طرح توسعه شخصی برای موفقیت (همراه با نمونه ها و الگوها برای دانلود)

نمونه ها و الگوهای طرح توسعه شخصی برای موفقیت
5
(2)

طرح توسعه شخصی برای موفقیت

(همراه با نمونه ها و الگوها برای دانلود)

مقدمه

آیا می‌دانستید که می‌توانید رویاها و آرزوهای خود را با تمرکز بر برنامه توسعه شخصی خود به واقعیت تبدیل کنید؟

پتانسیل شما نامحدود است و سرمایه گذاری در توسعه شخصی راهی برای تحت کنترل درآوردن استعدادهای فراوان شماست.

تعیین اهداف برای آنچه می‌خواهید به آن برسید – به‌جایی که می‌خواهید در کوتاه‌مدت یا بلندمدت بروید – می‌تواند پیشرفت شخصی شما را بهبود بخشد.

در این راهنما، من به شما کمک خواهم کرد که بفهمید توسعه شخصی به چه معناست و اهمیت آن، برنامه توسعه شخصی چیست و چرا باید آن را بسازید، و چگونه یک برنامه توسعه شخصی بنویسید.

من همچنین الگوی برنامه توسعه شخصی خود را با شما به اشتراک خواهم گذاشت تا شما را در مسیر رسیدن به اهداف توسعه شخصی خود، با مثال‌ها و منابع مفید برای حمایت از شما، شروع کنم.

فهرست مطالب:

 1. برنامه توسعه شخصی (PDP) چیست؟
 2. 7 دسته توسعه شخصی
 3. چرا یک برنامه توسعه شخصی ایجاد کنیم؟
 4. چگونه اهداف توسعه شخصی را تعیین کنیم
 5. الگوی رایگان برنامه توسعه شخصی برایان تریسی را دانلود کنید

1 – برنامه توسعه شخصی (PDP) چیست؟

برنامه توسعه شخصی (PDP) چیست؟
برنامه توسعه شخصی (PDP) چیست؟

برنامه توسعه شخصی راهنمای زندگی و موفقیت آینده شماست.

توسعه شخصی فرایند بهبود خود از طریق عادات و فعالیت‌های آگاهانه است. این به دنبال رشد شخصی برای ارتقای کیفیت زندگی و رسیدن به رویاها و آرزوهایتان می‌آید.

هنگامی که یک برنامه توسعه شخصی ایجاد می‌کنید، شروع به تعریف نوع فردی می‌کنید که می‌خواهید باشید، مهارت‌هایی که می‌خواهید داشته باشید و دستاوردهایی که می‌خواهید به آن برسید و سپس اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت خود را برای تحقق بخشیدن به این آرزوها ترسیم می‌کنید و زمان‌بندی‌هایی را برای زمانی که می‌خواهید به آنها برسید تعیین می‌کنید.

بسیاری از افراد در شغل خود به دلیل عدم آگاهی از زمینه‌های شخصی که می‌تواند به تسلط در هر زمینه‌ای کمک کند، در شغل خود موفق نیستند.

رهبران مؤثر بر بهبود مستمر خود تمرکز می‌کنند و می‌دانند که هیچ جایگزینی برای کار سخت وجود ندارد.

وقتی با تعیین هدف، برنامه ریزی و کار روزانه روی آن نظم و انضباط را تمرین کنید، شاهد توسعه شخصی و پیشرفت در حرفه خود خواهید بود.

اهمیت توسعه فردی

بیشتر اوقات، آنچه در مورد آن فکر می‌کنید همان چیزی است که می‌شوید. از لحظه‌ای که بیدار می‌شوید تا لحظه‌ای که در پایان روز چشمان خود را می‌بندید، هر چیزی که تجربه می‌کنید در رشد شما نقش دارد.

وقتی کنترل بیشتری بر تجربیات خود دارید، می‌توانید پیشرفت شخصی خود را هدایت کنید و به‌جای اینکه آن را به شانس بسپارید، به سمت آنچه می‌خواهید بشوید، شتاب بگیرید.

تعیین، تلاش و رسیدن به اهداف توسعه شخصی، دنیایی از امکانات جدید را برای افزایش کیفیت زندگی در اختیار شما قرار می‌دهد.

به‌عنوان‌مثال، در نتیجه ایجاد و پیروی از برنامه توسعه شخصی خود، ممکن است مسئولیت بیشتری برای کار به دست آورید و فرصت‌هایی را برای گرفتن دستمزد بالاتر کسب کنید. این رشد می‌تواند شما را برای یک مسیر شغلی بهتر واجد شرایط کند تا شادی کلی، رضایت شغلی و احتمال فراهم کردن زندگی موردنظر خود و خانواده‌تان را افزایش دهد.

تمرکز بر پیشرفت شخصی‌تان همچنین توانایی تصمیم گیری بهتری به شما می‌دهد تا بتوانید از مشکلاتی که ممکن است در گذشته شما را آزار داده یا اکنون شما را عقب نگه داشته است، اجتناب کنید.

در پایان روز، توسعه شخصی به شما کمک می‌کند مثبت اندیشی بیشتری ایجاد کنید و از قدرت افکار مثبت استفاده کنید که می‌تواند زندگی شما را متحول کند.

وقتی با تمرکز بر رشد حرفه‌ای و شخصی خود به خودتان زمان می‌دهید، به دلیل پیشرفت شخصی بهتر می‌توانید به نسخه موفق‌تری از خود دست یابید.

توسعه شخصی در مقابل خود – بهبودی (خودسازی)

توسعه شخصی در مقابل خود - بهبودی (خودسازی)
توسعه شخصی در مقابل خود – بهبودی (خودسازی)

تشخیص تفاوت بین خودسازی و پیشرفت شخصی می‌تواند کمی مشکل باشد.

درحالی‌که آنها از این نظر شبیه هستند که هر دو در دستیابی به اهداف شما و بهبود خود بسیار مفید هستند، تفاوت‌های کلیدی بین برنامه خود – بهبودی و برنامه توسعه شخصی وجود دارد.

توسعه شخصی کاری است که شما برای متحول کردن خود به‌صورت روزانه انجام می‌دهید. این تلاش‌هایی است که برای پیشرفت در کار، سبک زندگی، نگرش، هیکل و جامعه‌پذیری خود انجام می‌دهید.

تعیین اهداف توسعه شخصی و ایجاد یک برنامه به شما کمک می‌کند تا از هر فرصتی که ممکن است برایتان پیش بیاید نهایت استفاده را ببرید و از پتانسیل خود نهایت استفاده را بکنید.

خودسازی (Self-improvement)

خودسازی یک تحول درونی است. این یک مطالعه با انگیزه برای بهبود شخصیت، موقعیت یا دانش فرد با تلاش خود است.

خودسازی فرایندی مادام‌العمر است که در جستجوی مداوم راه‌هایی برای تغییر عادات خود هستید تا بتوانید به حداکثر پتانسیل خود برسید.

به‌عبارت‌دیگر، تلاش‌های خاصی که برای توسعه شخصی انجام می‌دهید، منجر به خودسازی می‌شود.

2 – هفت دسته توسعه شخصی

تمرکز بر مقوله‌های توسعه شخصی مانند مهارت‌های شخصی، رشد شخصی و قدرت شخصی می‌تواند عاداتی برای بهبود شخصی ایجاد کند.

رشد فردی مبتنی بر آموزش و مهارت است. از طریق آموزش و تجربه، سطح مهارت و توانایی خود را برای موفقیت در رشته خود افزایش می‌دهید.

هفت دسته اصلی توسعه شخصی وجود دارد:

1 – مهارت‌های شخصی (Personal Skills)

مهارت‌های شخصی می‌توانند مهارت‌هایی باشند که شما با آن متولد شده‌اید و همچنین مهارت‌هایی که از طریق تمرین آگاهانه به دست آورده‌اید. آنها اغلب به‌عنوان مهارت‌های نرم شناخته می‌شوند.

نمونه‌هایی از مهارت‌های شخصی عبارت‌اند از:

تصمیم گیری، کار تیمی، سازماندهی و ارتباطات.

اگر علاقه‌مند به رشد مهارت‌های خود در محل کار هستید، سعی کنید روی مهارت‌های شخصی خود کار کنید. پردرآمدترین و برترین افراد در رشته خود کسانی هستند که بر رشد مهارت‌های شخصی خود تمرکز می‌کنند.

دانستن اینکه در چه زمینه‌هایی عالی هستید و در کدام زمینه‌ها نیاز به پیشرفت دارید در زندگی شخصی و حرفه‌ای شما بسیار مفید است.

2 – رشد شخصی (Personal Growth)

داشتن یک برنامه رشد شخصی یکی از اولین گام‌ها برای بهبود خود و خارج شدن از منطقه امن است.

انسان و ذهن انسان دائماً در حال تکامل است. در مورد آن فکر کنید: شما همان فردی نیستید که یک سال پیش بودید. شما بیشتر آموخته‌اید، به طرق مختلف رشد کرده‌اید، و رویدادهای زندگی بیشتری را برای شکل دادن به شخصیت، باورها و جهان‌بینی خود تجربه کرده‌اید.

برای اینکه پیشرفت و رشد شخصی را تجربه کنید، سعی کنید امروز نسخه بهتری از دیروز خود باشید.

3 – قدرت شخصی (Personal Power)

قدرت شخصی
قدرت شخصی

قدرت شخصی اقتداری است که دیگران معتقدند شما در موقعیت‌های خاص دارید و توسط ارتباطات، دانش و وضعیت مالی شما تقویت می‌شود.

گسترش دایره‌ای از تماس‌ها و ارتباطات، به دنبال کسب اطلاعات بیشتر و رشد مالی، تعداد درهایی را که دیگران به روی شما بازمی‌گذارند را افزایش می‌دهد.

گسترش شبکه، پایگاه دانش و وضعیت مالی خود به شما این امکان را می‌دهد که به دیگران کمک کنید تا همین کار را انجام دهند و قدرت شخصی و فرصت‌های توسعه و رشد شخصی خود را افزایش دهید.

4 – بهبود شخصی (Personal Improvement)

بهبود شخصی از عادات کاری خوب و داشتن نگرش ذهنی مثبت ناشی می‌شود.

فکر کردن قبل از اقدام برای ایجاد میزان زیادی از پیشرفت شخصی بسیار مهم است. برای کمک به خودتان در زمینه فکر کردن قبل از اقدام، سعی کنید اولویت‌ها را در یک لیست تعیین کنید و قبل از شروع، عواقب احتمالی آن را در نظر بگیرید.

کار بر روی بهبود شخصی و ایجاد یک نگرش ذهنی مثبت همچنین مدت زمانی را که برای دستیابی به اهدافتان نیاز دارید را کاهش می‌دهد.

5 – توانمندسازی شخصی (Personal Empowerment)

توانمندسازی شخصی شبیه به قدرت شخصی است، با این تفاوت که توانمندسازی، قدرتی است که در درون خود می‌بینید، نه مربوط به نحوه نگاه و نگرش نسبت به شما.

ترویج تصویر مثبت و به‌کارگیری خلاقیت در زندگی روزمره می‌تواند زمان لازم برای رسیدن به توانمندی شخصی و اهداف شما را تسریع بخشد.

برای کمک به افزایش توانمندی شخصی خود، به دنبال راه‌های جدید و خلاقانه باشید تا هر پروژه‌ای را به روشی سریع‌تر، آسان‌تر یا ارزان‌تر به پایان برسانید، بدون اینکه نتیجه نهایی را به خطر بیندازید.

6 – تحلیل شخصی (تحلیل شخصی)

بسیار مهم است که نسبت به حوزه‌هایی که به طور طبیعی استعداد دارید آگاه باشید و همچنین حوزه‌هایی را که در آنها نیاز به پیشرفت دارید تجزیه و تحلیل کنید. به این می‌گویند تحلیل شخصی.

صادق بودن در مورد جایی که در حال حاضر ایستاده‌اید اولین قدم برای حرکت به جلو است. شما باید به طور مداوم ارزیابی کنید که در رابطه با رسیدن به اهداف و جاه‌طلبی‌های خود کجا هستید.

7 – اهداف شخصی (Personal Objectives)

اهداف شخصی
اهداف شخصی

جاه‌طلبی زمانی به هدر می‌رود که هیچ هدف روشنی در چشم انداز نباشد. توسعه اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت گامی اساسی در تحقق واقعی آنها و رشد به‌عنوان یک فرد است.

داشتن یک برنامه مشخص به شما کمک می‌کند تا درک روشنی از استراتژی‌های لازم برای رسیدن به مقصد موردنظر خود داشته باشید.

3 – چرا یک برنامه توسعه شخصی ایجاد کنیم؟

دلیل اینکه شما به یک برنامه توسعه شخصی نیاز دارید این است که ایجاد یک برنامه به شما کمک می‌کند تا تصمیم گیری بهتری داشته باشید و به خود یادآوری کنید که به کجا می‌خواهید برسید.

به‌عبارت‌دیگر، آمادگی خوب، احتمال موفقیت را افزایش می‌دهد و خطر پیش آمدن اشتباه در مسیر را کاهش می‌دهد.

ایجاد یک برنامه برای توسعه شخصی به شما کمک می‌کند تا کنترل بهتری بر زندگی خود داشته باشید و شما را برای هر چیزی که ممکن است پیش آید، آماده می‌کند.

این مزایای داشتن یک برنامه توسعه شخصی را در نظر بگیرید:

 • دید شما را به واقعیت نزدیک می‌کند.
 • این اطمینان را می‌دهد که شما اقدامات مناسب و برنامه ریزی شده منطقی انجام می‌دهید.
 • به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های مدیریت زمان خود را بهبود بخشید تا بتوانید به اهداف خود برسید.
 • برنامه‌ای برای پیگیری پیشرفت است که زمانی که می‌خواهید تسلیم شوید به شما انگیزه می‌دهد.
 • ثابت شده است که استرس را کاهش می‌دهد، تعادل در زندگی را بهبود می‌بخشد و اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد.

توسعه اهداف توسعه شخصی برای کار می‌تواند بین موفقیت و شکست تفاوت ایجاد کند. ایجاد یک برنامه رشد فردی برای زندگی شخصی شما می‌تواند به معنای تفاوت بین شادی مادام‌العمر و پشیمانی باشد.

4 – نحوه تعیین اهداف توسعه شخصی

قبل از اینکه بتوانید یک برنامه تنظیم کنید، باید کمی خوداندیشی کنید و به سوالات هدف شخصی پاسخ دهید.

چند سوالی که باید قبل از طرح یک برنامه اقدام خاص ایجاد کنید عبارت‌اند از:

 • چه چیزی از زندگی‌ام می‌خواهم بسازم؟
 • اهداف و جاه‌طلبی‌های من چیست؟
 • در حال حاضر چه چیزی بر سر راه من برای رسیدن به این اهداف قرار گرفته است؟

پس از پاسخ دادن به این سؤالات، می‌توانید یک برنامه شخصی ایجاد کنید که شامل چند جزء کلیدی است.

مؤلفه‌های کلیدی که باید روی آن تمرکز کنید، داشتن یک نتیجه خاص است که دائماً برای رسیدن به آن تلاش می‌کنید، برنامه‌ریزی می‌کنید و مسیری را برای دستیابی به آن هموار می‌کنید، به موانع توجه می‌کنید و انگیزه بزرگ‌تر پشت اقدامات خود را درک می‌کنید.

هنگام ایجاد یک برنامه توسعه شخصی برای کار، باید روی اهداف SMART تمرکز کنید. SMART مخفف “Specific”، “Measurable”، “Achievable”، “Relevant” و “Time-Bound” است.

اهداف SMART
اهداف SMART

با پیروی از این مخفف آسان برای به خاطر سپردن در هنگام تعیین هدف، می‌توانید زندگی شخصی و حرفه‌ای خود را بهبود بخشید:

اختصاصی: اهدافی را بنویسید که به‌جای کلی و گسترده، دقیق و واضح باشند.

قابل اندازه گیری: نقاط عطفی را تعیین کنید که به شما اطلاع می‌دهد که به هدف خود می‌رسید.

دست‌یافتنی: اهدافی را تعیین کنید که چالش برانگیز هستند اما به طور واقع بینانه قابل دستیابی هستند.

مرتبط: اهداف خود را با برنامه بهبود شخصی خود هماهنگ کنید.

زمان محدود: تاریخ پایانی را انتخاب کنید که تا آن زمان می‌خواهید به هدف خود برسید.

برای زندگی حرفه‌ای اهداف تعیین کنید

برای پیشرفتی که بتوانید در زندگی حرفه‌ای خود مشاهده و پیگیری کنید، باید یک برنامه عمل دقیق برای توسعه شخصی خود مستند کنید.

برخی از نمونه‌های طرح توسعه شخصی برای کار شامل پاسخ به سؤالات زیر است:

 • چه چیزی می‌خواهم یاد بگیرم؟
 • چه‌کار باید بکنم؟
 • به چه پشتیبانی و منابعی نیاز خواهم داشت؟
 • چگونه موفقیت را بسنجم؟

تاحدامکان باید پاسخ‌هایتان دقیق باشید. هرچه دقیق‌تر باشد، ردیابی پیشرفت شما آسان‌تر است.

دیدن اینکه چقدر پیشرفت کرده‌اید و اینکه کار سخت شما چگونه نتیجه می‌دهد، اعتماد به نفس شما را تقویت می‌کند و احساس موفقیت به شما می‌دهد.

چند نمونه از اهداف توسعه شخصی برای کار عبارت‌اند از ساعت طلایی و رژیم غذایی 21 روزه ذهنی.

قانون ساعت طلایی

"<yoastmark

با قانون ساعت طلایی مسیر روز شما هدایت می‌شود.

اگر روزتان را زود شروع کنید و یک ساعت اول را روی خودتان سرمایه گذاری کنید، تفاوت فوق‌العاده‌ای در احساس شما ایجاد می‌کند و نتایج مثبتی را در روزتان خواهید دید.

شما شروع به دیدن خود در یک فضای نورانی مثبت‌تر خواهید کرد و پیشرفت شخصی خود را بهبود خواهید داد.

رژیم غذایی ذهنی 21 روزه

مثال برنامه رهبری شخصی رژیم ذهنی 21 روزه به این معنی است که زود بیدار شوید و حداقل دو ساعت اول روز را روی خودتان سرمایه گذاری کنید.

با این زمان اضافی، اهداف روشنی را تعیین کنید که می‌توانید برای رسیدن به آنها در محل کار تلاش کنید. این می‌تواند بهره وری و کارایی شما را بهبود بخشد و به شما کمک کند تا ترفیع یا افزایش حقوق موردنظر خود را به دست آورید.

اهداف شما ممکن است شامل تحصیل نیز باشد. برای کسب درآمد بیشتر باید بیشتر یاد بگیرید.

سعی کنید قبل از رفتن به محل کار، هر روز یک مطلب آموزشی، انگیزشی یا الهام بخش بخوانید.

در زندگی روزمره خود اهدافی را تعیین کنید

در خارج از فضای کاری، مهم است که بر روی برخی از اهداف شخصی نیز تمرکز کنید. مشابه برنامه کاری، برنامه شخصی شما را ملزم می‌کند تا برای رسیدن به اهداف خود بر روی نکات کلیدی تمرکز کنید.

در اینجا یک نمونه طرح توسعه شخصی ذکر شده است:

 • اهداف مهمی که می‌خواهید به آنها برسید چیست؟
 • مهلت تعیین شده شما چه زمانی است؟
 • بزرگ‌ترین نقاط قوت شما چیست؟
 • بزرگ‌ترین تهدیدات شما چه کسانی هستند؟

چندین جنبه از رشته‌های توسعه شخصی وجود دارد که در صورت توسعه صحیح، دستیابی به موفقیت را ممکن می‌کند.

تعدادی از این رشته‌ها شامل تعیین هدف، برنامه ریزی و سازماندهی، و تمرکز بر فعالیت‌های با ارزش شماست.

تعیین هدف

در حال بارگذاری پخش کننده...

هدف گذاری را می‌توان در صبح زود انجام داد و تنها چند دقیقه از روز شما را می‌گیرد.

این کار می‌تواند به‌سادگی خرید یک دفترچه یادداشت و نوشتن ده هدف خود در ابتدای هر روز باشد. این کار آنها را عمیقاً در ضمیر ناخودآگاه شما برنامه‌ریزی می‌کند و به شما کمک می‌کند تا برای انجام آنها تلاش کنید.

روز خود را برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی و سازماندهی در پایان روز می‌تواند به شما کمک کند تا برای روز آینده بهتر آماده شوید.

هنگامی که روز خود را برنامه ریزی می‌کنید، آن را روی کاغذ می‌آورید، می‌توانید کارهای مهم خود را تجسم کنید و مطمئن شوید که در طول روز برای تکمیل آنها تلاش می‌کنید.

بر فعالیت‌های با ارزش خود تمرکز کنید

فعالیت‌های با ارزش، کارهایی هستند که در طول روز انتخاب می‌کنید و بیشترین بازدهی را در تلاش‌هایتان برای نزدیک‌تر کردن شما به اهدافتان خواهند داشت.

تمرکز بر فعالیت‌های با ارزش به شما کمک می‌کند تا تمرکزتان را حفظ کنید و به‌اندازه هر رشته دیگری که می‌توانید توسعه دهید، به موفقیت شما کمک می‌کند.

ترویج فعالیت‌های با بالاترین ارزش، تفاوت قدرتمندی در سرعت دستیابی به آنها و اهداف مرتبط با آنها ایجاد می‌کند.

5 – الگوی رایگان برنامه توسعه شخصی برایان تریسی را دانلود کنید

طرح توسعه شخصی برای موفقیت

دانلود

منبع:

 briantracy.com

ترجمه و اقتباس:

حسین شکرگزار

غیاث‌الدین مشایی

نمونه ها و الگوهای طرح توسعه شخصی برای موفقیت

لینک دانلود فایل PDF

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *