شیمی ایجاد عادت های بهتر

شیمی ایجاد عادت های بهتر
5
(2)

شیمی ایجاد عادت های بهتر

مقدمه

مفهومی در شیمی وجود دارد که به انرژی فعال سازی (Activation Energy) معروف است که می‌توان از آن در ایجاد عادت‌های بهتر کمک گرفت.

در اینجا نحوه کار آن آمده است:

انرژی فعال سازی حداقل مقدار انرژی‌ای است که برای وقوع یک واکنش شیمیایی باید در دسترس باشد. فرض کنید یک کبریت در دست دارید و به‌آرامی آن را روی نوار کناری جعبه کبریت می‌کشید. هیچ اتفاقی نمی‌افتد زیرا انرژی لازم برای فعال کردن یک واکنش شیمیایی و جرقه زدن آتش وجود ندارد.

بااین‌حال، اگر کبریت را با مقداری نیرو و به‌صورت ضربه‌ای روی نوار کناری جعبه کبریت بکشید، اصطکاک و گرمای لازم برای روشن کردن کبریت را ایجاد می‌کنید. انرژی‌ای که با ضربه زدن، اضافه کرده‌اید برای رسیدن به آستانه انرژی فعال سازی و شروع واکنش کافی است.

کتاب‌های درسی شیمی اغلب انرژی فعال سازی را با نموداری مانند این توضیح می‌دهند:

شیمی ایجاد عادت های بهتر
شیمی ایجاد عادت های بهتر

این واکنش مانند غلتیدن یک تخته سنگ از بالای یک تپه است. شما باید ابتدا مقداری انرژی اضافی به معادله اضافه کنید تا تخته سنگ را به سمت بالای تپه، هل دهید. با ادامه این کار، هنگامی که به قله رسیدید، تخته سنگ بقیه مسیر را به‌خودی‌خود تا پایین تپه می‌پیماید. به طور مشابه، واکنش‌های شیمیایی برای شروع و سپس ادامه مسیر به انرژی اضافی نیاز دارند.

خوب، بنابراین انرژی فعال سازی در واکنش‌های شیمیایی که در اطراف ما اتفاق می‌افتند، دخالت دارند، اما چگونه انرژی فعال سازی برای زندگی روزمره ما و ایجاد عادت‌های بهتر مفید و کاربردی است؟

انرژی فعال سازی لازم برای ایجاد عادت‌های بهتر

همان گونه که هر واکنش شیمیایی دارای انرژی فعال‌سازی است، می‌توانیم هر عادت یا رفتاری را نیز دارای انرژی فعال‌سازی بدانیم.

البته این فقط یک استعاره است، اما مهم نیست که چه عادتی را می‌خواهید بسازید، برای شروع این عادت مقدار مشخصی تلاش لازم است. در شیمی، هر چه وقوع یک واکنش شیمیایی دشوارتر باشد، به انرژی فعال سازی بیشتری نیاز است. برای ایجاد عادت‌های بهتر نیز همین موضوع صدق می‌کند. هر چه یک رفتار دشوارتر یا پیچیده‌تر باشد، انرژی فعال سازی مورد نیاز برای شروع آن بیشتر خواهد بود.

برای مثال، پایبندی به انجام یک عادت ۱ بار در روز، برای شروع نیاز به انرژی بسیار کمی دارد. در همین حال، انجام همان عادت 100 بار در روز به انرژی فعال سازی بسیار بالاتری نیاز دارد. به همین دلیل شروع کردن عادت‌های پیچیده به‌صورت روزانه، به انگیزه، انرژی و تلاش بیشتری احتیاج دارد.

انرژی فعال سازی لازم برای ایجاد عادت‌های بهتر
انرژی فعال سازی لازم برای ایجاد عادت‌های بهتر

قطع ارتباط بین اهداف و عادت‌ها

در این زمینه یک مشکل رایج وجود دارد که من هنگام تلاش برای ایجاد عادت‌های بهتر و جدید تجربه کرده‌ام:

ایجاد انگیزه در مورد هدف بزرگی که می‌خواهید به آن برسید می‌تواند واقعاً آسان باشد. اما این هدف بزرگ، شما را به این فکر می‌اندازد که باید با مجموعه‌ای از عادات حماسی و جاه‌طلبانه زندگی خود را احیا کرده و تغییر دهید. به طور خلاصه، شما به‌جای بهبود شیوه زندگی‌تان، در رویاپردازی در مورد نتایجی که ممکن است تغییری در زندگی شما ایجاد کنند، گیر می‌کنید. یعنی به‌جای فرایند به نتیجه فکر می‌کنید.

مشکل این است که اهداف بزرگ اغلب به انرژی فعال سازی زیادی نیز نیاز دارند. در ابتدا، ممکن است بتوانید هر روز انرژی لازم را برای شروع پیدا کنید، زیرا در مورد هدف جدید خود باانگیزه و هیجان‌زده هستید، اما خیلی زود (اغلب در عرض چند هفته) این انگیزه شروع به محو شدن می‌کند و ناگهان شما دچار کمبود انرژی می‌شوید. انرژی‌ای که برای فعال کردن عادت خود به‌صورت روزانه به آن نیاز دارید.

این درس اول است:

عادت‌های کوچک‌تر به انرژی‌های فعال‌سازی کمتری نیاز دارند و این باعث می‌شود که آنها پایدارتر باشند. هر چه انرژی فعال سازی لازم برای شروع عادت شما بیشتر باشد، پایدار ماندن آن عادت در طولانی مدت دشوارتر خواهد بود. وقتی برای شروع به انرژی زیادی نیاز دارید، مطمئناً روزهایی خواهند بود که این شروع هرگز اتفاق نمی‌افتد.

پیدا کردن یک کاتالیزور برای ایجاد عادت‌های بهتر خود

همه به دنبال تاکتیک‌ ها و تکنیک‌هایی هستند که می‌توانند موفقیت را آسان‌تر کنند. برای شیمی‌دان‌ها نیز این قضیه مصداق دارد. وقتی نوبت به واکنش‌های شیمیایی می‌رسد، یکی از ترفندهای شیمیدان‌ها استفاده از چیزی است که به‌عنوان کاتالیزور شناخته می‌شود.

کاتالیزور ماده‌ای است که به انجام یک واکنش شیمیایی سرعت می‌بخشد. اساساً یک کاتالیزور انرژی فعال سازی لازم برای ایجاد واکنش را کاهش می‌دهد و انجام واکنش را آسان‌تر می‌کند. کاتالیزور توسط خود واکنش مصرف نمی‌شود. فقط برای اینکه واکنش سریع‌تر اتفاق بیفتد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در اینجا یک مثال تصویری ذکر شده:

پیدا کردن یک کاتالیزور برای ایجاد عادت‌های بهتر خود
پیدا کردن یک کاتالیزور برای ایجاد عادت‌های بهتر خود

وقتی صحبت از ایجاد عادت‌ های بهتر به میان می‌آید، شما نیز یک کاتالیزور دارید که می‌توانید از آن استفاده کنید:

محیط اطراف شما

قوی‌ترین کاتالیزور برای ایجاد عادت‌های بهتر، “طراحی محیطی” است (آنچه برخی از محققان معماری انتخاب می‌نامند). ایده پشت این مفهوم ساده است: محیطی که در آن زندگی و کار می‌کنیم بر رفتارهای ما تأثیر می‌گذارند، بنابراین چگونه می‌توانیم محیط اطرافمان را طوری ساختاربندی یا معماری کنیم که انجام عادت‌های بهتر را آسان‌تر و ایجاد عادت‌های بد را دشوارتر کنیم؟

در قسمت زیر مثالی از این که چگونه محیط شما می‌تواند به‌عنوان یک کاتالیزور برای ایجاد عادت‌های بهتر در شما عمل کند، ذکر شده است:

تصور کنید که دارید سعی می‌کنید عادت نوشتن به مدت 15 دقیقه هر شب بعد از کار را در خود ایجاد کنید. یک محیط پر سر و صدا با هم‌اتاقی‌های پر سر و صدا، کودکان پر سر و صدا، یا سر و صدای ثابت تلویزیون در پس‌زمینه به انرژی فعال سازی بالایی نیاز دارد تا شما بتوانید ریتم عادت خود را حفظ کنید. بااین‌همه حواس پرتی، این احتمال وجود دارد که در برخی مواقع از مسیر عادت نوشتن خود خارج شوید. در همین حال، اگر وارد یک محیط نوشتاری آرام – مانند یک میز در کتابخانه محلی شوید – محیط اطراف شما ناگهان کاتالیزوری برای رفتار شما می‌شود و ادامه ایجاد این عادت را آسان‌تر می‌کند.

اگر وارد یک محیط نوشتاری آرام - مانند یک میز در کتابخانه محلی شوید - محیط اطراف شما ناگهان کاتالیزوری برای رفتار شما می‌شود و ادامه ایجاد این عادت را آسان‌تر می‌کند.
اگر وارد یک محیط نوشتاری آرام – مانند یک میز در کتابخانه محلی شوید – محیط اطراف شما ناگهان کاتالیزوری برای رفتار شما می‌شود و ادامه ایجاد این عادت را آسان‌تر می‌کند.

محیط شما می‌تواند عادت‌های شما را به روش‌های مختلف تسریع کند. اگر از شب قبل کفش‌های مخصوص دویدن و لباس‌های ورزشی خود را آماده کرده‌اید، فقط انرژی فعال‌سازی لازم برای دویدن صبح روز بعد را کاهش داده‌اید. چنانچه هفته‌ای یکبار یک آشپز را برای پختن وعده‌های غذایی کم کالری در منزل خود استخدام کنید، انرژی فعال سازی مورد نیاز برای کاهش وزنتان را به میزان قابل توجهی کاهش داده‌اید. اگر تلویزیون خود را از برق بکشید و آن را در کمد پنهان کنید، فقط انرژی فعال سازی لازم برای تماشای کمتر تلویزیون را کاهش داده‌اید.

این درس دوم است:

محیط مناسب مانند یک کاتالیزور برای شکل‌گیری عادت‌های بهتر در شما را ایجاد می‌کند و انرژی فعال سازی لازم برای شروع یک عادت خوب را کاهش می‌دهد.

حالات میانی رفتار انسان و ایجاد عادت‌های بهتر

واکنش‌های شیمیایی اغلب یک واکنش میانی دارند که مانند مرحله‌ای است که قبل از رسیدن به محصول نهایی اتفاق می‌افتد؛ بنابراین، به‌جای اینکه مستقیم از A به B بروید، از A به X رفته و سپس به B می‌روید. یعنی قبل از اینکه از شروع به پایان برسیم، باید یک مرحله میانی رخ دهد.

انواع و اقسام مراحل میانی در ارتباط با عادت‌ها نیز وجود دارند.

به‌عنوان‌مثال اگر بگویید که می‌خواهید عادت ورزش کردن را در خود ایجاد کنید. خوب، این می‌تواند شامل مراحل میانی مانند پرداخت حق عضویت در باشگاه، بستن ساک باشگاه خود در صبح، رانندگی به باشگاه بعد از کار، ورزش در مقابل افراد دیگر و غیره باشد.

عادت ورزش کردن
عادت ورزش کردن

بخش مهم اینجاست:

هر مرحله میانی انرژی فعال سازی خاص خود را دارد. هنگامی که در تلاش هستید تا عادت جدیدی را در خود ایجاد کنید، بررسی هر حلقه در زنجیره مراحل میانی و تشخیص اینکه کدام یک نقطه ضعف و گیر شماست، می‌تواند مهم باشد. به‌عبارت‌دیگر، تشخیص اینکه کدام مرحله برای اجرا شدن نیاز به انرژی فعال سازی بیشتری دارد که در نتیجه از بروز عادت جدید جلوگیری می‌کند؟

انجام برخی از مراحل میانی ممکن است برای شما آسان باشد. در ادامه مثال بالا درباره تناسب اندام، ممکن است به پرداخت هزینه عضویت در باشگاه یا بستن ساک ورزشی‌تان در صبح اهمیتی ندهید. بااین‌حال، ممکن است متوجه شوید که رانندگی به سمت باشگاه بعد از کار خسته‌کننده است، زیرا در نهایت با ترافیک بیشتری در ساعات شلوغی مواجه می‌شوید. یا ممکن است متوجه شوید که از ورزش کردن در جمع با افراد غریبه لذت نمی‌برید.

ایجاد راه‌حل‌هایی که مراحل میانی را حذف می‌کند و انرژی فعال سازی کلی لازم برای انجام عادت شما را کاهش می‌دهد، می‌تواند ثبات شما در ارتباط با ایجاد عادت‌های بهتر را در بلندمدت افزایش دهد. برای مثال، شاید رفتن به باشگاه در صبح به شما این امکان را بدهد که از ترافیک در ساعات شلوغی پرهیز کنید. یا شاید شروع یک برنامه تمرینی در خانه، بهترین روش باشد زیرا می‌توانید از ترافیک صرف‌نظر کنید و از ورزش در جمع نیز اجتناب نمایید. بدون این دو مانع، دو مرحله میانی که باعث ایجاد اصطکاک با روند شکل‌گیری عادت شما می‌شدند، حذف شده و در نتیجه پیگیری آن بسیار آسان‌تر خواهد بود.

این درس سه است:

عادت‌های خود را از نزدیک بررسی کنید و ببینید آیا می‌توانید مراحل میانی ای که دارای بالاترین انرژی فعال سازی هستند، حذف کنید.

عادت‌های خود را از نزدیک بررسی کنید و ببینید آیا می‌توانید مراحل میانی ای که دارای بالاترین انرژی فعال سازی هستند، حذف کنید
عادت‌های خود را از نزدیک بررسی کنید و ببینید آیا می‌توانید مراحل میانی ای که دارای بالاترین انرژی فعال سازی هستند، حذف کنید

نتیجه گیری در مورد شیمی ایجاد عادت‌های بهتر

اصول اساسی شیمی، راهبردهای مفیدی را ارائه می‌دهد که می‌توانیم برای ایجاد عادت‌های بهتر از آنها استفاده کنیم.

  1. هر عادتی انرژی فعال سازی خاص خود را دارد که برای شروع لازم است. هرچه این عادت کوچک‌تر باشد، انرژی کمتری برای شروع نیاز دارید.
  2. کاتالیزورها، انرژی فعال سازی مورد نیاز برای شروع یک عادت جدید را کاهش می‌دهند. بهینه سازی محیط اطرافتان بهترین راه برای انجام این کار در دنیای واقعی است. در محیط مناسب، شکل‌گیری هر عادتی آسان‌تر خواهد بود.
  3. حتی عادت‌های ساده اغلب شامل مراحل میانی می‌شوند. با حذف مراحل میانی ای که دارای بالاترین انرژی فعال سازی هستند، ایجاد عادت‌های بهتر و جدید شما راحت‌تر انجام می‌گیرد.

و این شیمی ایجاد عادت‌های بهتر است.

اگر ایده‌های عملی بیشتری برای ترک عادت‌های بد و ایجاد عادت‌های خوب می‌خواهید، کتاب عادت‌های اتمی من را مطالعه کنید که به شما نشان می‌دهد چگونه تغییرات کوچک در عادات می‌تواند منجر به نتایج قابل‌توجهی شود.

منبع:

jamesclear.com

ترجمه و اقتباس:

حسین شکرگزار

غیاث‌الدین مشایی

شیمی ایجاد عادت های بهتر

لینک دانلود فایل PDF

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

1 دیدگاه برای “شیمی ایجاد عادت های بهتر

  1. اشتراک‌ها: چگونه تنبلی را کنار بگذاریم - از من بپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *