INFP: درون‌گرا، شهودی، احساسی، منعطف

جدول راهنمای اولیه بر اساس درگاه‌های ورودی

توضیحات کلی در مورد این تیپ شخصیتی:

برآورد می‌شود بین سه تا چهار درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند.

INFPها در تمام زندگی به دنبال معنا و هماهنگی درونی می‌گردند. نقش اول آنها احساس است، ازاین‌رو نیروی محرکه‌شان ارزش‌های عمیق شخصی است و با تمام وجود تلاش می‌کنند عقاید و اعمالشان با هم هماهنگ و سازگار باشد. نیاز آنها به اعتبار و صداقت شخصی آن‌قدر قوی است که اصولاً نمی‌توانند کاری را که قلباً به‌درستی آن ایمان ندارند انجام دهند.

 INFPها حساس و مهربان‌اند و همدلی و همدردی زیادی با مردم می‌کنند و می‌توانند برای نزدیکان خود بسیار حمایتگر و دلگرم‌کننده باشند. ولی ازآنجاکه به چیزها و کسان دیگر به‌سختی اجازه ورود به دنیای خصوصی خود را می‌دهند، ممکن است در نظر کسانی که آنها را به‌خوبی نمی‌شناسند، خیلی سرد، کناره‌جو و حتی نامهربان جلوه کنند. خیلی طول می‌کشد تا INFPها را بتوان واقعاً شناخت.

 چون نقش آخر INFPها تفکر است، و چون همه چیز را خیلی عمیق احساس می‌کنند، به‌سختی می‌توانند یک گام عقب بگذارند و نگاهی عینی و واقع‌بینانه به امور داشته باشند. ازآنجاکه تقریباً هر چیزی را به خود می‌گیرند و شخصی می‌کنند، احساساتشان به‌راحتی جریحه‌دار می‌شود. حتی حرف‌هایی هم که به‌قصد خرده‌گیری و انتقاد زده نمی‌شود ممکن است باعث آزارشان شود و سخنان یا اعمالی که ناخواسته از ارزش‌های INFPها تخطی می‌کند اغلب به‌صورت نوعی توهین شخصی تجربه می‌شود.

 INFPها به‌جای روبه‌رو شدن با فرد خطاکار، به‌احتمال زیاد احساساتشان را نزد خود نگه می‌دارند و باعث می‌شوند ناراحتی و نفرتشان وخیم‌تر شود و حتی حاضر نیستند بعدها هم در مورد موضوع بحث کنند، بدین ترتیب گاهی INFPها بدون اینکه زحمت حل کردن مسئله را به خود بدهند، مردم را به‌راحتی از زندگی خود بیرون می‌کنند. طنز ماجرا در اینجاست که چون INFPها روابط را آرمانی می‌کنند، وقتی کسی مطابق با انتظاراتشان زندگی نمی‌کند، اغلب سرخورده و مأیوس می‌شوند.

 INFPها خلاق و دارای تخیلی قوی هستند، کنجکاوی زیادی در امور دنیا دارند و اغلب علاقه و عشق شدیدی به هنر نشان می‌دهند؛ عشقی که در تمام زندگی همراهشان است. آنها به‌ویژه روش‌های جدید و غیرعادی را برای بیان خود انتخاب می‌کنند.

INFPها، رها از قراردادها و روش‌های سنتی، از گله پیروی نمی‌کنند و در واقع، اغلب خود را کمی ناهماهنگ و نامنطبق با بقیه دنیا احساس می‌کنند. ذهنی بازی دارند و در مورد چیزهای کوچک انعطاف‌پذیرند، و معمولاً حامی و پذیرای کسانی هستند که سبک‌های دیگری برای زندگی دارند، البته تا جایی که رفتار یا عادات آنها تأثیری شخصی بر INFPها نداشته باشد یا باعث عدولشان از ارزش‌های خود نشود. درصورتی‌که این اتفاق بیفتد، INFPها می‌توانند انعطاف‌ناپذیر، بی‌گذشت و کینه‌توز باشند.

 INFPها در وهله نخست بر درون تمرکز دارند و بسیاری از آنها در زندگی خود عناصر معنوی بسیار پیشرفته و عمیقاً با معنایی دارند. گاهی اشتغال خاطر آنها به آگاهی از خود می‌تواند مانع از توجه با شرکت در فعالیت‌های پیش‌پاافتاده و کسل‌کننده‌تر دنیای خارج شود. گرچه به طور ذاتی قادرند امکانات جدید را تصور و نحوه ارتباط امور را با هم درک کنند، معمولاً چندان واقع‌بین یا عملگرا نیستند. ممکن است فعالیت‌های روزمره و معمولی زندگی برایشان راضی‌کننده نباشد و مجبور شوند برای برکنار ماندن از گزند آنها، سخت کار کنند.

 INFPها اغلب از اینکه مدت‌های زیادی را تنها باشند و در سکوت به تأمل، مطالعه با نوشتن بپردازند لذت می‌برند. بهترین زمان برای آنها وقتی است که خود را به طور کامل در پروژه‌های جالب و از نظر شخص خودشان بامعنا غرق می‌کنند.

شیوه مشاوره دادن بیمه‌های زندگی به یک فرد INFP:

در زمان مشاوره به این تیپ شخصیتی باید این نکته را مدنظر قرار بدهیم که این افراد انتقاد و مخالفت‌ها با تفکراتشان به‌شدت حساس هستند و همه چیز را شخصی می‌کنند و ممکن است هیچ‌وقت علت ناراحتی خود را عنوان نکنند و تا جایی که می‌توانید تفکرات این گروه از افراد را نقد نکنید.

این تیپ شخصیتی در مورد موضوعاتی که روی آن حساسیت دارند به‌عنوان‌مثال خانواده‌شان به‌احتمال زیاد در مورد آنها یا صحبت نمی‌کنند و یا سرسری از روی مسائل مربوط به آنها می‌گذرند.

از نادیده‌گرفتن خواسته‌ها و حساسیت‌های آنها به‌شدت پرهیز کنید چون در این صورت این افراد به‌هیچ‌عنوان با شما کار نخواهند کرد و به عبارتی این تیپ از افراد کینه‌ای‌ترین تیپ شخصیتی می‌باشند.

برای مطرح‌کردن بیمه‌های زندگی ابتدا باید دل‌بستگی‌های آنها را پیدا کنیم و بیمه زندگی را بر اساس آن دل‌بستگی‌ها ارائه بدهیم یا به عبارتی به دنبال وجوه اشتراک بین بیمه‌های زندگی و دل‌بستگی‌های آن‌ها باشید.

به آنها زمان کافی برای فکرکردن بدهید و به آنها یادآور شوید که تصمیم آنها روی آینده نزدیکانتان تأثیرگذار است.

 در مشاوره بیمه‌های زندگی به‌شدت صادقانه بیان کنید چون در غیر این صورت عدم اطلاعات شما از چشم آنها پوشیده نمی‌ماند.

 باید توجه داشته باشیم که این تیپ شخصیتی افرادی فرایند محور هستند می‌خواهند بدانند که بیمه‌های زندگی در فرایند زندگی آینده‌شان چه تأثیری می‌گذارد.

برای آغاز مشاوره و جلب‌توجه این افراد بهتر است از مثال‌های زیر استفاده کنید:

 شما احساس می‌کنید کدام روش درست است؟

مثال: آقا و یا خانم مشتری با توضیحاتی که در خصوص بیمه‌های زندگی داده‌ام شما می‌توانید به همین روال گذشته ادامه بدهید و یا می‌توانید این بیمه‌های زندگی را برای خودتان تهیه نمایید شما احساس می‌کنید کدام روش درست است؟

عجله‌ای نیست زمان به‌اندازه کافی هست.

مثال: آقا و یا خانم مشتری برای اینکه بخواهیم جمع‌بندی کنیم زمان به‌اندازه کافی وجود داره پس عجله‌ای نکنیم.

می‌توانم به طور کاملاً اختصاصی به شما مشاوره بیمه‌های زندگی رو ارائه بدم.

مثال: آقا و یا خانم مشتری از اونجایی که بیمه‌های زندگی باتوجه‌به خصوصیات زندگی هر فرد طراحی میشه من میتونم به طور کاملاً اختصاصی به شما مشاوره بیمه‌های زندگی رو ارائه بدم.

چه چالش‌هایی ما به‌عنوان نماینده بیمه (با تیپ شخصیتی متفاوت) با این گروه از افراد خواهیم داشت؟

اگر ما فردی برون‌گرا باشیم

باید ریتم صحبت خودمان را کند کنیم چون افراد برای اینکه بخواهند تصمیم احتیاج به زمان کافی دارند هیچ‌وقت نباید این تیپ شخصیتی را باعجله مجبور به تصمیم‌گیری کنیم.

اگر ما فردی حسی باشیم

نباید این تیپ شخصیتی را غیر عملگرا و غیرواقع بینی تلقی کنیم باید صبرمان را بیشتر کنیم تا بتوانیم متوجه خواسته‌های این تیپ بشویم.

اگر ما فردی منظم باشیم

عدم تصمیم‌گیری این تیپ شخصیتی ممکن است حوصله ما را به سر بیاورد کاری که ما باید انجام بدهیم این است که تعدادی پیشنهاد به مشتری ارائه بدهیم و به او زمان لازم برای تصمیم‌گیری بدهیم و هیچ موقع قبل از اینکه فرد خرید خود را قطعی کند جلسات را نبندیم یعنی همیشه مطلبی را برای جلسه آینده قرار بدهیم.

اگر ما فردی تفکری باشیم

باید خیلی مراقب صحبت‌هایمان با این تیپ شخصیتی باشیم چون این تیپ خیلی زود ناراحت می‌شوند پس بهتر است قبل از صحبت با این تیپ تمامی مواردی که می‌خواهیم با آنها مطرح کنیم را با فرد احساس دیگری مثل نزدیکان خودمان امتحان کرده باشیم.

نحوه دعوت کردن INFP:

از آن جایی که این تیپ شخصیتی برای هر تصمیم کوچکی نیاز به زمان زیادی دارد تا آن تصمیم را قطعی کند به همین خاطر قبل از تماس برای دعوت باید از طریق sms/واتس‌اپ اطلاعاتی که مبنای آن بر اساس آینده و احساسات وجود دارد برای آنها ارسال نماییم و سپس آن‌ها را دعوت به جلسه مشاوره کنیم.