5 سبک رهبری در مدیریت که باید بدانید + پرسش‌نامه رهبری برایان تریسی

5 سبک رهبری در مدیریت که باید بدانید
5
(2)

5 سبک رهبری در مدیریت که باید بدانید

به همراه دانلود فایل PDF پرسش‌نامه رهبری برایان تریسی

مقدمه

وظیفه رهبر این است که کارها را با هدایت دیگران به‌سوی موفقیت انجام دهد. توسعه سبک‌های رهبری متناسب با موقعیت‌های مختلف بسیار مهم است. سبک رهبری مورداستفاده بستگی به نیازهای تیم شما دارد.


پرسش‌نامه رهبری برایان تریسی

دانلود فایل


رهبران بزرگ سبک‌های رهبری را بر اساس شرایط و هدف نهایی انتخاب می‌کنند. در اینجا 5 سبک رهبری معرفی شده که باید برای الهام بخشیدن به تیم خود برای ارائه بهترین عملکردشان، آنها را اجرا کنید.

5 سبک رهبری

سبک رهبری 1: رهبری ساختاری

اولین سبک رهبری ساختاری است.

"سبک

همه دقیقاً می‌دانند که چه کاری باید انجام شود، چرا باید انجام شود و با چه استانداردی باید انجام شود. شما مسئولیت کامل کارکنان خود را می‌پذیرید. شما آنها را انتخاب می‌کنید، آنها را تعیین می‌کنید و آنها را با انتظار پیشرفت و تعالی مدیریت می‌کنید.

این سبک به شما این امکان را می‌دهد که بدون دخالت یا چالش دیگران تصمیمات سریع بگیرید.

سبک رهبری ساختاری می‌تواند امکان وقوع فعالیت‌های معاملاتی بیشتری را فراهم کند. به‌عنوان‌مثال، پاداش یا تنبیه اعضای تیم بر اساس عملکرد آنها نسبت به اهداف شما.

از این سبک زمانی استفاده کنید که تیم شما از قبل انگیزه داشته باشد و متخصصانی داشته باشید که نیاز به هدایت کمی دارند.

بااین‌حال، استفاده از این سبک فضای زیادی برای انعطاف باقی نمی‌گذارد. استفاده بیش از حد از آن یا استفاده آن در تیمی که از قبل انگیزه نداشته باشد، می‌تواند منجر به احساس خفقان در اعضای تیم شود یا نوآوری را خفه کند.

سبک رهبری 2: رهبر مشارکتی

"<yoastmark

سبک رهبری بعدی مشارکتی است.

شما با در اولویت قرار دادن اعضای تیمتان احساس می‌کنید که واقعاً به آنها اهمیت می‌دهید.

شما “عامل دوستی” را با آنها تمرین می‌کنید که از سه جزء تشکیل شده است:

  1. زمان
  2. مراقبت
  3. احترام

شما با احترام، صبر و درک با آنها رفتار می‌کنید. همان‌طور که با یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان رفتار می‌کنید. شما نسبت به آنها و مشکلاتشان ابراز توجه و نگرانی می‌کنید. این باعث ایجاد احساس پیوند، تعلق و مالکیت به سازمان می‌شود.

این سبک رهبری، روحیه تیم شما را با اجازه دادن به آنها برای مشارکت در دستیابی به اجماع در مورد تصمیمات و اهداف تقویت می‌کند. نظرات و صدای آنها شنیده می‌شود که به آنها کمک می‌کند تا تغییرات را آسان‌تر پشت سر بگذارند. همچنین زمانی که به ایده‌های تازه یا دیدگاه‌های جدید نیاز دارید، آنها بهترین کمک‌ها را به شما خواهند کرد.

از این سبک در مواقع استرس‌زا یا زمانی که نیاز به ایجاد اعتماد وجود دارد استفاده کنید. اتکای بیش از حد به تمجید می‌تواند باعث عملکرد متوسط ​​و فقدان هدفی روشن و قوی برای شرکت شود.

سبک رهبری 3: رهبری خدمتگزارانه

رهبری خدمتگزارانه
رهبری خدمتگزارانه

سومین سبک، رهبری خدمتگزارانه است.

این سبک باعث می‌شود برخلاف سبک مشارکتی که یک‌طرفه و نابرابر است، فضایی ایجاد شود که شما شغلتان را به‌عنوان وسیله‌ای برای خدمت به تیم خود می‌بینید، در مقابل، اعضای تیمتان نیز کارشان را به‌عنوان خدمتی به شما و شرکت در نظر می‌گیرند.

شما قانون طلایی را تمرین می‌کنید. شما دیگران را طوری مدیریت می‌کنید که دوست دارید مدیریت شوند. باید مطمئن شوید که همه، کار خود را به طور کامل درک کرده‌اند و همه، ابزار مورد نیاز خود را برای انجام وظایفشان دارند.

اگر اعضای تیم درک درستی از کارشان نداشته باشند، شما فرصت‌های یادگیری، آموزش و بهبود زیادی را به آنها ارائه می‌دهید.

این سبک، اوج عملکرد را به همراه دارد، زیرا کارمندان شما در حال یادگیری مهارت‌های حیاتی ای هستند که هم عملکرد و هم شخصیت آنها را بهبود می‌بخشد. در این سبک رهبری، مشارکت، ایده‌ها و بازخورد اعضای تیم واقعاً مهم است.

از این سبک رهبری در یک تیم با تنوع زیاد استفاده کنید، جایی که شخصی سازی در مدیریت برای هر عضو لازم است. رهبری خدمتگزارنه یک سبک عالی برای شروع به‌منظور کسب احترام، اعتماد و وفاداری بسیار است. این سبک همچنین یک فرهنگ قوی ایجاد می‌کند، زیرا مطابق با نیازهای تیم است.

اما اگر این سبک را به‌خوبی و متعادل اجرا نکنید، می‌تواند منجر سلطه کامل تیم شما شود. می‌تواند فقدان اقتدار ایجاد کند و جهت و دید شما را محدود کند.

سبک رهبری 4: رهبر آزاداندیش

"<yoastmark

شما به افراد خود آزادی عمل می‌دهید. هنگامی که وظیفه‌ای را برای انجام دادن تعیین می‌کنید، سعی کنید تنها برای اظهارنظر و کمک در صورت نیاز، وارد عمل شوید.

شما با هدایت تیم به سمت یک چشم انداز یا هدف مشخص، نقش مقتدرانه بیشتری بر عهده می‌گیرید. بااین‌حال، مانند سبک خدمتگزارانه، شما ابزارهای لازم را به هر یک از اعضا واگذار می‌کنید.

این سبک روحیه کارآفرینی با هدف مشخص را در اعضای تیم شما القا می‌کند. به‌خصوص اگر به دلیل تغییرات درون شرکتی به چشم اندازی جدید نیاز داشته باشند.

زمانی از این سبک استفاده کنید که تخصص فوق‌العاده‌ای دارید و تیمی متشکل از کارمندان بسیار باتجربه دارید که نیاز به نظارت زیادی ندارند.

زمانی که اعضای تیم شما متخصصان بهتری از شما باشند یا نیاز به نظارت بیشتری داشته باشند، سبک آزاداندیش بهترین کارکرد خود را نخواهد داشت. این موضوع می‌تواند منجر به تولید ضعیف، عدم بازخورد منظم و عدم کنترل شود.

سبک رهبری 5: رهبر تحول آفرین

"<yoastmark

آخرین سبک رهبری، سبک تحول آفرین است.

این سبک رهبری، سبک مورد علاقه شخصی من است. رهبران تحول آفرین با ترسیم تصویری بزرگ و هیجان انگیز از آینده بر احساسات افراد تأثیر می‌گذارند.

شما افراد را با استفاده از امیدها، رویاها و ایده‌آل‌های آنها متحول می‌کنید. شما با برانگیختن کارمندان خود در آنها انگیزه ایجاد می‌کنید و شما بهره وری را از طریق شفافیت و ارتباطات عالی، افزایش می‌دهید.

این سبک از چشم انداز و آینده استفاده می‌کند تا تیم شما را نسبت به یک پروژه هیجان‌زده و متعهد نگه دارد. برای دستیابی به اهداف تنها به مالکیت تیمتان نیاز ندارید، بلکه به مشارکت شما به‌عنوان یک رهبر نیز نیاز است. شما با هیجان‌زده شدن و متعهد شدن به هر کاری که می‌گویید و انجام می‌دهید، تبدیل به یک الگو می‌شوید.

از این سبک برای تمرکز بر ایجاد نقاط قوت شخصی پایدار استفاده کنید. این نقاط قوت باعث می‌شود هم‌تیمی‌های شما موفق‌تر و به شما، خود و شرکت، اعتماد بیشتری داشته باشند.

مگر اینکه مهارت کافی نداشته باشید یا تیم شما سرکشی کند و تمایلی به تغییر یا یادگیری نداشته باشد. این سبک الهام بخش کار است، ترس‌ها را کاهش می‌دهد و به شما کمک می‌کند با هم بر موانع غلبه کنید.

نتیجه گیری

از این سبک‌ها استفاده کنید تا تیم خود را به موفقیت برسانید

به طور خلاصه شما 5 سبک مختلف رهبری در اختیار دارید.

  1. رهبری ساختاری
  2. رهبر مشارکتی
  3. رهبری خدمتگزارانه
  4. رهبر آزاداندیش
  5. رهبر تحول آفرین

به یاد داشته باشید، فرایند ایجاد ویژگی‌های ارزشمند رهبری ساده است، اما آسان نیست. هیچ‌چیز با ارزشی، آسان به دست نمی‌آید.

خبر خوب این است که با توسعه این سبک‌ها، متوجه تغییر در کار کارکنان خود خواهید شد. این 5 سبک رهبری، تیم شما را به موفقیت بزرگی می‌رساند، بهره‌وری را افزایش می‌دهد و رسیدن اوج عملکردتان را ممکن می‌سازد.

قبل از پایان، می‌خواهم فکری را با شما به اشتراک بگذارم: “رهبری توانایی کسب دستاوردهای خارق‌العاده از مردم عادی است.”

شما چه نوع رهبری هستید؟ PDF رایگان “پرسش‌نامه رهبری” من (برایان تریسی) را دانلود کنید تا دریابید که چگونه به طور مؤثر کسب و کار و تیم خود را به سمت موفقیت هدایت کنید.


پرسش‌نامه رهبری برایان تریسی

دانلود فایل


نویسنده:

برایان تریسی

منبع:

 briantracy.com

ترجمه و اقتباس:

حسین شکرگزار

غیاث‌الدین مشایی

5 سبک رهبری در مدیریت که باید بدانید

 

لینک دانلود فایل PDF

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *