چرخه بازخورد موثر: 5 مرحله برای بهبود کسب و کار و روابط

چرخه بازخورد موثر: 5 مرحله برای بهبود کسب و کار و روابط
5
(2)

چرخه بازخورد موثر: 5 مرحله برای بهبود کسب و کار و روابط

در این مقاله می‌خواهیم به مفهومی با نام چرخه بازخورد بپردازیم که در عین ساده بودن می‌تواند مسیرهای جدیدی را در بهبود کیفیت زندگی هر فردی بازی کند.

بازخورد چیست

بازخورد واکنش یا اطلاعاتی است که در نتیجه اعمال یا رفتار انجام شده توسط یک فرد یا گروه رخ می‌دهد. در زمینه یادگیری و توسعه فردی، بازخورد مثبت و منفی بسیار مهم است. بازخورد موثر، سطح فعلی عملکرد را به افراد نشان می‌دهد و به آنها اجازه می‌دهد تا بدانند برای رسیدن به سطح بالاتر چه کاری باید انجام دهند. (منبع)

اهمیت بازخورد

بازخورد موثر، چه مثبت و چه منفی، بسیار مفید است. بازخورد اطلاعات ارزشمندی است که برای تصمیم‌گیری‌های مهم، استفاده می‌شود. افراد با عملکرد برتر، به این دلیل عملکرد بالاتری دارند که آنها به طور مداوم به دنبال راه‌هایی برای ارتقا عملکرد خود هستند.

 برای افراد با عملکرد بالا، «بهبود مستمر» فقط یک عبارت جذاب نیست. بلکه یک تمرکز واقعی بر اساس گرفتن بازخورد از اعمال و افکارشان است. اشخاص با عملکرد بالا نه‌تنها در پذیرش بازخورد، خوب هستند، بلکه عمداً بازخورد می‌خواهند. زیرا آنها می‌دانند که زمانی می‌توانند بهتر شوند که نقاط ضعف و همچنین نقاط قوت خود را بهتر بشناسند. (منبع)

چرخه بازخورد به انگلیسی

Feedback Cycle

چرخه بازخورد چیست

یک چرخه بازخورد، دنباله‌ای علت و معلولی است که در آن داده‌ها (اغلب به شکل “رویداد”) بر اساس تشخیص یک نتیجه، پاسخ داده می‌شود و از داده‌ها برای اطلاع رسانی تصمیمات آینده در موقعیت‌های مشابه استفاده می‌گردد. (منبع)

مقدمه

من آن‌قدر اضطراب اجتماعی داشتم که وقتی به سمینارها می‌رفتم، درخواست می‌کردم که اتاقم در پایین‌ترین طبقه ممکن هتل قرار داشته باشد تا مجبور نباشم با افراد غریبه سوار آسانسور شوم.

همه اینها به لطف یک چرخه بازخورد ساده تغییر کرد. این چرخه بازخورد باعث شد من به حالت “عادی” برگردم، ثروتمندتر از آنچه تابه‌حال فکر می‌کردم، شوم، و صاحب کسب و کار رویایی خودم باشم.

از آن زمان به بعد، وقتی سوار آسانسور می‌شوم، به هرکسی که وارد می‌شود سلام می‌کنم و حتی گاهی برای غریبه‌ها جوک می‌گویم.

افرادی که من را 10 سال پیش می‌شناختند، نمی‌توانستند باور کنند که من چقدر تغییر کرده‌ام.

اما صحبت در مورد من کافی است.

این یک خبر خوب برای شماست:

یک ابزار وجود دارد که من برای تغییر زندگی‌ام از آن استفاده کردم و شما نیز می‌توانید برای ایجاد تغییرات اساسی در زندگی خود از آن استفاده کنید.

به این ابزار، چرخه بازخورد مؤثر می‌گویند:

چرخه بازخورد مؤثر
چرخه بازخورد مؤثر

اما قبل از اینکه برای استفاده از این ابزار موثر اقدام کنید، ابتدا باید بپذیرید که کامل نیستید. شما باید نفس و غرور خود را کنار بگذارید.

ما به‌عنوان افراد با عملکرد بالا، انگیزه‌ای بی‌وقفه برای حرکت به جلو، بهبود و رشد داریم. درحالی‌که این یک کیفیت و ویژگی، بسیار مثبت است، می‌تواند ما را به سمتی سوق دهد که مشکلات خود را فراموش کرده یا نادیده بگیریم، فقط برای اینکه بتوانیم حرکت خود را ادامه دهیم.

به همین دلیل است که همه ما باید به طور منظم نفس عمیق بکشیم و چرخه بازخورد موثر خود را بررسی کنیم.

من این چرخه بازخورد را ایجاد نکردم، اما این یک راه ساده و بسیار بصری برای توسعه فردی از طریق تشخیص یک مشکل، گرفتن بازخورد و حل آن است.

بیایید هر مرحله از این چرخه بازخورد را بررسی کنیم. برای انجام این کار من از خودم به‌عنوان‌مثال استفاده می‌کنم. شما می‌توانید از همین مراحل برای کمک به شناسایی و حل مشکلات خود اعم از شخصی و حرفه‌ای استفاده کنید.

مراحل چرخه بازخورد موثر

مرحله اول چرخه بازخورد موثر: مشکل یا مسئله را کشف کنید

مرحله اول چرخه بازخورد موثر: مشکل یا مسئله را کشف کنید
مرحله اول چرخه بازخورد موثر: مشکل یا مسئله را کشف کنید

بدون این مرحله اولیه، بقیه چرخه کار نمی‌کند. در واقع، اگر مایل به دیدن کاستی‌ها و مشکلات خود نباشید، چرخه بازخورد موثری وجود نخواهد داشت.

من دو راه را برای کامل کردن این مرحله، توصیه می‌کنم:

راه اول:

اولین راه، خودشناسی (self-discovery) است. این کار را اغلب می‌توانید از طریق مدیتیشن، تمرکز بر احساسات منفی و یا متمرکز شدن بر خود مشکل انجام دهید. اگر روی مشکل تمرکز کنید (به‌جای فرار از آن) احتمالاً قادر خواهید بود به وضوح آن را تعریف کنید.

بااین‌حال، اگر به طور کامل سردرگم شده‌اید، مراقبه و مدیتیشن می‌تواند به شما در یافتن ریشه احساسات منفی‌تان کمک کند. با حذف عامل حواس‌پرتی‌های بیرونی و گذراندن 5 تا 10 دقیقه در فضایی آرام و با سر و کله زدن با افکار منفی خود، می‌توانید بسیاری از محرک‌ها و علل ریشه‌ای یا همان مشکلات را کشف کنید. نکته کلیدی این است که با مشکل «روبه‌رو شوید و آن را دنبال کنید». یعنی هنگام مدیتیشن با احساسات خود روبرو شوید و محرک‌هایی را دنبال کنید که آن احساسات را بدتر یا بهتر می‌کنند. با چند بار استفاده از این جلسات مراقبه کوتاه در مورد مشکل یا مشکلاتتان چیزهای زیادی برایتان آشکار می‌شود.

راه دوم:

بااین‌حال، خودیابی یا خودشناسی تنها راه برای تعریف یک مشکل نیست. یک دیدگاه بیرونی نیز همیشه می‌تواند مفید واقع شود. به همین دلیل است که من همیشه افرادی که عملکرد بالایی دارند را زودتر به‌عنوان مربی استخدام می‌کنم. حواس یک مربی می‌تواند تغییرات خلق و خو و رفتار شما را درک کند و حتی مشکلات شما را قبل از انجام آن تشخیص دهد. دیدگاه و تجربه آنها بسیار ارزشمند است، بنابراین مطمئن شوید که فردی را استخدام می‌کنید که مایل است در مورد آنچه می‌بیند صادقانه با شما صحبت کند.

من مدت‌ها مدیتیشن را امتحان کردم، اما اعتراف می‌کنم که این تنها بخشی از فرایندی است که برای شفاف دیدن مشکلاتم به آن نیاز داشتم. سال‌ها پیش، یک مربی استخدام کردم تا «برای من به‌عنوان یک آینه» عمل کند، یعنی عیب‌ها، ضعف‌ها و نداشتن اعتماد به نفسم را به من انعکاس دهد تا در نهایت بتوانم آنها را به وضوح ببینم. کار جذابی نبود، اما برای من کاملاً ضروری بود تا از این طریق، مسیری برای حرکت رو به جلو و پیشرفت پیدا کنم.

مرحله دوم چرخه بازخورد موثر: تجزیه و تحلیل کردن علل و پیامدها

مرحله دوم چرخه بازخورد موثر: تجزیه و تحلیل کردن علل و پیامدها
مرحله دوم چرخه بازخورد موثر: تجزیه و تحلیل کردن علل و پیامدها

اکنون که مشکل خود را تعریف کرده‌اید، بیایید مسیر سفر خود را ترسیم کنیم. بیایید فرض کنیم که “وضعیت مسئله یا مشکل” (problem state) فعلی شما نقطه B است. شما می‌خواهید به نقطه C برسید، جایی که مشکل حل شده است. درعین‌حال می‌دانید که برای رسیدن به نقطه B، باید از نقطه A شروع کنید.

بنابراین مسیر بازگشت به نقطه A را «پیدا کرده و دنبال کنید». مشکلی که در حال حاضر با آن دست به گریبان هستید، چیست؟ مشکل اصلی شما و نه پیامدها و نشانه‌های آن.

تا جایی که به وضعیت من مربوط می‌شد، نداشتن چشم‌ انداز، هدف و مقصد واقعاً مرا از مسیر خارج کرد. من سعی کردم با مصرف الکل این حقیقت که به موفقیتی نمی‌رسیدم را پنهان کنم (نقطه B). اما مشروبات الکلی مشکل من نبود رفتن به مهمانی یا تا دیر وقت بیدار ماندن هم مسئله اصلی من نبود.

اینها همه نشانه‌های یک مشکل بزرگ‌تر بودند:

اینکه من هیچ تلاشی نکرده بودم تا بفهمم در زندگی چه می‌خواهم و چگونه باید به آنجا برسم. من به‌جای تلاش برای تعریف این چیزهای بسیار مهم، فقط با فعالیت‌های پوچ و زیاده‌روی، حواس خود را پرت کردم. این پیامدها و نشانه‌ها فقط بر پایه اضطراب (نقطه A) موجود در من ساخته شده بودند و مشکل اصلی من را تشدید می‌کردند.

مرحله سوم چرخه بازخورد موثر: گزینه‌ها و راه‌حل‌ها را ایجاد کنید

هر مشکلی باید دو راه حل داشته باشد. اما قبل از شروع به ترسیم نقشه این اصلاحات، باید خودمان را آموزش دهیم.

چرا ما در شرایط فعلی قرار گرفته‌ایم؟ چه کسی دیگری با مشکلی مشابه مشکل ما روبرو شده است؟ کسانی که قبلاً با این مشکل روبه‌رو بوده‌اند چه بینش یا دیدگاهی را می‌توانند ارائه دهند؟ آیا مقالاتی در اینترنت وجود دارند که بتوانم درباره راه حل مشکلم چیزی از آنها بیرون بکشم؟

به‌احتمال زیاد، مشکلی که شما با آن روبرو هستید، برای دیگرانی قبل از شما نیز پیش آمده است و در عصر دیجیتال، این احتمال وجود دارد که یکی از آنها (حداقل) سفر خود را برای کشف راه حل مشکل از طریق تجزیه و تحلیل، مستند کرده باشد. به دنبال این موارد باشید. با دیگرانی که راه حلی برای مشکلات مشابه پیدا کرده‌اند تماس بگیرید. با این تحقیقات اولیه و پایه‌ای، می‌توانید دو راه حل خود را ابداع کنید.

اکنون احتمالاً این سوال برای شما پیش آمده:

چرا دو راه حل؟

زیرا همه راه‌حل‌های خوبی که با تحقیق به دست آورده‌اید، جواب نمی‌دهند. این فرصت را به خود ندهید که فقط به خاطر یک وقفه در توسعه فردی خود، دست از تلاش کردن، بکشید. با دو راه حل، می‌توانید مستقیماً از راه حل اول (اگر کار نکرد) از راه حل دوم استفاده کنید.

چرا دو راه حل؟
چرا دو راه حل؟

وقتی در نهایت شروع به توجه به کاستی‌ها و اشتباهات خودم کردم، می‌دانستم که برای ترسیم نقشه‌ای برای حل این مشکلات به کمک زیادی نیاز دارم؛ بنابراین، با کمک یک مربی، خودم را به چالش کشیدم تا با افرادی که کاری را که من می‌خواستم انجام بدهم را قبلاً انجام داده بودند (راه اندازی کسب ‌و کار خودم) ارتباط برقرار کنم. از اشتباهات و موفقیت‌های آنها درس گرفتم تا بتوانم قدم‌هایی را که می‌دانستم کارساز است بردارم.

در همین زمان بود که من نیز شروع به تحقیق در مورد روتین‌ها و تکنیک‌های موفقیت کردم. من رواقیون را کشف کردم و واقعاً شروع به درونی کردن آموزه های آنها کردم. به‌ویژه درس‌های آنها در مورد ذهن آگاهی، استفاده کامل از ساعات روز و لزوم کار در خارج از منطقه امن خود.

نتیجه استفاده از دو راه حل:

این رویکرد دو وجهی به من امکان داد همزمان به دو روش مختلف رشد کنم. با استفاده از یک رویکرد به‌عنوان مکمل دیگری. چیزهای بسیار کاربردی خاصی وجود داشت که افراد با عملکرد بالا و  مربیان به من آموختند که رواقیون نمی‌توانستند بیاموزند و برعکس. در نهایت، هر دو راه حل به همراه هم کلید موفقیت نهایی من بودند.

مرحله چهارم چرخه بازخورد موثر: به اقدام کردن متعهد باشید

همان‌طور که بارها گفته‌ام، “عمل کردن و اقدام بر اضطراب غلبه می‌کند.” هنگامی که راه حلی در اختیار دارید و برنامه‌ای برای اجرای آن راه حل دارید، با قاطعیت وارد عمل شوید. شرکای مسئولیت پذیری را بیابید (شرکای تجاری یا همکاران و دوستان) که می‌توانند بررسی کنند تا مطمئن شوند که “نقشه راه، راه حل” خود را دنبال می‌کنید یا خیر.

بخش بزرگی از این کار می‌تواند به یک عادت تبدیل شده و به‌صورت روتین انجام شود. اگر یک روتین یا روال جدید ایجاد کنید (یا یک روال موجود را برای تطبیق با راه حل خود تغییر دهید)، شروع به ایجاد عادت‌ هایی حول مراحل اقدام روزانه خود خواهید کرد. اگر می‌دانید که یک روال قوی دارید، پس این راه حل جدید را به آن اضافه کنید.

به‌عنوان‌مثال:

روتین و روال من از سال‌ها پیش شکل گرفته است و عاداتی با عملکرد بالا ایجاد کرده است که اکنون به طبیعت دوم من تبدیل شده‌اند. من روزانه ورزش می‌کنم، مدیتیشن می‌کنم یا روزانه فکر می‌کنم، شکرگزاری روزانه را تمرین می‌کنم و دائماً مراحلی را که برای رسیدن به بزرگ‌ترین اهدافم باید بردارم، مرور می‌کنم. این نقشه راه موفقیت در فرمول زندگی من، یک نقش اساسی داشته و دارد به‌گونه‌ای که اکنون می‌توانم آن را با هزاران نفر از افراد موفق در سراسر جهان به اشتراک بگذارم.

مرحله پنجم چرخه بازخورد موثر: عملکرد خود را ارزیابی کنید

مرحله پنجم چرخه بازخورد موثر: عملکرد خود را ارزیابی کنید
مرحله پنجم چرخه بازخورد موثر: عملکرد خود را ارزیابی کنید

همان‌طور که “نقشه راه، راه حل” خود را دنبال می‌کنید، مطمئن شوید که برای بررسی عملکرد خود از پایگاه‌ها و مراکزی برای بررسی و تعمیر استفاده می‌کنید. آیا راه حل شما کار می‌کند؟ آیا واقعاً مشکل شما را برطرف می‌کند یا فقط یک کار دیگری است که هر روز انجام می‌دهید؟ اگر بخواهید، حتی می‌توانید یک مقیاس رتبه‌بندی شده برای پیگیری پیشرفت و اثربخشی خود ایجاد کنید.

اینجاست که وجود یک مربی، واقعاً ارزشمند می‌شود. آنها نه‌تنها باعث می‌شوند که شما پاسخگو و مسئول باقی بمانید، بلکه مرتباً از شما سوال می‌کنند که چگونه روال‌ها، عادت‌ ها و تکنیک‌هایی که استفاده می‌کنید، شما را به سمت بزرگ‌ترین اهدافتان سوق می‌دهند.

پاسخگویی من هم به شکل عمومی است و هم خصوصی. من مرتباً پیشرفت خود را با شرکت کنندگان در کارگاه‌ها، مربیان همکارم و خوانندگانی مانند شما در میان می‌گذارم. این مرا در وضعیت ارزیابی دائمی و گرفتن بازخورد همیشگی نگه می‌دارد. من هر روز از خودم می‌پرسم که آیا آنچه که من تدریس و ارائه می‌کنم واقعاً کار می‌کند؟ اگر این‌طور نیست، آن را حذف می‌کنم و روش بهتری پیدا می‌کنم.

نتیجه گیری

دیدید چقدر آسان است؟ با طی کردن پنج مرحله چرخه بازخورد موثر، من از یک فرد مست به یک دوست، مدرس و مربی موفق تبدیل شدم. اگر من توانستم زندگی‌ام را به طور چشمگیری تغییر دهم، شما هم می‌توانید.

فقط به یاد داشته باشید: اهداف شما هر چه باشد، احتمالاً با مشکلاتی روبرو خواهید شد. آنها را زیر فرش پنهان نکنید یا نادیده نگیرید. از چرخه بازخورد استفاده کنید تا آن مشکلات را به داستان‌های موفقیت بزرگ تبدیل کنید. سپس با به اشتراک گذاشتن تجربیات خود با دیگر کارآفرینان، این موفقیت را به سرانجام برسانید.

درباره نویسنده:

کریگ بالانتاین

منبع:

 earlytorise.com

ترجمه و اقتباس:

حسین شکرگزار

غیاث الدین مشایی

چرخه بازخورد موثر: 5 مرحله برای بهبود کسب و کار و روابط

لینک دانلود فایل PDF

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *