ESFJ: برون‌گرا، حسی، احساسی، منظم

جدول راهنمای اولیه بر اساس درگاه‌های ورودی

توضیحات کلی در مورد این تیپ شخصیتی:

برآورد می‌شود بین یازده تا چهارده درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند.

این قول معروف که دوست واقعی دوست دوران نیاز است می‌تواند با الهام از یک ESFJ گفته‌شده باشد، زیرا ESFJ‌ها معمولاً اولین کسانی هستند که داوطلبانه پیشنهاد کمک می‌کنند. ESFJ‌ها مهربان، معاشرتی و دلسوز هستند و به‌عنوان کسانی که کارکرد اول آنها احساس است، افرادی بی‌نهایت حساس‌اند، نیاز شدیدی به جلب رضایت دیگران و نیازی به همان اندازه قوی به دوست داشته شدن و تقدیر شدن از سوی دیگران دارند.

 ESFJ‌ها سخاوتمند و وفادارند و معمولاً آدم‌هایی بسیار سنتی هستند که برای خانواده و دوستان خود بیش از هر چیز ارزش قائل‌اند. آنها خود را با طیب خاطر وقف دیگران می‌کنند و معمولاً زمان زیادی را به کار در برنامه‌های خیریه و مذهبی می‌گذرانند. ESFJ‌ها وظیفه‌شناس و سخت کوشند و معمولاً اصول کاملاً مشخص و تعریف‌شده‌ای برای رفتار دارند – بر اساس نظامی ارزشی که به آن باور دارند – و آرزو می‌کنند دیگران هم از چنین اصولی برخوردار باشند. اما گاهی خوب بودن برایشان کافی نیست و اغلب احساس می‌کنند باید ارزش‌های خود را به دیگران تلقین کنند. ازآنجاکه کارکرد آخر ESFJ‌ها تفکر است، معمولاً نمی‌توانند موقعیت‌ها را به شکلی منصفانه و بی‌طرفانه ارزیابی کنند.

 ESFJ‌ها آن‌قدر حساس‌اند و مسائل را آن‌قدر شخصی می‌کنند که به‌ندرت قادر به دیدن منطق در یک استدلال یا برهان هستند و ممکن است بی‌طرفی و واقع‌بینی را صفتی نه‌چندان قابل‌ستایش تلقی کنند. آنها معمولاً همه چیز را شخصی می‌کنند و پوستشان به‌اصطلاح آن‌قدر نازک است که احساساتشان به‌راحتی جریحه‌دار می‌شود. ESFJ‌هایی که احساس می‌کنند در حقشان ظلم شده، به‌ویژه اگر چیزی که برایش ارزش قائل‌اند بدنام و بی‌آبرو شود، ممکن است دست‌به‌کارهایی اساسی بزنند، مثل قطع رابطه با کسی که آنها را آزار داده – حتی اگر این رابطه یک رفاقت طولانی‌مدت و قدیمی باشد. اما در اغلب مواقع، ESFJ‌ها با درگیرشدن بیش‌ازحد و پذیرفتن مسئولیت بیش‌ازحد در قبال احساسات دیگران، به دردسر می‌افتند. آنها در تلاش برای اینکه دوست خوبی باشند، گاهی بار سنگین مشکلات دیگران را به دوش می‌گیرند و به معنی واقعی کلمه خود را مریض می‌کنند.

 ESFJ‌ها آدم‌هایی واقع‌بین و عملگرا هستند. برای خیلی از آنها، زندگی کسب‌وکاری جدی است؛ بنابراین مسئولیت‌ها و وظایف را مقدم بر استراحت و تفریح می‌دانند. آنها از حس طنز بی‌بهره نیستند اما تحمل شوخی و اذیت برایشان دشوار است – خصوصاً اگر موضوع شوخی خودشان یا چیزی باشد که عمیقاً برایش اهمیت قائل‌اند. بسیاری از ESFJ‌ها به‌ویژه از دارایی‌های مادی خود لذت می‌برند، در حفظ آنها دلسوز و وظیفه‌شناس‌اند و دقت زیادی می‌کنند که وسایل خود را تمیز و مرتب نگه دارند.

 بسیاری از ESFJ‌ها ممکن است دوست داشته باشند در اوقات فراغت به فعالیت‌های جسمی بپردازند – مثل راهپیمایی، دوچرخه‌سواری و فعالیت‌های ورزشی. به‌علاوه، اغلب از کارکردن با دست‌های خود و انجام کارهای فنی لذت می‌برند.

 ESFJ‌ها معمولاً خیلی منظم و فعال‌اند و بیش از همه زمانی احساس راحتی و آسودگی می‌کنند که یک روال عادی و آشنا را دنبال کنند. معمولاً به‌سختی می‌توانند تغییر رویه دهند و کارها را به روش‌های جدید و متفاوت به انجام برسانند. این می‌تواند به یکسان در مورد چیزهای کوچک مثل انتخاب مسیری ناآشنا برای سفر با اتومبیل تا چیزهای بزرگ مثل تغییر شغل یا نقل‌مکان به شهری جدید صادق باشد. در هر دو مورد، به‌سختی می‌توانند پذیرای تغییر باشند. به‌علاوه، ESFJ‌ها معمولاً ذهنیتی مطلق‌گرا دارند؛ هر چیزی یا خوب است یا بد، یا درست است یا غلط. خوشبختانه بیشتر ESFJ‌ها از تعادل و توازن کافی برای مقاومت در برابر این وسوسه برخوردارند، چون در غیر این صورت، این خطر وجود دارد که تبدیل به آدم‌هایی خودرأی و سخت‌گیر شوند.

شیوه مشاوره دادن بیمه‌های زندگی به یک فرد ESFJ:

قبل از اینکه بخواهید شروع به مشاوره کنید در مورد احساساتشان در خصوص بیمه‌های زندگی اطلاعات بگیرید و به احساساتشان احترام بگذارید و سعی کنید احساساتشان را تغییر دهید حتی اگر با آنها موافق نبودید و هیچ‌وقت آنها را به غیرمنطقی بودن متهمشان نکنید.

اگر می‌خواهید در مورد عقایدشان انتقاد کنید ابتدا به نکات مثبت عقایدشان توجه و مطرح کنید سپس نقاط ضعفشان را مطرح کنید چون این تیپ شخصیتی همه چیز را به خود می‌گیرند و اگر آزرده شوند به‌احتمال خیلی کم به صحبت‌های شما گوش می‌دهند.

یادمان باشد که نیروی محرکه این تیپ شخصیتی نظام ارزش‌های آن‌ها است و برای متقاعدکردن این تیپ به تهیه بیمه‌های زندگی فقط کافی است که ابتدا نظام ارزش‌های آنها را بشناسیم و سپس پیشنهاد بیمه زندگی را با نظام ارزش‌های آن‌ها همسو کنیم به‌عنوان‌مثال اگر فردی نظام ارزش‌هایش رفاه و آرامش خانواده‌اش است باید بر اساس تأمین رفاه خانواده‌شان بیمه زندگی را توضیح دهیم.

اگر این افراد در زندگی شخصی و کاری‌شان ازخودگذشتگی انجام داده‌اند حتماً بدون ریا از آنها تشکر کنید چون این گروه از افراد به این‌که موردتوجه و تشکر قرار بگیرند علاقه بسیار زیادی دارند به‌عنوان‌مثال وقتی متوجه شدیم که این گروه از افراد برای تحصیل فرزندشان اهمیت قائل می‌شوند برای داشتن چنین افکاری از آنها تشکر کنید.

 این تیپ شخصیتی از حرف‌زدن لذت می‌برند مخصوصاً اگر در مورد ارزش‌هایشان صحبت بکنند پس در زمان مشاوره دادن نگران ازدست‌دادن زمان نباشید و تا جایی که می‌شود اجازه دهید آنها صحبت کنند به‌طوری‌که اگر این قانون را رعایت کنید در مدت‌زمان کوتاهی می‌توانید این افراد را متقاعد کنید.

 در زمان ارائه مشاوره روشن و دقیق توضیح بدهید به‌طوری‌که کلیه مراحل و منافع بیمه‌نامه را به تفکیک و گام‌به‌گام از قبل طراحی کنید.

 این تیپ شخصیتی علاقه بسیار زیادی به کمک‌کردن به دیگران دارند پس تا جایی که می‌توانید پیشنهاد بیمه‌های زندگی را طوری طراحی کنید که فرد برای کمک به اطرافیان و خانواده‌اش این بیمه‌نامه را برای خودش تهیه کند ضمناً از این گروه از افراد می‌شود برای ارجاع گرفتن مشتریان دیگر استفاده نمود.

برای آغاز مشاوره و جلب‌توجه این افراد بهتر است از مثال‌های زیر استفاده کنیم:

احساس من این است

مثال: احساس من این است که این طرح می‌تواند شما را در رسیدن به خواسته‌هایتان در آینده کمک کند.

در گذشته چه تجربه‌ای داشتی؟

مثال: در خصوص شرکت‌های بیمه در گذشته چه تجربه‌ای داشته‌اید.

واقعاً از کمک شما ممنونم.

مثال: آقا و یا خانم مشتری اگر امکان دارد کسانی را که می‌شناسید و فکر می‌کنید که طرح بیمه‌های زندگی به دردشان می‌خورد را به ما معرفی کنید واقعاً از کمک شما ممنونم.

این کار را معمولاً چه‌طور انجام می‌دهید؟

مثال: شما برای تأمین امنیت خانواده‌تان خدای ناکرده حتی درصورتی‌که شما در قید حیات نباشید چه کاری انجام می‌دهید.

می‌توانید به دیگران کمک کنید.

مثال: شما با تهیه این بیمه‌نامه به‌واسطه جایگاه اجتماعی که دارید می‌توانید به دیگران کمک کنید.

چه چالش‌هایی ما به‌عنوان نماینده بیمه (با تیپ شخصیتی متفاوت) با این گروه از افراد خواهیم داشت؟

اگر ما فردی درون‌گرا باشیم

آنگاه باید توانایی این را داشته باشیم که پابه‌پای این تیپ با آنها هم‌صحبت شویم.

اگر ما فردی شهودی باشیم

 آنگاه باید فواید بیمه‌های زندگی را به‌روشنی به این افراد نشان دهیم و همچنین ثابت کنیم که انجام‌دادن بیمه‌های زندگی و به‌هم‌خوردن برنامه‌های مالی این افراد در ابتدای راه ارزش انجام‌دادنش را دارد.

اگر ما فردی منعطف باشیم

 آنگاه باید خودمان را برای نتیجه‌گیری زودهنگام و اقدام فوری آماده کنیم چون این گروه از افراد خیلی سریع‌تر از آنچه انتظارش را داریم اقدام می‌کنند.

اگر ما فردی تفکری باشیم

 آنگاه باید این نکته را مدنظر قرار بدهیم که این تیپ شخصیتی همه چیز را شخصی می‌کنند پس هنگام بیان عقایدمان باید به شدت احتیاط کنیم.

نحوه دعوت کردن ESFJ:

 نکته بسیار مهم در دعوت کردن ESFJها به مشاوره این است که ابتدا باید ارزش‌های این افراد را شناسایی کنیم و بعد بر اساس ارزش‌هایشان دعوتشان کنیم به مشاوره به‌عنوان‌مثال اگر فردی خانواده‌اش برای او ارزش محسوب می‌شود برای دعوت کردن او باید دیالوگ را برای رفع نیاز خانواده‌اش طراحی کنیم به‌عنوان‌مثال:

 آقا و یا خانم مشتری ازآنجایی‌که می‌دانم رفاه خانواده و آرامش آنها برای شما بسیار مهم است طرحی را شرکت بیمه x در جهت برطرف‌کردن همین نیاز طراحی نموده که دوست داشتم در زمانی مناسب به شما ارائه‌اش بدهم.

برای ارسال پیامک چیزی را که باید مدنظر قرار بدهیم استفاده از علاقه شدید این افراد به کمک‌کردن است به‌عنوان‌مثال:

 آقا و یا خانم مشتری باتوجه‌به شیوع بیماری کرونا شما می‌توانید با تهیه این بیمه‌نامه زندگی در صورت وقوع بیماری کرونا و هر حادثه دیگر به خانواده خود کمک کنید جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به شماره زیر تماس حاصل فرمایید.