INFJ: درون‌گرا، شهودی، احساسی، منظم

جدول راهنمای اولیه بر اساس درگاه‌های ورودی

توضیحات کلی در مورد این تیپ شخصیتی:

برآورد می‌شود بین دو تا سه درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهد.

دو کلمه‌ای که بهتر از همه برای توصیف اغلب INFJها مناسب است عبارت است از صداقت و اصالت. شهود به‌عنوان نقش اول، به آنها قدرت دید و خلاقیت می‌دهد که هر دو را با رضایت کامل در خدمت دیگران قرار می‌دهند.

آنها معمولاً شنوندگانی خوب و آدم‌هایی صبور و حمایتگرند. بی‌نهایت تیزهوش و دلسوزند و مهارت زیادی برای یافتن راه‌های جدید و بهتر برای کمک به دیگران در راه رسیدن به خواسته‌هایشان دارند و معمولاً اشتیاق زیادی دارند تا هر مقدار حمایتی را که لازم است در اختیار آنها قرار دهند.

 INFJ‌ها معمولاً آرامند و صدای ملایمی دارند، دوست ندارند جلب‌توجه کنند و اغلب ترجیح می‌دهند پشت‌صحنه کار کنند. متفکر، مهربان و حساس‌اند و معمولاً نهایت سعی‌شان را می‌کنند تا روابط خود را هماهنگ نگه دارند. اما ممکن است درعین‌حال بسیار مستقل عمل کنند و آماده‌اند تا در راه محقق کردن دیدگاه خود که ریشه در ارزش‌های قدرتمند آنها دارد، خود را در معرض شک و انتقاد قرار دهند.

 آن‌قدر صادق و صمیمی‌اند که از آنها صداقت ساطع می‌شود و به همین خاطر حس اعتماد و احترام مردم را فوراً جلب می‌کنند. به همین دلیل، از میان آنها اغلب رهبران بزرگ و الهام‌بخش بیرون می‌آید.

 ازآنجاکه نقش آخر INFJ‌ها حس است، ممکن است از واقعیت‌هایی که مانع از تحقق عملی ایده‌ها با دیدگاهشان می‌شود غفلت کنند. آنها ترجیح می‌دهند بر تصویر عمومی متمرکز شوند و گاهی از جزئیات مهم غافل می‌مانند یا ترجیح می‌دهند واقعیت‌های مهمی را که با ایده‌هایشان هماهنگی ندارد نادیده بگیرند. ازآنجاکه اعتقاد راسخی به‌درستی موضع خود دارند، ممکن است ایرادگیر و نسبت به دیدگاه‌های رقیب، بی‌اعتنا و بی‌توجه باشند.

 ثبات قدم و سرسختی INFJ‌ها درصورتی‌که از انعطاف لازم برخوردار نباشند و نتوانند بعد از شروع یک کار، نقشه‌های خود را تغییر دهند به نقصی بزرگ تبدیل می‌شود، درست مثل آدمی که با لذت تمام در بزرگراه می‌راند اما افسوس که راه را اشتباه می‌رود. به‌علاوه، کمال‌گرایی INFJ‌ها می‌تواند منجر به یک‌دندگی، کله‌شقی و سرسختی آنها شود. معمولاً متوجه می‌شوند که در میان گذاشتن دیدگاه خود با کسی که به وی اعتماد دارند می‌تواند به آنها کمک کند تا عیوب و نقاط ضعف را ببینند و دیدگاه واقع‌بینانه‌تری پیدا کنند.

 INFJ‌ها آدم‌هایی قاطع و منظم و برنامه‌ریزانی بزرگ به‌حساب می‌آیند. همراه با ثبات قدم و عزمی که اغلب راسخ و متعصبانه است، بی‌نهایت پربازده و سازنده‌اند. آنها دوست دارند هدف را تعیین کنند و می‌توانند برای رسیدن به آن به شکلی خستگی‌ناپذیر کار کنند. اما گاهی، در شتابی که برای رسیدن به نتیجه دارند، این خطر وجود دارد که تجربه فرایند را از دست بدهند و ممکن است رسیدن به هدف آن‌چنان ذهنشان را به خود مشغول کند که قادر نباشند بدون برنامه‌ریزی قبلی عمل کنند.

ازآنجاکه عمل INFJ‌ها بر اساس ارزش‌ها و عقایدی است که عمیقاً به آنها باور دارند، معمولاً چیزها را شخصی می‌کنند و ممکن است احساساتشان جریحه‌دار شود، درحالی‌که قصدشان این نیست و متأسفانه، حساسیتشان می‌تواند باعث شود موضعی دفاعی به خود بگیرند و دور یک فرد یا یک ایده را خط بکشند. شاید لازم باشد یک دوست به آنها به‌آرامی تذکر دهد که خودشان را آن‌قدر جدی نگیرند تا توانایی لذت بردن از برخی لحظات سبک‌تر و درعین‌حال بسیار لذت‌بخش زندگی را از دست بدهند.

شیوه مشاوره دادن بیمه‌های زندگی به یک فرد INFJ:

 برای مشاوره دادن به این تیپ شخصیتی ابتدا باید پیدا کنیم که این افراد چه تصویر کلی از آینده خود و اطرافیانشان دارند و سپس بیمه‌های زندگی را بر اساس تصویر کلی آنها ارائه کنیم.

 به‌هیچ‌وجه این گروه از افراد را درگیر جزئیات نکنید مگر اینکه این جزئیات در تصویر کلی آن‌ها از آینده تأثیر داشته باشد.

 زمانی که به آنها پیشنهاد بیمه‌های زندگی را دادیم به آنها زمان کافی برای اینکه بتوانند عمیقاً فکر کنند را بدهیم و بعد از آنها انتظار پاسخ داشته باشیم.

 در زمان ارائه بیمه‌های زندگی به‌هیچ‌عنوان مثال‌هایی از گذشته آورده نشود بلکه باید مثال‌ها مرتبط با زمان حال و آینده باشد و درباره تأثیر مثبت بیمه‌های زندگی بر روی زندگی فرد و اطرافیانش باشد.

 بعد از توضیح دادن هرکدام از منافع بیمه‌های زندگی نظر آنها را درباره شیوه حل این‌گونه مسائل بپرسیم و درباره اسکانتان موجودشان برای حل مسائل صحبت کنیم.

در برابر صحبت‌های طولانی و بعضاً شاخه به شاخهٔ آن‌ها صبور باشیم و در مورد تک‌تک صحبت‌هایشان نظر بدهیم.

 درباره نحوه فرایند صدور بیمه‌نامه و زمان‌بندی اجرای آن با آنها صحبت کنیم و به‌هیچ‌عنوان تعهدات خودمان را فراموش نکنیم.

برای آغاز مشاوره و جلب‌توجه این افراد بهتر است از مثال‌های زیر استفاده کنید:

چه چیزی از چشم من پنهان ماند.

مثال: آقا و یا خانم مشتری باتوجه‌به فرمایشات شما من متوجه شدم که اولویت شما تأمین نیازهای خانواده‌تان است مخصوصاً تأمین هزینه‌های تحصیلی آنها. آیا چیزی از چشم من پنهان مانده؟

فکر می‌کنی کار درست کدام است؟

مثال: آقا و خانم مشتری شما می‌توانید به همین شیوه زندگی خود ادامه بدهید و یا می‌توانید طرح بیمه‌های زندگی را برای خودتان انجام دهید و تأثیر مثبتی بر روی آینده خانواده‌تان بگذارید فکر می‌کنید کار درست کدام است؟

عجله نکنید هروقت آماده بودید حرف می‌زنیم.

بیایید برنامه‌ریزی کنید.

مثال: آقا و خانم مشتری باتوجه‌به دغدغه‌های جنابعالی باید با هم برنامه‌ریزی کنیم شما آماده‌اید که برنامه جامع در خصوص پس‌انداز و پوشش‌های بیمه‌ای ویژه شما و خانواده محترمتان به شما پیشنهاد بدهم.

چه چالش‌هایی ما به‌عنوان نماینده بیمه (با تیپ شخصیتی متفاوت) با این گروه از افراد خواهیم داشت؟

اگر ما فردی برون‌گرا باشیم

 آنگاه ممکن است در برابر آهنگ آرام و فکورانه این تیپ شخصیتی بی‌حوصله شویم ولی ما باید به‌عنوان یک فرد برون‌گرا از سرعت خود در گفتگو کم کنیم و فقط در موردبحث متمرکز بشویم.

اگر ما فردی متفکر باشیم

 آنگاه ممکن است در برابر حساسیت و همچنین ذهنی بودن این افراد عصبی بشویم ولی باید به این نکته توجه کنیم که این گروه از افراد چیزهایی را حس می‌کنند که افراد متفکر قادر به حس کردن آنها نیستند.

اگر ما فردی حسی باشیم

آنگاه بزرگ‌ترین مشکل ما با این تیپ خیال‌پردازی و رؤیاپردازی این تیپ شخصیتی است که ما به‌عنوان یک نماینده بیمه باید از میل این تیپ به نتیجه رساندن این رؤیاها استفاده کنیم تا این تیپ دست به اقدام نزنند.

اگر ما فردی منعطف باشیم

 آنگاه مشکل ما با این تیپ شخصیت انعطاف‌ناپذیر بودن آنها است که ما به‌عنوان نماینده بیمه باید از میل و علاقه این تیپ به امکانات جدید استفاده کنیم تا انعطاف‌پذیرتر شوند.

نحوه دعوت کردن INFJ:

برای دعوت این گروه از افراد باید از علاقه آنها به طرح‌های جدید راه‌حل‌های عاقلانه استفاده کرد باید باتوجه‌به نیاز آینده این تیپ شخصیتی بر اساس آن نیازها راه‌حل‌هایی را برای حل آن نیازها باتوجه‌به منافع بیمه‌های زندگی مطرح نمود برای ارسال پیامک هم بیشتر روی جدید و منحصربه‌فرد بودن طرح باید مانور داد.