ENFJ: برون‌گرا، شهودی، احساسی، منظم

جدول راهنمای اولیه بر اساس درگاه‌های ورودی

توضیحات کلی در مورد این تیپ شخصیتی:

برآورد می‌شود بین سه تا پنج درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند.

برای ENFJها حفظ هماهنگی در روابط، هدف تمام عمر و نیز مهارتی طبیعی و مسلم است. چون نقش اول آنها احساس است قادرند احساسات دیگران را درک کنند و انگیزه زیادی برای کمک به دیگران دارند.

 ENFJ‌ها گرم، مهربان و با محبت هستند و آن‌قدر به دیگران توجه دارند که اغلب می‌توانند نیازهای آنها، خصوصاً نیازهای عاطفی را پیش‌بینی کنند؛ و به‌خوبی قادرند به دیگران در حل مسائل شخصی به شیوه‌های خلاقانه کمک کنند.

 ENFJ‌ها فصیح، سرزنده و پر اشتیاق و اغلب سخنرانان قهاری هستند و شم خاصی در تشخیص نیازهای مخاطب دارند. آنها از این موهبت نادر برخوردارند که روابط شخصی برقرار می‌کنند و در ایجاد ارتباط بسیار ماهرند، خواه ارتباط با افراد و خواه ارتباط با گروه‌ها. معقول و باسیاست هستند و از اینکه می‌توانند احساس خوبی در دیگران ایجاد کنند به خود می‌بالند.

 اغلب کاری نمی‌کنند که دیگران را ناراحت یا احساساتشان را جریحه‌دار کند. ازآنجاکه نقش آخر ENFJ‌ها تفکر است، اغلب دچار فقدان جدی واقع‌بینی هستند. ممکن است بیش‌ازحد حساس باشند و چیزهایی را به خود بگیرند که قصدی در آنها نبوده است. به‌علاوه ممکن است در گرفتن تصمیمات منطقی مشکل داشته باشند، چون به‌سختی می‌توانند بفهمند آیا فلان رفتار یا عمل منصفانه است یا نه، یا به خودشان برای گرفتن یک تصمیم عادلانه و بی‌طرفانه اعتماد کنند.

 در تلاش برای جلب رضایت دیگران و تحت تأثیر قراردادن آنها، اغلب بیش‌ازحد لازم، مسئولیت به عهده می‌گیرند و گاهی در نهایت احساس می‌کنند ازپادرآمدن‌اند و قدر کارشان دانسته نشده است. ازآنجاکه ENFJ‌ها آمادگی زیادی برای آرمانی کردن روابط دارند، وقتی از کمک و حمایت کسانی که به آنها ایمان دارند محروم می‌شوند، ممکن است عمیقاً دستخوش ناامیدی و یأس شوند و چون ارضای نیازهای دیگران برایشان مهم‌تر است تا ارضای نیازهای خودشان، این خطر وجود دارد که صداقت را فدای هماهنگی کنند.

 بیشتر ENFJ‌ها آدم‌هایی بسیار پرکار و منظم هستند که انرژی زیادی دارند. هرگونه تعامل اجتماعی باعث می‌شود سطح انرژی این خوش‌صحبت‌های جذاب بیش‌ازپیش افزایش یابد. اغلب قادرند چند فکر یا کار را هم‌زمان پیش ببرند و توجه لازم را به هر یک مبذول دارند و بیش از همه زمانی خوشحال می‌شوند که برنامه و نقشه‌ای دارند و می‌توانند برای رسیدن به اهداف خود با دیگران همکاری کنند. بیشترین رضایت را زمانی به دست می‌آورند که به دیگران برای رسیدن به حداکثر توانایی کمک کنند.

 آگاه و نگران مسائل جهانی‌اند و افکاری قدرتمند و مبتنی بر ارزش‌های شخصی دارند و آنها را تقریباً آزادانه با دیگران در میان می‌گذارند. اما ENFJ‌ها آن‌قدر در گرفتن تصمیم یا به اتمام رساندن کار عجله دارند که ممکن است گزینه‌ها را پیش از موقع حذف کنند. درنتیجه ممکن است از توجه به برخی اطلاعات مهم غافل شوند و فرایند را آن‌طور که بایدوشاید، به طور کامل تجربه نکنند.

 ENFJ‌ها تمایل دارند کار را هرچه سریع‌تر و مطابق با روشی به اتمام برسانند که احساس می‌کنند باید انجام شود، و همین باعث می‌شود انعطاف‌ناپذیر شوند و حتی زمانی که موقعیت اقتضا می‌کند، نتوانند خود را سازگار کنند و بدون برنامه‌ریزی قبلی اقدام کنند. وقتی درباره قدر و منزلت و ارزش نقش منحصربه‌فرد خود اطمینان یافتند، معمولاً می‌توانند گامی به عقب بگذارند و احساس تعادل و توازن خود را بازیابند.

شیوه مشاوره دادن بیمه‌های زندگی به یک فرد ENFJ:

برای مشاوره دادن به این تیپ شخصیتی باید این نکته را در نظر بگیریم که این تیپ به شدت به دنبال قدرشناسی از خود است پس در ابتدای کار از آنها به‌عنوان فردی مسئول که آینده خودش و خانواده‌اش برای او مهم بوده که وقت خود را برای این مشاوره اختصاص داده تا می‌توانید تشکر کنید.

 اگر می‌خواهید نقدی به آنها بکنید ابتدا به نقاط مشترک اشاره کنید و آنگاه انتقاد خود را بیان کنید و مطمئن شوید که آنها منظور شما را به‌درستی متوجه شده باشند.

هیچ‌وقت احساسات آنها را درباره یک موضوع نادیده نگیرید حتی اگر این احساسات غلط باشد و هیچ معنای عقلی و منطقی نداشته باشد شما فقط به‌عنوان یک مشاور به احساساتشان گوش کنید.

 به‌هیچ‌عنوان با این تیپ شخصیت تقابل نکنید چون این تیپ بیش از اندازه به احساساتشان اطمینان دارند همیشه در مذاکره با این افراد سعی کنید حد وسط را پیدا کنید و در آن مذاکره خود را ادامه بدهید.

 اگر می‌خواهید تغییری در بیمه‌نامه عمری که توافق شده بود انجام بدهید در وهله اول که این کار را نکنید ولی اگر مجبور بودی حتماً با آنها در این باره صحبت کنید و به آنها زمان بدهید تا با این تغییرات کنار بیایند.

 وقتی در خصوص بیمه‌های زندگی صحبت می‌کنید سعی کنید تأثیر آن را به روی اطرافیان این فرد که برایش حائز اهمیت است بیان کنید چون این گروه از افراد جزو گروه‌های تعاملی می‌باشند یعنی بیشتر از اینکه به دنبال نفع شخصی باشند به دنبال منافع گروهی هستند.

 سعی کنید با این گروه از افراد صمیمی بشوید و در برابر صحبت‌های طولانی آنها صبور باشید.

برای آغاز مشاوره و جلب‌توجه این افراد بهتر است از مثال‌های زیر استفاده کنید:

در این مورد چه احساسی دارید؟

مثال: باتوجه‌به توضیحاتی که بنده در خصوص منافع این بیمه‌نامه برای اطرافیان شما داده‌ام در این مورد چه احساسی دارید؟

نظر شما چیست؟

مثال: در خصوص وضعیت اقتصاد کشور و آینده فرزندانمون نظر شما چیست؟

چه نقشه‌ای دارید؟

مثال: آقا و یا خانم مشتری باتوجه‌به فرمایشات شما در خصوص نگرانی شما نسبت به آینده تحصیلی فرزندانتون شما برای آنها چه نقشه‌ای دارید؟

سلام مرا خیلی زیاد برسانید.

من مشکلی دارم

چه چالش‌هایی ما به‌عنوان نماینده بیمه با تیپ شخصیتی متفاوت با این گروه از افراد خواهیم داشت؟

اگر ما فردی درون‌گرا باشیم

 آنگاه در برابر انرژی و اشتیاق این تیپ شخصیتی و مخصوصاً پرحرفی این تیپ خسته شویم بهترین پیشنهاد به افراد درون‌گرا کوتاه کردن جلسات مشاوره است.

اگر ما فردی حسی باشیم

 آنگاه در برابر آرمان‌گرایی و گاهی اوقات خیال‌پردازی‌های این تیپ شخصیتی افراد حسی کم می‌آورند افراد حسی باید این تیپ شخصیتی را در جزئیات غرق کنند بلکه باید فقط جزئیاتی را توضیح دهند که در تصویر ذهنی این تیم وجود دارند.

اگر ما فردی منظم باشیم

 آنگاه باید آماده تصمیم‌گیری زودهنگام این تیپ شخصیتی باشیم کاری که ما به عنوان نماینده بیمه باید انجام بدهیم تا این بیمه‌نامه سالیان سال ادامه یابد این است که با ملایمت آنها را از تصمیم‌گیری زودهنگام جلوگیری کنیم.

اگر ما فردی تفکری باشیم

 آنگاه از دید ما افراد این گروه افرادی بسیار حساس و عاطفی تلقی می‌شوند باید حواس خودمان را به این موضوع جمع کنیم در صورتی که احساسات و عواطف این گروه را نادیده بگیریم به احتمال زیاد رابطه‌مان را برای همیشه با این افراد ازدست‌داده‌ایم.

نحوه دعوت کردن ENFJ:

برای ترغیب این گروه برای برگزاری جلسه مذاکره باید از مثال‌های انتزاعی(ذهنی) برای به تصویر کشیدن تهیه این بیمه‌نامه در آینده صحبت کنیم و همچنین منافعی که این بیمه‌نامه می‌تواند برای اطرافیان آنها داشته باشد همچنین در مورد احساسی که این افراد در استفاده از محصول در آنها ایجاد می‌شود صحبت کرد.

برای فرستادن پیامک هم باید به داستان‌های افرادی که از این بیمه‌نامه استفاده کردند اکتفا نمود.