چند الگو و قالب برنامه توسعه شخصی (PDP) برای سال 2022

چند الگو و قالب برنامه توسعه شخصی (PDP) برای سال 2022
5
(2)

چند الگو و قالب برنامه توسعه شخصی (PDP) برای سال 2022

مقدمه

به دنبال یک الگوی برنامه توسعه شخصی برای شروع به‌منظور دستیابی سریع به اهداف خود هستید؟

در مسیر زندگی، تقریباً می‌توان تضمین کرد که در نهایت با چالش‌هایی روبرو خواهید شد که میزان موفقیت شما را در محک آزمایش قرار می‌دهند.

داشتن یک برنامه توسعه شخصی باعث می‌شود که برای کنترل فشار در تمام جنبه‌های زندگی خود، مجهزتر شوید.

برنامه توسعه شخصی چیست

این ابزار خودسازی یا همان برنامه توسعه شخصی (PDP) به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید برای رسیدن به آنچه می‌خواهید و رویارویی با چالش‌هایی که زندگی سر راهتان قرار می‌دهد، باید روی چه چیزی کار کنید. آنچه شما می‌خواهید می‌تواند مربوط به بهبود کیفیت زندگی شما، تبدیل شدن به نسخه بهتری از آنچه هستید، یا رسیدن به درجات بالاتر در شغل و حرفه انتخابی‌تان یا روابط شخصی شما باشد.

نوشتن برنامه توسعه شخصی شما، باعث می‌شود ذهنتان پذیرای فرصت‌هایی باشد که به تحقق اهداف شما کمک می‌کند. علوم اعصاب توضیح می‌دهد که این کار چگونه انجام می‌شود.

علوم اعصاب توضیح می‌دهد که چرا باید اهداف توسعه شخص خود را بنویسید، اگر واقعاً می‌خواهید به آنها برسید (منبع):

همچنین علوم اعصاب توضیح می‌دهد که چرا باید اهداف توسعه شخص خود را بنویسید
همچنین علوم اعصاب توضیح می‌دهد که چرا باید اهداف توسعه شخص خود را بنویسید

آیا اطمینان دارید که اگر می‌خواهید به هدفی برسید، باید آن را یادداشت کنید. می‌دانم که کمی کلیشه‌ای به نظر می‌رسد، اما این روش واقعاً کار می‌کند.

یکی از مطالعات من به نام “شکاف جنسیتی و تعیین هدف” نشان داد که هم مردان و هم زنان باید کار و تلاش بسیار بیشتری در نوشتن اهداف خود انجام دهند (اگرچه مردان در این موضوع کمی بهتر از زنان عمل کردند). (منبع) از شرکت کنندگان در مطالعه خواسته شد که به این سوال امتیاز دهند: “هدف من به قدری واضح به‌صورت نوشتاری (شامل تصاویر، عکس‌ها، نقاشی‌ها و غیره) توصیف شده است که می‌توانم آن را به معنای واقعی کلمه به افراد دیگر نشان دهم و آن افراد دقیقاً درک کنند که من در تلاش برای رسیدن به چه چیزی هستم. متأسفانه، کمتر از 20 درصد از مردم گفتند که اهداف آنها “همیشه” به‌وضوح نوشته شده است.

توصیف واضح اهدافتان به‌صورت مکتوب به‌شدت با موفقیت در دستیابی به اهداف مرتبط است و افرادی که خیلی شفاف اهداف خود را توصیف کرده یا به تصویر می‌کشند، بین 1.2 تا 1.4 برابر بیشتر از افرادی که این کار را نمی‌کنند، به اهداف خود با موفقیت می‌رسند. این تفاوت بسیار زیادی در دستیابی به هدف، فقط با نوشتن اهداف شما روی یک تکه کاغذ ایجاد می‌کند.

دلایل کارایی نوشتن هدف و برنامه توسعه شخصی از نظر علمی

نوشتن چیزها در دو سطح اثر خود را نشان می‌دهد: حافظه خارجی و رمزگذاری.

حافظه خارجی

توضیح فضای ذخیره‌سازی خارجی آسان است: شما اطلاعات موجود در رابطه با هدف خود را در مکانی ذخیره می‌کنید (مثلاً یک تکه کاغذ) که دسترسی و بررسی آن در هر زمان بسیار آسان است. می‌توانید آن کاغذ را در دفترتان، روی یخچالتان و غیره نصب کنید. نیازی نیست یک عصب شناس باشید تا بدانید که اگر هر روز به یک نشانه بصری (معروف به یادآور) خیره شوید، چیزی را بهتر به‌خاطر خواهید آورد.

رمزگذاری

اما پدیده عمیق‌تر دیگری نیز در حال وقوع است: رمزگذاری. رمزگذاری فرایند بیولوژیکی ای است که در آن چیزهایی که ما درک می‌کنیم به هیپوکامپ مغزمان می‌روند و در آنجا تجزیه و تحلیل می‌شوند. در آنجا تصمیم گیری می‌شود که چه چیزی در حافظه بلندمدت ما ذخیره شود و چه چیزهایی باید دور ریخته شوند. نوشتن، این فرایند رمزگذاری را بهبود می‌بخشد. به‌عبارت‌دیگر، وقتی آن را یادداشت می‌کنید، شانس بیشتری برای به‌خاطر سپردن مطلب مورد نظر دارید.

هیپوکامپ
هیپوکامپ

اثر تولید

عصب شناسان “اثر تولید” (generation effect) را شناسایی کرده‌اند که اساساً می‌گوید افراد در مورد مطالبی که خودشان تولید کرده‌اند حافظه قوی‌تری نسبت به مطالبی که صرفاً خوانده‌اند، نشان می‌دهند. داشتن مزیت خواندن، خوب است و وقتی هدف خود را یادداشت می‌کنید، دو بار به “اثر تولید” دسترسی پیدا می‌کنید: اول، زمانی که هدفتان را ایجاد می‌کنید (تصویری در ذهن خود می‌سازید یا همان تصویرسازی ذهنی)، و دوم، زمانی که آن را یادداشت می‌کنید. زیرا شما اساساً در حال پردازش مجدد یا بازسازی آن تصویر هستید. شما باید تصویر ذهنی خود را مورد تجدید نظر قرار دهید، آن را روی کاغذ بیاورید، اشیا را قرار دهید، آنها را مقیاس بندی کنید، به روابط فضایی آنها فکر کنید، حالات چهره را ترسیم کنید، و غیره. در اصل، شما قدرت مضاعفی به دست می‌آورید که واقعاً هدف را در مغزتان ثبت کنید.

مطالعات و آزمون‌های متعدد نشان می‌دهند که وقتی چیزها را یادداشت می‌کنید، آنها را بهتر به یاد خواهید آورد. به طور معمول، موضوعات این نوع مطالعات، دانش‌آموزانی هستند که در کلاس، یادداشت برداری می‌کنند. بااین‌حال، گروهی از محققان افرادی که مصاحبه استخدامی انجام می‌دادند (مصاحبه کنندگان) را مورد بررسی قرار دادند. وقتی مصاحبه‌کنندگان در مورد مصاحبه‌های خود با هر یک از نامزدها یادداشت‌برداری می‌کردند، می‌توانستند حدود 23 درصد اطلاعات بیشتری از مصاحبه‌ها را نسبت به افرادی که یادداشت‌برداری نمی‌کردند، به‌خاطر بیاورند.

در این مقاله، چند قالب برنامه توسعه شخصی عالی و قابل دانلود را بررسی خواهیم کرد.

سه دلیل برای اینکه به یک برنامه توسعه شخصی نیاز دارید

کار بر روی برنامه توسعه شخصی مزایای زیر را به همراه دارد:

1 خودآگاهی شما را بالا می‌برد

کار بر روی توسعه شخصی شما فرصتی برای ارزیابی خود و افزایش میزان خودآگاهی است. توجه شما را به جنبه‌هایی از خودتان که نیاز به بهبود دارند جلب می‌کند. از طریق این تمرین، تصویر واضح‌تری از ارزش‌های اصلی خود ایجاد می‌کنید و با خویشتن واقعی خود در تماس قرار می‌گیرید و خودآگاهی‌تان افزایش می‌یابد.

2 – اعتماد به نفس شما را تقویت می‌کند

اعتماد به نفس شما را تقویت می‌کند
اعتماد به نفس شما را تقویت می‌کند

با مشاهده نتایج مثبت بهبود خود، اعتماد به نفس بیشتری به دست می‌آورید. هنگامی که بر روی نقاط ضعف خود کار می‌کنید، می‌توانید آنها را به نقاط قوت شخصی خود تبدیل کنید و از این طریق به توانایی‌های خود اطمینان بیشتری پیدا کنید.

3 – شما را قوی‌تر کرده و تقویت می‌کند

همان‌طور که به کار بر روی بهبود شخصی خود ادامه می‌دهید، طبیعتاً روی بهبود نقاط قوت کلیدی خود نیز کار خواهید کرد. شما یاد خواهید گرفت که چگونه از آنچه در آن مهارت دارید استفاده کنید تا به اهداف خود نزدیک‌تر شوید.

اجزای برنامه توسعه شخصی

یک برنامه توسعه شخصی مؤثر از ساختار خاصی پیروی می‌کند تا به شما در دستیابی به اهدافتان برای پیشرفت فردی خود کمک کند.

این فرایند شامل:

 • مشخص کردن و بیان اهداف
 • تعیین اولویت‌ها
 • تعیین مهلت زمانی
 • شناسایی نقاط قوت و مهارت‌هایی که به شما در دستیابی به اهدافتان کمک می‌کنند
 • اقدام کردن
 • اندازه گیری پیشرفت

در زیر، تعدادی از الگوها و قالب‌ها را گردآوری کرده‌ایم تا به شما در پیشبرد برنامه پیشرفت شخصیتان کمک کنیم.

چند نمونه از بهترین الگوهای برنامه توسعه شخصی

1 – سه مرحله برای یک برنامه 5 ساله(منبع)

سه مرحله برای یک برنامه 5 ساله-قالب برنامه توسعه شخصی

دانلود فایل

این الگو برای کمک به شما در شناسایی برنامه پنج ساله و همچنین نحوه زندگی و تعیین اهداف روزانه طراحی شده است.

خالق این الگو پنج دسته را برای اهداف شما مشخص کرده است:

 1. شخصی
 2. خانوادگی/اجتماعی
 3. مالی
 4. لیست آرزوها
 5. شغلی

یک فضای مشخص وجود دارد که می‌توانید اهداف خود را در رابطه با گروه بندی تعیین شده، بنویسید.

هنگام استفاده از این الگو، ابتدا باید برنامه‌های زندگی خود را یادداشت کنید. این بخش نشان دهنده اهداف بلند مدت شماست.

تا می‌توانید رویاپردازی کنید!

در مرحله بعد، برنامه پنج ساله شامل مراحل و گام‌هایی است که باید برای رسیدن به اهداف زندگی خود بردارید. این ممکن است به معنای ثبت نام در دوره‌ای باشد که شما را برای حرفه‌ای که برای خود در نظر گرفته‌اید، آماده کند.

در اصطلاح هدف گذاری، این برنامه‌ها معادل اهداف کوتاه مدت شماست.

در حال بارگذاری پخش کننده...

در نهایت، برنامه روزانه، شامل تمام اقداماتی است که باید انجام دهید تا به شما در رسیدن به برنامه پنج‌ساله‌تان کمک کند.

مثال:

آیا می‌خواهید به زبان فرانسه مسلط شوید؟ پس تمرین روزانه این زبان باید در دستور کارتان قرار گیرد. ممکن است بخواهید از یک برنامه برای کمک به تسلط بر یک زبان خارجی استفاده کنید.

آیا می‌خواهید یک خرید عمده در مدت پنج سال انجام دهید؟ ردیابی هزینه‌های شما می‌تواند اولین گام برای دستیابی به این هدف باشد.

2 – طرح توسعه شخصی سپیا (Sepia Personal Development Plan)(منبع) 

 

 

برنامه توسعه شخصی سپیا
برنامه توسعه شخصی سپیا

دانلود فایل

این الگوی با رنگ قهوه‌ای به شما کمک می‌کند تا موارد مورد نظر خود را برای توسعه شخصی شناسایی کنید. فضایی نیز برای نوشتن تاریخ تکمیل هدف پیش بینی شده، وجود دارد.

برای هر زمینه از برنامه توسعه شخصی، فضاهایی نیز وجود دارد که می‌توانید سایر عناصر مرتبط با تحقق هدف خود را بنویسید

مانند:

 • برنامه اقدام شما (من این کار را انجام خواهم داد)
 • شناسایی موقعیت‌های خاص که نشان‌دهنده حوزه‌ای است که نیاز به بهبود دارد (اکنون چه اتفاقی می‌افتد؟)
 • نشانگرهای موفقیت (چگونه بفهمم موفق بوده‌ام؟)
 • شاخص‌های پیشرفت (پیشرفت)

3 – طرح یک برنده (Plan of a Winner)(منبع)

طرح یک برنده - قالب برنامه توسعه شخصی

دانلود فایل

برنامه‌های توسعه شخصی مانند یک نقشه راه هستند. آنها می‌توانند نشان دهند که در حال حاضر در کجا هستید. همچنین، آنها مقصد شما و تمام مسیرهای ممکنی که می‌توانند شما را به آنجا ببرند را نشان می‌دهند.

این الگو از سایت ذهن یک برنده (Mind of a Winner) برگرفته شده است و یکی از این نقشه‌های راه موفقیت است. فضای کافی برای فهرست کردن سه طرح اصلی به‌اضافه موارد زیر وجود دارد:

 • ضرب‌الاجل هر برنامه
 • مسیر اقدامی که برای دستیابی به برنامه باید انجام شود (تا پنج مورد در هر برنامه)
 • مهارت و دانش مورد نیاز
 • پیشرفت

4 – قالب اکسل ساده (Simple Excel Template)(منبع)

قالب اکسل ساده - قالب برنامه توسعه شخصی

دانلود فایل

آیا وقتی نوبت به پیشرفت شخصیتان می‌رسد، احساس می‌کنید فاقد جهت هستید؟ آیا گاهی اوقات احساس می‌کنید که تلاش‌های شما به هدر می‌رود؟

این الگوی ساده به شما کمک می‌کند تا معنای عمیق‌تری را در کاری که انجام می‌دهید پیدا کنید. این شما را به مهم‌ترین چیزها متصل می‌کند. به نقاطی که کلید شادی شما هستند.

هر شخصی منبع الهام منحصر به فردی دارد. در این مثال، برای اینکه فردی به موفقیت شخصی دست یابد، باید به جنبه‌های زیر توجه کند:

 • خانواده
 • دوستان
 • امور مالی
 • سرگرمی
 • سلامتی
 • کار و شغل

چه چیزی شما را وادار می‌کند که اقدامات بیشتری انجام دهید؟

5 – رفتن به جایی که دقیقاً می‌خواهید باشید (منبع)

رفتن به جایی که دقیقاً می‌خواهید باشید

دانلود فایل

این کاربرگ یا برنامه توسعه شخصی چندین سؤال راهنما را فهرست می‌کند تا به شما در تعیین اهداف ارزشمند بلندمدت و کوتاه‌مدتتان کمک کند.

این قالب یا الگو به شما کمک می‌کند تا روی آنچه واقعاً می‌خواهید در زندگی به دست آورید تمرکز کنید.

برخی از سوالاتی که در این کاربرگ در رابطه با اهدافتان از شما خواسته می‌شود به آنها پاسخ دهید عبارت‌اند از:

 • “چرا می‌خواهم این کار را انجام دهم؟”
 • “چگونه دقیقاً این کار را انجام خواهم داد؟”
 • “چه چیزی موفقیت محسوب می‌شود؟”
 • “دوست دارم در مورد چه چیزی بیشتر بدانم؟”
 • “دوست دارم چه نوع مهارت‌هایی داشته باشم؟”

حدود نیم ساعت طول می‌کشد تا به سوالات پاسخ دهید. همان‌طور که کاربرگ را پر می‌کنید، مقداری قهوه یا چای برای خود آماده کنید!

6 برنامه توسعه شخصی یا PDP مینیمالیستی (Minimalist PDP)(منبع)

برنامه توسعه شخصی یا PDP مینیمالیستی

دانلود فایل

اگر به دنبال یک الگوی مینیمالیستی (ساده گرا) برای برنامه توسعه شخصی خود هستید، ممکن است بخواهید این قالب را از سایت میرکو توم (Myrko Thum) امتحان کنید.

در این طرح، شما قادر خواهید بود حوزه‌هایی را در زندگی خودتان که می‌خواهید توسعه دهید، شناسایی کنید.

Myrko Thum حداقل هفت حوزه را فهرست می‌کند:

 1. ذهن
 2. بدن
 3. معنویت
 4. اجتماعی
 5. سرگرمی (چیزهای سرگرم کننده، مانند مسافرت و جشن)
 6. حرفه و شغل
 7. دارایی، امور مالی و سرمایه گذاری

همچنین یک ستون برای اهدافی که می‌خواهید به آنها برسید و ستون دیگری برای تعیین ضرب الاجل برای دستیابی به آن اهداف وجود دارد.

مانند بسیاری از الگوهای دیگر، این الگو نیز دارای ستونی برای اندازه گیری معیارهای موفقیت است، بنابراین می‌توانید اندازه گیری کنید که چه زمانی و چگونه به هدف خود رسیده‌اید.

در نهایت، یک ستون برای هر یک از برنامه‌های عملیاتی شما وجود دارد و جایی نیز برای نوشتن چند یادداشت اختصاصی هم لحاظ شده است. این الگو بدون شماره و ردیف است، بنابراین شما می‌توانید هر تعداد هدف را که می‌خواهید، فهرست کنید.

نتیجه گیری

نظرات نهایی در مورد برنامه توسعه شخصی یا PDPها

داشتن یک برنامه مدون برای اهداف خود، به‌ویژه اهداف مرتبط با توسعه شخصی، دستیابی به آنها را آسان‌تر می‌کند.

امیدواریم که نمونه الگوهای برنامه توسعه شخصی که در این مقاله معرفی کردیم به شما تمرکز و الهام بخشد تا در نهایت به هدف خود برای تبدیل شدن به نسخه بهتری از خودتان برسید.

هرگز پیشرفت را متوقف نکنید!

منبع:

developgoodhabits.com

ترجمه و اقتباس:

حسین شکرگزار

غیاث الدین مشایی

چند الگو و قالب برنامه توسعه شخصی (PDP) برای سال 2022

لینک دانلود فایل PDF

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *