تندخوانی چیست: 8 گام برای افزایش سرعت مطالعه

تندخوانی چیست: 8 گام برای افزایش سرعت مطالعه
5
(2)

تندخوانی چیست: 8 گام برای افزایش سرعت مطالعه

مقدمه

کلمه کلیدی: تندخوانی

ای کاش می‌توانستم کتاب‌ها را سریع‌تر و بدون زحمت تمام کنم؟

به دنبال این هستید که یاد بگیرید چگونه سریع‌تر بخوانید و درعین‌حال آنچه را که یاد گرفته‌اید حفظ کنید؟

درحالی‌که اکثر مردم بر این باورند که تندخوانی عادتی است که به‌سختی ایجاد می‌شود، حقیقت این است که تندخوانی هنری است که می‌توان با مجموعه‌ای از تمرین‌ها و استفاده از ابزارهای مناسب بر آن مسلط شد.

خواهید دید که با کمی تمرین، در چند دقیقه کوتاه می‌توان ده‌ها صفحه را خواند.

در این مقاله، یک فرایند هشت مرحله‌ای ساده را مرور می‌کنیم که می‌توانید از آن برای یادگیری تندخوانی، استفاده کنید.

تندخوانی به انگلیسی:

Speed reading

تندخوانی چیست؟

تندخوانی فرایند تشخیص و درک سریع عبارات یا جملات در یک صفحه به‌جای شناسایی تک‌تک کلمات است.

چرا تندخوانی؟

چرا تندخوانی؟
چرا تندخوانی؟

درحالی‌که من سریع‌ترین خواننده در میان اطرافیانم نیستم، متوجه شدم که بهبود مهارت تندخوانی، کلیدی را در مغز من روشن کرده است که تأثیری ماندگار در هر گوشه از زندگی من گذاشته است.

مهم‌تر از آن، من فکر می‌کنم تندخوانی یک مهارت مفید برای هرکسی است که علاقه‌مند به توسعه شخصی است.

این توضیحات در مورد تندخوانی را در نظر بگیرید:

به کتابی فکر کنید که بیشترین تأثیر را بر زندگی شما داشته است.

حالا تصور کنید اگر آن کتاب را نمی‌خواندید، زندگی شما چه تغییری می‌کرد.

وقتی یاد می‌گیرید که چگونه تندخوانی کنید، به شکل موثرتری احتمال کشف کتاب عالی بعدی را افزایش می‌دهید. توانایی خواندن ده، بیست یا سی کتاب دیگر را در سال جاری بدون نیاز به‌صرف ساعت‌های زیادی از روزتان در میان صفحات کتاب‌ها، تصور کنید.

اگر برای تغییر یک زندگی فقط یک کتاب لازم است، سی کتاب می‌تواند شما را فراتر از هر چیزی که تابه‌حال فکر می‌کردید قادر به تبدیل شدن به آن هستید، تغییر دهد.

وقتی یاد می‌گیرید که چگونه سرعت خواندن و درک مطلب را افزایش دهید، می‌توانید بدون از دست دادن مفاهیم اصلی هر کتابی، آن را مطالعه کنید. این یک عامل مهم است زیرا شما نمی‌خواهید سرعت مطالعه خود را به قیمت از دست دادن درک مطالب مورد مطالعه، افزایش دهید.

فرایند 8 مرحله‌ای برای افزایش سرعت مطالعه و تندخوانی

وقتی صحبت از سرعت خواندن و تندخوانی به میان می‌آید، دو ابزار از همه مهم‌تر هستند، چشم و ذهن شما. چشمان شما کلمات را می‌بیند و ذهن شما جملات را پردازش می‌کند.

وقتی صحبت از سرعت خواندن و تندخوانی به میان می‌آید، دو ابزار از همه مهم‌تر هستند، چشم و ذهن شما
وقتی صحبت از سرعت خواندن و تندخوانی به میان می‌آید، دو ابزار از همه مهم‌تر هستند، چشم و ذهن شما

متأسفانه، اکثر مردم هرگز محدودیت‌های چشم یا ذهن خود را نمی‌شناسند و سعی به برطرف کردن آنها نمی‌کنند. در عوض آنچه اتفاق می‌افتد این است که آنها خواندن را در سنین جوانی می‌آموزند، به‌آرامی این مهارت را در طول سال‌ها توسعه می‌دهند و هرگز به ذهنشان هم خطور نمی‌کند که راهی برای آموزش تندخوانی، وجود دارد.

این‌گونه درباره تندخوانی فکر کنید:

در ارتش، آموزش عالی، اتاق‌های جراحی و موقعیت‌هایی که با مرگ یا زندگی سروکار دارند، ما آگاهانه می‌خواهیم به بهترین شکل ممکن، آماده باشیم. اگر خواندن کتاب این قدرت را دارد که آینده ما را متحول کند، چرا نخواهیم در بهترین حالت خود، مطالعه کنیم؟

برای تندخوانی باید به کاری که چشمانتان در حین مطالعه انجام می‌دهند توجه کنید.

برای خواندن یک جمله، چشمان شما باید از راست به چپ حرکت کنند. این بخش ساده ماجرا است، اما به نظر می‌رسد اکثر مردم این واقعیت را نادیده می‌گیرند که می‌توانند چشمان خود را برای حرکت سریع‌تر آموزش دهند. شما می‌توانید به‌سادگی به یک جمله نگاه کنید و آن را از راست به چپ در سریع‌ترین زمان ممکن اسکن (مرور) کنید، و عضله‌ای را که کره چشم شما را کنترل می‌کند، تمرین داده و تقویت کنید.

بنابراین اولین قدم برای تبدیل شدن به یک تندخوان این است که بدانیم با تمرین دادن به چشم برای اسکن کردن درست، چشمان ما سریع‌تر شده و برای تندخوانی آماده می‌شوند. درست مثل تمرین دادن یک ماهیچه. اگر یک ماهیچه را به طور مداوم تمرین دهید، قوی‌تر خواهد شد.

متأسفانه، احتمالاً چشمان شما هنوز این‌طور کار نمی‌کند.

چیزی که احتمالاً اتفاق می‌افتد این است که در حین مطالعه، گاهی اوقات به سمت راست و به عقب برمی‌گردید یا کمی به جلوتر نگاه می‌کنید و مجبور می‌شوید هنگام مطالعه چشمان خود را دوباره تنظیم کنید. هیچ سیالیت و روان بودنی در خواندن شما وجود ندارد و مهم‌تر از آن، احتمالاً هرگز سعی نمی‌کنید حرکت چشمان خود را تسریع کنید.

با این درک ساده از مشکل مطالعه، راه حل، ایجاد چند عادت جدید است که مهارت تندخوانی را به‌سرعت، بدون زحمت و لذت ایجاد می‌کند. زمانی که این کار انجام شد، انجام بقیه کارهای دیگر راحت است.

بیایید به فرایند هشت مرحله‌ای بهبود مهارت تندخوانی بپردازیم:

چگونه تندخوانی کنیم؟

1 – یاد بگیرید که چگونه بدون درون خوانی (زمزمه کردن) بخوانید

یاد بگیرید که چگونه بدون درون خوانی (زمزمه کردن) بخوانید
یاد بگیرید که چگونه بدون درون خوانی (زمزمه کردن) بخوانید

به سخت‌ترین و حیاتی‌ترین عادت برای یادگیری تندخوانی خوش آمدید. وقتی نوبت به ایجاد عادت تندخوانی می‌رسد، اغلب ما با مدت زمانی که ضمیر ناخودآگاهمان برای تلفظ کلمات روی صفحه لازم دارد، محدود می‌شویم. ما کلمات را با صدای بلند نمی‌گوییم، اما ذهن ما ناخودآگاه آنها را به زبان می‌آورد: این پدیده به‌عنوان “درون خوانی” (subvocalizing) شناخته می‌شود.

وقتی یک کلمه را با صدای بلند تلفظ می‌کنیم، زمان مشخصی را برای تلفظ آن کلمه تلف می‌کنیم. اما، در واقع ما هنگام خواندن، نیازی به تلفظ کلمات نداریم. ما به‌سادگی می‌توانیم آنها را بفهمیم و درک کنیم.

آیا تابه‌حال متوجه این حالت شده‌اید که یک جمله را به‌آرامی می‌خوانید، اما حرکت لب‌هایتان همچنان شبیه به گفتن آن کلمه با صدای بلند است؟ این درون خوانی یا زمزمه کردن است.

متأسفانه، عادت به ادای کلمات هنگام خواندن آنها اغلب چنان عمیقاً در ذهن ناخودآگاه ما جا افتاده است که ایده رهایی از آن غیرممکن به نظر می‌رسد.

زمزمه کردن ممکن است به خواننده کمک کند مفاهیم را به‌خاطر بسپارد، اما همچنین مانعی بزرگ برای تندخوانی است. (منبع)

راه حل برای بهبود مهارت تندخوانی:

یک ترفند عالی برای از بین بردن درون خوانی این است که هر کلمه‌ای را که می‌خواهید در یک متن انتخاب کنید و برای لحظه‌ای در سکوت کامل به آن نگاه کنید. هنوز کمی درون خوانی وجود خواهد داشت، اما صرفاً با مشاهده کلمات بدون استفاده از صدای ذهن برای تلفظ آنها، عادت جدید به‌خودی‌خود شکل می‌گیرد.

یک نکته عالی برای پشت سر گذاشتن این مرحله این است که بدون نیاز به تلفظ کلمات شروع به نگاه کردن و فکر کردن به آنها کنید. انجام این کار ممکن است در ابتدا مبهم یا انتزاعی به نظر برسد، و این کاملاً طبیعی است. تنها چیزی که باید به آن توجه داشته باشید این است که به کلمات بدون تمایل به شنیدن صدای آنها نگاه کنید.

پس از کمی تمرین، شاید تمرین کردن روی چند صد کلمه، متوجه تفاوت بین استفاده از صدا در ذهن خود و اجازه دادن به آن برای ورود به ذهن خود خواهید شد و پس از انجام این کار، بزرگ‌ترین مانع بین خود و تندخوانی را از بین برده‌اید.

انجام این کار ممکن است در ابتدا آسان نباشد، اما وقتی این عادت را شکست دادید، همه چیز در مقایسه با آن مانند آب خوردن است.

2 خط مبنا یا پایه فعلی خود را تعیین کنید

یکی دیگر از عناصر مهم تندخوانی، توانایی تشخیص میزان رشدتان در این زمینه است.

یکی دیگر از عناصر مهم تندخوانی، توانایی تشخیص میزان رشدتان در این زمینه است
یکی دیگر از عناصر مهم تندخوانی، توانایی تشخیص میزان رشدتان در این زمینه است

قبل از اینکه بتوانید رشد خود را در یادگیری مهارت تندخوانی، اندازه گیری کنید، به یک خط پایه (مبنا) نیاز دارید. سپس هنگامی که یک خط پایه برای اندازه گیری مشخص نمودید، باید به طور دوره‌ای میزان تندخوانی خود را در مقایسه با این خط پایه اندازه گیری کنید.

یک منبع عالی برای ردیابی نتایج خود را می‌توانید در سایت ReadingSoft.com پیدا کنید که اندازه‌گیری سریع و ثابتی از سرعت خواندن شما ارائه می‌دهد. با انجام منظم آزمون‌های موجود در سایت، تشخیص اینکه در حال رشد هستید برای شما بسیار آسان‌تر خواهد بود و این کار سوخت انگیزشی لازم برای ادامه راه را فراهم می‌کند.

مشکل پیدا کردن خط پایه خود، این است که ترجمه آن به عبارات عملی دشوار است، زمانی که یک برنامه می‌گوید که شما تعداد معینی از کلمات را در دقیقه می‌خوانید، این یک مکان عالی برای شروع است، اما از منظر عملی، مهم‌تر است که بدانید خواندن یک صفحه به‌صورت متوسط ​​چند دقیقه طول می‌کشد.

درصورتی‌که یک فرد به طور متوسط ​​5 تا 10 دقیقه (خط مبنا) برای خواندن هر صفحه احتیاج به زمان داشته باشد، به‌سرعت خواندن بیشتر از 2 یا 3 دقیقه نیاز ندارد.

این موضوع به این معنی است که مطالعه یک کتاب 200 صفحه‌ای برای یک خواننده تندخوان 400 دقیقه و برای یک خواننده معمولی بین 1000 تا 2000 دقیقه طول می‌کشد.

یعنی یک خواننده متوسط ​​باید 13 ساعت اضافی را برای خواندن همان کتاب صرف کند. یعنی بیش از نصف روز، زمان از دست رفته!

بااین‌حال، تبدیل شدن از یک خواننده 17 ساعته به یک تندخوان به‌آسانی صورت نمی‌گیرد. قرار است موانع مختلفی بر سر راه شما وجود داشته باشد، اما خوشبختانه خواهید توانست با اکثر آنها به‌راحتی کنار بیایید.

در اینجا نحوه زمان بندی خواندن بر حسب کلمات در دقیقه (wpm) آمده است (منبع):

  • تعداد کلمات یک صفحه را بشمارید یا تعداد آن‌ها را در یک خط بشمارید و در تعداد خطوط صفحه ضرب کنید.
  • یک تایمر برای ده دقیقه تنظیم کنید و ببینید در این مدت چقدر می‌توانید بخوانید.
  • تعداد صفحاتی را که می‌خوانید در تعداد کلمات در هر صفحه ضرب کنید. برای به دست آوردن سرعت خواندن کلمات در دقیقه آن را بر ده تقسیم کنید.
  • شما می‌توانید از یک “تست سرعت خواندن” آنلاین استفاده کنید، اما احتمالاً روی صفحه نمایش با سرعت متفاوتی نسبت به صفحه چاپ شده مطالعه خواهید کرد. (منبع)

3 – از یک اشاره‌گر، نشانگر یا انگشت اشاره خود استفاده کنید

از یک اشاره‌گر، نشانگر یا انگشت اشاره خود استفاده کنید
از یک اشاره‌گر، نشانگر یا انگشت اشاره خود استفاده کنید

استفاده از انگشت برای راهنمایی خود در حین مطالعه اغلب برای کودکان در نظر گرفته می‌شود و پس از مطالعه فراموش می‌شود. بااین‌حال، این ترفند به چند دلیل کلیدی هنگام یادگیری تندخوانی بازهم به کار می‌آید.

بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مانع در تندخوانی، یادگیری مهارت‌های جدید نیست، بلکه در حذف مهارت‌های قدیمی ای است که بر علیه ما کار می‌کنند.

یکی از این مهارت‌هایی که بر علیه ما کار می‌کند، احساس راحتی بیشتر ما در مطالعه کردن بدون نشانگر یا راهنما است، اما برای یادگیری هر چه سریع‌تر، استفاده از راهنما ضروری است و این موضوع کاملاً غیر قابل مذاکره است.

اگر بخواهید سرعت خواندن من را مشاهده کنید، متوجه می‌شوید که نیازی به استفاده از راهنما ندارم، اما چشمانم دائماً از ابتدا تا انتهای خط می‌چرخند. چیزی که متوجه نمی‌شوید این است که من این کار را با سرعتی بسیار ثابت انجام می‌دهم.

به‌عبارت‌دیگر، مدت زمانی که برای خواندن یک خط از یک متن طول می‌کشد، بیشتر به همان بازه زمانی ای نزدیک است که مسیر حرکت چشمانم را در طول صفحه حرکت می‌دهم. استثنا در اینجا زمانی اتفاق می‌افتد که من تمرکزم را از دست می‌دهم یا گیج می‌شوم، اما اتفاق افتادن هر دو حالت مذکور، بخش‌هایی طبیعی از هر نوع مطالعه هستند.

راه حل برای بهبود مهارت تندخوانی:

هنگام استفاده از راهنما، هدف اصلی شما این است که راهنما را با سرعت بسیار ثابتی حرکت دهید. شما نباید انگشت خود را متوقف کنید یا سرعت آن را کاهش دهید. باید به‌سادگی از یک طرف متن به سمت دیگر با سرعتی بسیار یکنواخت بلغزید و چشمانتان را حرکت داده و به خواندن ادامه دهید. با تمرین به این روش، می‌توانید متوجه شوید که چه زمانی گیر می‌کنید یا حرکت ثابت خود را از دست می‌دهید، بسیار راحت‌تر از زمانی که سعی می‌کردید تا آنجا که ممکن است کلمات را دنبال کنید و حرکت چشمانتان را منحرف نمایید.

وقتی فقط سعی می‌کنید تندخوانی کنید، احتمالاً نمی‌توانید یک شکل ثابت و روان از تندخوانی را حفظ کنید، زیرا در نهایت به حداکثر توانایی خود در زمینه تندخوانی می‌رسید و یک کلمه را نمی‌بینید یا جا می‌اندازید. این اتفاق منجر به برگشت به عقب و سعی در دوباره خوانی آن کلمه می‌شود و برگشتن به عقب منجر به سردرگمی خواهد شد.

اگر این کار را دو بار در هر صفحه انجام دهید، به‌راحتی می‌توانید 30 ثانیه زمان اضافی برای مطالعه هر صفحه یا 100 دقیقه به یک کتاب 200 صفحه‌ای اضافه کنید. این یک ساعت و نیمی که تلف می‌شود به علت برگشتن به کلمات قبلی در طول مطالعه یک کتاب است. باید یاد بگیرید که به تندخوانی مانند یک ماراتن فکر کنید تا یک مسابقه.

4 – روی کنترل تمرکز کنید

روی کنترل تمرکز کنید
روی کنترل تمرکز کنید

وقتی شروع به خواندن می‌کنید، متوجه خواهید شد که بخش‌های خاصی از یک کتاب ممکن است برای خواندن، بسیار سطحی باشند، درحالی‌که برخی دیگر از قسمت‌های کتاب پر از اطلاعات مفید برای تندخوانی هستند.

این یک بخش طبیعی از خواندن و مطالعه است، و انتقال آرام از مطالب پرمحتوا به خواندن مطالب آسان، معیاری برای کنترل است. به یاد داشته باشید، سرعت تنها بخش مهم تندخوانی نیست: شما هنوز باید مطالعه واقعی را یاد بگیرید.

بیایید برای یادگیری طریقه تندخوانی کتاب به دو کتاب جداگانه برای توضیح این نکته بپردازیم:

کتاب اول یک کتاب درسی تاریخی سنگین و خسته کننده است. اگر ما نیاز به یافتن تاریخ‌ها و نام‌های خاصی در کتاب داشته باشیم، به‌راحتی می‌توان به تندخوانی صفحات در حین اسکن نام‌ها پرداخت. اگر می‌خواستیم اهمیت این افراد و تاریخ‌ها را پیدا کنیم، باید سرعت را کم کنیم و مطالب را کمی عمیق‌تر درک کنیم.

کتاب دوم ما یک کتاب داستانی است. این یک داستان عجیب و غریب در مورد خانواده‌ای است که در یک کوه به دام افتاده‌اند و بیشتر مربوط به ماجراهایی است که آنها در تلاش برای یافتن راه حلی برای عبور از این مشکل اتفاق می‌افتد.

ازآنجایی‌که مغز ما از خواندن این کتاب لذت می‌برد، هیچ دلیل واقعی برای کنترل روند خواندن وجود ندارد، مگر اینکه بخشی از داستان را درک نکنیم. ممکن است به‌سادگی متن را مرور کنیم، اجازه دهیم داستان ذهن ما را پر کند و زمانی که احساس می‌کنیم چیز مهمی را از دست داده‌ایم سرعت تندخوانی خود را کاهش دهیم.

از این منظر، تندخوانی، به‌صورت بسیار شفافی عملکردهای متفاوتی برای مطالعه کتاب‌های مختلف دارد. فردی تازه‌کار، این اشتباه را مرتکب می‌شود که فکر می‌کند تندخوانی فقط به‌سرعت خواندن مربوط است، اما تندخوانی اساساً به نوع و نحوه خواندن مربوط می‌شود. به بیان ساده، جنبه سرعت فقط توانایی کنترل بخشی از نحوه خواندن است.

5 – چشمان خود را برای به حداقل رساندن حرکت هنگام تندخوانی تمرین دهید

یکی از مهم‌ترین و آسان‌ترین راه‌حل‌ها برای تبدیل شدن به یک تندخوان، تشخیص میزان حرکت چشمانتان در حین خواندن است.

یکی از مهم‌ترین و آسان‌ترین راه‌حل‌ها برای تبدیل شدن به یک تندخوان، تشخیص میزان حرکت چشمانتان در حین خواندن است
یکی از مهم‌ترین و آسان‌ترین راه‌حل‌ها برای تبدیل شدن به یک تندخوان، تشخیص میزان حرکت چشمانتان در حین خواندن است

چشمان یک فرد معمولی نمی‌تواند بدون نیاز به برگشتن به عقب برای خواندن یک خط مشخص به شکل سیال و با سرعتی ثابت حرکت کند. چیزهای مختلفی که در اطراف قرار دارند جلوی چشم ما می‌آیند و حواسمان را پرت می‌کنند. اگر شروع به توجه به حرکت چشمان خود کنید، می‌توانم تضمین کنم که متوجه خواهید شد که چقدر به عقب، سپس به جلو و سپس دوباره به عقب می‌گردید، اما با حواس پرتی کمتر.

در درازمدت، این حرکت می‌تواند ساعت‌های تلف شده بیشتری را به تجربه خواندن شما بیفزاید و حتی ممکن است در وهله اول مانع از اتمام کار شما شود.

چشمان خود را بدون کتاب برای تندخوانی تربیت کنید:

یک تمرین عالی که نیازی به کتاب ندارد، تمرین حرکت چشم از راست به چپ و درعین‌حال حرکت سر از راست به چپ است.

  • در حین حرکت، مطمئن باشید که چشمان خود را رو به جلو نگاه داشته‌اید. سر شما باید حرکت کند درحالی‌که چشمان شما ثابت می‌مانند.
  • پس از چند بار نگاه کردن از راست به چپ، تمرین را تکرار کنید، اما اجازه دهید چشمانتان با حرکت سرتان، حرکت کنند.
  • در نهایت سر خود را صاف نگه دارید و چند بار با چشمان خود به چپ و راست نگاه کنید. سر شما باید کاملاً در جای خود قرار گیرد درحالی‌که در یک خط افقی به چپ و راست نگاه می‌کنید.

با انجام این تمرینات، شما تمام اجزای اصلی چشمان خود را برای تندخوانی به‌صورت مجزا ورزش داده‌اید. ما حرکت ایجاد شده توسط سر را داریم که روی چشم‌ها تأثیر نمی‌گذارد، حرکت ایجاد شده توسط سر که با چشم‌ها مشترک است و حرکت ایجاد شده توسط چشم‌ها که روی سر تأثیر نمی‌گذارد.

کاربرد این تمرینات در تندخوانی:

ثابت نگه داشتن چشم‌ها در جای خود، مانند تمرین اول، به تمرکز روی یک کلمه یا عبارتی که ممکن است بخواهید برای خواندن آن سرعت خود را کم کنید، کمک می‌کند. حرکت چشم‌ها با سر، مانند تمرین دوم، به ایجاد حرکت آرام و روان هنگام انتقال از خطی به خطی یا صفحه‌ای به صفحه دیگر کمک می‌کند. حرکت چشمانتان به طور مستقل، مانند تمرین سوم، هسته اصلی اسکن از یک طرف خط به سمت دیگر آن است.

با آموزش دادن اسکن کردن در خطوط مستقیم به چشمان خود و استفاده از حرکت سر برای افزودن یک لایه کنترلی اضافی به این ترکیب، می‌توانید به‌راحتی چشمان خود را در سراسر صفحه با سرعت‌هایی که هرگز فکرش را نمی‌کردید به حرکت درآورید و قدرت مانور چشمانتان روی صفحه را افزایش دهید.

اگر می‌خواهید این مهارت را تمرین کنید، در قسمت زیر “تمرین‌های چشمی” برای تندخوانی وجود دارد:

در حال بارگذاری پخش کننده...

6 هنگام تندخوانی از کلمات کوچک و بی اهمیت بگذرید

برای درک اینکه چگونه کسانی که دارای مهارت تندخوانی هستند در خواندن صفحات بسیار سریع عمل می‌کنند، کاملاً مهم است که بدانیم همه کلمات از لحاظ اهمیت با هم برابر نیستند.

کلمات کوچک و مبهم زیادی وجود دارند که خواندشان به شما کمکی نمی‌کند، و تلاش برای مجبور کردن خود به خواندن آنها فقط می‌تواند به تندخوانی شما آسیب برساند.

اگر به درک خود از تندخوانی برگردیم که سی ثانیه زمان اضافی در هر صفحه می‌تواند به یک ساعت و نیم کامل تبدیل شود، تصور کنید وقتی همه “اگر”، “است”، “به”، “چه” ها را حذف کنیم چه کاری می‌توان انجام داد. همینطور حذف کلمات کوچک و درعین‌حال بی اهمیت دیگر. این مفهوم از همان مفهوم صرفه جویی در زمان پیروی می‌کند، اما مهارتی کاملاً متفاوت برای توسعه دادن محسوب می‌شود.

بهترین بخش نادیده گرفتن کلمات کوچک این است که آنها هیچ چیز مفیدی برای ارائه به شما ندارند، بنابراین نادیده گرفتن آنها به طور موثر به این معنی است که شما از تجربه خواندن خود بهره بیشتری می‌برید.

آموزش دادن به خود برای نادیده گرفتن کلمات کوچک به‌سادگی درک این موضوع است که نیازی به توجه زیادی به آنها ندارید. به‌راحتی اجازه دهید چشمانتان به حرکت در میان کلمات بی اهمیت ادامه دهند.

باگذشت زمان، مغز شما به طور طبیعی یاد می‌گیرد که از آنها عبور کند و شما می‌توانید جملات را درحالی‌که مقدار قابل‌توجهی از موارد بی اهمیت را نادیده می‌گیرید اسکن کنید.

7 مرور اجمالی و سطحی خواندن متن را تمرین کنید

مرور اجمالی و سطحی خواندن متن را تمرین کنید
مرور اجمالی و سطحی خواندن متن را تمرین کنید

در این مرحله، شما دیگر بیشتر آنچه باید در زمینه تندخوانی بدانید را یاد گرفته‌اید. درست است، شما از قبل مهارت‌های اصلی مورد نیاز برای شروع تندخوانی را درک کرده‌اید.

بااین‌حال، تمرینات لازم برای تندخوانی هنوز واقعاً کامل نشده‌اند. برای تکمیل یادگیری این مهارت ارزشمند، باید شروع به مرور اجمالی صفحه به صفحه کلمات کنید.

در ابتدا، این مهارت به‌آرامی به دست می‌آید، اما به ناچار طی چند روز، انجامش برایتان ساده‌تر می‌شود. پنج هفته دیگر بهتر از فردا خواهید بود، پس استراحت کنید و لذت ببرید. شما در نهایت به هدفتان خواهید رسید.

8 – به تمرین تندخوانی ادامه دهید

اگر تا اینجا پیش رفته‌اید، به شما تبریک می‌گوییم: اکنون همه چیزهایی را که برای انجام این کار به‌تنهایی نیاز دارید، می‌دانید.

ممکن است به نظر برسد که تندخوانی باید یک مهارت مسخره و دشوار باشد، اما این‌طور نیست. یادگیری مهارت تندخوانی شامل درک چند نکته کلیدی و تمرین زیاد است.

در این مرحله، هدف اصلی شما این است که به طور منظم زمان بندی کنید و به تمرین تکنیک‌هایی که در این مقاله در مورد آنها بحث شده، ادامه دهید.

نتیجه گیری

درک این نکته مهم است که همین راهنما ممکن است کلیدی باشد که برای ارتقا زندگی‌تان به مدارج عالی به آن نیاز دارید. به انبوه دانشی فکر کنید که از زمانی که انسان‌ها مداد را برداشتند و شروع به نوشتن کردند، نوشته شده است: همه این نوشته‌ها اکنون در اختیار شماست.

شما هر آنچه را که برای خواندن برخی از قدرتمندترین و مفیدترین کتاب‌هایی که می‌توانید پیدا کنید، در اختیار دارید، و می‌توانید این کار را سریع‌تر از همه دوستان، اقوام، آشنایان و دشمنان خود انجام دهید.

منبع:

developgoodhabits.com

ترجمه و اقتباس:

حسین شکرگزار

غیاث الدین مشایی

تندخوانی چیست: 8 گام برای افزایش سرعت مطالعه

لینک دانلود فایل PDF

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *