توسعه شخصی چیست و چرا مهم است؟

توسعه شخصی چیست و چرا مهم است؟
5
(2)

توسعه شخصی چیست و چرا مهم است؟

مقدمه

توسعه شخصی عبارتی است که اغلب توسط محققان، مربیان، همکاران یا حتی اعضای خانواده استفاده می‌شود، اما دقیقاً در یک محیط معمول روزانه به چه معناست؟ توسعه شخصی عبارتی است که به فعالیت‌هایی اشاره دارد که برای بهبود استعدادها، پتانسیل یادگیری، قابلیت استخدام و حتی تولید ثروت طراحی شده است.

هر زمان که آگاهانه برای بهبود خود تلاش می‌کنید، در حال توسعه شخصی خودتان هستید. اهمیت رشد شخصی را نمی‌توان دست‌کم گرفت، زیرا به افراد این امکان را می‌دهد تا به بهترین نسخه از خود تبدیل شوند و به آنها مهارت‌ها و اعتماد به نفس لازم برای گذر از هر موقعیتی را می‌دهد.

اینکه بزرگسالان چگونه زندگی را تجربه می‌کنند عمدتاً به عواملی مانند اشتغال، تجربیات و تعاملات واقعی زندگی، محل زندگی و بسیاری عوامل دیگر بستگی دارد. “توسعه شخصی” به جدول زمانی خاصی از دوره بزرگسالی اشاره نمی‌کند. در عوض، به یک عمر فداکاری و آگاهی برای همگام شدن با جزر و مدهای طبیعی که زندگی پیش روی ما قرار می‌دهد، اشاره دارد.

توسعه شخصی تنها به بهبود جنبه‌های شخصی زندگی ما محدود نمی‌شود. بلکه، همچنین در مورد توسعه حرفه‌ای و گام‌هایی که می‌توانید برای پیشرفت شغلی و افزایش دانش و مهارت‌های خود بردارید تا به یک کارمند کارآمدتر و سازنده‌تر تبدیل شوید نیز مربوط می‌شود. این پیشرفت می‌تواند به معنای رسیدن به یک نقطه عطف تجاری بزرگ یا ارتقای شغلی باشد که روزها برای آن کار کرده‌اید، یا اقداماتی باشد که برای تقویت مجموعه مهارت‌های خود انجام داده‌اید.

توسعه شخصی چیست؟

توسعه شخصی می‌تواند به شما کمک کند تا از پتانسیل کامل خود استفاده کنید و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشید
توسعه شخصی می‌تواند به شما کمک کند تا از پتانسیل کامل خود استفاده کنید و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشید

همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، توسعه شخصی می‌تواند به شما کمک کند تا از پتانسیل کامل خود استفاده کنید و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشید. در نتیجهٔ پیشرفت شخصی، بزرگ‌ترین رویاها و آرزوهای زندگی شما می‌توانند محقق شوند و شما مهارت‌های لازم برای پیشرفت در هر سناریویی را خواهید داشت.

گفتن این نکته که ایجاد انگیزه در خود برای اینکه بهترین نسخه‌ای از خود باشید که می‌توانید باشید، آسان‌تر از انجام آن است، بااین‌حال، توسعه شخصی می‌تواند مسیر روشنی را برای یک زندگی شادتر و با رضایت بیشتر فراهم کند.

برای شروع مسیر خود به سمت توسعه شخصی، رویکرد زیر را در نظر بگیرید:

1 چشم انداز

شما باید با ایجاد یک چشم انداز شخصی شروع کنید. حتی اگر این مرحله برای سرگرمی انجام شده و کامل شود، می‌تواند به شما کمک کند که در یک ماه، شش ماه، یک سال، و … آینده جایی را که می‌خواهید هم از نظر شخصی و هم حرفه‌ای باشید، در نظر بگیرید. تعیین اهداف برای خودتان می‌تواند شما را باانگیزه و در مسیر درست حرکت، نگه دارد. اغلب می‌بایست به این اهداف رجوع کنید تا مطمئن شوید که در حال برداشتن گام‌های لازم برای موفقیت هستید.

2 برنامه ریزی

برنامه ریزی
برنامه ریزی

مرحله بعدی توسعه شخصی، مرحله برنامه ریزی است. اکنون که درک روشنی از زندگی ایدئال خود در آینده دارید، زمان آن است تا برنامه ریزی کنید که چگونه می‌توانید به آنجا برسید. انجام یک تحلیل SWOT شخصی را در نظر بگیرید که به‌وسیله آن بزرگ‌ترین نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدهای خود را کشف می‌کنید. خوداندیشی (Self-reflection) بخش مهمی از توسعه شخصی است، بنابراین ایجاد یک تجزیه و تحلیل SWOT راهی عالی برای شروع تفکر در این شیوه از طرز فکر است.

شما می‌توانید اهداف توسعه شخصی جداگانه‌ای را برای شغل حرفه‌ای و زندگی شخصی خود ایجاد کنید، اگرچه ممکن است بین این دو زمینه، همپوشانی وجود داشته باشد.

برخی از مهارت‌هایی که می‌توانند فرایند رشد شخصی را تسهیل کنند عبارت‌اند از:

 • ارتباطات
 • اخلاق کاری
 • رهبری
 • سازماندهی
 • حل مسئله
 • اعتماد به نفس
 • صداقت

3 پیگیری و ارزیابی

هنگامی که فرایند بهبود را شروع کردید، مطمئن شوید که روند پیشرفت خود را پیگیری و ارزیابی می‌کنید. نگه‌داشتن نوعی سوابق مکتوب از اهدافتان، گام‌هایی که برای رسیدن به آن انجام می‌دهید و هر مانعی که بر سر راه شما قرار می‌گیرد، می‌تواند به شما انگیزه بیشتری برای بهتر شدن بدهد.

پس از گذشت چند هفته، از ارزیابی مجدد و تنظیم دوباره اهداف خود برای هماهنگی بیشتر با گام‌هایتان در مسیر توسعه هراسی نداشته باشید. زندگی پر از شرایط غیرمنتظره و غافلگیرکننده‌ای است که ممکن است روی اهدافتان یا سرعت رسیدن به آنها تأثیر بگذارد. یاد بگیرید که این تغییرات را در آغوش بگیرید و به‌جای ناامید شدن در موقعیتی که شرایط آن‌طور که انتظار داشتید پیش نمی‌رود، در مسیر جریان زندگی، حرکت کنید.

چرا توسعه شخصی مهم است؟

"<yoastmark

به چه دلیلی به توسعه شخصی نیاز داریم؟ توسعه شخصی به شما این امکان را می‌دهد که بفهمید در هسته اصلی وجود خود، چه کسی هستید و چه اهدافی را برای دستیابی به آن نقطه کانونی در نظر دارید. این یکی از ساده‌ترین کلیدهای یک عمر، رضایت و خوشبختی است.

اگر فقط قصدتان گذراندن بی‌برنامه و خودبه‌خودی مراحل زندگی باشد، ازدست‌دادن پیام‌ها و راهنمایی‌های پنهانی زندگی، آسان است. اینجا جایی است که توسعه شخصی وارد عمل می‌شود. این تغییر در طرز فکرتان است که به شما امکان می‌دهد سفری معنادار از رشد و خود اندیشی را آغاز کنید.

هنگامی که شروع به لحاظ کردن توسعه شخصی در زندگی خود می‌کنید، احتمالاً سؤالاتی از قبیل موارد زیر را می‌پرسید:

 • در دنیای ایدئال خود، با زمان و انرژی‌ام چه‌کار می‌کردم؟
 • اگر از شغل فعلی خود ناراضی باشم، چه مسیر شغلی دیگری را می‌خواهم؟
 • اگر منابع نامحدودی برای ایجاد تغییرات در زندگی‌ام داشتم، این تغییرات چگونه به نظر می‌رسید؟
 • چه تغییرات ساده‌ای می‌توانم در روال عادی زندگی خود ایجاد نمایم تا شادی خود را عمیق‌تر کنم؟

اگر به دنبال دلایلی برای مهم بودن پیشرفت شخصی هستید، دلایل بی پایانی برای گنجاندن این تاکتیک در زندگی‌تان وجود دارد. در اینجا تنها برخی از مزایای توسعه شخصی ذکر شده است.

مزایای توسعه شخصی

1 – شما را باانگیزه نگه می‌دارد

شما را باانگیزه نگه می‌دارد
شما را باانگیزه نگه می‌دارد

باانگیزه ماندن هم از نظر شخصی و هم از نظر حرفه‌ای برای همه به طور طبیعی پیش نمی‌آید. حتی آنهایی که در یافتن انگیزه مهارت خاصی دارند، اغلب ممکن است نیاز داشته باشند که به اهداف توسعه شخصی خود مراجعه کنند تا در مسیر باقی بمانند. بررسی سریع اهداف توسعه شخصی‌تان می‌تواند آتش شما را دوباره شعله‌ور کند و به شما انگیزه دهد که بهتر شوید.

از نظر توسعه حرفه‌ای یا شغلی نیز، داشتن برنامه‌های توسعه شخصی واضح و شفاف می‌تواند به وفاداری کارکنان به سازمانشان کمک کند. عوامل زیادی در رضایت شغلی در دنیای امروز نقش دارند که پول تنها یکی از آنهاست. کارکنان همچنین دست دارند درگیر چالش شوند، مهارت‌های جدید بیاموزند، از آموزش‌های مختلف بهره ببرند و احساس کنند که در شرکتی مشارکت می‌کنند که برای آنها ارزش، قائل است.

2 – به شما امکان می‌دهد استعدادهای خود را نشان دهید

یکی دیگر از مزایای توسعه شخصی این است که به شما اجازه می‌دهد تا در مورد نقاط قوت خود فکر کنید و اغلب مهارت‌هایی را که نمی‌دانستید دارید برجسته کرده و کشف کنید.

اگر مطمئن نیستید که چه چیزی به‌عنوان یک استعداد در نظر گرفته می‌شود، به ویژگی‌های زیر دقت کنید:

 • می‌تواند با سهولت نسبی، تکمیل شود
 • در انجام آن احساس راحتی کنید
 • در حین انجام آن نیازی به نظارت نداشته باشید

همان‌طور که در مورد فرایند یادگیری رشد خود فکر می‌کنید، علاوه بر استعدادهایی که آرزو می‌کردید داشته باشید، به استعدادهای فعلی خود نیز فکر کنید. اگر شما نیاز به تمرکز بر توسعه مهارت‌های خاصی در آینده دارید این موضوع می‌تواند به‌عنوان یک نقشه راه عمل کند.

3 – مهارت‌های موجود خود را بهبود دهید

مهارت‌های موجود خود را بهبود دهید
مهارت‌های موجود خود را بهبود دهید

کمی دور شدن از موضوع و ارزیابی مهارت‌های فعلی‌تان می‌تواند به شما فشار لازم را بیاورد تا بیشتر به آنها متمایل شوید و آنها را اصلاح کنید. طبیعی است که یکی از دلایل پیشرفت شخصی شما بهبود مهارت‌ها و استعدادهای فعلیتان باشد، حتی اگر در مواردی شکست را تجربه کنید.

آیا در برقراری ارتباط مهارت خاصی دارید؟ آیا شما یک رهبر طبیعی هستید و ممکن است متوجه آن نشده باشید؟ توسعه شخصی به شما این امکان را می‌دهد که مشخص کنید کجا برتر هستید و می‌تواند شما را در مهارت‌های موجود خود بهتر کند.

سناریوهایی را در آغوش بگیرید که در آن مهارت‌های فعلیتان، شما را ناامید می‌کنند و بدانید که در این سفر، شکست خوردن طبیعی است. در واقع، شکست یکی از ویژگی‌های بارز پیشرفت شخصی است و فقط شما را به سمت موفقیت در آینده سوق می‌دهد. از شکست به‌عنوان فرصتی برای بهبود بیشتر مهارت‌های خود استفاده کنید.

4 – اعتماد به نفس شما را در شغلتان افزایش می‌دهد

متمرکز کردن انرژی خود بر روی توسعه شخصی در نهایت می‌تواند اعتماد به نفس شما را در حرفه خود افزایش دهد. درحالی‌که ممکن است اعتماد به نفس در محل کار را با تولید کار با کیفیت بالاتر، مرتبط ندانید، این دو متغیر دست‌به‌دست هم می‌دهند و به‌صورت مشترک اثرگذار خواهند بود. این امر به‌ویژه برای کارمندانی که اغلب برای فروش یک محصول یا خدمات، مستقیماً با مشتریان در تعامل هستند صادق است.

به‌عنوان‌مثال، اگر از توانایی خود در صحبت با مشتریان اطمینان دارید و در دادن پیشنهادهای شرکت خود کاملاً مسلط هستید، مشتری می‌تواند این موضوع را تشخیص دهد و در این صورت تجربه بهتری را با شما خواهد داشت. این انرژی مثبت از طریق هر یک از مکالمات شما با مشتریان خود را نشان می‌دهد و همچنین می‌تواند به بهبود روابط شما با رئیس و همکارانتان کمک کند.

5 گردش کاری یا جابه‌جایی کارکنان را کاهش می‌دهد

از منظر کسب و کار، توسعه شخصی مهم است، زیرا کارکنان را راضی نگه‌داشته و آنها را به شرکت وفادارتر می‌کند. اگر کارکنان شما بدانند که رئیسشان به همان اندازه متعهد به توسعه شخصی است، آنها نیز به شغل خود متعهدتر خواهند بود.

از منظر کسب و کار، توسعه شخصی مهم است، زیرا کارکنان را راضی نگه‌داشته و آنها را به شرکت وفادارتر می‌کند
از منظر کسب و کار، توسعه شخصی مهم است، زیرا کارکنان را راضی نگه‌داشته و آنها را به شرکت وفادارتر می‌کند

این طرز فکر که “کارکنان اولویت اول هستند” (employees come first) می‌تواند کمک زیادی به حفظ کارکنان ارزشمندتان تا زمانی که ممکن است، در شرکت شما داشته باشد. هر چه کارمندان شما مدت طولانی‌تری در اطرافتان بمانند، ارزش بیشتری برای شرکت شما به ارمغان می‌آورند، زیرا آنها روابط معناداری را با مشتریان و سایر کارمندان شما به‌مرورزمان، تقویت کرده‌اند.

6 – از فرهنگ کار سالم حمایت می‌کند

فرهنگ کار شما بدون شک تاثیر قابل‌توجهی بر رضایت شغلی شما و کارمندانتان خواهد داشت. درحالی‌که این یک جنبه ناملموس از فعالیت هر شرکتی است، کارمندان وقتی فرهنگ کاری سالم را تجربه می‌کنند، آن را می‌شناسند و به‌خاطر می‌سپارند.

اگر شرکت شما به توسعه شخصی متمایل شود و کارکنان را تشویق به پرسیدن سؤال، ریسک کردن و ایجاد ارتباطات ارزشمند کند، احتمال اینکه کارکنان احساس باارزش بودن کنند و کار را با کیفیت بالاتری انجام دهند، بیشتر خواهد شد.

7 – خودآگاهی را بهبود می‌بخشد

خودآگاهی را بهبود می‌بخشد
خودآگاهی را بهبود می‌بخشد

یکی دیگر از دلایلی که توسعه شخصی را بااهمیت می‌کند این است که به افراد کمک می‌کند تا درباره هسته اصلی خود و زندگیشان فکر کنند. گرفتار شدن در برنامه روزانه و روزمرگی آسان است وقتی که زمان لازم را برای تأمل در خود در نظر نگیرید.

گذاشتن یک زمان مشخص برای تفکر درباره خود، افراد را وادار می‌کند تا در زندگی خود خوشبختی را بیابند و درعین‌حال خودآگاهی و تفکر را در آنها تشویق می‌کند. در پایان روز، شما تنها مسئول شادی خود هستید و تأمل در ارزش‌ها و باورهای اصلی‌تان می‌تواند به شما کمک کند تا به سطح عمیق‌تر و معنی‌دارتری از شادی دست یابید.

8 – حس جهت یابی را تقویت می‌کند

درک هدف خود در زندگی و ترسیم مراحلی که برای رسیدن به آن نیاز دارید، می‌تواند کاری طاقت‌فرسا و دلهره‌آور باشد. آیا باید در شغل فعلی خود بمانید یا به دنبال موقعیت جدیدی باشید؟ آیا بهتر است در شهری بمانید که به آن عادت دارید یا به خودتان فشار بیاورید و به‌جای دیگری نقل مکان کنید؟ اینها تنها چند تصمیم مهم زندگی هستند که بسیاری از مردم روزانه با آنها دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

بااین‌حال، اگر اقدامات لازم را برای تأمل در زندگی خود انجام دهید و خوداندیشی را تمرین کنید، تصمیماتی که باعث عمیق‌تر شدن شادی شما می‌شود را بسیار آسان‌تر می‌گیرید. تصمیماتی که زمانی ساعت‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول می‌کشید، به طور طبیعی اتخاذ خواهند شد. شما قادر خواهید بود انرژی خود را بر روی تغییرات مثبت متمرکز کنید، به‌جای اینکه فقط روی مسیری که زندگی هم اکنون شما در حال حرکت است، تاکید کنید.

9 – خلاقیت را افزایش می‌دهد

دلیل دیگری که چرا ما به توسعه شخصی نیاز داریم این است که به ارتقای خلاقیت در محل کار و فراتر از آن کمک می‌کند. تغییر در طرز فکرتان به شما این امکان را می‌دهد که خلاقیت را در تمام جنبه‌های زندگی خود بپذیرید و به نوآوری متمایل شوید.

یک ذهن باز می‌تواند کمک زیادی به کاهش فشار از روی شما کند. نیازی نیست در هر کاری که انجام می‌دهید “کامل” باشید. زمانی که گارد خود را باز کنید و همه چیزهایی را که زندگی به شما ارائه می‌دهد، بپذیرید، خلاقیت شما در تمام کارهایی که انجام می‌دهید، افزایش خواهد یافت.

10 – تاب آوری را افزایش می‌دهد

تاب آوری را افزایش می‌دهد
تاب آوری را افزایش می‌دهد

زندگی می‌تواند تیرهای زیادی را به سمت شما پرتاب کند. در واقع باید انتظار آنها را داشته باشید. اگر با این ذهنیت با موقعیت‌های دشوار برخورد کنید که در نهایت شما را قوی‌تر و قوی‌تر می‌کنند، می‌توانید با روحیه بالا در هر موقعیتی پیش بروید.

درحالی‌که نمی‌توانید از اتفاقات بد جلوگیری کنید، توسعه شخصی مهارت‌هایی را به شما می‌آموزد که برای پشت سر گذاشتن روزهای سخت نیاز دارید، و این نیز مستقیماً بر اعتماد به نفس شما برای بهتر شدن تأثیر می‌گذارد.

نتیجه گیری

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای خود انجام دهید این است که روی پیشرفت و توسعه شخصی تمرکز کنید. هیچ‌کس بیشتر از آنچه که شما برای خودتان می‌خواهید، برایتان آرزو نمی‌کند، بنابراین متعهد شدن به تغییر زندگی‌تان به سمت بهتر شدن، مهم‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. نتایج حاصل از تمرکز روی خود، شگفت‌انگیز است. با انجام این کار نه‌تنها با خودتان بلکه با اطرافیانتان رابطه بهتری خواهید داشت.

منبع:

 allegromediadesign.com

ترجمه و اقتباس:

حسین شکرگزار

غیاث‌الدین مشایی

توسعه شخصی چیست و چرا مهم است؟

لینک دانلود فایل PDF

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

2 دیدگاه برای “توسعه شخصی چیست و چرا مهم است؟

 1. اشتراک‌ها: چگونه از پرسیدن سوال برای تغییر طرز فکر خود استفاده کنیم - از من بپرس

 2. اشتراک‌ها: هفت عادت موثر که در کمتر از 6 ماه زندگی شما را متحول می کند - از من بپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *