ENTP: برون‌گرا، شهودی، متفکر، منعطف

جدول راهنمای اولیه بر اساس درگاه‌های ورودی

توضیحات کلی در مورد این تیپ شخصیتی:

برآورد می‌شود بین چهار تا شش درصد از جمعیت امریکا را تشکیل می‌دهند.

ENTPها معمولاً آدم‌های تأثیرگذار و جذابی هستند و اغلب این توانایی ذاتی را دارند که دیگران را با افکار و عقاید خود به هیجان بیاورند. خوش‌رو، معاشرتی و با محبت و خیلی تیزهوش هستند و مهارت زیادی در برقراری ارتباط با هر نوع آدمی دارند. به‌عنوان تیپی که نقش اول آن شهود است، از توانایی دیدن تصویر عمومی و پیش‌بینی گرایش‌ها و جهت‌ها، تمایل به خطر کردن‌های معقول و منطقی و اعتمادبه‌نفس عظیمی برخوردارند.

شور و اشتیاقش آن‌چنان مسری است و چنان مهارتی در مذاکره دارند که اغلب قادرند دیگران را به شرکت در کارهای خلاقانه و اغلب موفق خود ترغیب کنند. اما ENTPها ممکن است با غفلت از نقش آخرشان که حس است، بهترین الهامات خود را خراب کنند. بسیاری از بهترین ایده‌های آنها هرگز به بار نمی‌نشیند چون به جزئیات مهم به‌خوبی توجه نمی‌کنند، بعد از اتمام بخش اولیه و خلاقه کار، کسل و خسته می‌شوند یا ممکن است پیگیری‌های لازم را در مورد بسیاری از تعهداتی که برعهده می‌گیرند انجام ندهند.

برای بسیاری از ENTPها، جذاب‌ترین، نیروزاترین و ارضاکننده‌ترین چیز هیجان مسابقه است نه رسیدن به جایزه. گرچه ENTPها متفکرند، دوست دارند رضایت دیگران را جلب کنند و نیاز شدیدی به محبوب بودن دارند. درحالی‌که وسط صحنه را آسوده و فارغ‌البال اشغال کرده‌اند، از نمایش هوشمندی و مهارت‌های زبانی خود لذت می‌برند که معمولاً شامل یک دایره لغت وسیع و علاقه وافر به بازی با کلمات و ایهام است.

 مشتاق سرگرم‌کردن دوستان و نزدیکان بسیار خود، اغلب بامزه، بذله‌گو و ماهر در داستان‌گویی هستند. به‌علاوه مذاکره‌کنندگان فوق‌العاده‌ای هستند که می‌دانند چگونه از مهارت‌های فکری استراتژیک خود برای رسیدن به مقصود استفاده کنند. علی‌رغم جذابیت ظاهری و مهارتی که در ارتباط با دیگران دارند، تصمیم‌گیرندگانی بی‌نهایت عملگرا هستند، دلایل موجود له و علیه موضوع را بی‌طرفانه می‌سنجند و تصمیمات مقتضی و به‌جا می‌گیرند.

اما چون ENTPها خیلی خوش‌برخورد و جذاب هستند و صادق و بی‌ریا نشان می‌دهند، اگر نتوانند به تعهداتشان عمل کنند یا بیش از مقداری که در واقع انجام می‌دهند، حرف کار را بزنند، ممکن است دوستان و حامیان خود را مأیوس یا از خود بیزار کنند. مردم ممکن است این رفتار را ناشی از بی‌ثباتی و دمدمی‌مزاجی بدانند و گمراه‌کننده تلقی کنند و اعتماد خود را به ENTPها از دست بدهند.

 ENTPها خیلی انعطاف‌پذیر و انطباق پذیرند و این توانایی را دارند که اگر شرایط اقتضا کند، صد و هشتاد درجه تغییر جهت دهند و عکس مسیر قبلی را در پیش گیرند. ENTPها ذاتاً نه خیلی لیبرال هستند و نه خیلی محافظه‌کار، از قواعد بازی آگاه‌اند و به‌خوبی می‌توانند آنها را برای هماهنگ شدن با اهداف خود تغییر دهند. کنجکاو و دارای دید باز و خالی از تعصب، و بی‌نهایت روش محور هستند و ترجیح می‌دهند به جمع‌آوری اطلاعات ادامه دهند و گزینه‌های خود را تا جایی که ممکن است باز نگه دارند. اما چون خیلی بدشان می‌آید گزینه‌ها را محدود کنند، بسیاری از ENTPها در تصمیم‌گیری یا متعهد ماندن به انتخاب‌هایشان مشکل دارند.

برای ENTPهایی که چنین مشکلی دارند، ممکن است عواقب و پیامدهای جدی‌ای بار بیاید. این خطر وجود دارد که پیوسته مسامحه و تعلل کنند، افکار خوب خود را هدر دهند و هرگز به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های واقعی خود دست نیابند و ممکن است معروف شوند به اینکه قدرت تصمیم‌گیری ندارند و قابل‌اعتماد نیستند. خوشبختانه اغلب ENTPها که چنین گرایش‌هایی دارند آن‌قدر باهوش هستند که این توانایی مخرب را تشخیص دهند، از اشتباهات خود درس بگیرند و رفتارشان را تغییر دهند و معمولاً وقتی حتی یک ذره از استعدادهای قابل‌توجه خود را روی کاری متمرکز می‌کنند، به نتایج فوق‌العاده‌ای می‌رسند.

شیوه مشاوره دادن بیمه‌های زندگی به یک فرد ENTP:

برای مشاوره دادن به این تیپ شخصیت خودتان را آماده جواب دادن به سوالاتی که فی البداهه برایشان ایجاد می‌شود آماده کنید.

 روش ارائه پیشنهاد بیمه‌های زندگی برای این گروه از افراد هرچه ابتکاری‌تر و متفاوت‌تر باشد برای این گروه جذاب تره به‌عنوان‌مثال اگر همه به‌صورت شفاهی مشاوره می‌دهند شما به‌صورت کتبی مشاوره بدهید.

به هیچ عنوان به این گروه از افراد در مورد جزئیات صحبت نکنید در واقع باید به این گروه از افراد نشان بدهیم که این طرح به‌طورکلی مفید است و همچنین مقدار به آنها در گرفتن تصمیم درست کمک می‌کند.

 در هنگام مشاور به این افراد نظرشان را جویا شوید چون این گروه از افراد دوست دارند نظرات خودشان در مشاوره‌هایشان لحاظ شود پس در هر قسمت از توضیح بیمه‌های عمر باید نظر آنها را جویا شد.

برای این گروه از افراد همیشه به جای یک گزینه چندین گزینه را قرار دهید به‌عنوان‌مثال چند روش پرداخت را برای این گروه از افراد آماده کنید.

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات نمایندگان بیمه آوردن فشار به این افراد برای خرید بیمه است به همین علت اگر شما به این افراد فشار جهت خرید بیمه بیاورید باعث شنیدن پاسخ منفی از این گروه می‌شوید.

برای آغاز مشاوره و جلب‌توجه این افراد بهتر است از مثال‌های زیر استفاده کنید:

 درباره این ایده چه نظری دارید؟

مثال: آقا و خانم مشتری با توجه به توضیحاتی که در خصوص پوشش‌های بیمه‌ای و سرمایه‌گذاری خدمت شما ارائه دادم درباره این ایده چه نظری دارید؟

من یک پیشنهاد برای شما دارم؟

مثال: با توجه به دغدغه‌هایی که شما فرمودید یک پیشنهاد برای شما دارم.

 شاید کمی عجیب‌وغریب به نظر برسد اما

 بیایید برای یافتن راه‌های جدید فکرهایمان را روی‌هم بریزیم.

چه چالش‌هایی ما به‌عنوان نماینده بیمه (با تیپ شخصیتی متفاوت) با این گروه از افراد خواهیم داشت؟

اگر ما فردی درون گرا باشیم

 آنگاه بالا بودن انرژی این افراد بسیار خسته‌کننده و طاقت‌فرسا می‌شود شاید بهتر باشد تعدادی سؤال از قبل پیش‌بینی کنیم و تمرین کنیم تا در زمان مشاوره سریع پاسخ بدهیم.

اگر ما فردی احساسی باشیم

 آنگاه باید به این نکته توجه کنیم که افراد این گروه عموماً تعهدهایی که می‌دهند برای راضی کردن دیگران است ولی به توانایی اکثر این تعهدها را ندارند به همین خاطر اگر گروهی از این تیپ شخصیت در مشاوره بیمه‌های زندگی ابراز تمایل به تهیه بیمه‌نامه کردند ولی بعداً به هر بهانه‌ای از زیر این تعهد شانه خالی کردن نباید ناراحت بشیم.

اگر ما فردی منظم باشیم

 آنگاه برای اینکه افراد این گروه بر سر دوراهی برای تصمیم‌گیری قرار نگیرند باید آنها را به سمت گرفتن تصمیم نهایی سوق بدهیم و به آنها بگوییم که اگر هر تصمیمی که گرفتیم اگر اشتباه بود می‌شود آن را جبران نمود.

اگر ما فردی حسی باشیم

 آنگاه باید درک کنیم که افراد شهودی توانایی دیدن مواردی را دارند که ما به‌عنوان یک فرد حسی نمی‌توانیم آن را درک و حس کنیم پس به همین خاطر باید افکار و تصاویری که این گروه از افراد از آینده ساخته‌اند را جدی بگیریم و آنها را به سمت واقعیت حرکت دهیم.

نحوه دعوت کردن ENTP:

برای دعوت کردن این گروه از افراد از آنجایی که این افراد توسط تصویر کلی از آینده متقاعد می‌شوند نباید در هنگام دعوت از جزئیات طرح پیشنهادی صحبت کنیم فقط باید کلیات طرح‌ها آن هم با محدودیت که باعث ایجاد حس کنجکاوی در او بشود.