چگونه در طول چالش ها خوش‌بین باشیم

چگونه در طول چالش ها خوش‌بین باشیم
5
(2)

چگونه در طول چالش ها خوش‌بین باشیم

مقدمه

همه ما بارهاوبارها با انواع چالش‌ها روبرو شده‌ایم، اما این واکنش ما به آن چالش‌ها است که تعیین می‌کند چقدر سریع می‌توانیم بر آنها غلبه کنیم. معمولاً افراد دو نوع دیدگاه نسبت به چالش دارند: خوش‌بینانه یا بدبینانه. درحالی‌که همه ممکن است یک تمایل طبیعی به داشتن یک دیدگاه مثبت یا منفی داشته باشند، توانایی شما برای خوش‌بین بودن در هنگام بروز چالش‌ها، بر موفقیت کلی و دیدگاه شما در زندگی تأثیر می‌گذارد.

در حال بارگذاری پخش کننده...

چگونه خوش‌بینی بر شادی تأثیر می‌گذارد

اگرچه اکثر مردم تمایل دارند بر سلامت جسمی و ظاهر خود تمرکز کنند، اما سلامت روان به همان اندازه، اگر مهم‌تر نباشد، اهمیت دارد و جزء سلامت کلی شما در زندگی است. این به این دلیل است که سلامت روان شما بر نحوه انجام تقریباً همه‌چیز در زندگی تأثیر می‌گذارد.

معیار واقعی “تناسب ذهنی” (mental fitness) این است که چقدر نسبت به خود و زندگی خود خوش‌بین هستید.

برای رسیدن به تناسب ذهنی، باید یاد بگیرید که چگونه فکر خود را به روش‌های بسیار خاص کنترل کنید تا بدون توجه به آنچه اتفاق می‌افتد، احساس فوق‌العاده‌ای نسبت به خود و موقعیت خود داشته باشید.

براین‌اساس، در اینجا چند نکته برای مثبت ماندن، غلبه بر چالش‌ها و جذب موفقیت در زندگی ذکر شده است.

5 راه برای خوش‌بین بودن در طول چالش‌ها

5 راه برای خوش‌بین بودن در طول چالش‌ها
5 راه برای خوش‌بین بودن در طول چالش‌ها

1 – واکنش‌ها و پاسخ‌های خود را کنترل کنید

چند تفاوت اساسی در واکنش افراد خوش‌بین و بدبین وجود دارد. اولین تفاوت این است که فرد خوش‌بین یک عقب‌گرد را موقتی می‌بیند، درحالی‌که فرد بدبین آن را دائمی می‌بیند.

فرد خوش‌بین یک رویداد ناگوار، مانند کمپین فروشی که شکست می‌خورد یا یک تماس فروش که با شکست مواجه می‌شود را به‌عنوان یک رویداد موقتی می‌بیند، چیزی که از نظر زمانی محدود است و تاثیر واقعی بر آینده وی ندارد. از سوی دیگر، فرد بدبین، رویدادهای منفی را دائمی و جزئی از زندگی و سرنوشت خود می‌داند.

بنابراین، زمانی که در این موقعیت قرار گرفتید، قبل از اینکه واکنشی نشان دهید، لحظه‌ای به چالش واقعی فکر کنید. سعی کنید به‌جای پاسخ به ناکامی‌هایی که کنترلی روی آن‌ها ندارید، قدم بعدی به سمت بهبود را مجسم کنید.

اجازه ندهید یک رویداد منفی بر جنبه‌های دیگر زندگی شما و چالش‌هایی که با آن روبرو هستید تأثیر بگذارد.

2 حوادث و استثنائات را از روند اصلی زندگی جدا کنید

تفاوت دیگر بین افراد خوش‌بین و بدبین این است که فرد خوش‌بین دشواری‌ها را یک رویداد منحصر به فرد یا یک استثنا می‌بیند، درحالی‌که فرد بدبین آن را همیشگی و عمومی می‌بیند.

این بدان معناست که وقتی همه‌چیز برای فرد خوش‌بین، بد یا دشوار پیش می‌رود، او به آن رویداد به‌عنوان یک حادثه مجزا نگاه می‌کند که تا حد زیادی با سایر چیزهایی که در زندگی‌اش در جریان است، جدا است.

یک شخص بدبین یک حادثه را در نظر می‌گیرد و آن را به لیست کلی از چیزهایی که در زندگی او به شکلی منفی می‌گذرد اضافه می‌کند. آن‌ها دیدگاهی منفی نسبت به همه‌چیز دارند و تمایل دارند استرسی را که نسبت به یک موضوع احساس می‌کنند، به سایر بخش‌های نامرتبط زندگی خود گسترش دهند.

بنابراین، برای مثبت اندیشی، سعی کنید به خود یادآوری کنید که صرفاً به این دلیل که در یک زمینه با شکست مواجه می‌شوید (چه پروژه‌ای باشد که در کار عقب‌افتاده یا به یک مرحله مهم از زندگی‌تان نرسیده باشید) به این معنی نیست که کل هدف منسوخ شده است و دیگر قابل دستیابی نیست. ممکن است برای حل آن خیلی سادگی فقط نیاز به اصلاح طرح خود داشته باشید.

یک شکست ممکن است در زمان حال بزرگ به نظر برسد، اما در واقعیت، شما می‌توانید به‌سرعت با یک چشم انداز درست بر اکثر شکست‌ها غلبه کنید. جداسازی حادثه از طرح و هدفتان به شما این امکان را می‌دهد که عقب‌نشینی را به‌آرامی کنار بگذارید و دوباره به حرکت ادامه دهید.

3 – شکست‌ها را به‌عنوان رویدادهای موقت ببینید

شکست‌ها را به‌عنوان رویدادهای موقت ببینید
شکست‌ها را به‌عنوان رویدادهای موقت ببینید

برای مثال، اگر چیزی که روی آن حساب می‌کردید محقق نشد و آن را برای خود به‌عنوان یک اتفاق ناگوار تعبیر کردید، آن را رویدادی اتفاقی موقت که در مسیر زندگی و تجارت شما رخ داده است، بنگرید و مانند یک خوش‌بین واکنش نشان می‌دهید.

از سوی دیگر، یک فرد بدبین، ناامیدی‌ها را فراگیر می‌بیند. یعنی برای او نشانه‌هایی از یک مشکل چیزی است که در هر زمینه‌ای از زندگی او نفوذ می‌کند.

اگر در چنین موقعیتی قرار گرفتید، لحظه‌ای به خود یادآوری کنید، همیشه قادر به ایجاد تغییر هستید و هیچ‌چیز در زندگی مانند یک سنگ، باثبات و غیر قابل تغییر نیست. دیدن نیمه پر لیوان، یک فرد خوش‌بین را به این باور می‌رساند که چیز بهتری در راه است که ممکن است به او چیزی بدهد که برایش مفید باشد.

یک فرد بدبین تسلیم می‌شود و اجازه می‌دهد که یک شکست بر سایر بخش‌های زندگی او نیز تأثیر بگذارد. این می‌تواند یک اثر موجی منفی روی زندگی شخص ایجاد کند، درحالی‌که فرد خوش‌بین در هر شرایطی باانگیزه باقی می‌ماند.

4 – شکست را شخصی نکنید

گاهی اوقات دیدن جنبه مثبت شکست بسیار دشوار است. یک فرد خوش‌بین، منشأ وقایع را بیرونی می‌بیند، درحالی‌که افراد بدبین رویدادها را شخصی تفسیر می‌کنند. هنگامی که همه‌چیز اشتباه می‌شود، فرد خوش‌بین تمایل دارد که عقب‌نشینی یا شکست را ناشی از عوامل خارجی‌ای ببیند که کنترل کمی بر آنها داشته است.

یک شخص خوش‌بین سعی می‌کند شرایط را شخصی نپندارد. اگرچه شکست چیزی نیست که کسی بخواهد با آن مواجه شود، اما فرد خوش‌بین از آن به‌عنوان یک فرصت یادگیری استفاده می‌کند.

مثال:

برای مثال، اگر فرد خوش‌بین در ترافیک گرفتار شود، به‌جای عصبانیت یا ناراحتی، به‌سادگی اهمیت رویداد را با گفتن جمله‌ای مانند “اوه، خوب، حدس می‌زنم که آن شخص (فرد مسبب ترافیک) فقط روز بدی را سپری می‌کند” کاهش می‌دهد.

فرد خوش‌بین فکر نمی‌کند که او به این دلیل گرفتار ترافیک شده است که شخص مقصر نیت بدی علیه او داشته است. از طرف دیگر، فرد بدبین تمایل دارد که همه‌چیز را شخصی ببیند. اگر فردی بدبین در ترافیک گیر کند، طوری واکنش نشان می‌دهد که انگار راننده مقصر عمداً برای ناراحت کردن و ناامیدی او این اقدام را کرده است.

نگاه کردن به تصویر بزرگ‌تر به شما این امکان را می‌دهد که با آرامش عمل کنید و در هر موقعیتی موثرتر فکر و عمل کنید، همان‌طور که فرد خوش‌بین در این مثال انجام داد. در واقع حتی می‌توانید جلوتر بروید و هر موقعیت منفی را به مثبت تبدیل کنید.

به یاد داشته باشید که شکست‌های اجتناب‌ناپذیری که با آن مواجه می‌شوید موقتی، خاص و بیرونی هستند. موقعیت منفی را به‌عنوان یک رویداد منفرد ببینید که به سایر رویدادهای بالقوه دیگر مرتبط نیست و عمدتاً توسط عوامل خارجی ایجاد می‌شود که شما نمی‌توانید کنترل زیادی روی آنها داشته باشید.

به‌سادگی از دیدن رویدادها به‌عنوان یک امر دائمی، فراگیر، یا نشان‌دهنده بی‌کفایتی یا ناتوانی شخصی خود، خودداری کنید. تصمیم بگیرید که مثل یک خوش‌بین فکر کنید، مهم نیست چه اتفاقی می‌افتد. ممکن است نتوانید رویدادها را کنترل کنید، اما می‌توانید نحوه واکنش خود را به آنها کنترل کنید. هر چه زودتر این را یاد بگیرید، در زندگی شادتر خواهید بود.

5 – آرام و هدفمند بمانید

آرام و هدفمند بمانید - خوش‌بین
آرام و هدفمند بمانید

فردی که واقعاً خوش‌بین است، وقتی در طوفان‌های اجتناب‌ناپذیر زندگی روزمره گرفتار می‌شود، این توانایی را دارد که هم عینی و هم غیراحساسی عمل کند. جنین شخصی این توانایی را دارد که بدون توجه به آنچه در زندگی‌اش اتفاق می‌افتد، به صحبت‌های مثبت و خوش‌بینانه با خودش ادامه دهد.

این مزیت به این دست از افراد اجازه می‌دهد تا ذهن خود را با وجود شرایط بیرونی آرام، شفاف و کاملاً تحت کنترل نگه دارند. ازآنجایی‌که این فرد آرام‌تر و آگاه‌تر است، توانایی بیشتری در تفسیر وقایع به شیوه‌ای مؤثرتر دارد.

بنابراین، هنگامی که افراد خوش‌بین با چالش یا محیطی استرس‌زا روبرو می‌شوند، برای غلبه بر آن بسیار مجهزتر هستند. آنها می‌توانند کنترل کامل خود را حفظ کنند، فعالانه عمل کنند و اجازه ندهند که نیروهای خارجی قضاوت آنها را تحت‌الشعاع قرار دهند.

از سوی دیگر، یک فرد بدبین ممکن است در احساسات خود گرفتار شود و باعث عصبانیت، ناراحتی و پریشانی خود شود. این باعث می‌شود که آنها مشکلات را ضعیف مدیریت کنند، غیرمنطقی فکر کنند، و با برخورد انفعالی به‌جای برخورد فعالانه با مشکل، کارها را سخت‌تر از آنچه واقعاً باید باشند، می‌کنند.

اگر احساس می‌کنید خسته هستید یا خونتان در حال جوشیدن است، آرام بودن را در این مواقع تمرین کنید. اگرچه گفتن آن آسان‌تر از انجام دادنش است، اما آرام ماندن و مثبت اندیشی می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد.

نتیجه گیری

خوش‌بین‌تر شوید

اکنون که این پنج مرحله را برای راهنمایی دارید، می‌توانید شروع به پیاده سازی این ایده‌ها در زندگی روزمره خود کنید.

به یاد داشته باشید که شکست‌ها موقتی و بیرونی هستند و هر زمان که همه‌چیز اشتباه پیش می‌رود، معمولاً ناشی از انواع رویدادهای بیرونی است. به خود بگویید: “آنچه را نمی‌توان درمان کرد، باید تحمل کرد” و سپس به اهداف خود فکر کنید.

برای بهبود بیشتر توانایی خود برای مثبت اندیشی و خوش‌بین بودن در همه جنبه‌های زندگی خود، از الگوی طرح توسعه شخصی من استفاده کنید که می‌توانید آن را زیر همین پاراگراف دانلود کنید. با استفاده از این الگو، می‌توانید زمینه‌های مربوط فرصت‌هایتان را شناسایی کرده و موفقیت‌های خود را بهبود بخشید، در عین حال یاد بگیرید که به آینده فکر کنید و اهداف خود را به طور مؤثر ارزیابی کنید.

دانلودبرنامه توسعه شخصی برایان تریسی

دانلودبرنامه توسعه شخصی برایان تریسی

منبع:

 briantracy.com

ترجمه و اقتباس:

حسین شکرگزار

غیاث‌الدین مشایی

چگونه در طول چالش ها خوش‌بین باشیم

لینک دانلود فایل PDF

 

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *