10 ویژگی یک رهبر موفق

10 ویژگی یک رهبر موفق
4
(4)

10 ویژگی یک رهبر موفق

مقدمه

بسیاری از ویژگی‌های رهبری در طول تاریخ مشاهده شده است. برخی از آنها توسط رهبران ظالم اجرا شد درحالی‌که برخی دیگر توسط رهبران بزرگ به نمایش گذاشته شد. در هر دو مورد، ویژگی‌های افراد مسئول با توانایی آن‌ها در دستیابی به نتایج موردنظرشان مرتبط بود. ویژگی‌های یک رهبر موفق تعیین می‌کند که پیروان آن‌ها چقدر زیاد (یا چقدر کم) آنها را رهبرانی مؤثر می‌دانند.


همین حالا قالب برنامه توسعه شخصی من را دانلود کنید 

برنامه توسعه شخصی

دانلود فایل


رهبری چیست؟

رهبری عبارت است از هدایت گروهی از افراد یا یک سازمان به‌سوی یک هدف، نتیجه یا سطحی بالاتر از کارایی. بزرگ‌ترین رهبرانی که در طول تاریخ به یادگار مانده‌اند، الهام‌بخش میلیون‌ها نفر بوده‌اند و حتی پس از پایان رهبری‌شان نیز به این کار ادامه می‌دهند.

یکی از رهبران بزرگ مهاتما گاندی بود که به‌عنوان پسری معمولی با اشتیاق و عزم راسخ برای برتری یافتن، به دنیا آمد. او پس از دریافت مدرک حقوق خود در لندن، در سال 1947 یک مقاومت غیرخشونت‌آمیز موفق را برای آزادی هند از سلطه بریتانیا رهبری کرد.

رهبری گاندی به‌عنوان یک وکیل، ملی‌گرای ضد استعماری و اخلاق‌گرای سیاسی، الهام‌بخش جنبش‌های حقوق مدنی در سراسر جهان شد. ویژگی‌های اصلی رهبری او شامل انعطاف پذیری، دانش و رهبری همراه با الگوسازی بود.

 مهاتما گاندی
مهاتما گاندی

“تاریخ جهان پر از مردانی است که با نیروی محض اعتماد به نفس، شجاعت و سرسختی به رهبری رسیدند.”

 مهاتما گاندی

یکی دیگر از رهبران با ویژگی‌های رهبری استثنایی، جورج واشنگتن است.

چشم انداز موردنظر جورج واشنگتن که به‌عنوان بنیان‌گذار ایالات متحده آمریکا، رهبر موفق انقلاب آمریکا و اولین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا شناخته می‌شود، بیش از 200 سال دوام آورده است.

رئیس‌جمهور واشنگتن که یک رویاپرداز واقعی بود، از آینده‌نگری و برنامه ریزی استراتژیک خود برای هدایت مردم و کشور خود به‌سوی موفقیت استفاده کرد.

“به یاد داشته باشید که این اعمال است که یک افسر را می‌سازد و نه مأموریت او، و از یک افسر بیشتر از عنوان نظامی او انتظار می‌رود.”

جرج واشنگتن

در حال بارگذاری پخش کننده...

چه چیزی یک رهبر خوب را عالی می‌کند؟

رهبران بزرگ تعادل بین آینده نگری تجاری، عملکرد و شخصیت را در خود ایجاد می‌کنند. آنها دارای بینش، شجاعت، صداقت، فروتنی و تمرکز هستند، همراه با توانایی برنامه ریزی استراتژیک و تسریع همکاری بین تیم خود.

اکثر رهبران در مورد مؤثرترین ویژگی‌های رهبری خود فکر می‌کنند و سعی می‌کنند آنها را به‌صورت روزانه به کار گیرند.

و درحالی‌که آنها ممکن است در حال حاضر رهبران بزرگی باشند، همچنان از خود می‌پرسند که چگونه می‌توانند پیشرفت کنند و به این فکر می‌کنند که چه چیزی یک رهبر موفق را می‌سازد، به‌خصوص که زمان همواره در حال تغییر است.

چه چیزی یک رهبر خوب را عالی می‌کند؟
چه چیزی یک رهبر خوب را عالی می‌کند؟

آنها همچنین به ویژگی‌های دیگر رهبران بزرگ تاریخ نگاه می‌کنند تا تاکتیک‌های آنها را بفهمند و به کار گیرند.

رهبران بزرگ می‌دانند که آنها به‌اندازه‌ای که تیمشان قدرتمند است، قوی هستند. به همین دلیل است که بسیاری از آنها الگوسازی می‌کنند. با انجام این کار، آنها احترام تیم و پیروان خود را به دست می‌آورند و حتی ممکن است دیگران را برای پیوستن به این ماموریت ترغیب کنند.

توانایی ایجاد انگیزه و سوق دادن دیگران به پیوستن به یک مأموریت، یک ویژگی رهبری مثبت است که رهبران خوب را از رهبران بزرگ جدا می‌کند.

برای کمک به شما برای تبدیل شدن به یک رهبر موفق، در این قسمت 10 ویژگی برتر رهبری از نظر من (برایان تریسی) وجود دارد که می‌توانید بلافاصله شروع به اعمال آنها کنید. به آنها به‌عنوان ابزاری برای کمک به توسعه سبک رهبری خود استفاده کنید.

10 ویژگی یک رهبر موفق و عالی

1 – چشم انداز

رهبران بزرگ چشم‌اندازی دارند … چشم اندازی که به آنها اجازه می‌دهد تا حرکت‌های خود را به‌صورت استراتژیک برای رسیدن به اهداف خود برنامه ریزی کنند.

آنها ایده روشنی از اینکه به کجا می‌روند دارند و می‌توانند برای خود و تیم‌هایشان، انگیزه ایجاد کنند تا به آن برسند. آنها برای تجسم اهداف بلند مدتی که امیدوارند به آنها دست یابند، ایدئال‌سازی را تمرین می‌کنند و از چشم انداز و برنامه‌ریزی استراتژیک خود برای حرکت به سمت آنها استفاده می‌کنند.

کسانی که دارای ویژگی‌های رهبری عالی هستند، درحالی‌که نگرش مثبت خود را حفظ می‌کنند، بر آینده تمرکز می‌کنند. آنها بیشتر نگران فرصت‌های فردا هستند تا مشکلات گذشته. این طرز تفکر به آنها اجازه می‌دهد که درازمدت فکر کنند و راه‌حل‌هایی را که فقط باعث ایجاد رضایت فوری می‌شوند، نادیده بگیرند.

فردی با ویژگی‌های رهبری موثر همیشه با درک “نیازهای” موقعیت با نگاه کردن به تصویر بزرگ‌تر شروع به کار می‌کند. یک رهبر موفق می‌تواند 3 تا 5 سال آینده را پیش بینی کند و به‌وضوح تصور کند که می‌خواهد کجا باشد و وقتی به آنجا برسد چگونه خواهد بود.

چشم انداز
چشم انداز

رهبران این توانایی را دارند که روندها را خیلی زودتر از رقبای خود پیش بینی کنند. آنها مدام می‌پرسند: “بر اساس آنچه امروز اتفاق می‌افتد، بازار به کجا می‌رود؟ احتمال دارد سه ماه، شش ماه، یک سال و دو سال دیگر کجا باشد؟”

آنها این کار را از طریق برنامه ریزی استراتژیک متفکرانه انجام می‌دهند.

این ویژگی رهبری، آنها را از مدیران جدا می‌کند. داشتن دید روشن، شخص را به‌نوعی خاص از افراد تبدیل می‌کند. چشم اندازهای خود و کیفیت آنها را در نظر بگیرید تا از یک “مدیر تجاری” به یک “رهبر تحول گرا” تبدیل شوید.

به یاد داشته باشید: مدیران هدایت می‌کنند، رهبران الهام می‌بخشند و راهنمایی می‌کنند.

2 شجاعت

یکی از مهم‌ترین خصوصیات و ویژگی‌های یک رهبر موفق، شجاعت است.

داشتن شجاعت به این معنی است که شما برای رسیدن به اهداف خود حاضر به ریسک کردن باشید. درحالی‌که بسیاری از مردم می‌توانند رویاهای بزرگی داشته باشند، تنها رهبران ریسک‌پذیر می‌دانند که ریسک کردن و شکست خوردن همیشه مولدتر از ریسک نکردن است.

“شجاعت کشف این نکته است که امکان دارد برنده نشوید، و زمانی تلاش کنید که بدانید ممکن است، ببازید.”

 تام کراوز

درحالی‌که هیچ ریسکی به دلیل عدم اطمینان زندگی نمی‌تواند به طور کامل موفقیت را تضمین کند، هر ریسکی که می‌کنید می‌تواند به‌عنوان یک فرصت یادگیری عمل کند تا شما را به اهدافتان نزدیک‌تر کند. داشتن شجاعت به معنای بلند شدن و تلاش دوباره هنگام زمین‌خوردن است. همه رهبران بزرگ شکست‌های بیشتری نسبت به موفقیت‌هایشان را تجربه کرده‌اند.

در میان 10 ویژگی رهبری، شجاعت قابل‌شناسایی‌ترین ویژگی ظاهری است. همه رهبران بزرگ را می‌توان با شجاعت و توانایی آنها در پذیرش خطراتی که دیگران از آن ترسیده بودند، تعریف کرد.

3 درستی و صداقت

در هر جلسه برنامه‌ریزی استراتژیک که برای شرکت‌های بزرگ و کوچک برگزار کرده‌ام، اولین ارزشی که همه مدیران حاضر در جلسه برای شرکت خود بر آن توافق دارند، صداقت است.

همه آنها در مورد اهمیت صداقت و شفافیت کامل در هر کاری که انجام می‌دهند، چه در داخل و چه در خارج، توافق داشتند.

میشل اوباما
میشل اوباما

“ما در مورد صداقت و درستکاری یاد گرفتیم که حقیقت مهم است … اینکه شما از میان‌برها استفاده نمی‌کنید یا با مجموعه قوانین خود بازی نمی‌کنید … و انجام هیچ کاری موفقیت به‌حساب نمی‌آید مگر اینکه آن را منصفانه به دست آورده باشید.”

میشل اوباما

برای رهبری عالی و کمک به شما برای تبدیل شدن به یک رهبر موفق، به یاد داشته باشید که هسته اصلی، صداقت است.

داشتن صداقت و شهرت به صادق بودن به رهبران کمک می‌کند تا اعتماد و احترام همکاران و تیم خود را جلب کنند.

به‌عنوان یک رهبر موفق، تصمیمات شما باید بر اساس بهبود گروه باشد، نه به‌دست‌آوردن منافع شخصی خود. مردم باید به دنبال الهام گرفتن از شما باشند و آرزو داشته باشند که راه شما را دنبال کنند. آنها باید بدانند که قطب‌نمای اخلاقی شما متزلزل نمی‌شود.

4 فروتنی

فروتنی
فروتنی

فروتنی نتیجه می‌دهد.

لری بوسیدی، مدیرعامل سابق هانیول و نویسنده کتاب اجرا، توضیح می‌دهد که چرا ویژگی‌های رهبری، مانند فروتنی، شما را به یک رهبر موفق‌تر و مؤثرتر تبدیل می‌کند:

“هرچه بیشتر بتوانید نفس خود را مهار کنید، در مورد مشکلات خود واقع‌بین‌تر خواهید بود. شما یاد می‌گیرید که چگونه گوش دهید و اعتراف می‌کنید که همه پاسخ‌ها را نمی‌دانید. شما این نگرش را به همه نشان می‌دهید که در هر زمان می‌توانید از هرکسی بیاموزید. غرور شما مانع از جمع آوری اطلاعات مورد نیاز برای دستیابی به بهترین نتایج نمی‌شود. این شما را از به اشتراک گذاشتن اعتباری که باید به اشتراک گذاشته شود بازنمی‌دارد. فروتنی به شما اجازه می‌دهد که اشتباهات خود را بپذیرید.”

لری بوسیدی

رهبر موفق و عالی بودن به معنای بالابردن و ارتقا تیم خود به سمت موفقیت است. این موضوع به این معنی است که وقتی کسی بیشتر از شما می‌داند، به آن اعتراف کنید و به او فرصت دهید ابتکار عمل در دست بگیرد. این بدان معناست که از قدرت خود، آگاه باشید، اما هرگز اجازه ندهید که بهترین‌ها را از شما بگیرد.

فروتنی به این معنا نیست که شما ضعیف هستید یا نسبت به خود مطمئن نیستید. فروتنی بدین معناست که شما اعتماد به نفس و خودآگاهی کافی دارید که ارزش دیگران را بدون احساس خطر تشخیص دهید.

این یکی از خصوصیات یا ویژگی‌های نادر رهبران خوب است، زیرا مستلزم مهار نفس فرد است.

این بدان معنی است که شما حاضرید اعتراف کنید که ممکن است اشتباه کرده باشید که می‌دانید ممکن است همه پاسخ‌ها را نداشته باشید و این بدان معناست که شما اعتبار را در جایی که باید باشد، قائل می‌شوید، کاری که بسیاری از مردم برای انجام آن تلاش می‌کنند.

اگر هدف شما این است که یک رهبر موفق یا عالی باشید، یاد بگیرید که چگونه فروتنی را در آغوش بگیرید.

5 تمرکز

 جک کنفیلد
جک کنفیلد

“افراد موفق بدون توجه به آنچه در اطرافشان می‌گذرد، تمرکز مثبت خود را در زندگی حفظ می‌کنند. آن‌ها به‌جای شکست‌های گذشته، بر موفقیت‌های گذشته‌شان متمرکز می‌مانند. آنها روی اقدامات بعدی که قرار است انجام دهند، تمرکز می‌کنند تا آنها را به تحقق اهدافشان نزدیک‌تر کند.

 جک کنفیلد

برای اینکه یک رهبر موفق باشید، باید تمرکز واقعی داشته باشید. روی اهداف خود تمرکز کنید، بر نیازهای تیم خود تمرکز داشته باشید و روی تصویر بزرگ‌تر تمرکز کنید. این به شما امکان می‌دهد برای موفقیت استراتژی داشته باشید و برنامه ریزی کنید.

بدون تمرکز، تلاش‌های شما به‌جایی نخواهد رسید. ممکن است به جهات مختلفی هدایت شوید و هرگز به اهدافی که برای خود تعیین کرده‌اید نرسید. هنگامی که بر مأموریتی که در پیش دارید تمرکز می‌کنید، در سفر خود ثابت‌قدم می‌مانید و در مسیر خود از این شاخه به شاخه نمی‌پرید.

تمرکز
تمرکز

به همین ترتیب، هنگامی که بر نقاط قوت خود و اطرافیان خود تمرکز می‌کنید، می‌توانید از قدرت جمعی برای دستیابی و موفقیت به‌عنوان یک تیم استفاده کنید.

رهبران بزرگ عمل گرا هستند و برنامه‌های استراتژیک متمرکز بر نقاط قوت سازمانشان ایجاد می‌کنند که امکان حرکت‌های کارآمد و موثر را فراهم می‌کند.

وظیفه شما به‌عنوان یک رهبر موفق این است که اطمینان حاصل کنید که شما و همه اطرافیانتان بر روی هدف اصلی متمرکز می‌مانید. این بدان معنی است که مطمئن شوید همه از نقاط قوت و زمان خود بیشترین استفاده را می‌کنند. این برای عملکرد تیم شما ضروری است.

6 مشارکت

ناپلئون هیل
ناپلئون هیل

“اگر تخیلتان، شما را به درک این موضوع سوق دهد که مردم با چه سرعتی به درخواست‌های شما پاسخ می‌دهند، زمانی که این درخواست‌ها با منافع شخصی آنها هم راستا باشد، عملاً می‌توانید هر چیزی را که بخواهید، داشته باشید.”

ناپلئون هیل

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های رهبری، همکاری است. همکاری فرایند کار با دیگران برای رسیدن به یک هدف است.

رهبران خوب این توانایی را دارند که همه افراد تیم را هم رأی و هم نظر نگه دارند تا کاری را انجام دهند.

این توانایی برای موفقیت شما به‌عنوان یک رهبر بسیار مهم است، زیرا یک محیط مفید و مشارکتی در تیم شما ایجاد می‌کند که انجام سخت‌ترین کارها را ممکن می‌سازد.

توانایی شما برای حفظ خود و تیمتان در جو مشارکت و همکاری با یکدیگر برای عملکرد روان سازمان ضروری است.

با متعهد شدن به شناخت تیم خود و درک نقاط قوت شخصی هر یک از اعضا تیم، همکاری دیگران را به دست آورید. به یاد داشته باشید که هرچه بیشتر برای درک آنها تلاش کنید، احساس می‌کنند بیشتر شنیده می‌شوند و مورد تایید قرار می‌گیرند.

و زمانی که کسی احساس می‌کند درک شده است، احتمال همکاری‌اش بیشتر است. همه می‌خواهند احساس کنند که به افکار و ایده‌های آنها گوش داده می‌شود.

7 – ارتباط شفاف

یکی دیگر از ویژگی‌های یک رهبر موفق، توانایی متقاعد سازی و ارتباط سازی است
یکی دیگر از ویژگی‌های یک رهبر موفق، توانایی متقاعد سازی و ارتباط سازی است

یکی دیگر از ویژگی‌های یک رهبر موفق، توانایی متقاعد سازی و ارتباط سازی است. ارتباط شفاف با توانایی توقف، گوش دادن، فکر کردن و آهسته ادامه دادن آغاز می‌شود.

توانایی برقراری ارتباط واضح با تیمتان یک گفتگوی باز ایجاد می‌کند که به تیم شما امکان می‌دهد سؤال بپرسد، نگرانی‌های خود را بیان کند و مشکل یا مسئله را حل کند. وقتی افراد وظیفه خود را به‌وضوح درک می‌کنند و می‌توانند آشکارا در مورد آن ارتباط برقرار کنند، به‌طورکلی خطاها و مشکلات کمتری به وجود خواهد آمد.

بسیاری از رهبران بزرگ همچنین سخنرانانی عالی هستند. تمرین سخنرانی در جمع یک راه عالی برای یادگیری نحوه برقراری ارتباط واضح و موثر است.

شما نه‌تنها دایره لغات خود را بهبود می‌بخشید، بلکه اعتماد به نفس نیز به دست خواهید آورد. تمرین سخنرانی در جمع همچنین می‌تواند راهی برای ایجاد گفتگوی موثر با تیم و سازمان شما باشد.

8 اعتماد

وقتی از خود می‌پرسید چگونه رهبر موفق تری باشید، صداقت را هرگز فراموش نکنید. راستی، به شما این امکان را می‌دهد که از تیم خود اعتماد کسب کنید و تمرکز خود را روی چشم انداز حفظ کنید. وقتی رهبران نا صادق و غیر اصیل هستند، نگه‌داشتن همه در یک مسیر دشوار می‌شود.

تیم شما نه‌تنها به‌خاطر شما بلکه به دلیل تلاش‌های غیرشفاف شما اعتماد خود را از دست خواهد داد. این یک محیط آشفته و پر از شایعات ایجاد می‌کند.

 فرانکلین دی. روزولت
فرانکلین دی. روزولت

“اعتماد با صداقت، شرافت، مقدس بودن تعهدات، حفاظت وفادارانه، و عملکرد غیر خودخواهانه رشد می‌کند و بدون آنها نمی‌توان زندگی کرد.”

 فرانکلین دی. روزولت

صادق بودن در موقعیت‌های مثبت و منفی مهم است. اگر کسی کار بزرگی انجام داد، از ستایش او نترسید. اگر کسی اشتباهی مرتکب شد، با او صادق و مهربان باشید.

ارتباط و فروتنی نیز ذاتاً با صداقت و شفافیت گره‌خورده است. داشتن خودآگاهی به شما این امکان را می‌دهد که هم با خودتان و هم با تیمتان صادق باشید.

این موضوع به‌صورت شخصی نیز صدق می‌کند. اعتراف در زمانی که اشتباه می‌کنیم، یا زمانی که پاسخی برای چیزی نداریم، دشوار است. اما صادق بودن در مورد توانایی‌ها و اشتباهات شما را معتبر نگه می‌دارد. اولین قدم در ایجاد تغییر، صادق بودن با اشتباه خود و تبدیل آن به یک فرصت یادگیری برای موفقیت در آینده است.

9 همدلی

همدلی
همدلی

یکی دیگر از بزرگ‌ترین ویژگی‌هایی که در رهبران بزرگ یافته‌ام، همدلی و مهربانی است.

ما به‌عنوان رهبر، ممکن است بیش از حد بر روی اهداف خود و آنچه در خطر است متمرکز شویم. اما، اگر به دنبال این هستیم که چگونه رهبر موفق تری باشیم، باید درک کنیم که بدون تیممان، نمی‌توانیم به اهداف خود برسیم.

با دانستن این موضوع، مهم است که تیم خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که آنها احساس می‌کنند، درک می‌شوند. تیمی که احساس کند شنیده می‌شود، تمایل بیشتری برای همکاری و مشارکت خواهد داشت.

 اپرا وینفری
اپرا وینفری

“رهبری در مورد همدلی است. رهبری در مورد داشتن توانایی برقراری ارتباط با افراد به‌منظور الهام بخشیدن و توانمندسازی زندگی آنها است.”

 اپرا وینفری

همدلی واقعی به این معناست که توانایی این را داشته باشید که خود را به‌جای دیگران بگذارید، تشخیص دهید که آیا آنها احساس خستگی می‌کنند یا خیر، و راه‌هایی را برای حمایت از آنها ارائه کنید. بدون همدلی، متوجه می‌شوید که افراد را برای موفقیت تحت فشار قرار می‌دهید، بدون اینکه ابزاری برای انجام این کار به آنها بدهید، و این باعث می‌شود که فقط آنها را از خود دور کنید.

رهبران بزرگ قادر به درک دیگران و همدلی با تیم خود هستند تا با هم به اهداف خود برسند.

10 – قابلیت تفویض اختیار

توانایی تفویض اختیار نیز یک ویژگی بسیار مهم است که یک رهبر موفق را می‌سازد.

 جان سی ماکسول
جان سی ماکسول

“اگر می‌خواهید چند کار کوچک را به‌درستی انجام دهید، خودتان آن‌ها را انجام دهید. اگر می‌خواهید کارهای بزرگ انجام دهید و تأثیر زیادی بگذارید، تفویض اختیار را یاد بگیرید.”

 جان سی ماکسول

برای اینکه رهبران روی چشم انداز خود متمرکز بمانند، باید بتوانند وظایف خود را محول کنند. تفویض اختیار نه‌تنها چیزهای جزئی را از شما دور می‌کند تا بتوانید روی تصویر بزرگ‌تر تمرکز کنید، بلکه به کارمندان شما نیز قدرت می‌دهد تا مسئولیت‌های بزرگ‌تری را بر عهده بگیرند.

واگذاری وظایف به کارمندانتان نشان می‌دهد که به آنها و کارشان اعتماد دارید. این کار به آنها انگیزه می‌دهد تا کار را باکیفیت بالا انجام دهند تا اعتماد و احترام شما را نسبت به خود حفظ کنند.

رهبران بزرگ قادرند با موفقیت وظایف و اهداف را بر اساس نقاط قوتشان به دیگر اعضای تیمشان محول کنند. به همین دلیل است که شناخت تیم بسیار مهم است. تفویض اختیار استراتژیک به شما این امکان را می‌دهد که کار مناسب را در اختیار افراد مناسب قرار دهید.

این را می‌توان در قانون 80/20 مشاهده کرد: 20 درصد مردم 80 درصد کارها را انجام می‌دهند.

کارکنان سخت کوش تیم خود را بشناسید و از آنها با بهترین و کارآمدترین راه‌ها برای رسیدن به اهداف جمعی خود استفاده کنید.

برای تقویت مهارت‌های رهبری و تبدیل شدن به بهترین رهبری که می‌توانید باشید، برنامه توسعه شخصی من (برایان تریسی) را دانلود کنید. در این طرح توسعه، زمینه‌های فرصت را شناسایی می‌کنید و یاد می‌گیرید که چگونه به آینده فکر کنید و اهداف خود را به طور موثر ارزیابی کنید.


برنامه توسعه شخصی

دانلود فایل


نویسنده:

برایان تریسی

منبع:

 briantracy.com

ترجمه و اقتباس:

حسین شکرگزار

غیاث‌الدین مشایی

10 ویژگی یک رهبر موفق

لینک دانلود فایل PDF

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا: 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *