ENFP: برون‌گرا، شهودی، احساسی، منعطف

جدول راهنمای اولیه بر اساس درگاه‌های ورودی

توضیحات کلی در مورد این تیپ شخصیتی:

برآورد می‌شود بین شش تا هفت درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند.

ENFPها نیروی محرکه خود را از امکانات جدید می‌گیرند. ازآنجاکه نقش اول آنها شهود است، تمایل شدیدی دارند که به فراسوی زمان حال یا امور بدیهی بنگرند و چیزها، خصوصاً مردم را درک کنند. آنها از نوعی کنجکاوی سیری‌ناپذیر برخوردارند که معمولاً آن را در مورد گستره وسیعی از علایق به کار می‌گیرند.

 ENFPها مشتاق و آکنده از شور و شوق، با محبت و پرانرژی‌اند و عموماً آدم‌هایی دوست‌داشتنی‌اند، حتی باوجوداینکه تلاش دارند در هر کاری که انجام می‌دهند معنایی بیابند. نامتعارف و گاهی گستاخ هستند و به‌ندرت تحت تأثیر اقتدار یا قوانین قرار می‌گیرند. برعکس! به‌خاطر منحصربه‌فرد بودن و خلاقیتشان به خود می‌بالند و در حل مسائل و غلبه بر موانع استعداد زیادی دارند، از جمله یافتن راه‌های خلاقه برای تغییر قوانینی که غیرضروری تشخیص می‌دهند.

یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌هایی که به ایشان داده شده این اعتقاد آنهاست که هیچ‌چیز غیرممکن نیست! یکی از سرگرمی‌های موردعلاقه آنها همفکری با دیگران برای یافتن امکانات جدید و گرفتن ایده از آدم‌های خلاق مثل خودشان است. ازآنجاکه نقش آخر ENFPها حس است اغلب به جزئیات بی‌توجه هستند.

آنها دائماً وسایل خود را گم می‌کنند و کارهایی مثل نمونه‌خوانی و غلط‌گیری که مستلزم تمرکز کامل روی یک فعالیت واحد است – خصوصاً برای زمان‌های طولانی می‌تواند برایشان بی‌نهایت خسته‌کننده باشد. گرچه ENFPها قادرند سیلی از ایده‌های نو به وجود آورند، ممکن است واقع‌بینی لازم را نداشته باشند و ندانند کدام‌یک از آنها عملی و قابل‌اجراست و ازآنجاکه نیروی محرکه آنها نه واقعیت، بلکه ایده و فکر است، چه‌بسا به‌راحتی سرد و کسل شوند و بعد از اینکه پروژه از مرحله مفرح و نیروبخش خود یعنی مرحله الهام گذشت، نتوانند جزئیات را به‌درستی دنبال کنند.

 ENFPها معمولاً آدم‌های بانفوذی هستند و در میان خیل دوستان و بستگانشان، از هر قشر و طبقه‌ای پیدا می‌شود. از اینکه درها را ببندند بیزارند و معمولاً روابط دوستانه را برای سال‌های متمادی حفظ می‌کنند. آنها با اشتیاق و به طرزی مؤثر نقش کاتالیزور را بازی می‌کنند و خیلی دوست دارند به کمک شبکه وسیع ارتباطات خود، افراد را برای نفع طرفین، با هم آشنا کنند. تیزهوش، بصیر و دلسوزند و اغلب از این موهبت برخوردارند که انگیزه‌های دیگران را درک کنند و معمولاً خوب حرف می‌زنند و قادرند دیگران را در مورد امتیازات و ارزش‌های موضع خود قانع کنند.

 ازآنجاکه ENFPها دوست دارند گزینه‌های خود را باز بگذارند و مقید و محدود نباشند، ممکن است در تصمیم‌گیری با مشکل زیادی روبه‌رو شوند به‌ویژه تصمیمات مهم زندگی که ممکن است باعث نوعی گرایش به مسامحه و تعلل شود.

 ENFPها عموماً در تنهایی خوب کار نمی‌کنند و به‌راحتی ممکن است از کاری که در دست دارند منحرف شوند (مخصوصاً کاری که چندان علاقه‌ای به انجامش نداشته باشند). چون خیلی حساس هستند، معمولاً همه چیز را به خود می‌گیرند و از موقعیت‌هایی که در آنها اختلاف و کشمکش میان‌فردی وجود دارد اجتناب می‌کنند. ممکن است از روبه‌رو شدن با مسائل یا مردم در زمانی که خیر آنها در واقع در انجام همان کار است، اجتناب کنند.

 ENFPها گرم، مهربان و باملاحظه و دارای ارزش‌های شخصی محکمی هستند و تصمیمات خود، به‌ویژه تصمیمات مهم را اغلب بر اساس آنها می‌گیرند. به دوستان بسیارشان عمیقاً متعهدند و معمولاً راغب و مشتاق‌اند که بی‌درنگ به آنها کمک کنند. گرچه اغلب اوقات شاد و گشاده‌رو هستند، اگر از چیزی وحشت داشته باشند یا توان خود را ازدست‌داده و ازپادرآمده باشند، ممکن است سرد و بی‌حوصله شوند. وقتی درگیر سویه تاریک‌تر و غمگین‌تر خود باشند، ممکن است تیزهوشی معمول آنها ناقص و معیوب عمل کند و این احتمال هست که درباره نیات و انگیزه‌های دیگران نادرست قضاوت کنند و به‌طورکلی دچار احساس بدبینی و تنهایی شوند. اگر کسانی که این افراد برای نظرشان احترام قائل‌اند، دوباره به آنها اطمینان بدهند و خاطرشان را جمع کنند، معمولاً به بازگشت خوش‌بینی ذاتی‌شان کمک می‌کند.

شیوه مشاوره دادن بیمه‌های زندگی به یک فرد ENFP:

 در زمان مشاوره بیمه‌های زندگی عموماً این تیپ شخصیتی سؤالات متعدد و متفاوتی درباره بیمه‌های زندگی می‌پرسند و شما به‌عنوان نماینده بیمه باید آمادگی پاسخ به هرکدام از سؤالات را داشته باشید.

 به‌هیچ‌عنوان آنها را غرق در جزئیات نکنید به‌ویژه جزئیات بیمه‌های زندگی که قبلاً با آنها آشنایی نداشتند.

 سعی کنید بیمه‌های زندگی را به‌عنوان روش خلاقانه و منحصربه‌فرد (یعنی شخصی‌سازی‌شده با نیازهای مشتری) ارائه کنید چون این تیپ به دنبال راه‌حل‌های جدید هستند.

 برای این تیپ گزینه‌های زیادی جهت انتخاب قرار دهید به‌عنوان‌مثال برای بیمه‌های زندگی از قبل پکیج‌هایی از حق بیمه‌های متفاوت برای مشتری آماده کنید و در زمان مشاوره در اختیار این تیپ از افراد قرار بدهید تا آنها یکی را انتخاب کنند.

در صورتی مطرح‌کردن خواسته و یا ایده‌ای که غیرعملی است به طور ناگهانی غیرعملی بودن این طرح را مطرح نکنید و اجازه دهید تا خودشان به غیرعملی بودن این طرح پی ببرد.

 آنها به شدت به دنبال کمک به دیگران هستند پس برای متقاعدکردنشان باید در مورد کمک‌کردن آنها به دیگران با تهیه بیمه‌های زندگی اکتفا کرد.

 از آنها نخواهید که احساساتشان را بیان کنند مگر اینکه خودشان تمایلی به بیان احساساتشان داشته باشند.

در زمان توضیح بیمه‌های زندگی سعی کنید با ریتم تند صحبت کنید و در طول مشاوره آنها را درگیر مشاوره بیمه‌های زندگی کنید به طوری که بعد از پایان هر بخش از توضیحات از آنها دراین‌خصوص سؤال کنید.

در زمان مشاوره نباید رسمی و سازمان‌یافته رفتار کنید باید به‌صورت صمیمی و خودمانی مشاوره را ادامه دهید.

برای آغاز مشاوره و جلب‌توجه این افراد بهتر است از مثال‌های زیر استفاده کنید:

یک فکر عالی.

مثال: آقا و یا خانم مشتری باتوجه‌به فرمایشات شما در خصوص دغدغه‌های شما ما یک فکر عالی برای برطرف‌کردن این دغدغه‌ها برای شما آماده کرده‌ایم.

 زمان و ‌وقت کافی وجود دارد بیاید ادامه مشاوره را به روز دیگر موکول کنیم.

مثال: وقتی مشاوره طولانی بشود و ریتم مشاور کند بشود این تیپ شخصیتی به ادامه مباحث توجه نمی‌کند بهترین کار این است که با توجه جمله”زمان به‌قدر کافی وجود دارد که بیایید ادامه مشاوره را به روز دیگری موکول کنیم” فرصتی برای مشاوره مجدد فراهم کنید.

غیرممکن است، اصولاً عملی نیست.

چه چالش‌هایی ما به‌عنوان نماینده بیمه با تیپ شخصیتی متفاوت با این گروه از افراد خواهیم داشت؟

اگر ما فردی درون‌گرا باشیم

 آنگاه ریتم تند صحبت‌کردن این افراد کار را برای ما سخت می‌کند بهترین کار این است که ما به‌عنوان نماینده درون‌گرا با آنها یک‌به‌یک حرف بزنیم چون در این حالت آن سکوت کرده و به حرف‌های ما گوش می‌دهند.

اگر ما فردی تفکری باشیم

 آنگاه از رفتار بی‌ثبات و اشتیاق برای یافتن راه‌حل‌های جدید نماینده بیمه متفکر را خسته می‌کنند بهترین راه برای متقاعدکردن این گروه از افراد استفاده از رعایت انصاف و عدالت است.

اگر ما فردی منظم باشیم

آنگاه ترغیب این تیپ شخصیتی به خرید بیمه‌های زندگی در مدت‌زمان معین کار سختی خواهد بود باید با استفاده از این روش که تصمیم به خرید شما غیرقابل‌برگشت نخواهد بود آنها را راغب خرید بیمه‌های زندگی کنیم.

اگر ما فردی حسی باشیم

 آنگاه رؤیاپردازی و تخیلات این تیپ شخصیتی می‌تواند آزاردهنده باشد بهترین کار این است به رؤیاها و تخیلات این افراد احترام گذاشته و سعی کنیم بیمه‌های زندگی را همسو با رؤیاهای آنها ارائه دهیم.

نحوه دعوت کردن ENFP:

برای دعوت کردن این گروه از افراد باید عجله‌ای برای گرفتن وقت مشاوره نداشته باشیم و تا جایی که می‌شود باید نمونه‌هایی از کسانی که این بیمه‌نامه را تهیه کردند به آنها نمایش بدهیم.