ESFP: برون‌گرا، حسی، احساسی، منعطف

جدول راهنمای اولیه بر اساس درگاه‌های ورودی

توضیحات کلی در مورد این تیپ شخصیتی:

برآورد می‌شود بین هشت تا ده درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند.

ESFPها بازیگران مادرزاد هستند و از غافلگیر کردن و سرگرم‌کردن دیگران لذت می‌برند. گرم، معاشرتی و با محبت و معمولاً شاد، سرزنده و پرحرف‌اند. آدم‌های زیادی را می‌شناسند و، تا جایی که با آدم‌های خوب و دوست‌داشتنی طرف باشند، به نظر می‌رسد همه را به یک اندازه دوست دارند.

 ESFPها سرزنده و عاشق تفریح و خوشی‌اند، ترجیح می‌دهند در مرکز کنش و در احاطه دیگر آدم‌های بی‌تکلف، خوش‌بین و باملاحظه باشند و بگویند و بخندند یا به‌اتفاق به یک علاقه یا فعالیت مشترک بپردازند.

 ESFPها پرشور و باروحیه، اجتماعی و خودانگیخته‌اند، اما ممکن است به‌سختی بتوانند کار خود را به سرانجام برسانند چون حواسشان به‌راحتی پرت می‌شود. ESFPها واقع‌بین و عملگرا هستند و روی کاری که هم‌اکنون انجام می‌دهند چنان تمرکزی دارند که گاهی ممکن است به دام کارکرد آخر خود که شهود است بیفتند، زیرا به طور طبیعی قادر به پیش‌بینی آینده با درنظرگرفتن تأثیر احتمالی انتخاب‌های فعلی خود بر آینده نیستند. آنها واقع‌نگر و واقع‌بین هستند، لذت‌های ساده زندگی را ارج می‌نهند و معمولاً زیبایی را در هرجایی می‌یابند.

 ESFPها دوست دارند خانه، دفتر کار و اتومبیل خود را با اشیایی از طبیعت یا چیزهای مادی لذت‌بخشی مثل منسوجات نرم، رنگ‌های روشن و بوهای خوش پر کنند. به‌ظاهر خود می‌بالند و معمولاً برای متناسب و جذاب نگه‌داشتن خود وقت و انرژی مصرف می‌کنند. زندگی اجتماعی شلوغ و علایق و سرگرمی‌های عملی و جسمی متعدد آنها تمام لحظات آزاد زندگی‌شان را پر می‌کند و اغلب باعجله از یک تجربه به دیگری می‌شتابند. چون یکسره در زمان حال زندگی می‌کنند و دوست ندارند از قبل برنامه‌ریزی کنند، ممکن است بیش از دخلشان خرج کنند؛ و چون اصلاً خوش ندارند هیچ فرصتی را از دست بدهند، تعداد گزینه‌های باز آنها آن‌قدر زیاد است که چه‌بسا در تصمیم‌گیری یا برای اینکه هر بار تنها روی یک پروژه تمرکز کنند، واقعاً با مشکل مواجه شوند.

درحالی‌که در تب‌وتاب زندگی شلوغ خود، قرارهایشان را اغلب یا فراموش می‌کنند یا با تأخیر به آنها می‌رسند، از اینکه دیگران را ناخواسته از خود مأیوس می‌کنند به شدت احساس گناه می‌کنند.

 ESFPها دست‌ودل‌باز و مشتاق جلب رضایت دیگران، دوستانی وفادار و بارانی فوق‌العاده‌اند. آدم‌هایی کنجکاو که زندگی را آن‌طور که هست می‌پذیرند و به‌ندرت با تصورات یا مقاصد قبلی به سراغ چیزی می‌روند. آنها بی‌ادعا و واقع‌بین و درعین‌حال نسبت به احساسات دیگران خیلی حساس‌اند و انتقاد و مخالفت را به خودشان می‌گیرند و از آن دلخور می‌شوند. گرچه عموماً روراست و قادر به بیان خود هستند، معمولاً خصوصی‌ترین احساساتشان را پیش خود نگه می‌دارند و در انتخاب کسانی که احساساتشان را با آنها در میان بگذارند خیلی سخت‌گیرند.

 ازآنجاکه اختلاف و تنش میان افراد ناراحتشان می‌کند، به‌ندرت ممکن است عامل و آغازگر رویارویی و برخورد باشند و اصولاً از آدم‌های سلطه‌جو و بی‌احساس دوری می‌کنند. آرزومند کمک به دیگران‌اند و بیشترین رضایت را زمانی به دست می‌آورند که قادر باشند کمک محسوسی به دیگران بکنند و بیشترین خشنودی را زمانی کسب می‌کنند که ببینند و بشنوند تلاش‌هایشان باعث تغییری واقعی در زندگی یک فرد نیازمند شده است.

دلسوز و مهربان‌اند و ممکن است گاهی از دیگران مأیوس شوند چون از دیدن هر چیزی پرهیز می‌کنند، مگر اینکه مثبت‌ترین صفات آدم‌ها باشد. حتی ممکن است بیش‌ازحد در مسائل دیگران درگیر شوند و خود را به‌سختی از روابط ناسالم رها کنند. ازآنجاکه تحلیل‌های عینی و واقع‌بینانه را به‌ندرت در تصمیم‌گیری‌های خود به کار می‌گیرند و در عوض منحصراً به احساسات و ارزش‌های شخصی خود تکیه می‌کنند، این خطر وجود دارد که گیج و سردرگم شوند و مورد سوءاستفاده قرار گیرند. رسیدن به‌نوعی تعادل میان تصمیم‌گیری با مغز یا قلب می‌تواند برای بسیاری از ESFPها تبدیل به چالشی همیشگی اما ارزشمند شود.

شیوه مشاوره دادن بیمه‌های زندگی به یک فرد ESFP:

 برای مشاوره دادن بیمه‌های زندگی صریح و روراست باشید ویژگی و منافع بیمه‌های زندگی را با مثال‌های فرضی توضیح ندهید تا جایی که امکان دارد مثال‌های عینی و واقعی باشد و به ساده‌ترین شیوه بیانش کنید.

 مهربان، راحت و صمیمی باشید چون این تیپ شخصیتی با آدم‌های جدی و خشک تعامل نمی‌کنند اگر ما در هنگام مشاوره بیمه‌های عمر خیلی خشک و قانونمند مشاوره بدهیم به‌احتمال زیاد این افراد درگیر منافع و ویژگی‌های محصول ما نمی‌شوند.

 قبل از شروع مشاوره از اینکه این تیپ شخصیتی در وضعیت فیزیولوژی مناسب قرار دارد اطمینان حاصل کنیم مثلاً هوای محیط گرم یا سرد نباشد تشنه یا گرسنه نباشد صندلی راحتی در اختیار قرار گرفته باشد یا خیر، این‌ها در نتیجه مشاوره در این تیپ بسیار تأثیرگذار است.

 بیشتر روی قواعد عملی بیمه‌های زندگی در زمان حال تأکید کنیم مثلاً درباره پوشش‌های بیمه‌ای نظیر امراض خاص، حادثه و ازکارافتادگی مانور بدهیم چون این تیپ بیشتر به دنبال منافع حاصل از این بیمه‌های زندگی در زمان حال هستند.

این تیپ عموماً روابط بسیار گرم و صمیمی دارند و این موضوع نباید ما را به‌اشتباه بیندازد که این تیپ علاقه به صحبت‌کردن در مورد احساسات درونی و خصوصی خود دارد پس در هنگام سؤال پرسیدن در مورد حریم شخصی این افراد احتیاط کنید.

 فرایند خرید بیمه‌های زندگی را به تفکیک بیان کنید به‌عنوان‌مثال ابتدا شما فرم پیشنهاد را پر می‌کنید بعد شرکت بیمه پیشنهاد شما را بررسی می‌کند در صورت تأیید پیشنهاد آن‌وقت می‌توانید مبلغ حق بیمه را پرداخت کنید.

 در صورت بیان عقایدی مخالف با عقیده این تیپ شخصیتی ابتدا به نکات مثبت او اشاره کنید و سپس عقیده خود را بیان کنید.

 به‌هیچ‌عنوان این تیپ شخصیتی را منتظر نگه ندارید اگر قرار است به سؤالی پاسخ دهید در کوتاه‌ترین زمان ممکن این کار را بکنید و به‌هیچ‌عنوان هیچ کاری را به آینده موکول نکنید.

 این گروه از افراد از اینکه به‌صورت غافلگیرانه به آنها پیشنهاد بیمه‌های زندگی بدهید امکان خرید آن بالا می‌رود یعنی اگر می‌خواهید با این تیپ شخصیتی قرار ملاقات بگذارید باید خودتان را برای امروز آماده کنید چون این تیپ منتظر بودن را اصلاً دوست ندارد.

برای آغاز مشاوره و جلب‌توجه این افراد بهتر است از مثال‌های زیر استفاده کنید:

 تعدادی از افراد این کار را انجام داده‌اند.

مثال: آقا و یا خانم مشتری تعدادی از دوستان مشترک ما به‌محض آشنایی با این طرح این بیمه‌نامه را برای خودشان تهیه کردند.

در این مورد به کمک شما نیاز دارم.

مثال: آقا و خانم مشتری برای اینکه بتونم مشاوره کاربردی و درستی خدمت شما ارائه کنم در این مورد به کمک شما نیاز دارم.

چه چالش‌هایی ما به‌عنوان نماینده بیمه (با تیپ شخصیتی متفاوت) با این گروه از افراد خواهیم داشت؟

اگر ما فردی درون‌گرا باشیم

 آنگاه تحمل این تیپ شخصیتی که خیلی خوش‌صحبت هستند کار سختی برای درون‌گراها خواهد بود.

اگر ما یک فرد تفکری باشیم

 آنگاه این تیپ شخصیتی از نظر یک فرد تفکری بیش از اندازه حساس به نظر می‌آید و در تصمیم‌گیری این تیپ بسیار نااستوار هستند. ولی به‌عنوان یک فرد تفکری نباید آنها را به‌خاطر این مسائل نقد کنیم.

اگر ما یک فرد منظم باشیم

 آنگاه فقدان تصمیم‌گیری سریع و عدم وفاداری به تصمیمات گذشته این تیپ می‌تواند ما را عصبی کند این تیپ شخصیتی در لحظه زندگی می‌کند تا مجبور به انجام کاری نباشد آن کار را انجام نمی‌دهد به همین خاطر برای انجام بیمه‌های زندگی برای آنها ضرب‌الاجل قرار بدهید.

 اگر ما یک فرد شهودی باشیم

آنگاه از نظر شهودی‌ها این افراد توانایی آنالیز کردن کارهایشان که در آینده چه نتیجه ایجاد می‌کند را ندارند به همین خاطر باید با آنها به‌آرامی درباره نتایج تصمیم‌گیری امروزشان صحبت کنیم.

نحوه دعوت کردن ESFP:

برای دعوت به مشاوره این افراد باید مستقیماً روی منافعی که در زمان حال به دست می‌آورند باید صحبت کرد چون این گروه از افراد جزو گروه‌های منفعتی هستند تا زمانی که طرح بیمه‌های زندگی برای خودشان منافعی نداشته باشد علاقه‌ای به شرکت در جلسه مشاوره را ندارند به همین خاطر برای دعوت تلفنی و یا حضوری تأکید ما روی منافعی که در زمان حال به این افراد می‌رسد، است.

برای ارسال پیامک هم باید با لحنی صمیمی و دوستانه در مورد منافع این بیمه‌نامه در زمان حال صحبت کنیم نه در مورد منافع بیمه‌نامه در آینده.