراف تان خوب گوش کنید. به آنها واکنش نشان دهید. این اصوات بخشی از وجودیت خودتان هستند (برای مثال ، خوردن کوکاکولا مرا به یاد تعطیلات خانوادگی در فرانسه می اندازد).

 جاذب فرهنگ باشید :

 به یک گالری هنری و یا موزه بروید و یا اگر این نوع کارها برایتان جذاب نیست می توانید به یک نمایشگاه تجاری بروید. . به دیگران اهمیت بدهید : آنقدر در مسائل شخصی تان غرق نشوید که از دیگران و اعضای جامعه تان غافل بمانید. در فعالیت های عملی شرکت جسته و سعی کنید کمک کننده باشید.

فعالیت جسمانی داشته باشید :

 ورزش های فیزیکی از قبیل دوندگی ، دوچرخه سواری و یا شنا کردن را آغاز کنید. این فعالیت ها علاوه بر مزیت جسمانی به آرامش ذهن تان نیز کمک می کنند.

جنبه های هنری وجودتان را ابراز کنید :

 اگر از خلاقیت وجودی تان آگاه هستید ، برای فعالیت های هنری و خلاقانه برنامه ای منظم تنظیم کنید.

مدیتیشن کنید :

 زمانی را صرف عبادت و دعا کردن و یا مدیتیشن نموده تا امکان ارتباط با چیزی در ورای دنیای مادی را برای خود ایجاد نمایید.

ما انسان های کاملی هستیم و باید جنبه های مختلف زندگی مان را ارتقا دهیم.

منبع  :

کتاب رازهای قدرت ذهن

نوسینده  : مارتین منسر

ترجمه  : علی اکبری

گردآوری  :

حسین شکرگزار

غیاث الدین مشایی

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *