10 ویژگی طرز فکر میلیاردرها

10 ویژگی طرز فکر میلیاردرها
4
(4)

10 ویژگی طرز فکر میلیاردرها

مقدمه

مردم فکر می‌کنند که ثروتمند بودن به طور مستقیم با محیط اطراف، موقعیت و شانس فرد مرتبط است. به معنای دیگر میلیاردرها خیلی خوش شانس هستند.

اما اگر ثروتمند بودن به طرز فکر و نحوه نگرش به محیط و فرصت‌های افراد مربوط باشد، چه؟ اگر چیزی که افراد ثروتمند را از فقرا جدا می‌کند شانس نباشد بلکه نگرش باشد چه؟

در این مقاله قصد داریم 10 ویژگی طرز فکر میلیاردها را با شما به اشتراک بگذاریم که به شما کمک می‌کند سبک زندگی خود را به طور مثبت تغییر دهید.

میلیاردرها در برخی از خصوصیات، وجه مشترک دارند. زیرا مهم‌ترین خصوصیتی که یک میلیاردر دارد این است که به‌جای داشتن طرز فکر ثابت، صاحب طرز فکر رشد است. این بدان معناست که شما نباید به توانایی‌ها و استعدادهای ذاتی اعتقاد داشته باشید، بلکه باید به توانایی‌هایی که در زندگی و تجربه موقعیت‌های مختلف به دست می‌آورید، باور داشته باشید.

اما لزوماً این‌گونه نیست که تنها با توسعه طرز فکرتان و نزدیک کردن آن به ذهنیت میلیاردرها، شما نیز حتماً میلیاردر خواهید شد. این تنها قدمی نیست که برای تبدیل شدن به یکی از آنها باید بردارید، بلکه یک گام بسیار مهم است. به هر حال، شما نمی‌توانید برای رسیدن به موفقیت فقط مانند یک میلیاردر فکر کنید، بلکه درعین‌حال لازم است مثل میلیاردرها رفتار کنید.

قبل از شروع به خواندن این مقاله توصیه می‌کنم این ویدئو را از کانال Motiversity Youtube تماشا کنید:

در حال بارگذاری پخش کننده...

10 ویژگی برتر طرز فکر میلیاردرها که زندگی را تغییر می‌دهد

میلیاردرها متفاوت فکر می‌کنند، اما در اصل با اکثریت مردم تفاوتی چندانی ندارند. این بدان معناست که با کنار هم قرار دادن نگرش و کارایی مورد نیاز، هرکسی می‌تواند شانس ورود به دنیای ثروتمندان را داشته باشد.

کارایی و سخت کوشی چیزی است که شما باید شخصاً آن را در خود پرورش دهید، اما ما قصد داریم یک نمای کلی از حیاتی‌ترین طرز فکر میلیاردرها را به شما ارائه دهیم تا نیازهای کلی را برای ورود به این عرصه درک کنید. دانستن این طرز فکرها مستقیماً برای شما درآمدی حاصل نمی‌کنند. آنها فقط به‌سادگی مسیر کسب درآمد را برای شما راحت‌تر قابل تشخیص می‌کنند.

1 – نگاه میلیاردرها به شکست متفاوت است

اگر فکر می‌کنید که میلیاردرها قبلاً هرگز شکست نخورده‌اند یا به طور کلی هرگز شکست نخواهند خورد، به میلیاردرهای خیالی‌ای فکر می‌کنید که هرگز وجود نداشته‌اند. افراد ثروتمند نیز شکست می‌خورند. فقط مسئله این است که آنها نگرش متفاوتی نسبت به شکست دارند؛ بنابراین به شکست به‌عنوان فرصتی برای یادگیری و تجدید نیرویی برای شروع دوباره قدرتمندتر نگاه می‌کنند.

داشتن ذهنیتی مانند طرز فکر میلیاردرها به این معنی است که شکست را به‌عنوان توقفی در میانه راه برای استراحت و بازیابی انرژی خود برای ادامه دادن، ببینید، نه مانعی در مسیری که شما را از ادامه راه برای همیشه باز می‌دارد.

بیل گیتس، اولین نامی است که هنگام فکر کردن به ثروتمندترین افراد جهان به ذهن همه خطور می کند و به درستی نمونه ای عالی از این نوع طرز فکر است. او یک میلیاردر متولد نشده بود. او دبیرستان و کالج را رها کرد، نه یک کالج معمولی، بلکه دانشگاه هاروارد. علاوه بر این، شرکت او یک معامله ناموفق داشت و متهم به سرقت شد.

بااین‌حال، امروز، ما شک داریم که اگر او شهریه دانشگاهی همه را نیز بپردازد، باز هم پول کافی برای داشتن یک زندگی راحت نخواهد داشت.

خود بیل گیتس می‌گوید:

 “تجلیل از موفقیت خوب است، اما مهم‌تر از آن این است که به درس‌های شکست توجه کنیم.”

بهتر است از بیل گیتس درس بگیرید و نه‌تنها از پیروزها و موفقیت‌های خود لذت ببرید، بلکه یاد بگیرید چگونه شکست‌های خود را به موفقیت تبدیل کنید.

2 – میلیاردرها هرگز تسلیم نمی‌شوند

میلیاردرها هرگز تسلیم نمی‌شوند
میلیاردرها هرگز تسلیم نمی‌شوند

پشتکار یک عامل کلیدی است. سخت کوشی احتمالاً مهم‌ترین چیزی است که میلیاردرها را به‌جایی که الان هستند رسانده است.

اگر بیل گیتس با متهم شدن شرکتش به دزدی، دست از کار می کشید چه می شد؟ اگر ایلان ماسک پس از اخراج از سمت مدیرعاملی پی پل دست از تلاش برمی داشت چه می شد؟ آیا اگر این افراد با اولین سختی‌ای که برایشان پیش آمده بود، تسلیم می شدند، همچنان می توانستند موقعیت فعلی‌شان را حفظ کنند؟ پاسخ واضح است: خیر!

این موضوع را به‌عنوان تمثیلی از حفاری زمین در نظر بگیرید.

البته این بدان معنا نیست که هرگز نباید مسیر عمل خود را تغییر دهید. گاهی اوقات، زیر مکانی که در حال حفاری آن هستید، اصلاً طلایی وجود ندارد. پس هر چه زودتر این واقعیت را بفهمید بهتر است. تسلیم نشدن یعنی دست نکشیدن از جستجوی طلا. در عوض تغییر مسیر، یعنی زمین بازی خود را عوض کرده و حفاری طلا را در مکان دیگری امتحان کنید.

3 – میلیاردرها ریسک می‌کنند

ما نمی‌خواهیم بگوییم که برای میلیاردر شدن باید بدون برنامه پشتیبان عمل کرده و کاملاً نترس و بی‌پروا باشید. این نوع طرز فکر میلیاردها خیلی سادگی به شما کمک می‌کند تا از ترس از دست دادن و خارج شدن از منطقه امن مالی خود دور شوید. از مسیر خود برای برنده شدن بیرون نروید، بلکه تمام آنچه را که دارید روی آن سرمایه گذاری کنید و شهامت رویارویی با ریسک و خطر را نیز داشته باشید.

آنچه در ریسک کردن ضروری است این است که همه احتمالات آینده را قابل قبول بدانیم. حتی اگر در چیزی سرمایه گذاری کنید که میلیاردها دلار برای شما به ارمغان نمی‌آورد، مطمئناً چیزی به شما می‌آموزد که شما را به راه و مسیر درست هدایت می‌کند.

این طرز فکر، دیدگاه شما را تغییر می‌دهد و شما را راهنمایی می‌کند تا بتوانید پولی را که از دست داده‌اید دوباره به جیب خود بازگردانید. بسیار مهم است که از سرمایه گذاری زمان، انرژی و منابع خود بر روی چیزی که پتانسیل درآمدزایی را دارد پس از یک سرمایه گذاری ناموفق نترسید، زیرا همان‌طور که گفتیم، با طرز فکر صحیح، شکست در نهایت به موفقیت تبدیل می‌شود.

4 – میلیاردرها از دنبال کردن اهداف بزرگ نمی‌ترسند

میلیاردرها از دنبال کردن اهداف بزرگ نمی‌ترسند
میلیاردرها از دنبال کردن اهداف بزرگ نمی‌ترسند

چند بار تا کنون به تلاش برای رسیدن به یک هدف خاص فکر کرده‌اید اما این ایده را دور انداخته‌اید زیرا فکر می‌کردید دستیابی به آن هدف بسیار غیرممکن به نظر می‌رسد؟ طرز فکر میلیاردها به شما حکم می‌کند که فراتر از موفقیت‌های کوچک فکر کنید. افق دید خود را گسترش دهید. قدم‌های کوچک بردارید، اما برای هدفی بزرگ‌تر به جلو حرکت کنید. زیرا اگر در تخیل خود نتوانید خود را برای رسیدن به هدفی بزرگ متقاعد کنید، در زندگی واقعی چگونه می‌توانید به آن برسید؟

شاید اکنون زمان مناسبی برای بیان نقل قولی از دونالد ترامپ در این مورد باشد:

“اگر قرار باشد بتوانید به هر چیزی فکر کنید، ممکن است بزرگ فکر کنید.”

بنابراین اجازه دهید تخیل شما اجرایی شود. به طور مکرر رویای مادام العمر خود را به ناخودآگاهتان یادآوری کنید. اگر به‌اندازه کافی در مورد آن فکر کنید، در نهایت به نقطه‌ای خواهید رسید که انگیزه پیدا می‌کنید که اقدامی در جهت رسیدن به آن هدف بزرگ انجام دهید.

اگر به جک ما (Jack Ma)، بازرگان 56 ساله چینی با دارایی خالص بیش از 46.9 میلیارد دلار گوش دهیم، می‌توانیم این را موضوع را بهتر درک کنیم.

او می‌گوید:

“ما هرگز کمبود پول نداریم. ما افرادی با رویاهای بزرگ نداریم که بخواهند برای آن رویاها بمیرند.”

5 – میلیاردرها می‌دانند که مسئول انتخاب‌های خود هستند

میلیاردرها می‌دانند که مسئول انتخاب‌های خود هستند
میلیاردرها می‌دانند که مسئول انتخاب‌های خود هستند

پذیرش مسئولیت نتایج حاصل از کارهایتان، یکی دیگر از ویژگی‌های ذهنی میلیاردرها است که می‌تواند جهت زندگی شما را به سمت بهتر شدن تغییر دهد. اگر نتایجی که به دست می‌آورید به‌اندازه کافی برای شما خوب نیست، دلایل آن را در درون خود جستجو کنید، نه در دنیای بیرون.

میلیاردرها شکست‌های خود را به گردن محیط، شرایط و افراد دیگر نمی‌اندازند. در عوض، آن‌ها معتقدند دلیل شکست و ناکامی هر چه که باشد، می‌توانند دلایل آن را درون خودشان پیدا کنند و این دلایل تنها می‌توانند توسط دنیای بیرون و عوامل محیطی تقویت شوند.

این حالت ممکن است در برخی موقعیت‌ها ناعادلانه و نادرست به نظر برسد، به‌خصوص زمانی که نمی‌خواهید باور کنید که کار اشتباهی انجام داده‌اید. اما پذیرش مسئولیت اشتباهات خودتان و سعی در رفع آنها بسیار موثرتر است زیرا محیط و شرایط شما به این سرعت تغییر نمی‌کنند.

نکته مهم دیگر این است که تغییر نگرش و دیدگاه درونی شما بسیار آسان‌تر است. شما نمی‌توانید نحوه نگاه دیگران به شکست‌های خود را کنترل کنید، اما می‌توانید دیدگاه خود را کنترل کنید. اگر مسئولیت اعمالتان را بر عهده بگیرید، به خودتان این باور را می‌دهید که موفقیت شما به کسی جز شما بستگی ندارد.

و به‌این‌ترتیب، وقتی مسئولیت نتایج ضعیفتان را به عهده می‌گیرید و مالک شکست‌های خود می‌شوید، می‌توانید آن نتایج منفی را به منبعی‌ای مثبت از انگیزه در هر زمان که می‌خواهید و با توجه به ترجیحات خود تبدیل کنید.

6 – میلیاردرها به سرنوشت از پیش تعیین شده اعتقاد ندارند

میلیاردرها به سرنوشت از پیش تعیین شده اعتقاد ندارند
میلیاردرها به سرنوشت از پیش تعیین شده اعتقاد ندارند

اجازه دهید صادقانه بگویم. اگر در حالی به زندگی خود ادامه دهید که فکر کنید همه چیز قبل از تولدتان نوشته شده است، هرگز انگیزه کافی برای انجام کاری نخواهید داشت. اگر می‌خواهی به برنامه خدا ایمان داشته باش، اما به برنامه خود بیشتر ایمان داشته باش. حتی بهتر از آن، می‌توانید باور داشته باشید که برنامه الهی می‌تواند طبق برنامه شما و با انگیزه و تلاش کافی از جانب خودتان تغییر کند.

بین افرادی که زندگی را غیر قابل کنترل و از پیش تعیین شده می‌دانند و از آن به‌عنوان بهانه‌ای برای نشستن، انجام ندادن هیچ کاری و بهانه جویی و توجیه بی عملی خود استفاده می‌کنند، و افرادی که زندگی را فقط تا حدی غیر قابل کنترل می‌دانند، تفاوت زیادی وجود دارد. زیرا آنها تمام تلاش خود را می‌کنند تا مسئولیت چیزهایی را که می‌توانند کنترل کنند بر عهده بگیرند.

اتفاقات غیرمنتظره در زندگی هر فردی رخ می‌دهد. برنامه‌ها تغییر می‌کند اما این بدان معنا نیست که باید به دلیل نداشتن کنترل بر زندگی خود افسرده شده و دست به هیچ کاری نزنید.

میلیاردرها این را می‌دانند و سعی می‌کنند هر تغییر غیرمنتظره، هر موقعیت پیش بینی نشده و هر مشکل ناگهانی‌ای را به‌عنوان چالشی برای غلبه کردن بر آن و فرصتی برای بهتر شدن نگاه کنند. آنها از هر تغییری به نفع خود استفاده می‌کنند. این چیزی است که از آنها یک میلیاردر می‌سازد.

رمز ایجاد طرز فکر میلیاردرها در خودتان این است که باور کنید آینده شما بر اساس تصمیمات خوتان ساخته می‌شوند، نه تصمیماتی که دنیا برای شما گرفته است.

7 – میلیاردرها به پول اعتقاد دارند

به بیان دقیق‌تر، میلیاردرها به فراوانی وجود پول اعتقاد دارند. آنها می‌دانند که ثروت در دنیا فراوان است. البته به طور مساوی توزیع نمی‌شود، اما اگر همه افراد راه درست کسب آن را بدانند این ثروت برای همه کافی است.

اما در این مورد، تفاوت بین فقیر و غنی چیست. ثروتمندان می‌دانند که پول جایی در نزدیکی آنهاست؛ بنابراین آنها توانایی‌ها، مهارت‌ها، عقل و دانش خود را برای یافتن آن متمرکز می‌کنند.

فقرا فکر می‌کنند پول در آوردن سخت است و گاهی اوقات حتی غیرممکن است، فقط به این دلیل که وقت و انرژی خود را روی بهترین منبع در دسترس خود که با مهارت‌ها و دانش آنها مطابقت دارد، متمرکز نمی‌کنند.

رابرت کیوساکی، تاجر آمریکایی، این موضوع را تأیید می‌کند و به ما می‌گوید:

“پول درآوردن در مورد استفاده درست از عقل سلیم است نه علم ساختن موشک. اما متأسفانه وقتی صحبت از پول می‌شود، عقل سلیم کمیاب یا غیرمعمول است.”

همان‌طور که می‌بینید، پول درآوردن به این بستگی دارد که چگونه فکر می‌کنید و چگونه عمل می‌کنید. پس اگر خوب فکر نکنی نمی‌توانی خوب عمل کنی.

8 – میلیاردرها دقیق هستند

میلیاردرها دقیق هستند
میلیاردرها دقیق هستند

مهم نیست ایده شما چقدر عالی است، چقدر پتانسیل دارد یا چقدر مشکلات را حل می‌کند، وقتی به مرحله اجرای برنامه رسیدید، فقط جزئیات می‌توانند شما را نجات دهند.

نقشه کلی طرح کسب و کار شما چیزی است که شما را وارد بازی کسب درآمد می‌کند، اما همه یک برنامه کلی دارند. چیزی که کل پروژه شما را معتبر و منحصر به فرد می‌کند و چیزی که توجه را به کار شما جلب می‌کند، این است که پروژه شما چقدر دقیق است زیرا همه جزئیات باید به‌خوبی در کنار هم قرار گیرند.

بنابراین نگران همه چیز باشید، مهم نیست که یک مشکل چقدر کوچک است. علاوه بر این، یک مشکل کوچک اگر مورد توجه قرار نگیرد گاهی اوقات می‌تواند کل پروژه را به خطر بیندازد.

به این شکل در مورد پروژه خود فکر کنید: برنامه بزرگ کسب و کار شما معمولاً برای مشتریان شما کاملاً قابل مشاهده و شفاف نیست. چون فقط شما و کارمندانتان می‌توانید تغییرات قابل توجهی را که در پشت صحنه رخ می‌دهد، مشاهده کنید.

بااین‌حال، تلاش‌های کوچک برای رفع مشکلات جزئی و تغییرات کوچکی که تعامل با کاربران یا مشتریان را افزایش می‌دهد، به‌راحتی قابل مشاهده است. شما به‌خاطر کلیت پروژه بزرگتان در یادها خواهید ماند، اما این طوفان فکری برای افزایش دقت بوده که پروژه شما را ممکن کرده است.

9 – میلیاردرها در هزینه کردن محتاط هستند

همان‌طور که قبلاً گفتیم، یکی از ویژگی‌های ذهنیت میلیاردرها ریسک کردن است. اما این بدان معنا نیست که شما آزاد هستید که کاملاً بی‌پروا عمل کنید، به‌خصوص در مورد پول.

هنگام سرمایه گذاری در یک پروژه یا استارت‌آپ جدید، بدیهی است که میلیاردرها هیچ مشکل مالی‌ای ندارند.

بااین‌حال، آنها به راه‌هایی فکر می‌کنند که هزینه کمتری در این پروژه به آنها تحمیل شود. استفاده از منابع کمتر در ابتدای پروژه باعث ایجاد نوآوری و خلاقیت می‌شود و نوآوری و خلاقیت چیزی است که استارت‌آپ جدید را شکوفا می‌کند.

یکی دیگر از جنبه‌های طرز فکر میلیاردرها، خرج کردن کمتر و سرمایه گذاری بیشتر است.

بهتر است به نقلی از وارن بافت، سرمایه‌گذار و سرمایه‌دار آمریکایی و مدیر عامل شرکت برکشایر هاتاوی با دارایی خالص بیش از 109.4 میلیارد دلار در سال 2021، توجه کنیم که می‌گوید:

آنچه را که بعد از خرج کردن پولتان باقی می‌ماند خرج نکنید، اما آنچه را که بعد از پس انداز کردن برایتان باقی می‌ماند، خرج کنید.”

با پول عاقلانه رفتار کنید و به یاد داشته باشید که هدف نهایی شما ثروتمند به نظر رسیدن نیست، بلکه ثروتمند بودن است.

10 – میلیاردرها به دیگران کمک می‌کنند

میلیاردرها به دیگران کمک می‌کنند
میلیاردرها به دیگران کمک می‌کنند

بهترین راه برای کسب درآمد زمانی است که مشکلی را در جامعه تشخیص دهید، مشکلی که اکثر مردم با آن مواجه هستند و سپس از منابع خود برای ارائه راه حل در مقیاس بزرگ استفاده کنید؛ بنابراین شما به مردم کمک می‌کنید و روشی که از طریق آن به یاری مردم می‌روید به شما کمک می‌کند پول بیشتری کسب نمایید.

به همین علت است که کمک به مردم برای شما ثروت به ارمغان می‌آورد و به همین دلیل است که پیتر دیاماندیس، مؤسس و رئیس بنیاد X Prize، می‌گوید:

“بهترین راه برای میلیاردر شدن کمک به یک میلیارد نفر است.”

یک منطق معقول و سرراست پشت این دیدگاه، نهفته است. شما فقط یک کالا یا خدمت را نمی‌فروشید. شما راه حل می‌فروشید و این راه‌حل‌های فروخته شده نه‌تنها به افراد دیگر کمک می‌کند تا زندگی بهتری داشته باشند، بلکه ثروت بیشتری را نیز برای شما به ارمغان می‌آورد.

نتیجه گیری

پرورش ویژگی‌های ذهنی میلیاردها زمان زیادی می‌برد و نیاز به تمرین زیادی دارد، اما قطعاً بر نحوه نگاه شما به زندگی تأثیر می‌گذارد. میلیاردرها، میلیاردر هستند زیرا زندگی را متفاوت می‌بینند.

خوشبختانه، اکنون با کمک افراد ثروتمند بانفوذ یا افرادی که به طور منظم با آنها در ارتباط هستند، می‌دانیم که دیدگاه آنها به زندگی چقدر متفاوت است.

بنابراین ما می‌توانیم ذهنیت خود را توسعه دهیم تا یک طرز فکر در سطح طرز فکر میلیاردرها داشته باشیم و در زندگی خود تغییر ایجاد کنیم. لطفاً نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع:

mindsetopia.com

ترجمه و اقتباس:

حسین شکرگزار

غیاث الدین مشایی

10 ویژگی طرز فکر میلیاردرها

لینک دانلود فایل PDF

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا: 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *