INTP: درون‌گرا، شهودی، متفکر، منعطف

جدول راهنمای اولیه بر اساس درگاه‌های ورودی

توضیحات کلی در مورد این تیپ شخصیتی:

برآورد می‌شود بین سه تا چهار درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند. 

به‌عنوان درون‌گراهایی که نقش اول آنها تفکر است، INTPها آدم‌هایی به شدت منطقی و تحلیلی‌اند. بزرگ‌ترین توانایی آنها این است که مفاهیم، افکار و مسائل را در ذهن خود حلاجی می‌کنند. مثل سستی‌های درون قفل که آن‌قدر می‌چرخند تا ترکیب صحیح را بیابند، INTPها به دنبال بهترین راه‌حل با رویکرد هستند.

 به‌عنوان آدم‌هایی مستقل و خالی از تعصب، روشنفکر و پیچیده، دائماً به دنبال چالش‌های خلاقه دشوار و دشوارتر می‌گردند. INTPها مستقل، شکاک و اغلب باهوش‌اند و ذاتاً به خودشان اطمینان دارند. آنها به‌صورت درونی اطمینان دارند که می‌توانند هر مسئله‌ای را حل و به آن به شکلی منطقی رسیدگی کنند. وقتی بحرانی پیش می‌آید و حتی وقتی به نظر می‌رسد کوهی از مشکلات در برابرشان قرار دارد، عموماً خونسرد و خویشتن‌دار و به شکل اعجاب‌آوری آرام و عاری از نگرانی هستند.

INTPها شیفته قدرت‌اند و خیلی کم پیش می‌آید که از کسی یا چیزی بترسند. اما INTPها درعین‌حال از موضوعات ساده، خیلی زود کسل و خسته می‌شوند و معمولاً توجهی به حقایق یا جزئیات عادی و پیش‌پاافتاده ندارند. آنها به‌ویژه از حشو و زوائد، در فکر و در بحث، بیزارند و به‌راحتی ممکن است دیده‌های خود را نادیده بگیرند.

 این گرایش درعین‌حال ممکن است به آنها منشی متکبرانه و خودخواهانه بدهد، خصوصاً زمانی که خودشان چیزی را فهمیده‌اند و کسانی را که هنوز در تلاش برای فهمیدن آن هستند نادیده می‌گیرند. ازآنجاکه نقش آخر آنها احساس است، به‌طورکلی آگاهی کمتری از نیازها و خصوصاً احساسات دیگران دارند و اغلب از آنها بی‌خبرند، بنابراین نسبت به کسانی که حقیقتاً مشتاق یادگیری هستند و سریع یاد می‌گیرند، معمولاً صبور و شکیبا هستند، اما درعین‌حال ممکن است نسبت به کسانی که نیاز به حمایت بیشتر دارند، پرتوقع و متکبر جلوه کنند.

 INTPها خلاق و اغلب مبتکرند و موقعیت‌ها و امکاناتی را می‌بینند که دیگران قادر به دیدنشان نیستند. آنها دیدگاهی جهانی دارند و به‌سرعت می‌توانند ارتباطات ظریف میان چیزها را ببینند و دلالت‌های گسترده را به تخیل درآورند. به‌عنوان خطرپذیران روشنفکر و اندیشمند، معمولاً خیلی کنجکاو و مشتاق فراگیری چیزهای جدید هستند، چون تلاش دارند پیوسته تواناتر شوند. درعین‌حال که می‌توانند تقریباً هر کاری را که از نظرشان به‌زحمتش می‌ارزد انجام دهند، اغلب در زمینه روابط میان‌فردی توانایی چندانی ندارند و خصوصی‌ترین واکنش‌ها و احساسات خود را از نزدیکانشان پنهان می‌کنند و اغلب حتی از احساسات خود و دیگران درباره مسائل مهم بی‌اطلاع هستند.

 آنها تعهدات خود را بدیهی و مسلم تلقی می‌کنند و بدین ترتیب متوجه نیستند که باید بیش از این به دیگران اطمینان خاطر بدهند. ازآنجاکه INTPها اغلب وقت زیادی را در دنیای افکار و اندیشه‌ها می‌گذرانند، ممکن است آن‌قدر پیچیده و در خود فرورفته باشند که برقراری ارتباط ساده و مؤثر با دیگران برایشان دشوار باشد و ازآنجاکه به‌ندرت قدرت تمرکز فوق‌العاده خود را روی جزئیات به کار می‌گیرند، ممکن است از جزئیات مهمی غافل شوند که می‌تواند بر کارایی ایده‌های آنها بیفزاید.

 INTPها اطلاعات جدید را با سرعتی باورنکردنی جذب می‌کنند و قادرند آنها را تقریباً بلافاصله تلفیق کنند. همچنین توانایی زیادی در دیدن عیوب و نقاط ضعف ایده‌ها و ارائه راه‌حل‌های ابتکاری دارند. اما ازآنجاکه در واقع از فرایند خلاقه و حل کردن مسائل انرژی می‌گیرند، اغلب برای شروع کردن پروژه‌ها انرژی بیشتری دارند تا برای تمام کردن آنها. اگر گاهی به دیگران اجازه دهند تا در عملی کردن ایده‌هایشان به آنها کمک کنند، نتایج خیره‌کننده‌ای حاصل می‌شود، هرچند معمولاً در برابر آن مقاومت می‌کنند.

شیوه مشاوره دادن بیمه‌های زندگی به یک فرد INTP:

 برای مشاوره به این گروه از افراد باید تعداد پیشنهادهایمان را افزایش بدهیم باید از قبل پکیج‌های بیمه‌ای را آماده کنیم تا این افراد بتوانند از بین آنها یکی را انتخاب کنند.

 مشاوره بیمه‌های زندگی را به‌عنوان راه‌حلی برای حل مشکل آن افراد پیشنهاد بدهید به‌عنوان‌مثال اگر آنها دارای فرزند هستند بیمه‌های زندگی را طوری مطرح کنید که گویی این بیمه‌نامه قرار است تمامی دغدغه‌های آینده فرزندانشان را برطرف کنند.

 وقتی به این تیپ شخصیتی پکیج‌های مختلف بیمه‌های زندگی (حق بیمه‌ها و شیوه پرداخت متفاوت) را ارائه دادیم به آنها زمان کافی بدهیم تا بتوانند از بین آنها یکی را انتخاب کنند.

 تا جایی که امکان دارد از بیان جزئیات دوری کنید چون جزئیات مبهم باعث می‌شود افراد از تصمیم‌گیری خودداری کنند.

 تا جایی که می‌توانید به حریم شخصی این افراد احترام بگذارید و برای پرسیدن سؤال از آنها حتماً اجازه بگیرید این افراد عموماً دوست ندارند در مورد زندگی شخصی خودشان صحبت کنند.

برای آغاز مشاوره و جلب‌توجه این افراد بهتر است از مثال‌های زیر استفاده کنید:

به حریم شخصی شما احترام می‌گذارم.

مثال: آقا و یا خانم مشتری ازآنجایی‌که بنده برای حریم شخصی شما احترام قائل هستم آیا اجازه دارم برای اینکه بتونم توضیح کامل و صحیحی از بیمه‌های زندگی برای شما داشته باشم چند تا سؤال شخصی از شما بپرسم؟

می‌شود خواهش کنم در این باره فکر کنید؟

مثال: آقا و یا خانم مشتری باتوجه‌به توضیحاتی که در خصوص بیمه‌های زندگی و همچنین پکیج‌های مختلف بیمه‌ای خدمتتان ارائه دادیم می‌شود خواهش کنم در این باره فکر کنید؟

و این هم یک چالش جذاب

مثال: آقا و یا خانم مشتری هیچ‌کس نمی‌تواند آینده را پیش‌بینی بکند و به همین خاطر آینده بسیار جذاب و اعجاب‌انگیز است و این در نوع خودش می‌تواند یک چالش جذاب باشد.

محدودیت زمانی نداریم

چه چالش‌هایی ما به‌عنوان نماینده بیمه (با تیپ شخصیتی متفاوت) با این گروه از افراد خواهیم داشت؟

اگر ما فردی برون‌گرا باشیم

آنگاه افراد این گروه عموماً بحث‌ها و گفتگوی سطحی انجام نمی‌دهند و همیشه به‌صورت عمیق بحث و گفتگو می‌کنند اگر ما فردی برون‌گرا هستیم باید طرح و پیشنهاد بیمه‌های زندگی‌مان را قبل از ارائه امتحان کنیم و به این نتیجه برسیم که آیا این طرح ما سطحی است یا عمیق.

اگر ما فردی حسی باشیم

 آنگاه باید بدانیم که افراد این گروه نسبت به آینده دیدگاه دیگری دارند یعنی آینده برای افراد این گروه بسیار بااهمیت است پس باید نگاهمان به‌عنوان یک نماینده بیمه حسی به آینده تغییر بدهیم.

اگر ما فردی منظم باشیم

آنگاه برای تصمیم‌گیری این گروه از افراد هرچه ما اصرار کنیم آنها از قطعی کردن تصمیمشان دور می‌شوند بهترین کار برای حرکت‌دادن این افراد به خرید این است که از طریق منطق آنها را به سمت خرید حرکت بدهیم.

اگر ما فردی احساسی باشیم

آنگاه باید بدانیم که نظرهای تند و انتقادهای سنگین این گروه از افراد جنبه شخصی ندارد بلکه کاملاً می‌تواند به ما در پیداکردن نقص‌هایمان کمک کند.