برنامه هفتگی 7×7: راز گذراندن یک هفته عالی

برنامه هفتگی 7×7: راز گذراندن یک هفته عالی
5
(3)

برنامه هفتگی 7×7: راز گذراندن یک هفته عالی

آیا هرگز یک برنامه هفتگی مدون و دقیق برای خود نوشته‌اید که به آن پایبند بمانید و در نتیجه این تعهد و پایبندی نتایج و دست آوردهای بزرگی را برای خودتان به ارمغان بیاورید؟ اگرنه، این مقاله را تا انتها و بادقت بخوانید و به توصیه‌هایش عمل کنید.

مقدمه

هر چهارشنبه بعد از ظهر، دوستم بدروس به من می‌گوید: “به یک پیاده روی بروم.”

فرقی نمی‌کند که فقط سه ساعت را صرف فیلم‌برداری قسمت‌های جدید “پادکست امپراتوری” خود کرده باشیم یا اگر کل روز را به مربیگری کارآفرینان در “دوره مغز متفکر” خود اختصاص داده باشیم، یا اینکه ساعت‌ها را صرف رانندگی کرده باشیم تا از یک سخنرانی به کالیفرنیای جنوبی برگردیم.

هر چهارشنبه ساعت 5، بدروس به من نگاه می‌کند و می‌گوید:

“امشب شام مهمان خودت هستی رفیق.”

چرا؟ چهارشنبه‌ها چه کاری می‌توانم انجام دهم که شریک تجاری و دوستم را به‌شدت آزار دهد؟

هیچ. من کار بدی نکرده‌ام در واقع، او فقط به من می‌گوید که پیاده روی کنم، زیرا او یکی از بهترین مشتریان تحت مربیگری من است.

هر چهارشنبه شب  زمان قرار هفتگی او با همسرش است. این شب ویژه به‌اندازه پخش تبلیغات قبل از یک بازی بین‌المللی غیرقابل مذاکره است. هیچ‌چیز مانع از شب قرار ملاقات او نمی‌شود، حتی من.

بدروس 10 سال گذشته را صرف آموختن از من کرده است، و در این مدت متعهد شده است که کسب و کار خود را حول زندگی خود بسازد، نه زندگی خود را حول کسب‌وکارش. او به این اصل پایبند است، حتی باوجوداینکه فرنچایزهایش او از 75 مکان به 750 مکان افزایش یافته است. خانواده او در درجه اول اهمیت قرار دارند و هیچ‌چیز مانع ملاقات او با همسرش یا قرارهای هفتگی با دختر و پسرش نمی‌شود.

اما او فردی خاص یا عجیب و غریب نیست.

شما هم می‌توانید این کار را انجام دهید، حتی اگر یکی از آن کارآفرینان یا مدیرانی باشید که سرسخت و جاه‌طلب بوده و وقتی در خانه هستند همیشه به کار فکر می‌کنند و بعد از اینکه از خانه خارج می‌شوند احساس گناه به آنها دست می‌دهد (به خاطر زمان کمی که با خانواده خود سپری کرده‌اند).

راه حلی که به بدروس دادم و راه حلی که می‌خواهم به شما یاد بدهم همان چیزی است که من آن را فرمول هفته کامل (The Perfect Week Formula) می‌نامم.

آشنا به نظر می‌رسد، این‌طور نیست؟

من باید یک اعتراف بکنم. ممکن است زمانی که کتاب «فرمول روز کامل» را در سال 2015 منتشر کردم، کتاب را به‌درستی ننوشته بودم.

درحالی‌که این کتاب بیش از 100 امتیاز پنج ستاره در آمازون به دست آورده و بیش از 25000 نسخه فروخته شده است، بسیاری از خوانندگان پس از خواندن آن سؤالاتی مانند پرسش‌های زیر برایشان پیش آمده بود.

پرسش‌های خوانندگان کتاب فرمول روز کامل:

  • آخر هفته‌ها از چه فرمولی استفاده کنم؟
  • اگر یک روز از هفته من، شلوغ‌تر از روز دیگر باشد چه؟
  • این فرمول وقتی صاحب یک بچه باشید چگونه کار می‌کند؟
  • من و همسرم باید چه زمانی از شب، قرار هفتگی داشته باشیم؟
  • چگونه می‌توانم به‌عنوان یک فرد مجرد یک قرار هفتگی در برنامه شلوغم بگنجانم؟

پس از دیدن این پرسش‌ها که از سوی خوانندگان کتاب و از میان صدها نفر از افراد با عملکرد بالا که در جلسات مربیگری خصوصی من شرکت می‌کردند، مطرح شد، دریافتم که وقت آن رسیده است که به تابلوی نقاشی قدیمی‌ام برگردم.

من از شما می‌خواهم که همین الان به من بپیوندید.

برنامه هفتگی 7×7
برنامه هفتگی 7×7

چگونه اولین برنامه هفتگی 7×7 خود را در 4 مرحله ساده ایجاد کنید

ابتدا یک کاغذ سفید و یک خودکار بردارید. حالا یک جدول ۷×۷ روی کاغذ بکشید و هفت ستون را با روزهای هفته، نام‌گذاری کنید. هفت مربع در هر ستون نشان دهنده بلوک‌های زمانی 2 تا 3 ساعته است که به شما کمک می‌کند هر روز عالی و کامل را برنامه ریزی کنید و به این ترتیب چشم انداز یک هفته عالی برای شما فراهم می‌شود.

حالا، من می‌دانم که شما می‌خواهید چه کاری انجام دهید. مغز شما به شکل وسواس‌گونه‌ای می‌خواهد بلوک‌های موجود در جدول را با قرار ملاقات‌ها، تماس‌های فروش و جلسات کاری، شروع به پر کردن کند. اما شما نباید این کار انجام دهید در واقع، اینها آخرین چیزهایی هستند که در این برنامه هفتگی باید وارد شوند.

من می‌دانم که این ایده احتمالاً منجر به یک حمله اضطرابی خفیف در وجود شما می‌شود، اما در این مورد به من اعتماد کنید. آرام باشید. نفس عمیقی بکشد و به من گوش دهید.

در اینجا چیزی وجود دارد که باید به برنامه هفتگی خود پیوند دهید:

 با بالاترین اولویت‌ها شروع کنید درحالی‌که به سمت پایین‌ترین اولویت‌های خود حرکت می‌کنید:

مراحل ایجاد برنامه هفتگی 7×7

1 در برنامه هفتگی خود برای ارتباطات و توجه به نیازهای خودتان (خودمراقبتی) به‌گونه‌ای برنامه ریزی کنید که غیرقابل‌مذاکره باشند

در برنامه هفتگی خود برای ارتباطات و توجه به نیازهای خودتان (خودمراقبتی) به‌گونه‌ای برنامه ریزی کنید که غیرقابل‌مذاکره باشند
در برنامه هفتگی خود برای ارتباطات و توجه به نیازهای خودتان (خودمراقبتی) به‌گونه‌ای برنامه ریزی کنید که غیرقابل‌مذاکره باشند

اولین چیزی که باید در برنامه هفتگی 7×7 درج کنید، قرارهای ملاقات دوست یابی است (مخصوصاً اگر مجرد هستید و برای مدت طولانی به دنبال شریک عشقی گشتن را به تعویق انداخته‌اید).

در مرحله بعد، وقت گذراندن با خانواده بدون تلفن در عصر پنجشنبه یا بعدازظهر جمعه، زمان تمرینات معنوی هفتگی یا روزانه، جلسات ورزشی هفتگی است و البته اختصاص دادن 30 دقیقه صبح جمعه برای برنامه ریزی هفته آینده.

اینها اصول محکم و غیر قابل مذاکره شما در تهیه برنامه هفتگی‌تان هستند. آنها اولین چیزهایی هستند که در تقویم باید مشخص شوند و شما باید به‌اندازه قرار ملاقات با پزشک یا تماس تلفنی با مشتری رویایی خود برای آنها اهمیت و احترام قائل باشید. این بلوک‌ها را به‌عنوان نرده‌هایی تصور کنید که در یک سالن بولینگ دور محوطه پرتاب توپ قرار داده‌اند تا مطمئن شوند که توپ شما هرگز خارج از زمین بازی نمی‌رود. این بلوک‌ها به‌عنوان مرز عمل می‌کنند و از تداخل زمان کاریتان با زمان و حوزه شخصی شما جلوگیری می‌کنند.

2 – روال و روتین‌های مربوط به بهره وری را برنامه ریزی کنید

در مرحله بعد، قبل از اینکه بخواهید در یک جلسه کاری شرکت کنید، زمان خواب، زمان بیدار شدن و در صورت لزوم یک “زنگ هشدار معکوس” را برنامه ریزی کنید. این زنگ، هشدار ساده‌ای است که یک ساعت قبل از زمان خواب ایدئال شما فعال می‌شود و به شما یادآوری می‌کند که برای خوابیدن آماده شوید.

وقتی این ساعت غیرفعال شد، تمام وسایل الکترونیکی خود را خاموش کنید (بله، حتی اینستاگرام)، تماشای تلویزیون را متوقف کنید، و شروع به “فعالیت‌های سنتی و قدیمی” مانند خواندن کتاب برای بچه‌هایتان، صحبت با همسرتان، حمام آب گرم، مدیتیشن و مطالعه نمایید. زنگ معکوس یکی از سه ابزاری است که تأثیر زیادی بر توانایی شما برای داشتن خواب کافی دارد.

ابزار دوم فرمول 10-3-2-1-0 من است که به شما اطمینان می‌دهد فقط چند لحظه پس از تماس سرتان با بالش به خواب می‌روید. (اگر از قبل با فرمول 10-3-2-1-0 آشنایی ندارید، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن اینجا کلیک کنید).

فرمول 10-3-2-1-0 -برنامه هفتگی

لینک دانلود فایل

سومین و آخرین ابزاری که به شما اطمینان می‌دهد هر شب به‌اندازه کافی بخوابید، تخلیه یا پاکسازی ذهنی است. بله، شما آن را حدس زدید. برای داشتن یک برنامه هفتگی عالی باید یک زمان خاص را به تخلیه ذهنی شبانه در برنامه 7×7 خودتان اختصاص دهید.


این مقاله را هم بخوانید:

پاکسازی ذهنی


در پایان روز کاری یا درست بعد از شام، یک تخلیه ذهنی را برنامه ریزی کنید. در این مدت، یک تکه کاغذ بردارید و همه مشکلات، کارها و برنامه‌هایی را که در ذهنتان می‌گذرد، یادداشت کنید.

از تمام پروژه‌های مهمی که باید روز بعد انجام دهید، تا کارهایی که باید به آنها رسیدگی کنید، تا افرادی که باید با آنها تماس بگیرید را از ذهن خود بیرون آورده و روی یک تکه کاغذ یادداشت کنید. هنگامی که ذهن شما شلوغ است اگر حلقه‌های ذهنی مزاحم را ببندید، راحت‌تر می‌توانید مغز خود را آرام و خاموش کرده و از یک خواب و استراحت با کیفیت بالا لذت ببرید.

اما در اینجا متوقف نشوید. پس از تکمیل پاکسازی ذهنی خود، همه آن فعالیت‌هایی را که یادداشت کرده‌اید در یک فهرست کارهای اولویت بندی شده، سازماندهی کنید تا متوجه شوید که 2 یا 3 کار مهمتان برای روز بعد چیست.

در نهایت، برای اطمینان از اینکه قبل از خوابیدن واقعاً آرام هستید، مطمئن شوید که خود را برای کارهای آینده آماده کرده‌اید و روز بعد می‌توانید به‌راحتی آن کارها را انجام دهید. برای مثال، اگر باید یادداشت مهمی بنویسید، چند نکته در مورد آن را به‌صورت فهرست‌وار بنویسید تا بتوانید صبح روز بعد آن را به‌سرعت تکمیل کنید. زمان زیادی را در اینجا صرف نکنید. فقط مطمئن شوید که خود را برای انجام موفقیت‌آمیز مهم‌ترین وظایف روز بعد، آماده کرده‌اید.

3 در برنامه هفتگی خود کار عمیق را زمان بندی کنید

در برنامه هفتگی خود کار عمیق را زمان بندی کنید
در برنامه هفتگی خود کار عمیق را زمان بندی کنید

فعالیت بعدی که باید در برنامه هفتگی 7×7 مشخص شود، زمان کار عمیق شما است. این اصطلاح که توسط نویسنده کال نیوپورت در کتاب خود با همین نام (کار عمیق) رایج شده است، به زمانی اشاره دارد که شما کار متمرکزی را روی مهمترین وظایف خود انجام می‌دهید.

من کار عمیق خود را ساعت 4 صبح انجام می‌دهم، درست چند دقیقه بعد از اینکه از رختخواب خارج می‌شوم. این زمانی از روز است که من قدرت اراده، نظم، خلاقیت و تمرکز بیشتری دارم. همچنین زمانی است که با مزاحمت‌ها و وسوسه‌های کمتری مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرم.

در طول این 90 دقیقه کار عمیق، می‌توانم به‌راحتی بیش از 1500 کلمه برای کتاب‌ها و مقاله‌های خود بنویسم. این کاری است که پشت میز آشپزخانه من تمام می‌شود درحالی‌که میلیون‌ها نفر در شهر هنوز در رختخواب راحت خوابیده‌اند.


این مقاله را هم بخوانید:

زمان جادویی


من به این اوقات زمان جادوی می‌گویم. با برنامه ریزی چالش‌برانگیزترین و مهم‌ترین وظایف خود در زمان جادویی‌تان، به‌راحتی می‌توانید بهره وری خود را سه برابر کنید و مهم‌ترین وظایف روز خود را قبل از اینکه رقبایتان اولین فنجان قهوه خود را درست کنند، انجام دهید.

دوست من، بدروس، کار عمیق خود را از ساعت 6 صبح تا 9 صبح روی میز آشپزخانه خود انجام می‌دهد، قبل از اینکه به دفتر مرکزی فرنچایز خود برود. او درحالی‌که سر میز می‌نشیند، کارش را با یک مراسم یا تشریفات کوچک شروع می‌کند. قرار دادن گوشی در حالت هواپیما، برعکس کردن آن و دور کردنش از خودش در برابر عوامل ایجاد حواس پرتی محافظت می‌کند. او ده‌ها میلیون دلار از کمپین‌های بازاریابی و فروشی که به‌وسیله همین برنامه هفتگی برگزار نموده، درآمدزایی کرده است و همه به این دلیل است که او برنامه ریزی کامل خود را دنبال کرده است.

4 – برای کار و هر چیز دیگری برنامه ریزی کنید

در نهایت، زمان آن فرارسیده است که باقیمانده روز کاری خود را پر کنید. در این مرحله، احتمالاً متوجه شده‌اید که تعداد زیادی محدودیت‌ها و فعالیت‌های غیر قابل مذاکره در برنامه هفتگی شما وجود دارد که چاره‌ای برایتان باقی نگذاشته است جز اینکه نسبت به تعهداتتان بسیار بی‌رحم باشید و از زمان خود به شیوه‌ای بسیار کارآمد استفاده کنید.

دیگر نمی‌توانید با هرکسی که تماس می‌گیرد، جلسه، یا قرار ملاقات بگذارید. شما زمان محدودی برای انجام مهم‌ترین کارها در هر روز دارید تا بتوانید به برنامه‌ای پایبند باشید که آنچه در زندگی‌تان اهمیت دارد را اولویت بندی کرده است.

با استفاده از این برنامه هفتگی دیگر هرگز قرار ملاقات دیگری با همسرتان یا یکی از رویدادهای بزرگ در زندگی فرزندانتان را از دست نخواهید داد. روزها و هفته‌ها و ماه‌هایی که «زمانی برای ورزش کردن ندارید» گذشته است و تمام بهانه‌هایی را که مانع از رفتن به‌موقع به رختخواب می‌شوند را حذف کرده‌اید.

اگر می‌خواهید در کسب و کار موفق باشید و درعین‌حال تعادل بین کار و زندگی خود را حفظ کنید، همه چیز با وقت گذاشتن برای آنچه مهم است شروع می‌شود. هر جمعه صبح 30 دقیقه وقت بگذارید تا روزهای کارآمد و اثربخش خود را برنامه ریزی کنید و یک برنامه هفتگی عالی داشته باشید و زندگی رویایی خود را بسازید.

درباره نویسنده:

کریگ بالانتاین

منبع:

 earlytorise.com

ترجمه و اقتباس:

حسین شکرگزار

غیاث ‌الدین مشایی

برنامه هفتگی 7×7: راز گذراندن یک هفته عالی

لینک دانلود فایل PDF

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *