چگونه اهداف رشد شخصی خود را اندازه گیری کنید (به همراه دانلود برگه تقلب اهداف هوشمند برایان تریسی)

چگونه اهداف رشد شخصی خود را اندازه گیری کنید
5
(2)

چگونه اهداف رشد شخصی خود را اندازه گیری کنید

(به همراه دانلود برگه تقلب اهداف هوشمند برایان تریسی)

مقدمه

چه چیزی باعث می‌شود احساس کنید در زندگی به موفقیت رسیده‌اید؟ آیا علت آن استقلال مالی، یک خانواده شاد، رسیدن به معنویت یا یک‌عمر خدمت به دیگران خواهد بود؟ مهم نیست چه چیزی شما را خوشحال می‌کند، سفر به همان اندازه مهم است که مقصد و بهترین سفر با تعیین اهداف قابل دستیابی در طول مسیر انجام می‌شود. برای اینکه به‌جایی که می‌خواهید برسید، باید به طور فعال اهداف رشد شخصی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که واقعاً پیشرفت می‌کنید و در مسیر درست باقی می‌مانید.

دانستن اینکه چگونه رشد شخصی خود را اندازه گیری کنید نه‌تنها می‌تواند به شما کمک کند که از دستیابی فوری به اهداف خود دلسرد نشوید، بلکه به شما کمک می‌کند تا میزان پیشرفت خود را اندازه گیری کنید و برای ایجاد انگیزه به خود پاداش دهید.

شما کاملاً قادر به ایجاد زندگی‌ای هستید که آرزوی آن را دارید و یک گام کلیدی در این فرایند، اندازه گیری پیشرفت شما به سمت اهداف رشد شخصی است.

چرا باید اهداف رشد شخصی خود را تعیین کنید؟

"چرا

تعیین اهداف به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید در زندگی چه می‌خواهید. اگر می‌دانید به کجا می‌خواهید بروید، بیشتر از اینکه اجازه دهید زندگی شما را کنترل کند، کنترل زندگی خود را در دست خواهید داشت.

تعیین و اندازه گیری اهداف برای پیشرفت شخصی شما ضروری است. این نه‌تنها به شما تمرکز می‌بخشد، بلکه به شما انگیزه می‌دهد و به شما کمک می‌کند اهمال‌کاری را شکست دهید.

اهداف به هر شکلی می‌توانند باشند، اما بهترین راه برای ایجاد تغییر در زندگی یا دنیای اطرافتان داشتن اهداف هوشمندانه (SMART goals) است.

به یاد داشته باشید، اهداف SMART عبارت‌اند از:

خاص: واضح و مختصر به‌جای کلی یا مبهم

قابل اندازه گیری: قابل ردیابی باشند تا بتوانید تعیین کنید که آیا در حال پیشرفت هستید یا خیر

دست یافتنی: چالش برانگیز و درعین‌حال قابل انجام باشند تا ناامید نشوید

مرتبط: با برنامه‌های کلی و سایر اهداف زندگی شما هماهنگ باشند

زمان‌دار: زمان رسیدن به آنها واقع بینانه بوده و درعین‌حال چالش برانگیز باشند

همچنین متوجه خواهید شد که وقتی اهداف رشد شخصی خود را تعیین می‌کنید، “اثر مرکب” بر آن تأثیر می‌گذارد. یعنی، زدن یک گل در را به روی گل بعدی و بعدی و غیره باز می‌کند.

بنابراین زندگی شما همراه با پیشرفت خواهد بود که ناگزیر رضایت و شادی شما را به همراه خواهد داشت.

5 گام برای اندازه گیری رشد شخصی

هنگامی که اهداف رشد شخصی خود را به‌وضوح تعیین کردید، باید پیشرفت خود را ردیابی و اندازه گیری کنید. پنج مرحله زیر به شما کمک می‌کند تا رشد شخصی خود را اندازه‌گیری کنید و بهترین شانس ممکن را برای دستیابی به هر چیزی که برای آن تلاش می‌کنید را به شما می‌دهد.

در حال بارگذاری پخش کننده...

گام 1: یک جدول زمانی برای خود تنظیم کنید

برای اطمینان از به‌موقع بودن اهداف SMART خود، تاریخ پایانی را برای زمانی که می‌خواهید از خط پایان عبور کرده و به هدف خود برسید تعیین کنید.

برخی از اهداف شما ممکن است دارای جدول زمانی درونی باشند. ممکن است بخواهید قبل از رفتن به تعطیلات خود به آمریکای جنوبی، 50 عبارت کلیدی را به زبان اسپانیایی یاد بگیرید. یا ممکن است بخواهید تا زمانی که فرزندتان از دبیرستان فارغ‌التحصیل شود، مقدار مشخصی پول برای تحصیلات دانشگاهی او پس انداز کنید.

جدول زمانی مناسب برای اهداف دیگر کاملاً به شما بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، ممکن است بخواهید اولین کتاب خود را قبل از پایان سال بنویسید یا تا 40 سالگی درآمد هفت رقمی کسب کنید.

بهترین جدول زمانی برای اهداف رشد شخصی شما دارای تاریخی بلندپروازانه، اما قابل دستیابی است. اگر خودتان را به چالش بکشید، انگیزه خواهید داشت، اما زیاد بلندپرواز نباشد، در غیر این صورت با خطر دست نیافتن به هدف و احساس شکست مواجه خواهید شد.

با تخمین اینکه چقدر طول می‌کشد تا به هدف خود برسید، شروع کنید، اگر همه چیز 100 درصد طبق برنامه پیش برود. آنگاه، تاریخ پایان مشخصی را یادداشت کنید.

در مرحله بعد، باتوجه‌به موانعی که ممکن است پیش بیاید، از خود بپرسید که آیا احتمالاً به زمان اضافی نیاز دارید یا خیر. یا، آیا می‌خواهید حتی سریع‌تر از سرعت لازم که برایتان راحت‌تر است به خودتان فشار بیاورید؟

پس از تعیین تاریخ پایان، می‌توانید یک جدول زمانی برای کارهایی که باید هر روز، هفته، ماه یا سال انجام دهید تا بتوانید به‌موقع به هدف خود برسید، ایجاد کنید.

گام 2: در طول مسیر به نقاط عطف (مراحل مهم) برسید

در طول مسیر به نقاط عطف (مراحل مهم) برسید
در طول مسیر به نقاط عطف (مراحل مهم) برسید

جدول زمانی که ایجاد کرده‌اید به شما کمک می‌کند تا نقاط عطفی را که برای دستیابی به هدف خود باید به آنها دست یابید، شناسایی کنید.

اگر هدف شما این است که امسال 24 کتاب برای بهبود شخصی خود بخوانید، نقاط عطف شما می‌تواند شامل اتمام یک کتاب هر دو هفته یکبار باشد. همچنین تعیین این نقاط عطف ممکن است به شما کمک کند تا بفهمید هر روز چند صفحه یا فصل باید بخوانید.

بررسی نقاط عطفتان به شما انگیزه می‌دهد تا به پیشرفت خود و رسیدن به اهداف رشد شخصی ادامه دهید. نقاط عطف همچنین می‌تواند به شما کمک کنند تا ببینید آیا جدول زمانی شما خیلی بلندپروازانه است و نیاز به تغییر دارد یا نه تا واقع‌بینانه‌تر و درعین‌حال چالش‌برانگیزتر باشد.

این نقاط عطف همچنین به شما کمک می‌کند به گذشته نگاه کنید و در مورد فراز و نشیب‌های سفر خود فکر کنید، زیرا دارید به طور فعال نحوه اندازه‌گیری رشد شخصی خود را تمرین می‌کنید.

گام 3: پیشرفت خود را پیگیری کنید

گام بعدی در دانستن اینکه چگونه پیشرفت در اهداف خود را اندازه گیری کنید، تعیین نحوه پیگیری آنها است.

ابزارهای زیادی در دسترس شما هستند، بنابراین یکی را انتخاب کنید که با آن راحت‌تر هستید. به‌عنوان‌مثال، برخی از افراد دوست دارند اهداف خود را در برنامه‌هایی مانند Microsoft Excel و Google Sheets سازماندهی و پیگیری کنند.

برخی دیگر ترجیح می‌دهند از ابزار مدیریت پروژه مانند Asana استفاده کنند که به طور خاص برای ردیابی اهداف، تنظیم لیست کارها و نظارت بر پیشرفت ساخته شده است.

همچنین می‌توانید از یک برنامه تعیین هدف مانند Goals Wizard استفاده کنید که دارای یک وب‌سایت برای ردیابی در رایانه شما و همچنین تلفن شما است.

اگر هر یک از این گزینه‌ها برای شما مناسب به نظر نمی‌رسد، یک روش ساده برای ردیابی پیشرفتتان استفاده از قلم و کاغذ است.

اگر هر یک از این گزینه‌ها برای شما مناسب به نظر نمی‌رسد، یک روش ساده برای ردیابی پیشرفتتان استفاده از قلم و کاغذ است
اگر هر یک از این گزینه‌ها برای شما مناسب به نظر نمی‌رسد، یک روش ساده برای ردیابی پیشرفتتان استفاده از قلم و کاغذ است

هر روشی که انتخاب کنید، بخش مهمش این است که اهداف خود را به‌صورت مکتوب داشته باشید و بتوانید به‌راحتی آنها را به طور منظم دنبال کنید. افرادی که اهداف و میزان پیشرفت خود را یادداشت می‌کنند، انگیزه درونی بیشتری برای ادامه مسیر دارند.

یکی از جنبه‌های کلیدی ردیابی پیشرفت، نوشتن اهدافتان در زمان حال است. هنگامی که این کار را انجام می‌دهید، ضمیر ناخودآگاهتان آن را به‌عنوان فرمانی ثبت می‌کند تا به شما انگیزه لازم برای رسیدن به هدفتان را بدهد.

مثال:

برای مثال، “وزن من در روز ولنتاین 150 پوند است”، به شما کمک می‌کند تا تصور کنید که در آن روز چگونه به نظر می‌رسید و چه احساسی دارید، ایده‌پردازی در مورد چگونگی رسیدن به هدفتان به شما الهام می‌دهد و به شما انگیزه می‌دهد تا تغییرات لازم را ایجاد کنید.

همچنین مهم است که احساسات، فرایندهای فکری، اعمال و عادات و همچنین نقاط عطف خود را ردیابی کنید. این می‌تواند به شما بینشی در مورد پیشرفتی که در حال انجام آن هستید و آنچه ممکن است برای غلبه بر موانع روی آن تمرکز کنید، بدهد. برای مثال، اگر پیشرفت کند است یا به سمت عقب حرکت می‌کند، ممکن است زمان تغییر چیزی برای شروع رشد جدید فرارسیده باشد.

به یاد داشته باشید که یادگیری نحوه مدیریت عاقلانه زمان شما را به سمت موفقیت در رسیدن به اهدافتان سوق می‌دهد. نکات مدیریت زمان برای بهره وری را بیاموزید تا از حواس‌پرتی جلوگیری کنید، مهم‌ترین وظایف خود را هر روز اولویت بندی کنید و بر اهمال‌کاری‌ها غلبه کنید.

گام 4: زمان‌های خاصی را برای اندازه گیری پیشرفت خود اختصاص دهید

جنبه کلیدی بعدی اقدامات توسعه شخصی این است که به طور منظم پیشرفت خود را بررسی کنید.

مراقب باشید در دام تعیین اهداف شگفت‌انگیز نیفتید و پس از یک انفجار اولیه انگیزه، آنها را فراموش نکنید، مانند بسیاری از اهداف سال نو که با وجود نیت خوب، از بین می‌روند.

در عوض، زمان مشخصی را برای بررسی پیشرفت خود تعیین کنید و سپس مطمئن شوید که پیگیری می‌کنید. به نحوه پیگیری پیشرفت خود، چه روزانه، چه هفتگی یا غیره، پایبند باشید. آن را به‌عنوان یک جلسه کاری مهم در نظر بگیرید و هرگز آن را از دست ندهید!

رسیدن به اهدافتان نیازمند تلاش مداوم است. مطمئن شوید که مدیریت زمان و مهارت‌های سازمانی خود را تقویت کنید تا به شما کمک کند متمرکز بمانید و بهره‌وری خود را افزایش دهید تا به اهداف خود برسید.

گام 5: بزرگ‌ترین انگیزاننده خود باشید

کلید نهایی برای دانستن اینکه چگونه رشد شخصی خود را اندازه گیری کنید این است که خودتان را تشویق کنید. جملات تاکیدی مثبتی را بیاموزید که به شما کمک می‌کند باانگیزه بمانید و تشویق شوید و هر روز آنها را به خود یادآوری کنید.

کلید نهایی برای دانستن اینکه چگونه رشد شخصی خود را اندازه گیری کنید این است که خودتان را تشویق کنید
کلید نهایی برای دانستن اینکه چگونه رشد شخصی خود را اندازه گیری کنید این است که خودتان را تشویق کنید

با هر سرمایه‌گذاری که نیاز به تغییر دارد، ناگزیر مشکلاتی نیز پیش می‌آیند، حتی شکست‌ها. اما همه اینها بخشی از روند طبیعی رشد است.

در صورت عقب افتادن یا ازدست‌دادن یک معیار، هرگز خودتان را شکست‌خورده ندانید. در عوض، به آن به‌عنوان یک تجربه یادگیری نگاه کنید که می‌تواند به پیشرفت بیشتر شما و رسیدن به اهداف رشد شخصی کمک کند.

کلید اندازه گیری رشد خود این است که از آن آگاه باشید، آن را بپذیرید و برای اصلاح آن تغییراتی ایجاد کنید؛ بنابراین، لازم است به‌جای بهانه جویی یا نادیده گرفتن موانع، با خود صادق باشید.

با نحوه تغییر هر چیزی در طول فرایند رشد شخصی خود سازگار شده و انعطاف پذیر باشید و درعین‌حال خود را مسئول نگه دارید و به سمت جلو حرکت کنید.

نکاتی برای مسئول نگه داشتن خود

هنگامی که سیستمی را برای کمک به خود در پاسخگویی به اهدافتان تنظیم کرده‌اید، احتمال دستیابی به آنها بیشتر می‌شود. این اغلب به این معنی است که شخص دیگری را در سفر خود به سمت پیشرفت شخصی مشارکت دهید و دستاوردهای خود را جشن بگیرید.

سه نکته اصلی ما را برای مسئول نگه داشتن خود در تنظیم هدف در نظر بگیرید:

  • شرکای مسئولیت‌پذیری پیدا کنید یا به یک گروه مغز متفکر (Mastermind Group) بپیوندید تا هدف خود را با آنها به اشتراک بگذارید تا بتوانند با انگیزه دادن به شما برای رسیدن به نقاط عطف خود و جشن گرفتن با شما در حین انجام آنها، به شما کمک کنند تا در مسیر خود بمانید.
  • برای دستیابی به نقاط عطف، مانند یک گردش ویژه با خانواده، یا یک کتاب جدید برای خواندن، جوایزی تعیین کنید، هر چیزی که به شما کمک کند شخصاً انگیزه لازم را برای برداشتن گام‌هایی که در رسیدن به اهدافتان مهم است، پیدا کنید.
  • پیشرفت خود را در رسانه‌های اجتماعی یا با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذارید تا به شما کمک کند با ضبط عمومی یا به اشتراک گذاشتن نحوه پیشرفت به سمت نقاط عطف خود به افرادی که برای شما مهم هستند، پاسخگو بمانید.

هدف بعدی رشد شخصی خود را تعیین کنید

ایجاد بهترین زندگی‌ای که آرزو دارید با شناسایی آنچه بیشتر از زندگی می‌خواهید، تعیین اهداف SMART برای رسیدن به آن و سپس به‌کارگیری اصول چگونگی اندازه گیری اهداف رشد شخصی خود شروع می‌شود.

هنگامی که به هدف خود رسیدید، همیشه هدف جدیدی در انتظار کشف وجود دارد. همان‌طور که پیشرفت خود را در هر هدفی اندازه می‌گیرید، می‌توانید ببینید کجا گیر کرده‌اید و کجا بهتر بوده‌اید. سپس می‌توانید از آن برای یادگیری و موفقیت در زمانی که شروع به فکر کردن به هدف بعدی خود می‌کنید، استفاده نمایید.

دانلود برگه تقلب اهداف هوشمند برایان تریسی

دانلود برگه تقلب اهداف هوشمند برایان تریسی

منبع:

 briantracy.com

ترجمه و اقتباس:

حسین شکرگزار

غیاث‌الدین مشایی

چگونه اهداف رشد شخصی خود را اندازه گیری کنید

لینک دانلود فایل PDF

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *