ENTJ: برون‌گرا، شهودی، متفکر، منظم

جدول راهنمای اولیه بر اساس درگاه‌های ورودی

توضیحات کلی در مورد این تیپ شخصیتی:

برآورد می‌شود بین سه تا پنج درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند.

ENTJها رهبران مادرزاد هستند که توانایی و قدرتشان باعث جلب اعتماد و احترام دیگران می‌شود. نقش اول ENTJها تفکر است که به آنها امکان می‌دهد مسائل را به شکلی منطقی و واقع‌گرایانه تحلیل کنند، دلایل موجود له و علیه موضوع را بسنجند و آنگاه تصمیمات مناسب، معقول و اغلب سخت‌گیرانه‌ای بگیرند.

 ENTJها برای صداقت و روراست بودن ارزش قائل‌اند؛ مستقیم به خال می‌زنند و از حاشیه رفتن پرهیز می‌کنند. اما چون نقش آخر ENTJها احساس است، ممکن است از تأثیری که اعمال آنها بر دیگران دارد بی‌خبر باشند. در واقع، بسیاری از ENTJها تقریباً از دنیای عواطف به دورند و بنابراین ممکن است به نحوی رفتار کنند که نیازها یا احساسات دیگران را نادیده بگیرند. گرچه عمدی در کارشان نیست، ممکن است تند و سخت‌گیر شوند و وقتی صبرشان از آدم‌هایی که به‌اندازه آنها سریع‌الانتقال نیستند یا موضع مخالف را انتخاب کرده‌اند، به سر می‌آید ممکن است مغرور و متکبر جلوه کنند.

به‌علاوه، این گرایش هم در ENTJها وجود دارد که سلطه‌جو و رئیس مآب باشند و ممکن است دیگران را وادار به حمایت از موضع خود کنند و چون اغلب عجله دارند کارها را انجام دهند و پیش بروند، ممکن است در بیان مراتب قدرشناسی خود نسبت به کسانی که به آنها کمک کرده یا کار خوبی انجام داده‌اند کوتاهی کنند.

 ENTJها به‌عنوان استراتژیست و برنامه‌ریز، قادرند هم تصویر عمومی را ببینند و هم تأثیر کارهای فعلی در تصمیمات آینده را پیش‌بینی کنند. خلاق و اغلب مبتکرند و در زمان ایجاد تغییرات شدید و همه‌جانبه، به‌ویژه در مورد مسائل یا موضوعات پیچیده، شهامت و جسارت زیادی دارند. چون به‌راحتی مرعوب نمی‌شوند، موجبات دلگرمی و اطمینان دیگران را فراهم می‌کنند و اغلب حضوری مسلط و باابهت دارند. ENTJها عاشق یادگرفتن و همیشه به دنبال راهی برای بهبود موقعیت و افزودن بر میزان مهارت و قدرت خود هستند.

ENTJها معمولاً گرم، معاشرتی و پرانرژی‌اند و دوست دارند جایی باشند که کنش در آن اتفاق می‌افتد و مهارت زیادی دارند که چند کار را هم‌زمان انجام دهند. معمولاً خیلی شمرده و روشن حرف می‌زنند، سریع فکر می‌کنند و می‌توانند سخنرانان بسیار قهاری شوند.

 ENTJها معمولاً در بیان افکار و نظرات محکم خود اصلاً خجالتی نیستند. اما ازآنجاکه خیلی عجله دارند تا یک پروژه را تمام و دیگری را شروع کنند، ممکن است زمان کافی صرف تأمل و تفکر عمیق درباره پیامدهای فوری و عملی اعمال خود نکنند و ممکن است تعجب کنند از اینکه بفهمند ایده‌های خوب آنها به‌اندازه‌ای که انتظار داشتند مورد استقبال قرار نگرفته است.

 ENTJها خیلی اهل کار و دنبال‌کردن یک حرفه هستند. آنها سازمان‌یافته و پرکارند، دوست دارند سخت کار کنند و به استقبال چالش‌های بزرگ می‌روند معمولاً هرچه پیچیده‌تر بهتر و به‌واسطه توانایی و کاردانی خود، معمولاً می‌توانند به اهداف خود برسند و حتی از آنها فراتر روند. اما گاهی، بعد از اینکه کاری را شروع کردند، ممکن است میل یا توان تعدیل کردن نقشه‌های خود و درپیش‌گرفتن مسیری تازه را نداشته باشند، حتی اگر این راه جدید تضمین‌شده باشد.

 ENTJها گاهی به‌سختی می‌توانند تعادل و تناسب درست میان کار و زندگی خانوادگی خود برقرار کنند و آن‌قدر درگیر پیش‌بردن کار و حرفه‌شان هستند که زندگی خانوادگی و شخصی خود را فدای آن می‌کنند. جای تعجب نیست که ارزیابی مجدد اولویت‌ها در دوران میان‌سالی، یکی از کارهای مفید برای ENTJ هاست.

شیوه مشاوره دادن بیمه‌های زندگی یک فرد ENTJ:

برای مشاوره بیمه‌های زندگی به‌هیچ‌وجه توضیحات اضافی ندهید مستقیم بروید سر اصل موضوع و وقت را تلف نکنید و در رسیدن به سر قرار آن تایم باشید.

 کاملاً به نحوه ارائه بیمه‌های زندگی تسلط داشته باشید چون این افراد بعد از ارائه پیشنهاد شما را به چالش خواهند کشید و نقش مخالف سرسخت را ایفا می‌کند.

در مشاوره دادن به این گروه از افراد نگران جریحه‌دار شدن احساساتتان نباشید فقط نباید در مذاکرات شکست بخورید.

 

بیمه‌های زندگی را باید در قالب یک تصویر کلی از آینده برای این گروه از افراد بیان کنید زیاد وارد جزئیات نشوید.

تا زمانی که مطمئن هستید پیشنهاد شما منطقی است پس جسور باشید و به‌هیچ‌وجه از موضع خودتان عقب‌نشینی نکنید.

 سعی کنید در زمان مشاوره بیمه‌های زندگی طوری مشاوره دهید که گویی شما از خرید بیمه زندگی ذی‌نفع نیستید یعنی منافعی ندارید در واقع خودتان را بیشتر مشاور و وکیل مشتری نشان دهید تا نماینده شرکت.

 درصورتی‌که در حین مشاوره باعث ناراحتی شما شدند با آرامش کامل ولی فوری به آنها بگویید که شما را ناراحت کرده‌اند و دلیل ناراحتی خودتان را بیان کنید.

برای آغاز مشاوره و جلب‌توجه این افراد بهتر است از مثال‌های زیر استفاده کنید:

 ما به کسی نیاز داریم که مسئولیت این کار را به عهده بگیرد.

مثال: عموماً کسانی برای خودشان و خانواده‌شان بیمه‌های زندگی را تهیه می‌کنند که مسئولیت امنیت و آرامش خانواده‌شان را به عهده گرفته‌اند.

با تمام سرعت به‌پیش

مثال: آقا و یا خانم مشتری از اینکه وقت خودتون رو در اختیار ما قرار دادید سپاسگزارم پس ما هم با تمام سرعت شروع می‌کنیم که کمتر زمان شما صرف بشه.

 فکر می‌کنی چه استراتژی‌ای باید در پیش بگیریم؟

مثال: آقا و یا خانم مشتری باتوجه‌به وضعیت اقتصاد کشور به نظر شما برای رسیدن به خواسته‌هایمان در آینده باید چه استراتژی‌ای را در پیش بگیریم.

این تصویر چه ایرادی دارد؟

مثال: آقا و یا خانم مشتری باتوجه‌به توضیحاتی که خدمت شما ارائه دادم برای آینده این تصویر چه ایرادی دارد.

چه چالش‌هایی ما به‌عنوان نماینده بیمه (با تیپ شخصیتی متفاوت) با این گروه از افراد خواهیم داشت؟

اگر ما فردی درون‌گرا باشیم

 آنگاه شروع سریع مشاوره برای نماینده‌های درون‌گرا کار سختی خواهد بود و بهتر است درون‌گراها خودشان را به این گروه از افراد به‌عنوان متخصص نشان بدهند تا شانس بیشتری برای موفقیت داشته باشند.

اگر ما فردی حسی باشیم

 آنگاه باید به این تیپ از شخصیت نشان بدهیم که جزئیات هم می‌تواند در تصمیم‌گیری‌ها و نتایج آینده تأثیرگذار باشد پس باید به‌عنوان یک نماینده حسی جزئیاتی که از اهمیت بیشتری برخوردار است در مشاوره‌هایشان قرار دهد.

اگر ما فردی احساسی باشیم

آنگاه باید به این نکته توجه کنیم که نظرات و انتقادهای افراد این گروه صرفاً در جهت کمک به گرفتن تصمیم درست است پس نباید این نظرات را شخصی کنیم.

اگر ما فردی منعطف باشیم

 آنگاه ما باید آمادگی گرفتن تصمیم سریع این تیپ شخصیتی را داشته باشیم.

نحوه دعوت کردن ENTJ:

برای دعوت کردن این گروه از افراد بیشتر تأکید ما باید روی جدید بودن طرح و یا پیشنهاد باشد به‌طوری‌که فرد احساس کند که او اولین نفری است که قرار است درباره این طرح با او صحبت شود و باید در زمان دعوت در مورد مباحث آینده‌نگری و ساختن آینده‌ای بی‌دردسر صحبت کرد.

در فرستادن پیامک هم بیشتر باید نگاه به این سمت باشد که طرح جدید هست و در مورد دغدغه‌های آینده صحبت می‌کند.