رازهای موفقیت : تصمیم گیری و هدف گذاری

رازهای موفقیت : تصمیم گیری و هدف گذاری
5
(1)

رازهای موفقیت : تصمیم گیری و هدف گذاری

تصمیم گیری

همه ما رویاها و آرزوهایی داریم … همه ما در اعماق روح خود می خواهیم باور کنیم که دارای موهبت خاصی هستیم ، می توانیم تغییر و تفاوتی ایجاد کنیم ، می توانیم به طریق خاصی در دیگران نفوذ کنیم و می توانیم جهان فعلی را به صورت دنیای بهتری درآوریم.

 آرزوی شما چیست؟

 آرزوی شما چیست؟- رازهای موفقیت : تصمیم گیری و هدف گذاری
آرزوی شما چیست؟

شاید رویایی است که آن را فراموش کرده اید و یا در شرف زوال و نابودی است. اگر آرزوی شما عملی می شد ، وضع امروزی شما چگونه بود؟ اکنون چند لحظه وقت صرف کنید و در رویا و آرزوی خود فرو بروید و ببینید خواسته واقعی شما در زندگی چیست؟

 کارهایی که گاه به گاه انجام می دهیم ملاک نیستند ، بلکه اعمال دائمی ما هستند که نقش تعیین کننده دارند.

پدر همه اعمال ما کدام است؟

مهاتما گاندی- رازهای موفقیت : تصمیم گیری و هدف گذاری
مهاتما گاندی

چه عملی در نهایت ، تعیین کننده شخصیت و راه زندگانی ماست؟ پاسخ این پرسش در کلمه “تصمیم” نهفته است. در لحظات تصمیم گیری است که سرنوشت ما رقم زده می شود. من بیش از هر چیز ، اعتقاد دارم که آنچه سرنوشت ما را تعیین می کند ، شرایط زندگی مان نیست ، بلکه تصمیم های ماست.

چه کسی باور می کرد که ایمان مردی آرام و بی ادعا (حقوق دانی که به اصل مسالمت معتقد بود) ، چنان قدرتی داشته باشد که امپراتوری وسیعی را واژگون کند؟ با این وجود تصمیم “مهاتما گاندی” و اعتقاد او به اینکه بدون توسل به خشونت می توان به مردم هند کمک کرد تا دوباره زمام کشور خود را به دست گیرند ، یک رشته وقایع زنجیر ه ای غیر منتظره را سبب شد.

یک تصمیم به موقع

ببینید یک تصمیم که به موقع و با ایمان کامل به آن عمل می شود ، چه نیرویی دارد. هنگامی که خیلی ها این کار را رویایی غیرممکن تصور می کردند ، استقامت و پایبندی گاندی به تصمیمی که گرفته بود ، آن رویا را به واقعیتی غیر قابل انکار مبدل کرد. نکته آن است که خود را متعهد کنیم به طوری که نتوانیم از تصمیم خود برگردیم.

اگر شما همین اندازه شور و شوق ، ایمان و عمل در خود سراغ داشتید که بتوانید حرکتی توقّف ناپذیر را به وجود آورید ، دست به چه اقداماتی می زدید؟

در درون هر یک از ما منابع نیروی عظیمی به ودیعه نهاده شده است که می تواند ما را به کلیه آرزوهای خود و حتی به چیزی بیش از آن برساند. یک تصمیم ، می تواند دریچه های بسیاری را به روی ما باز کند و شادمانی یا غم ، سعادت یا بی نوایی ، با هم بودن یا انزوا ، عمر طولانی و یا مرگ زودرس را به ارمغان آورد.

تصمیماتی که بهتر است بگیرید

تصمیماتی که بهتر است بگیرید- رازهای موفقیت : تصمیم گیری و هدف گذاری
تصمیماتی که بهتر است بگیرید

 از شما می خواهم که همین امروز ، تصمیمی بگیرید که بلافاصله موجب دگرگونی یا بهبود کیفیت زندگی تان شود.

 • کاری را که به تعویق انداخته اید انجام دهید …
 • مهارت تازه ای فرا بگیرید …
 • با دلسوزی و احترام بیشتری نسبت به دیگران رفتار کنید …
 • و یا به کسی که چند سال است با او صحبت نکرده اید ، تلفن کنید.

فقط بدانید که همه تصمیم ها دارای پیامدهایی هستند. حتی اگر هیچ تصمیمی نگیرید ، این خود نوعی تصمیم است.

در گذشته ، چه تصمیم هایی گرفته یا نگرفته اید که بر زندگی امروزی شما تأثیر شدیدی داشته است؟

روزا پارکس- رازهای موفقیت : تصمیم گیری و هدف گذاری
روزا پارکس

در سال 1955 خانم “روزا پارکس” تصمیم گرفت که از یک قانون غیرعادلانه و مبتنی بر تبعیض نژادی سرپیچی کند. وی از اینکه در اتوبوس ، جای خود را به سفید پوستی واگذارد امتناع کرد و این عمل او ، نتایجی به بار آورد که در آن لحظه به ذهنش خطور نمی کرد. آیا قصد او این بود که ساختار اجتماع را دگرگون سازد؟ قصد او هر چه بود ، پایبندی وی به معیارهای عالی تر زندگی ، او را به انجام این عمل واداشت.

اگر معیارهایی را که دارید ، بالا ببرید و تصمیم واقعی بگیرید که بر اساس آن معیارها زندگی کنید چه تغییرات شگرفی ایجاد خواهد شد؟

همه ما ، داستان زندگی افرادی را شنیده ایم که علیرغم محدودیت های شرایط ، دست به کاری شگرف زده و به صورت نمونه هایی از نیروی بی کران روح انسان درآمده اند. من و شما نیز می توانیم زندگانی خود را به صورت یکی از این افسانه ها درآوریم ، به شرط اینکه شهامت داشته باشیم و بدانیم که قادریم اختیار اتفاقاتی را که در زندگی مان می افتد به دست گیریم و اگر هم نتوانیم همیشه اتفاقاتی را که در زندگی مان می افتد کنترل کنیم ، دست کم می توانیم بر واکنش های خود نسبت به آن وقایع و بر اعمالی که در مقابل آنها انجام می دهیم ، مسلط باشیم.

اگر در زندگی شما چیزی هست که از آن ناراضی هستید (مثلاً در زمینه روابط ، سلامت جسمی و یا شغلی)  ، هم اکنون تصمیم بگیرید که بلافاصله تغییری در آن به وجود آورید.

هر چه بیشتر تصمیم بگیرید ، قدرت تصمیم گیری شما بیشتر می شود. همچنان که عضلات بدن در اثر ورزش نیرومندتر می شوند ، قدرت تصمیم نیز با تمرین ، افزایش می یابد.

همین امروز ، در مورد دو کار که به تأخیر انداخته اید ، تصمیم بگیرید

همین امروز تصمیم بگیرید- رازهای موفقیت : تصمیم گیری و هدف گذاری
همین امروز تصمیم بگیرید

 یک تصمیم که گرفتن آن آسان و یک تصمیم که کمی دشوارتر باشد. بلافاصله در جهت عملی کردن هر یک از آنها قدمی بردارید و این کار را با قدم دیگری که فردا بر می دارید ادامه دهید. با این عمل ، عضلات تصمیم گیری شما نیرومند می شوند و می توانید به زودی تغییراتی بزرگ در تمامی جهات زندگی خود به وجود آورید.

باید خود را مقید کنیم که از اشتباه های خود پند بگیریم ، نه اینکه به خود بپیچیم و خویشتن را ملامت کنیم. اگر از خطاهای خود درس نگیریم ، ممکن است در آینده نیز آنها را تکرار کنیم. اگر موقّتاً کشتی تان به گل نشست ، به خاطر آورید که در زندگی انسان شکست معنی ندارد ، بلکه فقط نتیجه وجود دارد. این ضرب المثل را در نظر داشته باشید :

“موفقیت ، ناشی از تجربه است و تجربه غالبا نتیجه قضاوت غلط است!”

در گذشته خود ، مرتکب چه اشتباهی شده اید که بتوانید از آن برای بهبود زندگی امروزی خود استفاده کنید؟

 موفقیت و شکست ، معمولاً منشأ واحدی دارند.- رازهای موفقیت : تصمیم گیری و هدف گذاری
موفقیت و شکست ، معمولاً منشأ واحدی دارند.

 موفقیت و شکست ، معمولاً منشأ واحدی دارند. شکست نتیجه خودداری از انجام عملی (مثلاً زدن یک تلفن ، رفتن یک کیلومتر راه یا اظهار عشق و محبت) است. همان طور که شکست ناشی از یک رشته تصمیمات جزئی است ، موفقیت نیز ناشی از آغازگری و ابتکار ، پشتکار و بیان واضح عشق و محبت عمیق قلبی است. امروز چه عمل کوچکی می توانید انجام دهید که حرکتی را در جهت موفقیت های زندگی به وجود آورد؟

 تحقیقات پژوهشگران ، پیوسته نشان داده است که افراد موقق معمولا به سرعت تصمیم می گیرند و وقتی انجام کاری را درست بدانند به آسانی از تصمیم خود بر نمی گردند. برعکس ، اشخاص شکست خورده معمولاً دیر تصمیم می گیرند و تصمیم خود را به آسانی عوض می کنند.

هر گاه تصمیم شایسته ای گرفتید ، آن را رها نکنید

اد رابرتس- رازهای موفقیت : تصمیم گیری و هدف گذاری
اد رابرتس

 او تقریبا نیمی از عمرش را در یک ریه آهنی و نیمی دیگر را در صندلی چرخ دار گذرانده است. با وجود این همه مشکلات فردی ، او لابد در شرایطی نیست که بتواند کیفیت زندگی دیگران را بهتر سازد. آیا نظر شما غیر از این است؟

 “اد رابرتس ، مجسمه لحظات بی همتای تصمیم و اراده انسانی است. وی نخستین فرد معلولی است که بدون داشتن دست و پا ، از دانشگاه کالیفرنیا و برکلی فارغ التحصیل شده و به ریاست اداره توانبخشی ایالت کالیفرنیا رسیده است. وی که مدافع خستگی ناپذیر افراد معلول است ، توانسته است قوانینی را برای حفظ کلیه حقوق انسانی معلولین به تصویب برساند و برای اجرای آن قوانین نیز ابتکارات بسیاری را نشان دهد.

شما هیچ بهانه قابل قبولی ندارید. هم اکنون سه تصمیم بگیرید که وضع سلامت ، شغل و روابط زندگی تان را بهتر سازد و آنگاه بر اساس آن تصمیم ها عمل کنید.

چگونه می توانید چیزی نامرئی را قابل دیدن کنید؟

چگونه می توانید چیزی نامرئی را قابل دیدن کنید؟- رازهای موفقیت : تصمیم گیری و هدف گذاری
چگونه می توانید چیزی نامرئی را قابل دیدن کنید؟

اولین قدم آن است که رویا و آرزوی خود را با دقت و روشنی تعریف کنید. تنها چیزی که حد توانایی های شما را مشخص می کند ، همین است که بتوانید با دقت ، خواسته خود را تعریف کنید. اکنون می خواهیم آرزوها و رویاهای شما را متبلور سازیم و ظرف چند روز آینده برنامه ای بریزیم که مطمئناً شما را به هدف برساند.

همه ما ، چه بدانیم و چه ندانیم ، دارای هدف هایی هستیم. این هدف ها هر چه باشند ، بر زندگی ما تأثیر اساسی دارند . مع ذلک بعضی از هدف ها ، نظیر اینکه من باید قبض ها و صورتحساب های خود را پرداخت کنم  ، هیچ شور و هیجانی در انسان ایجاد نمی کند. رمز آزاد کردن نیروهای واقعی آن است که هدف های هیجان آوری برای خود قرار دهید که حقیقتاً نیروی خلاقی را در شما زنده کند و محرک شور و شوق باشد.

تصمیم گیری آگاهانه

هم اکنون آگاهانه هدف های خود را انتخاب کنید. هدف هایی را که به نظرتان ارزش تعقیب کردن دارند ، در نظر آورید. آنگاه یک هدف را که مهیج تر باشد برگزینید. چیزی باشد که به خاطر آن ، صبح ها زودتر از خواب برخیزید و شب ها دیرتر به بستر بروید. برای رسیدن به آن هدف ، تاریخ معینی را در نظر بگیرید و در چند سطر بنویسید که چرا حتماً باید تا آن تاریخ به هدف برسید. آیا این هدف ، آن قدر بزرگ هست که برایتان شور آفرین باشد ؟ یا باعث شود که از چهارچوب محدودیت های خود فراتر بروید؟ یا ظرفیت های نهفته خود را آشکار کنید؟

هم اکنون آگاهانه هدف های خود را انتخاب کنید.- رازهای موفقیت : تصمیم گیری و هدف گذاری
هم اکنون آگاهانه هدف های خود را انتخاب کنید.

 اگر تاکنون اتومبیل یا وسیله تازه ای خریده باشید ، متوجه شده اید که پس از خرید ، مشابه آن را در همه جا مشاهده می کنید. البته آن اشیاء ، قبل از آن هم در اطراف شما وجود داشته اند ، اما متوجه آنها نمی شده اید. موضوع ساده است. بخشی از مغز مسئول است تا کلیه اطلاعات را غربال کند و فقط آنچه را که برای بقا و یا موفقیت ضروری است وارد ذهن نماید. بسیاری از چیزها در اطرافتان وجود دارند که به کار موفقیت و عملی شدن رویاهای شما می آیند ، اما متوجه وجود آنها نمی شوید. زیرا هدف های خود را به روشنی تعریف نکرده اید و به عبارت دیگر به مغز خود نیاموخته اید که آن چیزها دارای اهمیت هستند.

پس از آنکه هدف ها یا امور مهم را به ذهن خود یادآور شدید ، نوعی غربال ذهنی به نام “سیستم فعال کننده شبکه ذهنی” به کار می افتد. این بخش از ذهن مانند آهن ربا عمل می کند و کلیه اطلاع ات و فرصت ها یی را که ممکن است موجب موفقیت سریع و رسیدن شما به هدف شود ، جذب می نماید. به کار انداختن این کلید نیرومند عصبی ، می تواند ظرف چند روز یا چند هفته ، شکل زندگی شما را واقعاً دگرگون کند.

هدف گذاری

راهنمای هدف گذاری ؛ برنامه ریزی سیستم فعال کننده شبکه ذهنی

(RAS)

سیستم فعال کننده شبکه ذهنی- رازهای موفقیت : تصمیم گیری و هدف گذاری
سیستم فعال کننده شبکه ذهنی
 1. از امروز به مدت چهار روز و هر روز به مدت ده دقیقه وقت خود را صرف هدف گذاری کنید.

توجه:

 هدف های خود را در دفترچه ای یادداشت کنید.

 1. در هنگام انجام این تمرین مرتبا از خود بپرسید: “اگر مطمئن بودم که به هر خواسته ای خواهم رسید و در هیچ زمینه ای شکست نخواهم خورد ، در آن صورت چه چیزی را می خواستم و چه می کردم؟”
 2. خوش باشید و به عوالم کودکی برگردید. در یک فروشگاه بزرگ اسباب بازی ، روی زانوی بابانوئل (یا عمو نوروز) نشسته اید. در آن حالت هیجان و انتظار ، هیچ خواهشی آن قدرها بزرگ نیست. بهای هیچ چیزی آن قدرها گزاف نیست. همه چیز در دسترس است.

روز اول: هدف های مربوط به رشد فردی

هدف های مربوط به رشد فردی
هدف های مربوط به رشد فردی

احساس رفاه و دارندگی ، پایه ای است برای رسیدن به هر نوع موفقیت دیگر در زندگی.

 1. پنج دقیقه فکر کنید و همه امکانات را در نظر بگیرید:
 • دلتان می خواهد چه مطالبی را بیاموزید؟
 • چه مهار ت ها یی را می خواهید فرا بگیرید؟
 • چه خصلت هایی را می خواهید در خود به وجود آورید؟
 • دوستان شما چه کسانی باید باشند؟
 • خود شما چه کسی می خواهید باشید؟
 1. برای رسیدن به هر هدف ، مهلت معینی قائل شوید. (مثلاً شش ماه ، یک سال ، پنج سال ، ده سال یا بیست سال)
 2. بزرگترین هدفی را که می خواهید تا یک سال دیگر به آن دست یابید مشخص کنید.
 3. ظرف دو دقیقه شرح مختصری بنویسید و توضیح دهید که چرا باید حتماً و به طور قطع ظرف یک سال آینده به آن هدف برسید.

روز دوم: هدف های شغلی و اقتصادی

هدف های شغلی و اقتصادی- رازهای موفقیت : تصمیم گیری و هدف گذاری
هدف های شغلی و اقتصادی

خواه آرزوی شما این باشد که در رشته حرفه ای خود سرآمد و پیشتاز باشید و میلیون ها بر ثروت خود بیفزایید و خواه علاقه مند باشید که به عنوان دانشجوی رشته تخصصی ، سرمایه ای از علم بیندوزید ، اکنون فرصت دارید که نسبت به هدف های خود اطمینان یابید.

 1. پنج دقیقه فکر کنید و همه امکانات را در نظر بگیرید.
 • چه مبلغ پول می خواهید بیندوزید؟
 • از شغل خود و یا شرکتی که در آن کار می کنید چه انتظاراتی دارید؟
 • درآمد سالانه مورد انتظار شما چقدر است؟
 • چه تصمیم ها یی در زمینه مالی باید بگیرید؟
 1. برای رسیدن به هر یک از هدف های خود مهلتی قائل شوید. (مثلاً شش ماه ، یک سال ، پنج سال ، ده سا ل یا بیست سال)
 2. بزرگترین هدفی را که می خواهید ظرف یک سال آینده به آن دست یابید مشخص کنید.
 3. ظرف دو دقیقه شرح مختصری بنویسید و توضیح دهید که چرا باید حتما ظرف یک سال آینده به آن هدف برسید.

روز سوم: هدف های تفریحی و ماجراجویانه

هدف های تفریحی و ماجراجویانه- رازهای موفقیت : تصمیم گیری و هدف گذاری
هدف های تفریحی و ماجراجویانه

اگر از نظر مالی هیچ محدودیتی نداشتید ، دلتان می خواست چه کنید و یا چه چیزهایی را داشته باشید؟ اگر هم اکنون یک غول جادویی در مقابل شما حاضر می شد تا شما را به آرزوهایتان برساند چه آرزویی می کردید؟

 1. پنج دقیقه فکر کنید و همه امکانات را در نظر بگیرید.
 • دلتان می خواهد چه چیزهایی را بسازید یا بخرید؟
 • دلتان می خواهد در چه اتفاقاتی حضور داشته باشید؟
 • به چه ماجراهایی علاقه مند هستید؟
 1. برای رسیدن به هر یک از هدف های خود مهلت معینی قائل شوید. (مثلاً شش ماه ، یک سال ، پنج سال ، ده سال یا بیست سال)
 2. بزرگترین هدفی را که می خواهید ظرف یک سال آینده به آن دست یابید مشخص کنید.
 3. ظرف دو دقیقه ، شرح مختصری بنویسید و توضیح دهید که چرا باید به طور قطع ظرف یک سال آینده به آن هدف برسید.

روز چهارم: هدف های معنوی و اجتماعی

هدف های معنوی و اجتماعی- رازهای موفقیت : تصمیم گیری و هدف گذاری
هدف های معنوی و اجتماعی

اکنون فرصت دارید که اثری از خود باقی بگذارید. میراثی به وجود آورید که تغییری واقعی در زندگی دیگران پدید آورد.

 1. پنج دقیقه فکر کنید و همه امکانات را در نظر بگیرید.
 • چه خدمتی از شما ساخته است؟
 • در چه اموری و به چه کسانی می توانید کمک کنید؟
 • چه چیزهایی را می توانید ایجاد کنید؟
 1. برای رسیدن به هر یک از هدف های خود مهلت معینی قائل شوید. (مثلاً شش ماه ، یک سال ، پنج سال ، ده سال یا بیست سال)
 2. بزرگترین هدفی را که می خواهید ظرف یک سال آینده به آن دست یابید مشخص کنید.
 3. ظرف دو دقیقه ، شرح مختصری بنویسید و توضیح دهید که چرا باید به طور قطع ظرف یک سال آینده به آن هدف برسید.

هرگز هیچ هدفی را رها نکنید ، مگر اینکه ابتدا قدم مثبتی در جهت تحقق آن برداشته باشید. هم اکنون لحظه ای فکر کنید و اولین قدمی را که باید در جهت رسیدن به هدف بردارید ، مشخص سازید. برای اینکه پیشرفت کنید ، چه قدمی را باید امروز بردارید؟ حتی یک قدم کوچک (مثلاً زدن یک تلفن ، یک قول و یا یک برنامه ریزی مقدماتی) شما را به هدف نزدیک تر می کند. آنگاه کارهای ساده ای را که باید از امروز تا ده روز دیگر انجام دهید ، به صورت برنامه ریزی به روی کاغذ بیاورید. این برنامه ده روزه ، یک رشته عادت ها را در ما ایجاد می کند و نیروی محرکه توقف ناپذیری را به وجود می آورد که موفقیت دراز مدت شما را تضمین می کند. از هم اکنون شروع کنید!

رمز رسیدن به هدف ها ، شرطی کردن ذهن

شرطی کردن ذهن- رازهای موفقیت : تصمیم گیری و هدف گذاری
شرطی کردن ذهن

اگر یک سال دیگر ، به همه هدف های خود برسید چه احساسی خواهید داشت؟ چه نظری نسبت به خودتان پیدا خواهید کرد؟ زندگی را چگونه خواهید دید؟ پاسخ به این سؤالات باعث می شود تا دلایل قاطعی برای رسیدن به هدف پیدا کنید. اگر بدانید که چرا باید کاری را انجام دهید ، چگونگی انجام آن به آسانی معلوم خواهد شد. از فرصت استفاده کنید و چهار هدف یک ساله خود را مشخص سازید. زیر هر یک از هدف ها ، در یک پاراگراف شرح دهید که چرا مطلقاً خود را مقید می دانید که ظرف یک سال به آن هدف ها نایل شوید.

رمز رسیدن به هدف ها ، شرطی کردن ذهن است. دست کم روزی دو بار ، هدف هایی را که نوشته اید بررسی کنید. آنها را در جایی قرار دهید که هر روز چشمتان به آنها بیفتد:

 مثلاً در دفتر یادداشت های روزانه ، روی میز کار ، در کیف پول یا روی آینه دستشویی که در هنگام اصلاح صورت ، آنها را ببینید. به خاطر داشته باشید که اگر دائماً راجع به چیزی فکر کنید و افکار خود را روی آن متمرکز سازید ، به سوی آن حرکت می کنید. این ، راهی ساده و بسیار پر اهمیت برای برنامه ریزی نظامِ فعال کننده شبکه ذهنی (RAS) است.

اگر تلاشتان برای رسیدن به هدف ، عبث به نظر رسید ، آیا باید هدف خود را تغییر دهید؟ پاسخ مطلقاً منفی است!

پشتکار داشته باشید

پشتکار داشته باشید- رازهای موفقیت : تصمیم گیری و هدف گذاری
پشتکار داشته باشید

 “پشتکار”  ، ارزشمندترین عامل شکل دهنده کیفیت زندگی است و حتی از استعداد نیز مهم تر است . بنابراین هیچ کس تاکنون صرفاً به علت داشتن علاقه به هدفی نرسیده است. انسان باید خود را متعهد و پایبند کند. آیا ممکن است که در اثر یک شکست موقتی ، بینش و توانایی هایی پیدا کنیم که در آینده حتی به موفقیت های بزرگتری دست یابیم؟ مسلم است!

اکنون به تلاش های ظاهراً بی ثمر گذشته خود بنگرید و ببینید از آنها چه آموخته اید؟ چگونه می توانید با استفاده از این بینش ها ، چه در زمان حال و چه در آینده ، موفقیت های بزرگی کسب کنید؟

همه افراد موفق ، آگاهانه یا ناآگاهانه از فرمول مشابهی برای رسیدن به هدف های خود استفاده می کنند. شما هم برای رسیدن به خواسته های خود این چهار دستور ساده را به کار بندید:

فرمول نهایی موفقیت

فرمول نهایی موفقیت- رازهای موفقیت : تصمیم گیری و هدف گذاری
فرمول نهایی موفقیت
 1. ابتدا خواسته خود را مشخص کنید. (دقیق باشید! روشنی بیان ، نوعی قدرت است.)
 2. دست به عمل بزنید. (زیرا داشتن آرزو کافی نیست)
 3. ببینید نحوه عملکرد شما برای رسیدن به هدف ، مفید و موثر است یا نه. (برای یک فرضیه بی ارزش ، نیروی خود را بیهوده هدر ندهید)
 4. فرضیات و شیوه کار خود را آن قدر عوض کنید تا به هدف برسید. (قابلیت انعطاف ، باعث می شود که نظرات تازه ای پیدا کنید و به نتایج تازه تری برسید)

هنگام تعقیب هدف ها ، غالباً به نتایجی غیرمنتظره دست می یابیم. آیا زنبور عسل عمدا می خواهد گلها را بارور سازد؟ خیر ، بلکه زنبور در پی جمع آوری شهد ، پاهایش به گرده گل ها آغشته می شود و هنگامی که روی گل دیگر می نشیند  ، ندانسته یک رشته عکس العمل های زنجیره ای را باعث می شود و در نتیجه ، دامنه کوهسار هر روز به رنگی دلپذیر درمی آید.

به همین ترتیب ، شما نیز هنگامی که به دنبال هدف های ارزشمند خود می روید ، ممکن است منابع پیش بینی نشده ای هم نصیب دیگران سازید. حتی تصمیم ساده ای نظیر اینکه به فلان دوست قدیمی تلفن کنید ، ممکن است پیامدهای مثبتی داشته باشید که اصلاً فکرش را نمی کردید.

تلاش های فعلی شما چه منابعی برای دیگران دارد؟

مقصود واقعی از داشتن هدف آن است که ضمن تعقیب هدف ، شخصیت شما به عنوان یک فرد انسانی نیز ساخته شود. پاداش واقعی شما شخصیتی است که به عنوان یک انسان پیدا می کنید.

اکنون دقایقی وقت صرف کنید و به طور خلاصه بنویسید که برای رسیدن به هدف های خود باید چه خصلت ها  ، خصوصیات ، مهارت ها ، توانایی ها ، طرز فکرها و عقایدی را در خود ایجاد کنید.

لذت و شادی را فراموش نکنید

لذت و شادی- رازهای موفقیت : تصمیم گیری و هدف گذاری
لذت و شادی

لذت و شادی را فراموش نکنید. در نظر بسیاری از اشخاص ، هدف گذاری به این معنی است که وقتی به هدف بزرگی رسیدند ، آنگاه می توانند از زندگی خود لذت ببرند. ما می خواهیم با شادمانی به هدف برسیم ، نه اینکه ابتدا به هدف برسیم و آنگاه شادی کنیم. سعی کنید از هر روز عمر خود به کامل ترین صورت ، استفاده نمایید. شهدی را که در هر یک از لحظات حیات موجود است بچشید. ارزش زندگانی را با ملاک پیشرفت های خود اندازه نگیرید ، بلکه به خاطر داشته باشید که جهت حرکت شما ، مهم تر از نیل به هدف های موقت است.

جهت حرکت شما رو به کدام جانب است؟

 • آیا از هدف های خود دور می شوید؟
 • یا به آنها نزدیک می گردید؟
 • آیا لازم است در شیوه های خود تجدید نظر کنید؟
 • آیا از زندگی خود به طور کامل لذت می برید؟

اگر پاسختان منفی است ، هم اکنون تغییری در یکی از زمینه ها ایجاد کنید.

شاید بارها این جمله را از اشخاص شنیده باشید که “آیا سهم من از زندگی همین است؟” فضانوردان آپولو که تقریبا تمام عمر خود را وقف سفر به کره ماه کرده بودند ، در آن لحظه افتخار آفرین و تاریخی که قدم به ماه گذاشتند ، احساس غرور می کردند. اما پس از آنکه به زمین برگشتند ، بعضی از آنان دچار افسردگی شدید شدند. آیا هدفی باقی مانده بود که انتظارش را بکشند؟ آیا هدفی بزرگتر از سفر به کره ماه و کشف فضای خارج از زمین وجود داشت؟ بلی ، شاید فقط یک هدف وجود داشته باشد و آن کشف فضای روح و دل انسانی است.

همه ما نیاز داریم که دائماً احساس رشد عاطفی و معنوی کنیم. این غذایی است که روح ما به آن محتاج است. وقتی به هدف هایی که برای خود قرار داده اید نزدیک می شوید ، فراموش نکنید که باید بلافاصله هدفی تازه برای خود انتخاب کنید و برای آینده ای که حتماً خواهد آمد ، برنامه داشته باشید.

هدف نهایی چیست؟

هدف نهایی- رازهای موفقیت : تصمیم گیری و هدف گذاری
هدف نهایی

شاید این باشد که کار ارزشمندی انجام دهیم. پیدا کردن راهی برای کمک به دیگران (آنان که صمیمانه دوستشان می داریم) ، باعث می شود که در همه عمر احساس سعادت کنیم. برای کسانی که بخواهند وقت ، انرژی ، سرمایه و نیروهای خلاق خود را در راه خیر صرف کنند ، همیشه در این جهان جایی وجود دارد.

امروز ، چه عمل محبت آمیزی می توانید نسبت به فرد دیگری انجام دهید؟ هم اکنون تصمیم بگیرید ، دست به عمل بزنید و از احساسی که پیدا خواهید کرد ، لذت ببرید.

اهمیت انتظار

“جورج برنز” کمدین محبوب ، اهمیت انتظار را به خوبی درک کرده است. تمام فلسفه زندگی او در این کلمات خلاصه می شود:

“باید در زندگی تان چیزی وجود داشته باشد که به خاطر آن از بستر خارج شوید. در حال خواب ، نمی توان کاری انجام داد. مهم ترین اصل این است که در زندگی خود ، نقطه روشن و جهت مشخصی داشته باشید که رو به آن سو حرکت کنید”.

 وی اکنون بیش از نود سال سن دارد و هنوز در فیلم های سینمایی و تلویزیونی بازی می کند. او سالن “پالادیوم” لندن را برای اجرای برنامه ای در سال 2000 میلادی ، از هم اکنون رزرو کرده است که در آن هنگام ، وی 104 سال سن خواهد داشت! این گونه آینده سازی ها را چگونه می بینید؟

به چیزی فکر کنید که امروزه آن را در اختیار دارید

بیشتر مردم تصور می کنند که در ظرف یک سال کارهای زیادی می توان انجام داد ، اما در عین حال ، کارهایی را که در مدت ده سال می توانند به پایان برسانند دست کم می گیرند. شما ده سال دیگر چه وضعی خواهید داشت؟

به چیزی فکر کنید که امروزه آن را در اختیار دارید ، اما زمانی در نظرتان هدفی رویایی جلوه می کرده است. شاید برای رسیدن به آن هدف ، موانعی هم بر سر راهتان بوده است و با وجود این اکنون جزئی از زندگی شماست. وقتی به دنبال هدف تازه ای می روید و با مانعی مواجه می شوید ، به یاد آورید که از این موانع قبلاً هم در زندگیتان بوده است و بر آنها غلبه کرده و موفق شده اید!

روح انسانی ، واقعاً تسخیرناپذیر است. قدرت اراده و میل به پیروزی ، موفقیت ، سامان دادن به زندگی و تسلط بر آن ، تنها هنگامی در شما بیدار می شود که بدانید چه می خواهید و باور داشته باشید که هیچ مشکل و مسأله و مانعی نمی تواند جلوی شما را بگیرد. وجود موانع تنها به این معنی است که باید عزم خود را برای رسیدن به هدف های ارزشمند ، بیشتر جزم کنید.

منبع :

کتاب راز موفقيت

نویسنده : آنتونی رابينز

مترجم : گروه مترجمان

گردآوری :

حسین شکرگزار

غیاث الدین مشایی

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *