چند عادت ساده که باعث صرفه جویی در زمان و انرژی شما می شوند

چند عادت ساده که باعث صرفه جویی در زمان و انرژی شما می شوند
5
(2)

چند عادت ساده که باعث صرفه جویی در زمان و انرژی شما می شوند

مقدمه

انسانی که جرئت دارد یک ساعت از وقت خود را تلف کند و در زمان خود صرفه جویی نکند، ارزش زندگی را کشف نکرده است.

گاهی تعجب می‌کنید که … “روزهای من چگونه سپری می‌شوند؟”

شما بیش از هر زمان دیگری پرمشغله هستید، اما برای تمام مدت زمانی که صرف کار و زندگی‌تان کرده‌اید، چیزهای زیادی برای نشان دادن و عرضه به دیگران ندارید.

مربیان به شما می‌گویند که زمان باارزش‌ترین منبع و دارایی شماست، اما به نظر می‌رسد که مانند همیشه به‌سرعت در حال از دست رفتن است. شما به‌شدت مشغول هستید، اما لیست کارهای شما تمامی ندارد. فناوری وعده می‌دهد که زندگی شما را ساده کند، اما در واقعیت به نظر می‌رسد که آن را پیچیده‌تر کرده است.

شما روزهای خود را با عجله می‌گذرانید و در هر لحظه به چندین جهت مختلف کشیده می‌شوید. اولویت‌هایتان به‌صورت مدام تغییر می‌کنند. صندوق ورودی شما نمی‌تواند 20 دقیقه بدون بارگیری گسترده ایمیل‌ها به حال خود رها شود. مسئولیت‌های شغلی شما زیاد است، و به طور همزمان، همکارانتان مدام برای شما دعوت نامه ارسال می‌کنند. سپس باعجله به خانه می‌روید و سعی می‌کنید یک شام سالم تهیه کنید که خانواده‌تان واقعاً آن را دوست داشته باشند، درحالی‌که همزمان به بهترین دوست خود پیامک می‌فرستید و به‌روزرسانی‌های رسانه‌های اجتماعی را هم دنبال می‌کنید.

چگونه امکان دارد که همه این کارها را درست انجام دهید؟

طاقت‌فرسا است! شما خسته شده‌اید!

اما این موضوع فقط در مورد شما مصداق ندارد. این حالت برای اکثر ما هر روز اتفاق می‌افتد.

ای‌کاش آن سبک زندگی رویایی را که برنامه‌های تلویزیونی و مجلات سعی می‌کنند به شما بفروشند، با زمان زیادی برای استراحت و افراط در علایق خود زندگی می‌کردید. اگرچه شما “می‌دانید” که این رویا، واقعی نیست، ولی هنوز خواهان آرامش در زندگی خود هستید.

یک خبر عالی دارم: با چند تغییر عادت ساده، می‌توانید در زمان و انرژی خود صرفه جویی کنید. اگر آماده هستید که از زمان محدود خود ارزش بیشتری کسب کنید، زمان آن فرارسیده است.

صرفه جویی به انگلیسی

Save

صرفه جویی چیست

کاهش مدت زمان و انرژی مورد نیاز برای انجام یک عملیات، فعالیت یا کار و … (منبع)

صرفه جویی چه فایده‌هایی دارد

مزایای صرفه جویی در زمان یا مدیریت زمان

مزایای صرفه جویی در زمان یا مدیریت زمان
مزایای صرفه جویی در زمان یا مدیریت زمان
  • کارهای محول شده به خود را به‌موقع تحویل می‌دهید
  • بهره وری و کارایی شما بیشتر خواهد شد
  • احتمال اهمال کاری و به تعویق انداختن وظایفتان کمتر خواهد شد
  • استرس و اضطراب کمتری را تجربه خواهید کرد
  • بهبود کیفیت زندگی
  • زمان بیشتر برای اوقات فراغت و تفریح (منبع)

10 عادت ساده که باعث صرفه جویی در زمان و انرژی شما می‌شود

1 برای صرفه جویی، تمرکز خود را تا تکمیل یک کار حفظ کنید

آیا متوجه شده‌اید که چگونه شروع یک کار اغلب به انرژی و اراده بیشتری نسبت به انجام واقعی آن نیاز دارد؟ به‌خصوص وقتی آن کار، چیزی باشد که از انجام آن لذت نمی‌برید؟

پریدن از انجام یک کار به کار دیگر، انرژی اضافی زیادی را هدر می‌دهد و درصد صرفه جویی را بسیار کاهش می‌دهد. وقتی انجام یک کار چیزی است که شما عادت به انجام آن ندارید، یا کاری است که برای شما تبدیل به یک عادت ثانویه و ناخودآگاه نشده است، باید از نظر ذهنی خود را متقاعد کنید که می‌بایست آن کار را انجام دهید و انجام چنین کاری حتی سخت‌تر نیز هست. به همین دلیل است که وقتی شروع به انجام کاری کردید، باید تمام تلاش خود را تا آنجا که ممکن است بکنید که آن کار را به پایان برسانید.

البته، شما نمی‌توانید هشت ساعت بدون وقفه کار کنید. نمی‌توانید یک کتاب را در یک روز بنویسید، اما می‌توانید نوشتن آن را با 1000 کلمه در یک زمان مشخص انجام دهید. اما نکته مهم این است که به‌ازای نوشتن هر 50 کلمه برای استراحت و خوردن قهوه، کارتان را متوقف نکنید.

2 – از صرفه جویی حاصل از مقیاس استفاده کنید

از صرفه جویی حاصل از مقیاس استفاده کنید
از صرفه جویی حاصل از مقیاس استفاده کنید

هنگامی که شما به‌صورت کلی از یک عمده فروش خرید می‌کنید، بهایی که می‌پردازید نسبت به زمانی که هر کدام از همان کالاها را به‌صورت جداگانه می‌خرید، کمتر است. همین اصل صرفه جویی در مقیاس در مورد زمان نیز صادق است. وقتی کارهای مشابه را باهم تجمیع می‌کنید و آنها را باهم انجام می‌دهید، در زمانتان صرفه جویی می‌کنید.

برای مثال، شما هرگز  سعی نمی‌کنید که یک مادر پرمشغله که صاحب سه بچه دبستانی است را متقاعد کنید که بعد از درست کردن یک ساندویچ، برود و برای بردن بچه‌ها آماده شود، و سپس ساندویچ‌های دیگر را درست کند. او می‌داند اگر سه ساندویچ را در یک زمان آماده کند، در زمان ارزشمند خود صرفه جویی خواهد کرد.

به موقعیت‌هایی فکر کنید که در آن چندین کار مشابه برای انجام دادن دارید. برای مثال، شاید مجبور باشید به ایمیل‌های پشتیبانی مشتریان خود پاسخ دهید. 45 دقیقه برای پاسخ به همه آنها زمان کنار بگذارید. پس از اتمام این کار، تا زمان برنامه‌ریزی‌شده بعدی یعنی ۴۵ دقیقه‌ای دومی که باید برای رسیدگی به ایمیل‌ها صرف نمایید، دیگر به صندوق ورودی ایمیل خود نگاه نکنید.

3 برای صرفه جویی بیشتر، در بخش‌های خاصی از زندگی خود زمان تصمیم‌گیری‌هایتان را به حداقل برسانید

قابل پیش بینی بودن ممکن است نسبتاً خسته کننده به نظر برسد، درست است؟ خوب، آیا می‌گویید استیو جابز هم خسته کننده بود؟ در ابتدا، ممکن است او را فردی قابل پیش بینی تصور نکنید، اما اگر کمی بیشتر فکر کنید، به یاد خواهید آورد که می‌توانید شرط بندی کنید که او در هر سخنرانی اصلی خود چه لباسی را می‌پوشد. دلیل اصلی این است که او هر روز فقط یک مدل لباس را می‌پوشید. انجام این عادت در طول یک سال می‌تواند منجر به این شود که شما چند ساعت در زمان خود صرفه جویی کنید!

حالا، پوشیدن هر روزه یک لباس ممکن است برای شما جذاب نباشد، اما در چه موارد دیگری می‌توانید این اصل صرفه جویی در زمان را به کار ببرید؟ چه چیزی را می‌توانید در زندگی‌تان، خودکار و ساده کنید؟ شاید کارهای مربوط به امور مالی یا تهیه غذایتان باشد. درهرصورت، داشتن یک برنامه ثابت در زمینه‌های مناسب در زندگی‌تان، زمان تلف شده‌ای را که صرف بررسی گزینه‌های بیش از حد می‌کنید را از بین می‌برد و در انرژی و زمان خود صرفه جویی می‌کنید.

4 به‌منظور صرفه جویی بیشتر یک محل کاری مینیمالیستی (حداقلی) ایجاد کنید

به‌منظور صرفه جویی بیشتر یک محل کاری مینیمالیستی (حداقلی) ایجاد کنید
به‌منظور صرفه جویی بیشتر یک محل کاری مینیمالیستی (حداقلی) ایجاد کنید

به هم ریختگی‌های بصری برای جلب‌توجه شما با هم رقابت می‌کنند. شما می‌خواهید میز کار و محل کار خود را تا حد امکان مرتب و منظم نگه دارید. البته، شما به چیزهای خاصی مانند کتاب، گزارش یا فنجان قهوه نیاز دارید تا شما را سرحال نگه دارد، اما اگر میزتان با قبض‌های پرداخت شده و پرداخت نشده، عکس‌ها و انبوهی از کاغذهایی که ماه‌هاست نخوانده‌اید، پر شده باشد، حواستان پرت می‌شود.

وقتی انبوهی از کاغذها و اقلامی را می‌بینید که باید مرتب شوند و کنار گذاشته شوند، تمرکز روی کار سخت‌تر می‌شود؛ بنابراین باید فضایی آرامی برای کار کردن خودتان ایجاد کنید. به‌اندازه کافی هرج و مرج شما را احاطه کرده است. لطفاً خودتان به این بی‌نظمی چیزی اضافه نکنید تا بتوانید صرفه جویی در انرژی و زمان را افزایش دهید.

5 – برای موفقیت و صرفه جویی به‌تدریج برنامه ریزی کنید

شکست در برنامه ریزی، برنامه ریزی برای شکست است. “برنامه” فقط یک کلمه شش حرفی دیگر نیست، بلکه مفهومی بسیار گسترده‌تر از آن را در برمی‌گیرد. اگر می‌خواهید بهترین استفاده را از زندگی خود بکنید – با داشتن زمان کافی برای انجام کارهایی که از آنها لذت می‌برید – باید با برنامه‌ای که برای شما کارآمد است و باعث صرفه جویی در زمان و انرژی شما می‌شود، کنار بیایید.

برنامه ریزی چگونه باید انجام شود؟

وظایفی که باید در کوتاه مدت انجام دهید، می‌بایست با اهداف بلندمدت و معنی‌داری که می‌خواهید به آنها دست پیدا کنید، همسو باشند. می‌توانید با تهیه فهرستی از اهداف و پروژه‌هایی که به توجه بیشتر شما نیاز دارند، شروع کنید. اما این را به‌عنوان یک لیست کارهای روزانه در نظر نگیرید – این فقط یک راهنما است. به‌خاطر داشته باشید که اگر سعی کنید کارهای زیادی را به یکباره انجام دهید، ناامید خواهید شد و حتی قبل از شروع، خود را برای شکست آماده خواهید کرد.

از فهرست خود برای طبقه بندی اهداف، پروژه‌ها و وظایف فرعی، بر اساس اهمیتشان استفاده کنید و به خودتان یادآوری کنید که نمی‌توانید همه آنها را در یک روز انجام دهید. بسته به زمان‌بر بودن هر کاری، طوری برنامه ریزی کنید که هر روز بیش از سه فعالیت اصلی را انجام ندهید. سپس فردا از جایی که آن کارها را رها کرده‌اید انجام آنها را ادامه دهید. یک روتین روزانه را حول این تمرین ساده بسازید. از این طریق می‌توانید در همه چیز صرفه جویی کنید.

نکته مهم:

مطمئن شوید که روزهای شما شامل چند فعالیت است که واقعاً از انجام آنها لذت می‌برید. فقط فهرستی از کارهایی که از دیدن آن احساس ترس می‌کنید، ایجاد نکنید. با خودتان پیمان ببندید که هر روز حداقل یک کار را صرفاً برای دل خود انجام دهید که واقعاً از آن لذت می‌برید. برنامه ریزی برای زندگی پر از تعهدات ترسناک، راه درستی برای برنامه ریزی نیست.

6 – از جایگزینی پاداش برای ایجاد انگیزه در خود استفاده کنید

از جایگزینی پاداش برای ایجاد انگیزه در خود استفاده کنید
از جایگزینی پاداش برای ایجاد انگیزه در خود استفاده کنید

همه آدم‌ها فهرستی از وظایفی دارند که باید انجام دهند، اما دوست ندارند آنها را انجام دهند. ممکن است این کارها شامل ورزش کردن، برقراری تماس‌های تلفنی دشوار یا انجام تکالیف باشد. هرچه بیشتر برای شروع یک کار صبر کنید، احساس گناه و استرس ناشی از انجام ندادن آن کار بیشتر خواهد شد و احتمالاً در طولانی مدت پیشرفت کمتری خواهید داشت. در نتیجه میزان بهره وری و صرفه جویی شما نیز کاهش خواهد یافت.

برای انجام کارهای دشوار، می‌توانید از طریق پاداش دادن به خودتان با چیزی که واقعاً از آن لذت می‌برید، خود را مجبور به انجام آن‌ها کنید. برای من خوردن کلوچه یک پاداش است، اما این پاداش می‌تواند تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه شما یا بیرون رفتن برای شام باشد. نکته بسیار مهم این است که دریافت آن پاداش فوق‌العاده را تا زمانی که کار مربوطه را تمام نکرده‌اید به تعویق بیندازید. پاداش یک نیروی قدرتمند است.

7 برای صرفه جویی در انرژی و زمان خود نگرانی‌های بی‌مورد را از ذهنتان پاک کنید

نگرانی‌ها فضای ارزشمندی از ذهن شما را اشغال می‌کنند و اگر می‌خواهید تا حد امکان کارآمد باشید، باید از شر آنها خلاص شوید. وقتی بخشی از مغزتان نگران چیزی است، نمی‌توانید به‌خوبی تمرکز کنید.

اما حذف نگرانی‌ها از ذهنتان همیشه آسان نیست، به‌خصوص زمانی که کاری که باید انجام دهید باعث استرس شما می‌شود. اما شما می‌توانید طرز فکر خود را در مورد چیزها کنترل کنید. اگر به ذهن خود اجازه دهید به‌جای آنچه که در آن زمان باید انجام دهید، به نگرانی فکر کند، هیچ کاری انجام نخواهد شد و صرفه جویی در زمان و انرژی به حداقل می‌رسد و در نهایت ادامه این روند فقط بر استرس شما می‌افزاید.

پس چه باید کرد؟

سعی کنید آنچه شما را نگران می‌کند یادداشت کنید. شناسایی نگرانی برای درک چیستی آن می‌تواند قدرت اجباری‌ای که آن نگرانی در ذهن شما ایجاد می‌کند را از بین ببرد. همچنین یک تمرین سریع ورزشی می‌تواند به شما کمک کند ذهن خود را پاک کنید و خود را پرانرژی و آماده برای شروع مجدد کار نماید. بااین‌حال، اگر نگرانی همچنان ادامه دارد، یا چیزی است که واقعاً باید آن را برطرف کنید، باید برای حل آن نگرانی زمان بگذارید.  

8 به‌منظور صرفه جویی بیشتر، از زمان انتظار استفاده کنید

به‌منظور صرفه جویی بیشتر، از زمان انتظار استفاده کنید
به‌منظور صرفه جویی بیشتر، از زمان انتظار استفاده کنید

چه در صف انتظار مطب دکتر، چه گیر کردن در ترافیک یا تا کردن لباس در خانه، همیشه میزانی از “زمان مرده” خواهید داشت. نیازی نیست که در هر دقیقه از روزتان 100 درصد بازدهی داشته باشید، اما قطعاً می‌توانید از زمانتان عاقلانه‌تر استفاده کنید که در غیر این صورت هدر خواهد رفت.

به‌عنوان‌مثال، مردم از زمان رانندگی برای تسلط بر زبان‌های جدید با برنامه‌هایی مانند صدای Pimsleur استفاده می‌کنند. شما نیز می‌توانید یکی از این افراد باشید و در زمان خود صرفه جویی کنید. اما اگر انجام این کار خیلی بلندپروازانه به نظر می‌رسد، می‌توانید به‌راحتی نسخه صوتی کتابی که قصد خواندن آن را دارید، دانلود کنید و در راه رفتن به محل کار به آن گوش دهید. چه چیزی را ممکن است از دست بدهید؟ چند ساعت موسیقی که قبلاً صدبار شنیده‌اید؟

9 برای صرفه جویی در زمان تندخوانی را یاد بگیرید

اخبار، ایمیل‌ها، فید فیس‌بوک، اسناد کاری، وبلاگ موردعلاقه‌تان و … روزانه چقدر زمان صرف مطالعه این موارد می‌کنید؟ چند ساعت؟ تصور کنید سرعت مطالعه خود را دو برابر کنید. به‌راحتی می‌توانید یک ساعت از روز خود را صرفه جویی کنید. البته، شما باید مدتی را برای آموزش و تمرین تندخوانی صرف کنید. اما یک ساعت اضافی در روز به معنای هفت ساعت اضافی در هفته است، بنابراین می‌توانید تقریباً یک روز کاری کامل در هر هفته را صرفه جویی کنید.

من مطمئن هستم که شما با این جمله “رهبران مطالعه می‌کنند” غریبه نیستید. اما حتی اگر قصد رهبر بودن را ندارید، فقط برای اینکه در دنیای امروز جلوتر بمانید، باید مدام مطالعه کنید. تبدیل شدن به یک خواننده سریع‌تر، صرف‌نظر از جاه‌طلبی‌های شما، سرمایه گذاری هوشمندانه‌ای در کیفیت زندگی خودتان است. در اینجا یک ابزار آنلاین رایگان برای کمک به شما در انجام این کار وجود دارد.

10 به‌خاطر صرفه جویی بیشتر خودتان را فردی کارآمد تصور کنید

به‌خاطر صرفه جویی بیشتر خودتان را فردی کارآمد تصور کنید
به‌خاطر صرفه جویی بیشتر خودتان را فردی کارآمد تصور کنید

هنری فورد گفت: “چه فکر کنید که می‌توانید، چه فکر کنید نمی‌توانید کاری را انجام دهید، من می‌گویم حق با شماست.”

آیا دقت کرده‌اید که چگونه وقتی فکر می‌کنید توانایی انجام کاری را ندارید، در نهایت آن را انجام نمی‌دهید؟ در واقع، قبل از شروع مبارزه، تسلیم می‌شوید.

ما می‌دانیم که ورزشکاران حرفه‌ای برنده شدن را در ذهن خود تمرین می‌کنند. آنها واقعاً به‌سختی در مورد نحوه برنده شدن فکر کرده و آن را تجسم می‌کنند. این نکته در مورد قدرت شگفت انگیز ذهن انسان به ما  آموزش می‌دهد. ازآنجایی‌که یک دونده فقط با به تصویر کشیدن پیروزی در ذهنش می‌تواند سریع‌تر بدود، آیا فکر می‌کنید که شما نیز می‌توانید با کارآمد دانستن خود در ذهنتان زمان بیشتری در روز صرفه جویی کنید؟ شرط می‌بندم که پاسخ بله است.

هر روز صبح وقتی از خواب بیدار می‌شوید، تمرین کنید که در مورد خود به‌عنوان یک فرد کارآمد فکر کنید. من تضمین می‌کنم که تا پایان روز زمان و انرژی بیشتری را صرفه جویی خواهید رسید.

نتیجه گیری

همه ما به‌اندازه 24 ساعت زمان برای کار کردن داریم. اگر می‌خواهید کارهای بیشتری انجام دهید، می‌توانید یا خود را از خواب محروم کنید یا به فردی کارآمدتر تبدیل شوید. زمان به‌هیچ‌وجه برای شما متوقف نخواهد شد.

به یاد داشته باشید که پرمشغله بودن اشکالی ندارد. شاید اگر کارهای کمی برای انجام دادن در طول روز داشته باشید، احتمالاً زندگی رضایت‌بخشی نخواهید داشت. اما باید در این زمینه به تعادل برسید.

راه حل: از استراتژی‌های بالا استفاده کنید تا امروز به فردی کارآمد تبدیل شوید تا بتوانید تمام کارهایی را که باید انجام دهید به اتمام  برسانید و با صرفه جویی در زمان همچنان برای خودتان نیز وقت داشته باشید.

حالا نوبت به شما می‌رسد …

کدام نکته در این مقاله بیشتر مورد توجه شما قرار گرفت؟ آیا نکات دیگری برای صرفه جویی در زمان یا صرفه جویی در انرژی برای به اشتراک گذاشتن با دیگران به ذهنتان می‌رسد؟

ما دوست داریم از شما بیشتر بشنویم. لطفاً نظرات خود را در زیر بنویسید و به ما اطلاع دهید.

منبع:

marcandangel.com

ترجمه و اقتباس:

حسین شکرگزار

غیاث الدین مشایی

چند عادت ساده که باعث صرفه جویی در زمان و انرژی شما می شوند

لینک دانلود فایل PDF

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *