خلاقیت چیست: چگونه قفل خلاقیت پنهان خود را باز کنیم

خلاقیت چیست: چگونه قفل خلاقیت پنهان خود را باز کنیم
5
(3)

خلاقیت چیست: چگونه قفل خلاقیت پنهان خود را باز کنیم

مقدمه

در این مقاله، من ضروری‌ترین اطلاعات در مورد خلاقیت را جمع آوری کرده‌ام. من نحوه عملکرد خلاقیت، چگونگی پیدا کردن نبوغ خلاق پنهان خود و یادگیری نحوه تبدیل تفکر خلاق به یک عادت را با شما به اشتراک خواهم گذاشت. من سعی کرده‌ام اصول اولیه همه چیزهایی را که برای شروع تسلط بر خلاقیت نیاز دارید، ارائه کنم.

خلاقیت چیست؟

بیایید خلاقیت را تعریف کنیم.

فرایند خلاقیت، عمل ایجاد پیوندهای جدید بین ایده‌های قدیمی یا شناخت روابط بین مفاهیم است. تفکر خلاق تولید چیزی جدید از یک لوح خالی نیست، بلکه بیشتر در مورد در نظر گرفتن چیزی‌هایی است که در حال حاضر وجود دارند و ترکیب آن چیزها به روشی که قبلاً انجام نشده است.

درحالی‌که خلاق بودن آسان نیست، تقریباً ظهور همه ایده‌های عالی از یک فرایند خلاقانه مشابه پیروی می‌کنند. در سال 1940، یک مدیر تبلیغاتی به نام جیمز وب یانگ راهنمای کوتاهی با عنوان “تکنیکی برای تولید ایده” منتشر کرد.

یانگ معتقد بود که فرایند خلاقیت همیشه در پنج مرحله رخ می‌دهد:

یانگ معتقد بود که فرایند خلاقیت همیشه در پنج مرحله رخ می‌دهد
یانگ معتقد بود که فرایند خلاقیت همیشه در پنج مرحله رخ می‌دهد

1 – مطالب جدید را جمع آوری کنید.

در ابتدا شما باید یاد بگیرید.

در این مرحله شما بر:

الف – بر یادگیری مطالب خاصی که مستقیماً با وظیفه شما مرتبط است تمرکز می‌کنید

ب – یادگیری مطالب عمومی با تمایل به طیف وسیعی از مفاهیم.

2 – به طور کامل روی این موارد در ذهن خود کار کنید.

در این مرحله، با نگاه کردن به حقایق از زوایای مختلف و آزمایش و تطبیق ایده‌های مختلف با یکدیگر، آنچه را که آموخته‌اید بررسی می‌کنید.

3 – از مشکل یا مسئله فاصله بگیرید

یعنی، مشکل را کاملاً از ذهن خود دور می‌کنید و می‌روید کار دیگری انجام دهید که شما را هیجان‌زده می‌کند و به شما انرژی می‌دهد.

4 – بگذارید ایده‌تان به شما بازگردد.

در برخی مواقع و نه همیشه، تنها پس از اینکه از فکر کردن در مورد آن موضوع دست کشیدید، ایده شما با جرقه‌ای از بینش و انرژی تازه به شما باز خواهد گشت.

5 – ایده خود را بر اساس بازخورد شکل داده و توسعه دهید.

برای موفقیت هر ایده، باید آن را در جهان منتشر کنید، آن را در معرض انتقاد قرار دهید و در صورت نیاز آن را تغییر داده و باتوجه‌به بازخوردها آن را تطبیق دهید.

آیا چیزی به نام “خلاقیت طبیعی یا ذاتی” وجود دارد؟

آیا چیزی به نام "خلاقیت طبیعی یا ذاتی" وجود دارد؟
آیا چیزی به نام “خلاقیت طبیعی یا ذاتی” وجود دارد؟

درحالی‌که ما اغلب خلاقیت را به‌عنوان یک اتفاق یا رویداد یا به‌عنوان یک مهارت طبیعی در نظر می‌گیریم و فکر می‌کنیم که برخی افراد آن را به‌صورت ذاتی دارند و برخی ندارند، در مورد آن تحقیق کنید.

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که هم خلاقیت و هم عدم خلاقیت آموختنی است.

به گفته باربارا کر، پروفسور روان‌شناسی، “تقریباً ۲۲ درصد از واریانس [در خلاقیت] به دلیل تأثیر ژن‌ها است”. این کشف با مطالعه تفاوت در تفکر خلاق بین مجموعه‌ای از دوقلوها انجام شده است. (منبع)

این تحقیقات نشان می‌دهد، ادعای اینکه “من از آن تیپ انسان‌های خلاق نیستم” بهانه‌ای ضعیف برای اجتناب از تفکر خلاق است. مطمئناً برخی از افراد خلاق‌تر از دیگران هستند. بااین‌حال، تقریباً هر فردی با سطحی از مهارت‌های خلاق به دنیا می‌آید و اکثر مهارت‌های مرتبط با خلاقیت ما قابل آموزش دادن و آموختنی است.

3 درس خلاقیت از نوابغ مشهور

روتین 15 دقیقه‌ای آنتونی ترولوپ که برای نوشتن بیش از 40 کتاب استفاده شد:

آنتونی ترولوپ با شروع اولین رمان خود در سال 1847، با سرعتی باورنکردنی شروع به نوشتن کرد. در طول 38 سال بعد، او 47 رمان، 18 اثر غیرداستانی، 12 داستان کوتاه، 2 نمایشنامه و مجموعه‌ای از مقالات و نامه‌ها منتشر کرد.

استراتژی عجیبی که دکتر سوس برای خلق بزرگ‌ترین اثر خود استفاده کرد:

در سال 1960، بنیانگذار شرکت انتشاراتی رندوم هاوس، دکتر سوس را به چالش کشید تا یک کتاب سرگرم کننده برای کودکان با استفاده از 50 کلمه مختلف بنویسد. نتیجه، کتاب کوچکی به نام تخم‌مرغ سبز و ژامبون شد.

چگونه نوابغ خلاق ایده‌های عالی پیدا می‌کنند:

نویسنده پرفروش مارکوس زوساک تخمین می‌زند که او قسمت اول کتاب محبوب خود “دزد کتاب” را 150 تا 200 بار بازنویسی کرده است. اخلاق کاری و فداکاری او چیز مهمی را در مورد چگونگی ارائه ایده‌های عالی توسط نوابغ خلاق به ما می‌گوید.

چگونه خلاق باشیم یا خلاقیت خود را تقویت کنیم

چگونه خلاق باشیم یا خلاقیت خود را تقویت کنیم
چگونه خلاق باشیم یا خلاقیت خود را تقویت کنیم

مرحله 1: به خودتان اجازه ایجاد و تولید آشغال بدهید

در هر تلاش خلاقانه، باید به خودتان اجازه ایجاد مزخرفات بدهید. هیچ راه حل دیگری برای انجام این کار وجود ندارد. گاهی اوقات باید 4 صفحه وحشتناک بنویسید تا متوجه شوید که یک جمله خوب در پاراگراف دوم صفحه سوم نوشته‌اید.

تولید چیزی مفید و قانع کننده مانند معدنچی طلا بودن است. باید چند کیلو خاک و سنگ و لجن را غربال کنید تا یک ذره طلا در وسط آن پیدا کنید. ذرات نبوغ یکدیگر را پیدا خواهند کرد، اگر به خودتان اجازه بدهید که اندیشه در وجود شما جریان پیدا کند.

مرحله ۲: یک برنامه زمان‌بندی شده ایجاد کنید

هیچ عملی به‌اندازه اینکه خود را مجبور به خلق کردن مداوم کنید، نبوغ خلاقانه شما را در معرض کشف قرار نمی‌دهد. تمرین مکرر کار عملی تنها راهی است که می‌توانید از طریق آن موفق شوید. کسی که در مورد ظاهر یک کتاب پرفروش نظریه پردازی می‌کند، هرگز آن را نخواهد نوشت. در مقابل، نویسنده‌ای که هر روز آماده می‌شود و باسن خود را روی صندلی می‌گذارد و دستان خود را برای نوشتن روی صفحه‌کلید می‌گذارد، یاد می‌گیرد که چگونه آن کار را انجام دهد.

اگر می‌خواهید بهترین کار خلاقانه خود را انجام دهید، آن را به انتخاب خود واگذار نکنید. نه اینکه صبح از خواب بیدار شوید و فکر کنید: “امیدوارم امروز برای خلق یک شاهکار، چیزی به من الهام شود.” شما باید تصمیم گیری را از خودتان جدا کنید و برای کار خود برنامه‌ای تنظیم کنید. نبوغ زمانی به دست می‌آید که شما به‌اندازه کافی تلاش و کار می‌کنید تا ایده‌های متوسط و سطح پایین را از سر راه بردارید.

مرحله 3: کاری را تمام کنید

کاری را تمام کنید، حالا هر چیزی که می‌خواهد باشد. از تحقیق، برنامه ریزی و آماده شدن برای انجام کار دست بردارید و فقط آن کار را انجام دهید. مهم نیست چقدر خوب یا بد. نیازی نیست با اولین تلاش خود دنیا را به آتش بکشید. شما فقط باید به خودتان ثابت کنید که آنچه را که برای تولید چیزی لازم است دارید.

هیچ هنرمند، ورزشکار، کارآفرین یا دانشمندی وجود ندارد که با نیمه‌تمام گذاشتن کارهایش به انسان بزرگی تبدیل شده باشد. از بحث در مورد آنچه باید بسازید دست بردارید و فقط چیزی بسازید.

مرحله 4: از قضاوت کردن در مورد کار خود دست بردارید

از قضاوت کردن در مورد کار خود دست بردارید
از قضاوت کردن در مورد کار خود دست بردارید

همه برای خلاقیت و خلق هنری باشکوه و بزرگ تلاش می‌کنند. حتی هنرمندان بزرگ.

هر کسی که چیزی را به طور ثابت خلق می‌کند شروع به قضاوت در مورد کار خود می‌کند. من هر دوشنبه و پنجشنبه، مقاله‌های جدیدی می‌نویسم. بعد از اینکه به مدت سه ماه به آن برنامه انتشار پایبند ماندم، آنگاه شروع کردم به قضاوت درباره همه چیزهایی که خلق کردم. من متقاعد شده بودم که تمام ایده‌های خوب و شایسته‌ای را که در دسترس داشتم بررسی کرده‌ام. اما محبوب‌ترین مقاله من ۸ ماه بعد منتشر شد!

قضاوت شما در مورد کارتان طبیعی است. طبیعی است که احساس ناامیدی کنید از اینکه خلاقیت شما آن‌طور که انتظارش را داشتید فوق‌العاده نیست، یا اینکه در کار خود بهتر نمی‌شوید. اما نکته کلیدی این است که اجازه ندهید این نارضایتی شما را از ادامه کار بازدارد.

شما باید به‌اندازه کافی مهربانی و شفقت به خود را تمرین کنید تا اجازه ندهید که “خود قضاوتی” (self-judgement) بر شما غلبه کند. مطمئناً، شما به کار خود اهمیت می‌دهید، اما آن‌قدر در مورد انجام آن کار جدی نشوید که نتوانید به اشتباهات خود بخندید و به تولید چیزی که دوست دارید ادامه ندهید. اجازه ندهید قضاوت مانع اتمام کار شود.

مرحله 5: خود را مسئول نگه دارید

کار خود را به‌صورت عمومی به اشتراک بگذارید با این کار خود را مسئول خلق بهترین کارتان می‌کنید. به اشتراک گذاری عمومی باعث می‌شود برای انجام کار بهتر بازخورد دریافت کنید و وقتی می‌بینید که دیگران با آنچه شما خلق می‌کنید ارتباط برقرار می‌کنند، این موضوع به شما الهام می‌بخشد و باعث می‌شود بیشتر به خود و کارتان اهمیت دهید.

کار خود را به‌صورت عمومی به اشتراک بگذارید
کار خود را به‌صورت عمومی به اشتراک بگذارید

گاهی اوقات اشتراک گذاری کارتان به این معنی است که باید با کسانی که از شما متنفرند و کسانی که منتقدان شما هستند، مواجه شده و مقابله کنید. اما بیشتر اوقات، تنها چیزی که اتفاق می‌افتد این است که افرادی را گرد هم می‌آورید که همان چیزهایی را که شما باور دارید باور می‌کنند، در مورد همان چیزهایی که شما هیجان‌زده هستید هیجان‌زده می‌شوند، یا کسانی که از کاری که شما به آن اعتقاد دارید حمایت می‌کنند.

جهان به افرادی نیاز دارد که کارهای خلاقانه را در دنیای واقعی به کار گیرند. چیزی که برای شما ساده به نظر می‌رسد اغلب برای شخص دیگری درخشان محسوب می‌شود. اما شما هرگز این را نخواهید فهمید مگر اینکه کارهایتان را به اشتراک بگذارید.

چگونه نابغه خلاق درون خود را پیدا کنید

پیدا کردن نابغه خلاق درون خود آسان است: کارها را انجام دهید، کاری را تمام کنید، بازخورد بگیرید، راه‌هایی برای بهبود پیدا کنید، فردا دوباره همین کارها را انجام دهید. ده، بیست یا سی سال به‌صورت مداوم این کارها را تکرار کنید.

بهترین کتاب‌های خلاقیت

جنگ هنر” اثر استیون پرسفیلد

عادت خلاق” اثر توئیلا تارپ

هنر امکان” اثر بنجامین زاندر و روزاموند استون زاندر

همه را نادیده بگیرید: و 39 کلید دیگر برای خلاقیت” اثر هیو مک‌لئود

منبع:

jamesclear.com

ترجمه و اقتباس:

حسین شکرگزار

غیاث‌الدین مشایی

خلاقیت چیست: چگونه قفل خلاقیت پنهان خود را باز کنیم

لینک دانلود فایل PDF

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *